Din hakkında bilgisi olan var mı? Ama öyle hurafeler ve yobazlar düşüncelerle değil. İslami gercekten bilen?

Şimdi arkadaşlar meshepsel sorunlardan dolayi sevdiğim adamla evlenemiyorum. Aileler istemiyor ozellikle onun ailesi. Allah katında sorguya çıktığınızda bunun hesabını verecekler mi?

0|0
3|11

En İyi Erkek Görüşü

• Kuranda sünniler, aleviler diye yazmıyor. Müslümanlar diye yazıyor. Mezhepler sonradan çıkarılmıştır. Farklı mezheplerle evlilik caizdir. Her kim aksini söylüyorsa cahildir. Müslümanlar sadece gayrimüslimler ile evlemezler.

1|0
    0|0
    • Evet ama olay saptiriliyor malesef. Umarım çekerler cezasını.

• Onun ailesi sıkıntı ediyor

• Dediğim gibi başta yazdığım şeyleri düşünüyorlardır. Aleviler içki içer, komunisttir, sapmış müslümandır (namaz kılmaz, oruç tutmaz) pkkyı desteklerler vs vs.

En İyi Kız Görüşü

• Verirler tabi ki. Yuva kurmaya engel oluryolar. Bunun vebali çok büyük.

1|0
    0|0
    • Alime hanım şia ya kız verilmezzzzzzzz ehli sünnet bir insan şiaya kız vermezz ne sevgisi ya bu? hz Ebubekire Hz Ömere Hz Osmana hakaret eden söven Hz Ayşe Annemize iftira atan zihniyete kızmı verilir zinaya veriyorsun sen o kızı.

• @Esk26esk birsey bildiginiz yok sadece kin ve öfke ile buyumussunuz sizde. Not: kuran-i kerimi iki defa hatmettim :))

• Ha bide Aleviler gururludur. Duygu sömürüsünü sizin gibiler iyi bilir.

Erkekler Ne Diyor 10

• Verecekler tabi seviyorsa iki taraf birbirini evlendirmeliler ikinizinde vebalini aliyorlar böyle bununla ilgili birşey vardı söz ya da hadis tam hatirlamiyorum

1|0
    0|0
  • Hanefi mezhebinden seniz Ailenizin onayını almanıza gerek yok. Başka mezheptenseniz bu zor bir durum olduğu için hanefi mezhebini taklid edip evlenebilirsiniz diye biliyorum

1|0
    0|0
  • elbette verecekler, kimse kimsenin iradesini kısıtlayamaz

1|0
    0|0
  • Ben varım. Uygularmıyım belki hayır ama o Allahla benim aramda. Soruna gelince bazı mezheplerde zaten farklı mezhepte ki insanlarla evlenmek caiz değildir. Ama hadi sizin ki caiz. Ana baba rızası olmadan evlenmen uygun değil. Yani aileler bir hesap vermez. Rızasız evlenirsen sen verirsin hesabı. Zaten eğer çocuk ya da sen aile rızası olmadan evlenmeyi düşünüyorsanız kafadan vazgeçin çünkü bugün 20-25 yıllık ailesini sevdiği için aşkı için terkederseniz yarın sevgi aşk bitince birbirinizi de pekala terk edebilirsiniz.

0|0
    0|0
    • Neden vermiyorlar pardon?

• Yapacak bir şey yok. Şimdi burada anlatmiyim ama benzer durumu yakın bir zamanda yaşadım. Naçizane tavsiyem iki aileninde gönlü olmazsa sakın diyim niyetlenme gerekirse vazgeç.

• Pki tavsiyemiz için teşekkürler. :)

• İçinde yaşadığın topluma ters düşmek sizin hayatınızı zorlaştırır.
    Yoksa dinen bir engeli yok.
    Bir de aileleri karşınıza almak da İslam'ın pek onay vermediği bir durum... Toplumsal açıdan da problem...

0|0
    0|0
    • Böyle bir saçmalık var mı? Ne demek ona bakarsanız bildiğin kadariyla sevenleri ayırmak da pek islam'i değil?

• Sevecek kadar nasıl yaklaştınız kardeşim? O mu İslami?
      Saçmalık nedir tartışacaksak, kalsın...
      İslami meselelerin münakaşa suretinde bahsi caiz değildir.
      Bir taraf bilendir, diğer taraf da bilgiyi talep edendir.
      Burada böyle bir durum yok gördüğüm kadarıyla...

