Allah varsa insanlar neden açlıktan ölüyor?

Allah varsa afrikada falan kucucuk cocuklar neden açlıktan ölüyor neden kumarbaz düzenbaz pislik insanlar zengin? allah olsaydı bence iyi niyetli insanlar zengin kötü insanlar fakir olurdu böylelikle dünyada kötülük diye bişey olmazdı

Güncellemeler:
allahınız benim gencler sakin olun

0|0
19|25

En İyi Erkek Görüşü

• İmtihan diyenlere sorum var: küçüçük, yemek bulamayan çocuğa ne imtihanından söz ediyorsunuz? Yok sinanmaymis, bebek ne hata yapmista sinaniyor? Ha ayrıca Allah herşeyi bildiği için şu ana kadar doğmuş ve doğacak olan herkesin "imhitihan" sonucunu biliyor. Nasıl sınav bu ben anlamadım gitti.

1|9
    4|5
    • dinler kesinlikle yalan,
      ancak bir yaratıcı var olma ihtimali çok yüksek.
      kendini gizlemek isteyen bir gücü bulmak çok zordur...

Kızlar Ne Diyor 19

• Bana kalırsa bu argümanla yol alınmaz. Farklı bir yoldan gidelim?

Tanrı varsa hangi Tanrı? 6.5 milyar yıllık insan tarihinde neden son 50bin yılda dinler oluşuyor? Ve bu son 50bin yılın neden 10bin yıl öncesine kadar tek tanrı diye bir şey yok? Allah ismini neden sadece 1400 yıl önce duyuruyor?

Dinlerin yaşayıp ölmesi kimseye bir şey ifade etmiyor mu? Bir zamanlar koca zeus vardı? Şimdi nasıl alay ediliyor? Roma'nın büyük Jüpiter'i nasıl tarihe karıştı? Neden Yahve ve Allah da tarihe karışmasın?

Niye tüm peygamberler ortadoğudan... Afrikalıların Muhammed'in kim olduğu hakkında fikirleri yokken nasıl alem dinidir bu? Niye onların kabilelerinden de büyük peygamberler çıkmıyor?

Neden Kurandan önceki kutsal metinler içinde ''BU YAZI ASLA DEĞİŞMEZ; TANRI KORUYACAK'' demesine rağmen değişiyor da aynı sözü içeren Kuran değişmemiş kabul ediliyor?

Kurandaki şeytan hikayesinin saçmalığı da nedir? Karşısında kanlı canlı Tanrı bulunan şeytan bile dikbaşlılık yapıyorsa insanlar nasıl itaat edecektir?

Hem bir dakika hakikaten şeytan ne saçma karakterdir? Tanrı resmen insanları cennet için yaratıp da şeytanla kavga edip ''Ulan ona mı inanacaklar bana mı du bakalım'' mı demiştir? Tüm varlığımız ikisi arasındaki çatışma yüzünden midir? Vah vah.

Allah neden dünyaya dünyevi kural getirmiştir? Dünyanın habire değişeceğini ve kuralının eskiyeceğini bilmemekte midir? Mesela hristiyan tanrısı bu noktada kurallar getirmemiş, zamana ve zemine göre değişecek demiştir. Hristiyan Tanrısı daha mı ileri görüşlüdür?

Varlığına tek somut kanıt bulunmayan Allah'ın, haliyle kendisine inanmayan ama gene de KÖTÜLÜK YAPMAYANları sonsuza kadar yakmaktaki amacı ne olabilir? En sadist insan dahi bir insana bu işkenceyi reva görmezken, cehennem nasıl bir sadist hayalin ürünüdür? Allah bu denli sadist midir?

Daha sürer... 10 sayfa da yazarım ama bunlar şimdilik yeterli.

1|6
    4|2
    • Bunları insanlara söylemekten dilimde tüy bitti. En son sen kalbinle bakmıyorsun diyip geçiyorlar ya kahroluyorumm.

• :D İşte o da ironim @blueph

Hiçbir dine inanmıyorum, din mantığına da karşıyım, fakat tamamiyle sebepsiz bir şekilde hristiyanlık da bana naif geliyor. Tüm bu sorgulamalarım Hristiyanlık için de geçerli. Fakat yine belki bir hobi olarak, belki de İsa'yı çok takdir ettiğimden bu dine saygım ve sevgim var. İnanmıyor olmama rağmen kiliselere gittiğimde huzurlu hissederim. Resmi de o sebepten koydum, Noel haftasındayız.

