Hz. Muhammedin, Akrabası Nadir Bin Harisin Başını Kestirmesi Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?

nadir, muhammed’in akrabalarındandı. kureyşliler içinde zeki ve aydın bir insandı. muhammed’in büyük bir iş peşinde olduğunu düşünüyor ve ona inanmıyordu.

hicretten önce nadir, kuran ve muhammed’in peygamberliği ile ilgili olarak halkı uyarır ve onun sahte bir peygamber olduğunu söylerdi. onun bir kahin, sihirbaz veya şair olmadığını ama “aileleri ve insanları birbirine düşman eden bir büyücü” olduğunu iddia ediyordu.

nadir b. haris’in bir konuşması :

“bu adama karşı çıkma yolunuz sizi bir yere götürmez. o sizin aranızda yaşamakta. şimdiye dek ahlâken en iyi olanınızdı; aranızda yaşayan en doğru, en dürüst ve emin kişi oldu daima. siz tutmuş, onun bir kahin, sihirbaz, şair ve mecnun olduğunu söylüyorsunuz. kim inanır buna? ahali, bir kahin nasıl konuşur bilmiyor mu? bir şairin, bir mecnunun halini tefrik edemez mi halk? bu ithamların hangisini muhammed’e yamayabilirsiniz ki halkın dikkatini ondan kaçırabilesiniz. bakın! ben size onunla nasıl baş edeceğinizi söyleyeyim.”

sonra ırak’a gitti ve oradan” iran kisraları”, “rüstem ve isfendiyar’la ilgili masallar” vb. hikayeleri topladı ve muhammed’in getirdiği kuran’ın bunlardan farkı olmadığını anlatmaya başladı. “bunlar da muhammed’in söylediği türden şeylerdir. üstelik ben onun gibi peygamberlik iddiasında bulunup, Allah’dan vahiy aldığımı da ileri sürmüyorum. kur’an, bunlar gibi eskilerin masallarından başka bir şey değildir” diyordu.

Bedir Savaşında esir düştü, Muhammed onu almak istedi ancak o benim esirimdir dedi. mikdad b. esved.. Muhammed ''Allah'ım mikdadı lütfunla zengin kıl diye dua etti'' mikdad, İstediğim buydu dedi ve esiri Muhammed'e verdi. Muhammed, Nadir için Allah'ın kitabı hakkında ileri geri konuştu dedi ve Ali tarafından başının kesilmesini emretti.

Ne düşünüyorsunuz bu olay hakkında?

0|0
58

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 4

Erkekler Ne Diyor 7

Yükleniyor...