Neden ecmain kelimesini çok sık duyar olduk?

3-4 yıl öncesine kadar inşallah vardı, şimdi neden ecmain kullanılıyor? Son bir yıldır hızla yayılan bir kelime çok dikkatimi çekti.

0|0
6|14

En İyi Erkek Görüşü

• İnşallah ile ecmain aynı kelimeler değil.
    Ecmain cümlemize demek.
    Daha çok mübarek tayfanın kullandığı bir kelime, cümlemize demek yerine ecmain deniyor. Ben de kullanırım zaman zaman.

3|2
    0|0
    • Genç kadınlar çok fazla kullanıyor artık tabiki kelime anlamını merak edince aç google dan öğren. Ama eskiden inş, maş çok duyardık ya o kadar sık rastlıyorum.

• İnsanlar değişikliği seviyorlar, hele ki müspet mana da bir değişiklik ise kaçınılmaz oluyor. :)

En İyi Kız Görüşü

• İnşallah ile ecmain farklıdır..
    İnşallah;Allah'ın izni ile
    Ecmain;cümlemize

2|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Dönem dönem değişir bu tip kelimler. Mesela, hocam, kardeş, bro, kardo vb. her çeşitten bulmak mümkün hitap biçimlerini.. Çokta takılmamak lazım. Ecmain gider bil mukabele filan gelir. :)

1|0
    0|0
  • Amin hep beraber" demek guzel bir sey.

2|0
    0|0
  • Ecmain cümlemize demek. İnşallah farklı.

1|0
    0|0
  • ilk defa duyuyorum. Trakyada boyle kelımeler yok. inşallah deriz

1|0
    0|0
  • Ecmain ne la?

0|0
    1|0
    • Şu ara sıkça kullanılan, hep birlikte, cümleten anlamında bir söz. Genelde genç muhafazakâr hanımlarca kullanılır. Ama artık Trend sözlerden oldu.

• Bir şu herşeye ingilizce katanlar, bir de sanki dilde yeterince arap etkisi yokmuş gibi araplara özenen malak dinciler. İki güruh da azalarak bitmeli.

Arap ülkelerindekiler bize özenir, bizim mallar araplara özeniyor.

• Sen yeni dikkat etmişsin cümlemize demekle aynıdır. Pek dindar olmayan ailem bile yıllardır kullanır...

0|0
    0|0
    • Çok dikkat ederim Son bir yıldır amin ecmain şeklinde özellikle genç hanımlar arasında çok fazla kullanılıyor. Hani Trend olmuş bir söz gibi

• inşallah ile ecmain birbirinden çok uzak be kızım ecmain: cümleten demek inşallah: allah nasip ederse demek

0|0
    0|0
  • İlk defa duydum

0|0
    0|0
  • umrumda degil

0|0
    0|0
  • ecmain ne demek biliyormusun sen?

0|0
    0|0
    • Şu çok bilip karşı taraftakini ot görme hevesini törpüleyecek cevap nedir bilmiyorum

• Psikiyatriye git, burada kimsenin başını ağrıtma.

• kısa kesss halen hangi yüzünle yazıyorsun. gelmişin kaç yaşına. nasıl müslümansın ya sen canım mağluk... asıl senin beynin yerinde değil... özelime gelebilseydin sana çok güzel cevaplarım vardı ama neyse hadi defol şimdi.

• yaşadığın yerle alakalı galiba, ben hiç duymadım.

0|0
    0|0
  • Ne demek yeni duydum?

0|0
    0|0
  • özenti süslümanlar toplantı yapar ara sıra karar verirler.. imtihanda 4 yyıldır var

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Ecmaini 3-4 sene önce de kullaniyordumm. inşallah ile pek bir benzerliği yok. İnşallah allahin izniyle olmasini dilemek anlamına gelir. Ecmain ise amin cümlesine anlamına gelir. Son zamanlarda sık duyma sebebini biomiorum ama yayildigi doğru. Çünkü 4 sene önce söylediğinde o ne demek derlerdi simdi sorulmuyor

1|1
    0|0
  • Ben bir nihat hatipoğlundan duydum

1|0
    0|0
  • şeriate adım adım !

1|0
    0|0
  • İkisinin anlamı farklı... yazmışlar zaten...

0|1
    0|0
  • Vardır bir bildikleri diye düşünüyorum. :D

0|0
    0|1
Yükleniyor...