Düğünlerde gelinler neden çiçek atar?

Düğünlerde gelinler neden çiçek atar? Düğünlerde gelinler neden çiçek atar?

0|0
12|1

En İyi Kız Görüşü

• Bazı bekar yakın arkdaşların düğünde kıskançlıktan agladiklarini gördüm ben.

"O evlendi de ben nasıl evlenemedim" diye içinden geçiren kızları topluyorlar gelinle damada daha fazla nazar etmesinler en azindan biri yakin zamanda evlenebilecegini düşünsün de oyalasın diye çiçek verip susturuyorlar. Çiçeği tutabilen yakında ben de evlenecegim diye dusunerek dugunu fark etmeden geçiriyor. Digerleride neredeyse yakaliyordum ben de ondan sonra evlerim herhalde diye dusuunurken kiskanclik gelinden cicegi kapana yonlendirilmis oluyor :)

Benim icin yeni dogan cocutan sonra abisine ablasina kiskanmasin diye oyuncak ya da cikolata verip kardesin getirdi demeleri gibi birsey 😄

0|1
    0|0
    • eig için teşekkürler :)

• @Snack87. Böyle valla arkadasi iyi secmek lazım son anda ayrılsınlar diye damada damadın annesine karşı dolduruyorlar bir de :)

• Tövbe tövbe vallaha iyi seçmek lazım ama sizin daha iyi seçmeniz lazım. :D

En İyi Erkek Görüşü

• İsraf

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• Türkiye’de de gelinin düğününde çiçeğini atması ve tüm bekar kız arkadaşlarının çiçeği yakalamak için mücadele etmesi oldukça popüler oldu. Gelin çiçeğini yakalayanın bir sıradaki evlenecek kişi olduğu söylenir. Peki bu adet nasıl ortaya çıkmış?

dortkosedavetiye.com/.../Gelin_Çiçeği.jpg

Ortaçağ Avrupası’nda gelinler gelinliklerini saklamazmış ve o gelinliğin diğer kadınlar için iyi şans ve doğurganlık getirdiğine inanılırmış. Düğünden sonra bekar kızlar gelini kovalar ve gelinliğinden parçalar koparırlar, gelinliği paramparça hale getirirlermiş. Yıllar geçtikçe gelinlikler daha pahalı hale gelince gelinlerin gelinliklerini hatıra olarak ya da kendi kızlarına bırakmak için saklamaları adeti ortaya çıkmış.

Düğüne katılanların gelinliği parçalaması yerine de gelinler dikkatlerini dağıtmak için onlara jartiyer gibi parçalar atmaya başlamış. Daha sonra da gelin çiçeğinin atılması gelenekselleşmiş.

Artık bazı gelinler kendi çiçeklerini hatıra olarak saklamak istediklerinden, bu çiçek atma işi için ayrı bir çiçek buketi kullanmayı tercih ediyorlar.

0|1
    0|0
  • paranıza değer vermediğimizi anlatmak istiyoruz. siz çiçeği alırsınız, biz yerlere atarız başkasının kafasına düşer falan.

0|1
    0|0
  • Onu hangi bekar kız yakalarsa o en kısa sürede evlenir derler.
    Ben atmadım çicegimi ama gelin ayakkabımın altina isim yazdirdim.
    Kimin isimleri oynarken , yururken filan ogün silinmişse sıradaki evlenecek kişi odur deniyor ^^

0|1
    0|0
  • Saçmalık

0|1
    0|0
  • Batil inanc yaa o

0|1
    0|0
  • Darısı çiçeği tutabilenin başına gibi bir şey :D

0|1
    0|0
  • Tutan kişinin tez zamanda evleneceğine inanılan bağtıl bir inanış ama yapılıyor renkli görüntüler çıkabiliyor o anlarda nedense gelin çiçeği saklansa daha kıymetli olur gibi geliyor bana

0|1
    0|0
  • Batil inanc iste

0|1
    0|0
  • Hristiyan gelenegi...

0|1
    0|0
  • Kizlar evde kalmasin diye

0|1
    0|0
  • Ben evlendiğim zaman atmam