Ve... Pekala siz kendinizi tatmin ediyorsanız elbette ki sorun yok. Zaten bu cevap inanmayanların inanmama sebeplerine dair cevaptır. Hep sorarlar ya, ne diye inanmıyorlar diye, bunların cevabıdır. İnanan birini inançsızlığa davet etme niyetim yok. Kaldı ki bir şeylere inanmak yobazlığa sebep olmadığı sürece güzeldir. Dar görüşlü olmamanıza, ve cevaplamaya çalışmanıza sevindim. Sağlıcakla.

• Öğretmenim canim benim canim benim aasdd

• Peki bunların hepsi Allah'ın imtihanı olamaz mı? Zenginini parasıyla fakirini açlığıyla imtihan ediyor olamaz mı sence? bir de bu yünden düşün... Zengin fakire yardım edecekmi o onun için çok değerli parasına kıyıp yardım yapacakmı
    Fakiri ise duymuyormuyuz hep nasıl yüce gönüllü diye ama isyan edenlerde var Allah'ın imtihanı bunlar onlara Seçenek sunuyor olamaz mı sencede bir sınav dünyasındayız fakiri isyan edecekmi diye imtihan eder bunlarla başa çıkabilecek mi diye zaten fakirlerin cennette en yüksek mertebede ağırlanacağı söylenir
    Tamam inanç herkesin kendine ama bence iki yönlü düşünmelisin bu dünyayı biraz sonsuzluğa kadar yaşayacağın bir yer değilde imtihan sınav Dünya'sı olarak Gör herkez elbette inşallah Herşeyin mükâfatını alır hiç kimsenin acısı ve kederi inşallah Karşılıksız kalmayacaktır.

4|3
    0|2
    • O zaman bende zenginlikle sınav olayım ne saçmalıktır. Fakir en yüksek mertebede ağırlanması saçmalığıda ayrı bişi o zamanda zengin olanlara haksızlık. Adam demezmi ya benim sınavım da fakirlik olsaydı bende bu mertebede ağırlansaydım sonuçt burası ortalama 65 yıllık orası sonsuz derler. Yok fakirin sınavı iyi not alıyor zengin orta klasmanda yer alıyor. Tam fakiri kandırma argümanları bunlar

• Sen öyle düşünüyorsan birşey diyemem
      Sonuçta herkesin inancı kendine
      İnşallah doğru yolu bulanlardan olursun veya biz doğru yolda değilsek biz buşuluruz inşallah
      Burada saatlerce yazabilirim ama belli ki sen yine birşey bulacaksın çünkü gözün Yükseklerde
      Cenneti hak eden biri o zaman niye ben fakir Değilim diye sormaz bile bence
      deminden çoğu yorumda okudum ve hak verdim
      Madem o kadar düşünüyorsun o fakirleri kendi elinde olan şeylerden vazgeçip ver o cömertliği sen göster
      Tabi oda ayrı bir mesele özür dilerim sonuçta ne yardım yapıp yapmadığını bilemem

• Sinavdir sinav...
    Birde sunu eklemem gerek:
    "“Beyaz adam geldiginde, bizim topraklarimiz, onlarin ellerinde incil vardi. incil’i verip bizi uyuttular, gozlerimizi actigimizda incil bizim elimizde, topraklarimiz onlardaydi”.

2|3
    0|0
  • Bir kötülük gördüğünüzde bunu Allah'tan değil kuldan bilin. Çünkü Allah herkesin rızkını gönderendir. Hz. Ali (r. a.)

4|4
    0|2
  • zaten insana vadedilen dünya değil cennet. senin düşüncene göre insana dünya cennet olmalı. işin sınav boyutu ne oldu peki? oradaki insanlara yardım etmek bile senin imtihanın. insanların yapmadıkları ve yaptıkları için lütfen Allah'ı suçlamayın önce düşünün bir. İnsanlar birbirine yardım etse bu kadar bencil olmasa kimse aç kalmazdı. ve ayrıca o içkici kumarbazlarda yine insan. insanın pisliği için yaradanı suçlamak neden? sende buna cevap ver.

