NEREYE KADAR KİRLETMEYE DEVAM EDECEĞİZ?

NEREYE KADAR KİRLETMEYE DEVAM EDECEĞİZ?
Neden denize çöp atıp duruyosunuz? Şu hale bak ya yazık.. Her gün bu tarz manzaralarla karşılaşıyoruz nerdeyse her gün artık. Ne hale getirdik güzelim boğazımızı.. Nereye kadar devam edicez kirletmeye? Denizlerimi kirletmeyin arkadaşlar. Denizler hepimizin.. Boğazda denize girmek tehlikeli artık. Su git gide pisleniyor. Bütün şehrin pisliği denizlerde toplanıyor resmen. Başka boğaz yok başka deniz yok sahip çıkalım. Bu hızla devam ederse 10 seneye kadar haliçi geçeriz:) O yüzden denizlere sahip çıkalım arkadaşlar!

Güncellemeler:
Sadece deniz değil hava kirliliğide tehlikeli boyutlara ulaştı. İstanbulun suyuda havasıda kirli. Önlemler alınmazsa geri dönüşü olmayan felaketler getirebiliri..

0|0
7|6

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 6

• Sadece boğaz mı artık nefes bile alamıyoruz sis altında kaç gundur burası yanı baksaniz köy ama fabrikalar herşeyi kirletiyor ve maalesef burası fabrikalar için çok uygun yer

0|0
    0|0
    • Tabiki sadece deniz değil hava kirliliğide arttı çoğu bölgede tehlikeli sınırı dahi aştı biz biraz daha şanslıyız o konuda buraların havası temiz..

• Kesinlikle

0|1
    0|0
  • ovv ağlanacak hal

0|0
    0|0
  • Kimse gelecek nesilleri düşünmüyor

0|0
    0|0
    • Gelecek nesilleri bırak, biz bile yaşayamıyoruz artık nerdeyse..

• Doga ölünce nerde yasanıcak

• Biz yine yaşarızda bu hızla tüketmeye sömürmeye devam edilirse sanırım en fazla 100 yılı var

• Arada böyle duyarlı sorular görmek güzel

0|0
    0|0
  • Mide bulandırıcı görünüyor :(

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Paylaşımın önemli bir hatırlatma aslında. Şahsım adına teşekkür ederim duyarlılığın için. Buna istinaden aklıma gelen yaşadığım bir olayı kısaca aktarmak isterim.

Birkaç sene öncesine kadar ara ara İstanbul şahil seritlerinde balığa çıkardım. Kıyı balıkçısı olarak yani oltayla.. Kenardan denize oltamı sallar beklerdim. Amaç temiz havada hem denizin verdiği huzurdan faydalanmak hem de stress atıp dinlenmekti çünkü balık tutarken kafanız muazzam boşalıyor. Rehabilite edici.. Bir gün İstanbul avrupa yakasında ki Emirgana yakın olan Aşiyan mezarlığı karşısındaki sahil kenarında balık tutmaya dikildim. Bekle bekle balık yok. Saatler geçti. Derken bir an da kıyıya senin paylaştığın fotoğraftaki pislik gibi ama kat be kat fazlası önüme doğru geldi. Bir dalgayla çöplük oldu bir an da. Baktım, inceledim ve ne ararsan vardı. Cidden çok üzüldüm çünkü deniz dediğiniz su değil sudan ibaret değil deniz bir yaşam alanıdır. Yüzlerce binlerce çeşit canlı yaşıyor. Yanımda fileli kepçe dedikleri uzun saplı bir balıkç aleti vardı. Oltamı bıraktım ve aldım kepçeyi elime suya uzatıp kıyıya vuran çöpleri toplamaya başladım. Topladıkça kaldırımın kenarında biriktirdim. Sanırım 2 saat kadar çalıştım. Hepsini toplamak için inat ettim. Samimi söylüyorum kaldırımda boyum kadar dağ gibi çöp oluştu. Neler çıkmadı ki! Bir poşetin içinden yeni ölmüş (3-5 gün)35-45 cm uzunluğunda yunus yavrusu bile çıktı. İlk kez görmüştüm ve daha da üzüldüm. Denize atılan herşeyi kendi evinize bir yabancının gelip çöp attığını düşünün ya da tükürdüğünü. Aynı şey hiçbir farkı yok ve oradan besleniyoruz. Temiz tutalım, tutmayanları güzelce uyaralım. Biz sonsuza kadar yaşamayacağız çocuklara ve sonraki nesillere temiz bırakmak vazifemizdir. paylaşım için tekrar teşekkürler..

0|0
    0|0
    • Öncelikle bende tesekkür ederim.. Hikayeniz çok güzel başlayıp kötü sonla bitiyor. Siz bile 2 saatte neler topladığınızı görüyorsunuz. Ben her gün denizdeyim bide benim topladıklarımı düsünün:) deniz binbir tür çeşidin yaşadığı bir yaşam alanı. Bu denizden karnımızı doyuruyoruz bu denizlerde yüzüyoruz sahip cıkmamız gerek.. Herşeyi geçelim halat atanlar var. Olmadık yerlerde pervaneye sarıyor ölüm tehlikesi.. Geçen sene seyirdeyken pervaneme kolum kalınlığında kocaman halat sardı, yardıma gelmeseydi baska tekne suanda geminin altında bir mezarlığım olabilirdi:) hem kirlilik açısından tehlikeli hemde bizim acımızdan..

• Ellerinize sağlık. Bu bilinçliliğin artması gerekiyor. Umarım çoğalır ve bu tür kötü manzaralarla karşılaşmayız. Allah razı olsun, kazasız belasız günler dilerim

• Haklısın Ne Diyeyim..

0|1
    0|0
  • Adam haklı beyler.

0|1
    0|0
  • Aynen çevremize karşı çok saygısıziz

0|0
    0|0
  • 14 tane karettanın kafalarını taşla ezmişler sen bu adamlara çöp atmayın demek çare değil

0|0
    0|0
    • Değerini kaybettiklerinde anlarlar oda yersen:)

• Bir anlam vermiyorlar ki böyle şeylere. Onların anlaması için kaybetmeye gerek yok durdurulmaları lazım.

• Bizim burada deniz yok

0|0
    0|0
Yükleniyor...