Genç nesli (18-25 yaş) nasıl buluyosunuz? Yeterince sorgulayan fikir tartışan okuyan araştıran bilgili bir nesil miyiz?

Küçük beyinler kişileri, orta beyinler olayları, büyük beyinler fikirleri konuşur. Bizler nekadar fikir konuşuyoruz? Bilgili toplum muyuz bilgili olduğumuzu sanan ama boş bir toplum muyuz?

• bilinçli bilgili fikir tartışan kaliteli gençlik
    14% (8)15% (7)15% (15)Oy Ver
  • bilgili olduğunu zanneden boş bir gençlik
    86% (49)85% (39)85% (88)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
7|18

En İyi Erkek Görüşü

• Bunun yasla bir ilgisi oldugunu sanmiyorum. Benim gordugum su; ozellikle toplumsal olaylar arasinda bag kurabilme yetenegi toplumumuzda genel olarak zayif. Buna bagli olarak tarihsel birikimden yoksun bir suru insan var. Dedigim gibi 60 yasindaki insanlarda da gozleniyor bu durum. Sosyal bilimler oldukca karmasik ve surekli degiskenlik gosteren bilimlerdir cunku insanin insanla iliskisi surekli bir degisim icersindedir. Toplumumuzun en onemli sorunlarindan biri de kaliteli bir tartisma kulturunun gelismemis olmasidir. Bir ornek;
    -Siz boyle yapmistiniz!
    -Siz de boyle yapmistiniz!
    Bu diyalogda her iki tarafin da karsi taraf acisindan hata yaptigi vurgulaniyor ama karsilikli olarak hatalarin ortaya dokulmesi iki tarafin da o hatalari yaptigi gercegini degistirmiyor. Tartismalarda onemli olan, antitezlerin iyi analiz edilmesi ve bunun sonucunda bu hatalarin telafi edilmesi icin en iyi cozumu bulmaktir. Ama bu bizde yok! Beni en cok gulduren bir baska husus da (ki bu son donemlerde iyice yayginlasti) herkesin birbirini yeterince okuyup arastirmamakla suclamasi. Sosyal medyada, forum sitelerinde yapilan tartismalarda sikca karsimiza cikar bu durum.
    - Biraz okkuyyunnnn kardessimmmm, arrrastirinnnn!
    Bunu soyleyen kisi/kisiler acaba ne kadar ve ne okumuslardir? Ya da her okudugunu tam olarak cozumleyebilmisler midir? Herkesin birbirini yeterince okumamakla suclamasi aslinda herkesin bol bol okudugu ve arastirdigini ima eder. Oyle yaa birine "biraz oku arastir" diyorsak, biz oyle yapiyoruzdur ne de olsa. Ee herkes boyle soylerse, demek ki herkes cok okuyor. Ancak gercek dunya ve istatistikler boyle demiyor. Bu kadar "okuyan ve arastiran" bir toplumsak eger, neden dunya toplumlarina neredeyse hicbir katkimiz olmuyor? Neden surekli buyuyen bir ulke olmakla ovunurken, hukuki ve iktisadi adalet konusunda cok gerilerde kalmis bir ulkeyiz. Dunya siralamasinda son donemlerde ilk 200'e giren universitelerimiz olmasina ragmen, neden ciddi bir bilimsel gelisme saglayamiyoruz?

0|0
    0|0
    • Basa donersek, bu is genc nesille ilgili degil sadece. Toplumsal kulturumuzu ve kurumsal yapimizi acilen revize etmeliyiz.

• Tamamen düşüncelerimi ifade etmişsiniz

Kızlar Ne Diyor 7

• Ben de işaretledim Çünkü gerçekten hiç Araştırmadan ya da çok az bir şeyi öğren Evet geneli hakkında yorum yapma hakkını kendinde buluyorlar Bence bu sadece boş bir davranış taassup bağnazlık

0|1
    0|0
  • Yine kişileri mi konuşucaz yani :)

0|1
    0|0
  • Benim çoğu yaşıtım bilinçli değil. Araştırma okuma bilgi 0. Ama ben onlar gibi olduğumu düşünmüyorum. Diğerlerine sıkıcı gereksiz gelirken bu öğrenme güdüsü aksine bana eğlenceli geliyor. Ya gençlik öyle bir hal aldı ki artık araştırma vs yaparken bile görünce aralarında gülüşüyorlar. Şükür ki benzemiyorum onlara. Neyse o yüzden B diyorum ben.