1|2
    0|2
  • Sınavdan 100 almak için calışmak gerekir uğraşmak gerekir, emek gerekir, hilesiz, düzenbazsız olması gerekir. Tüm kalbinle o sınavı geçmek için günlerini sarfedersin. Cenneti sunuyor rabbimiz bize ama diyor ki önce İMTİHAN. Sonuçta hak etmek gerekir dimi? Meselea Sen sahtekar, hileci, calışmayan, kötü olursan o cennetin kapılarını bile göremezsin. Yani diyor ki bu dünya kalıcı değil bu bir imtihan asıl hayat (cenent) diğer tarafta. Ve bunun için de insanları ayırt etmek gerekiyor :) (en kolay cözümden anlatayım istedim)

1|3
    0|2
  • Görüşlere daha bakmadım ama büyük ihtimal söylenmiştir ama ben yinede söyleyeyim. Eğer fani dünyada açlık sefalet olmaz herkes mutlu, sorunsuz olsaydı ahireti unutmuş olurduk. Kumarbaz, pislik insankarın zengin olması zaten kazandığı para helal değil bir kere. Burada da şöyle düşünce oluyor;
    Dünya da yapacağını yapsın, yesin, içsin, eğlensin, eksiği olmasın ahirette hiçbir şeyi olmayacak zaten gibi

1|1
    0|1
  • kısa ve net imtihan

1|1
    0|0
  • Her şey yerli yerinde olsaydı yaşamın ne anlamı kalırdı?
    Herkes iyi olsa cehenneme kim gidecek?
    Bu sorgulama bitmez. Sana göre yok. Kimseyi dil dökerek düşüncelerinden vazgeçirme çabasına girmeye de gerek yok. Senin fikrin.

1|1
    0|3
  • Sen bu aklını daha mantıklı şeylerde harcarsan, daha çok kazanırsın. Gider, elindekiyle elinden geldiği kadar çocuk doyurursun. Sana ne Allah ne yapmış, ne yapmamış? Kendi yaptıklarını/yapmayıp harman savurduklarını anlat önce.

1|1
    0|1
  • En buyuk uyusturucu.

0|1
    2|1
    • Din afyondur diyenlere.. evt ama dinsizliğin de afyonudur.. Dincilik ve dinsizcilik aynı şeylerdir yani ikiside insanı uyuşturur, gerçeklerden, gerçek duygulardan uzaklaştırır

• Benim dinim var Ama topluma uygun degl

• Saçma sapan sınava ve imtihana tabii tutulduğumuz için. Gereksiz ve saçma işte

0|3
    2|1
  • sen sinava girip düşük not alınca hoca varsa niye düşük aldim diyomusun? 😊

1|1
    0|2
    • Bu sınavdan kaç alacağına bilen evreni yaratan bir hoca?

• Kendini böyle masallarla mutlu etmen güzel.

• @JJJJJJJ7 bakış açısı 😊

• bu tanrının suçu değil bizim suçumuz tanrı yok ve hepimiz ölücez

0|1
    2|1
  • Aklimda deli sorular

0|0
    0|0
  • Allah isteydi zaten dediğin gibi olurdu. Ama o zaman cennet ve cehennemin, imtihanın ne anlamı kalırdı? Bu dünyada her şeyin bir bedeli var. En kötüsü de ne biliyor musunuz? Ölüm vakti geldiğinde şehadet getirmeden ölmek. Hele ki inançsız ölmek. şu an inanmayan insanlar gün gelip geç kalındığında cehaletlerine ağlayacaklar. Ve kendilerine her nimeti veren Allah'ı yok saydıkları için büyük bir azap yaşayacaklar.

2|1
    0|1
  • Allah verip de alip ta siniyor insanlari.

kotuluk diye bisey olmasaydi NERENLE sinanacaktin cahil

3|2
    0|2
    • ne saftrik insanlarsınız kıyamam

• se de akil oldugundan kiyildigin anda biz buna deriz sizin gibilere artik

• acidim sana :)

• herkes iyi rahat yaşasaydı neyle imtihanı edilecektik

4|2
    0|2
  • Ozmn biz Neden dünyaya gelmisizki hepimiz cennete gitseydik imtaan falan Fasa fiso diyosun Yani...

3|2
    0|1

Erkekler Ne Diyor 24

• Hz. Ali (ra)'nın bir lafı vardır. Bir kötülük gördüğünüzde bunu Allah'tan değil kuldan bilin. Çünkü Allah herkesin rızkını gönderendir.

6|5
    0|1
    • Allah doğru yola iletsin...

• Selametle...

• Iste bir sefil daha Allah sana akil vermisde sen niye kullanmassin acaba... Eger sen insansan o insan niye aclikdan oluyor eger Allah senin karnini doyuruyorsa ve sofrada kobegini kasiyip atiklari birakirken... o insan niye ac kaliyor, niye senin artigina muhtac bir insan aclikdan oluyor. Cahilsin iste. Allah ikinizide imtihan ediyor oysa ama kaybeden sen oluyorsun... Soyle bakalim en on hangi acin karnini doyurdunda gelip burada seni yaratan ve sana rizki veren Rabbinden sikayet ediyorsun. Eger bir gun sende aclikdan olursen unutma bu saygisizca laflarin. Allah islah etsin. Oysa sen izdirap cekerken o aclikdan olen insan cennet sofralarinda olucak.