• Peki. İyi günler.

• İnanç önemli. İtikadi inanmada sorun varsa vermemeleri daha doğru. Çünkü islamın kuralı şudur : Müslüman kız inançsız biri ile evlenemez, ama Müslüman erkek inançsız biri ile evlenir. Burada esas olan erkeğin baskın olması ve inancını kadına da geçirmesi

0|0
    0|0
    • tamam her iki durumu karşımizah alalım. Diyelim ki ben alevi yim o işte sünni. Ben geçmedim itaat altına herkes kendi dinini yaşadı. Bu günah mi?

• Tesk ederim. Keşke herkes sizin gibi olsa.

• Vallahi kardeşim büyük ihtimal biriniz sunni diğeriniz şia (alevi)

0|0
    0|0
    • Aynen.

• Bencede haklıydı ama tekifr edemezsin Muaviye saflarında kimler savaştı o savaşta Hz Talha Hz Zubeyr hep şehid oldular bunlar cennetle müjdelenen sahabeler. Bunlardamı savunulmaz :)) İslamda ictihad hatası olabilir. Hz Ali efendimiz kendi ordusundan 3 bin hariciyi kesti o fitneler yüzünden. Bugun insanlar Hz Ebubekire Hz Ömere Hz Osmana Hz Ayşeye laf atıyorlar hakaret ediyorlar sor bakalım ne biliyorlar hepsi kulaktan dolma şeyler asıl yobaz batılcı onlar senin olayındada karşı taraf sorunlu olabilir gidip konuşacaksınız bizim itikadımız bu inancımız bu diye o insanlarda bunlardan çekiniyorlar ozaman sen utandıracaksın onu Hz Ebubekiri Hz Ömeri Osmanı seviyorum diyebiliyorsan

• Oncelikle şunu söylemeliyim insanların inancıyla dalga gecmediginiz ve gerçekten bilerek yazdığınız için size şunu söyleyeceğim sungulere kuran sayfalarını koymak caiz mi Hz ali bundan dolayı savaşı bıraktı. Ve haricilar oluştu. Kuran a karşı savaşmaya uygun girmemiştir. Doğru olanda budur. Hz osman vs. Gelirsek sonuç itibari ile onlarda halife ve kutsal insanlar sırf siyasi nedenler dolayisi ile onlardan nefret etmek yanlıştır. Fakat yapılan haksizliktan dolayi çok fazla tasvip ettiğimi soyleyemiyecegim.

• Ailen mi yoksa eğer siz evlenirseniz sana mı

0|0
    0|0
    • Hayır engel oluyorlar işte. Hesabı sorulacak mi?

• Meshebin de yazmamış sın ama ben
      Suni yım ben
      4 hak mezhep ile evlenebilirim
      Hanifi
      Şafi
      Hanbeli
      Maliki
      Bunlar ile evlenebilirim yoksa günah

• Neden günah?

• mezhepler nedir?

0|0
    0|0
    • Alevi sunni

• Ya ne kitabı ya Nusayri yim ben. Ne diyosunuz kitaplara mi bakmam yaptığım şeylere mi? Çık komuksinuz ya. Bir Nusayri ye kitap oku orda ne yaptığınız görülüyor mu diyosun açık ve bayan bir şekilde söylüyorum daha ne kitabı ya. Kendi inancımı ne olduğu belirsiz adamların yaptığı kitaplardan mi ogrencegim böyle bir zihniyet var mı?

• Ve söyle bir durum var sanırım otekilestirmeyi kafanıza komuksinuz galiba inancımı açıklıyorum. Kitap oku diyosunuz. Yapıyorum arkadaş ailemde yapıyo arabalara herkezse. Bu şekilde yaşıyorum niye kitap okuyayım. gördüğüme yaşadığım mi inacam kitaba mi? Üzüldüm adınıza.

• vermiyecekler tabikide

0|0
    0|0
    • Nasıl? Neden?

• Yok artık daha neler.

• ne bu şankınlık bea

Kızlar Ne Diyor 2

• sevenleri ayırmak günah derler bilmiyorum hani

1|0
    0|0
  • ailenın dını bılgısı ne durumda o da onemli.. mesela hanefı bırının şafii bırı ıle evlenmesınde beıs yok..

0|0
    0|0
Yükleniyor...