0|1
    0|0
    • Çok doğru bir tespitte bulundun gerçekten. Meslektaşız buarada. Ve ben senin iyi bir mühendis olabilcegini düşünüyorum.

• Bu konuda aşırı kutuplaşma var yeni jenerasyonda. Yani ben çevreme göre yorum yaparsam yarısı ülkedeki 30+ insan ortalamasından daha dolu ve kişisel gelişimine önem veren kişiler ama diğer yarısı da bir o kadar boş.

0|1
    0|0
  • Cok bos bir toplum oldugmuzu dusunuyoruz
    ama onun yani sira en cok gelisen toplumda biziz
    Ben bir turk kiziyim kendimi ilk once bakmaliyim
    ben genc yasima ragmen gelecegimi dusunuyorum ama henuz kulturlu bir kizim diyemem kendime

0|1
    0|0
  • Boş bir gençlik

0|1
    0|0
  • Çoğu boş gibi.
    Bir soru sordum bağlam konusunda gerçekten bu kelime türkçede pek anlamadığım için sordum, 4 kişi cevapladı.
    Ülkede bağlam yok herkes kişisel konuşuyor

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

• 80'lerin sonları ve ondan sonra gelen nesiller kendilerinden önceliker gibi şu nesil, bu nesil diye yorumlanamayacak kadar değişken ve çok çeşitlilik barındırıyor artık.

Şu sorduğun nesil de, gene aynı şekilde birbirinden bayağı farklı tipleri barındırıyor. Özellikle Türkiye'de Dünya'dan zerre kadar haberi olmayan, hayallerde veya tuhaf komplo teorilerinde yaşayan ''embesil'', düşünmeyi bilmeyen bir kitle de var, aklı başında rasyonel düşüneni de.

Cahil bir toplum olduğumuz için aklı başında olanlar diğerlerini hayal dünyasından uyandırmaya çalışıyor ama pek etkili olamıyorlar.

Bu ülkede okumuş insanlardan nefret eden tipler var ya .

0|0
    0|0
  • Eskiler bizim için "80 sonrası nesilden bir şey olmaz" deyip durur, ben de "90 sonrası nesilden yarım şey olmaz" diyorum hep, gelen gideni aratıyor :)

0|1
    0|0
  • b dedim.
    zengin ve fakir kesim farketmiyo araştırmaktan okumaktan uzak telefon okşama tiryakisi en üst modele sahip olma hastası. çabuk sıkılan kolay elde eden değer bilmeyen elindekiyle yetinmeyen inanç sistemi zayıf kolay yönlenen sürü psikolojisiyle hareket eden hemen inanan yüzeysel hissiz ezbere yaşayan bir nesil...

0|1
    0|0
  • %90 ı araştırmayı sevmeyen aklını eğlenceye kurmuş gereksiz bir şekilde yetiştiriyor malesef.. Ben de o yaş grubundayım ama en aızndan bu kadar voş yaşamadım hayatı..

0|1
    0|0
  • Şu gençliği al eline at laham deliğine...

0|1
    0|0
  • Bilgili olduğunu zanneden, vaktini malayani şeylerle geçiren boş beleş bir nesiliz.

0|1
    0|0
  • B dedim daha fazlasıda var

0|1
    0|0
    • Kesinlikle çok daha fazlası. Yumuşatarak sordum. Çok boş rezil durumdayız

• Bunun ileriside var bakalım daha neler görcez ne hale gelcek gençler çocuklar

• B DİDİM

0|1
    0|0
  • Gelişen bir nesil geliyor inşaAllah 😇18 yaş altı

0|0
    0|0
  • Beş para etmez, boş kafalı bir nesil.

0|0
    0|0
  • İki seçeneğin arasında meraklı ama usengec bir gençlik görüyorum

0|1
    0|0
  • teneke gibi boş o ellerindeki androidlerin kölesi olmuş bir nesil

0|1
    0|0
  • Peki bu gençliğin suçu mu? yoksa bizleri yetiştirenlerin suçumu. Büyüklerimiz bize na kadar güzel bir yaşam sundular bunu ele almak gerek. Asla gençlik suçlanamaz Türkiyede , bizim elimizdeki imkanlar her zaman kısıtlı oldu. Türkiye de her iş şikeyle , torpille olursa bizim gibi halkın çocuklarıda belli ölçüde yetişir kendini koyverir.

0|0
    0|0
  • Hicbir nesil oyle degil ki

0|0
    0|0
  • Elinden tlf internetti al gör nasıl bir gençlik olduğunu

0|0
    0|0
  • fena değil

0|0
    0|0
  • B diyorum