3|1
    0|0
  • Maymun dan geldik dimi biz ;) insan beyninde 10 milyar hücrede tesadüfen oluştu dimi? Dünyanı 2 kere dolanacak uzunlukta ki damarlar da tesadüfen oldu. Bunlar hep tesadüf demi la? NAsıl oldugunu bunlar kim yaptı? Tesadüf mu bunlar ya kim yaptı cevap ver bakım madem yaratıcı yok diyon

3|3
    0|2
    • Cevap veremezler patates tohumuyuz ya biz. Ne dersen ne bir cahile ve cahil olduğunu bilmeyene bir doğruyu anlatamazsın

• lqn beynini sktiğim mql ben aksini mi söyledim sana ibadet ediyolar dedim işte tanrının kendilerine ibat etmelerini istediğini nerden biliyolar tanrı hristiyanlara şu şekilde ibadet edin demiş müslümallara bu şekilde yahudilere o şekilde hangisinin doğru olduğunu nerden biliyon e yqrram nerden biliyon allah hepsine bişe demiş olsun hadi lqn allah niye kendine taplmasını istesin aciz mi o bide piskolojik sorunum olduğunu söylüyo sende anlama güçlüğü var koçum kaç yaşına gelmişin hala pıratik yapamıyon başkasının sözlerini ona geri söyliyerek geçiniyon kendine gel olm hiç bir iyilik cezasız kalmıyo annesine küfreden taş olmuyo gerçekçi ol biraz hayal aleminde yaşıyon

• @cevapshör yemin ediyorum çok cahil gördüm ama senin gibisini görmedim...

• Ve senin gbi icinde iman olmayan zayflar bile inanirdi onemli olan bu durumlarda iman etmek

3|4
    0|2
  • Ay ışığında saklıdır ;) eğer sen ayın parıltısını veya dünyanın güzelliğini beğeniyorsan bunun sebebi güneştir ay ve dünya ise siyah kapkaranlıktır aslında tıpkı evreninde böyle gibi. Ay'ı ve evreni de aydınlatan Allah'tır. deist düşüncelere gelirsek evt var burada o düşünceler kısmen de doğrudur ama olaylara gerçeklere daha çok tepkisel, sentimental yaklaşıldığından kaynaklanıyor. Yani niye insanlar herşeyin kötü yanlarını hatırlar iyi yanlarını görmezden gelir ki? mesela bir insan yaşlandığı zaman ben gencim diyebilir mi veya öleceği zaman ben hala yaşıyorum (bu dünyada) diyebilir mi? Bunları diyemez işte neden desin dese aklı olmadığından, tepkisel yani başka kelimeyle nankör olduğundan dolayı kaynaklanıyordur ve şu da unutulmamalıdır ki insanların bu zamana kadar yaşadıkları ve yaşayacakları bütün kötülukler ve iyilikler allahın insanlara verdiği iraden dolayıdır biz hüruz diye böyleyiz yani iyi veya kötü eğer hür olmasaydık allah ta bizi tek bir millet olarak yaratırdı ve kimse kimseye birşey yapmazdı küçük istisnalar dışında yani bu soruların sırrı bu hayatta sabretmekte nankörlük etmemekte mücadele etmekte isyan etmemekte yani sağduyuda ve nefsine taviz vermemekte saklıdır arkadaşlar benden söylemesi...

0|0
    0|0
    • Bu arada yazılarıma bakınca kelime hatalarım olabilir çünkü hızlı yazıyorum

• Adamları zamanında sömürdüler. Keşifti cart curt
    Önceden sanıyor musun ki bu kadar kötüydü Afrika
    Tarihine biraz bak
    İnsanlar yüzünden olan oluyor. Kafanı yormana değmez

2|2
    0|0
  • Allah muslumana veririm dememis calisana veririm demis bizim hangi musluman calisiyo hepsi yangel yat

1|3
    0|1
  • Sorunu şöyle acıklıyım sevgili kardeşim. DÜMDÜZ Bir yol düşün ve buna kader cizgisi de zamanda geri dönemiycegne gore ılerlıyeceksın. İlerlerken onune sağ ve sol sapaklar cıkıyor. Aynı bır ağacın dalları gibi. Ve sağ mı sol mu nereye gıdeceksın bu konuya sen karar verıyorsun. Ama önceden gıdecegın yolu Allah bılıyor. Sağa gıden yol gece karanlıgı belkde, Sola gıden yol işe güneşli o seçim senın elinde ama onceden hangısını tercıh edecegın bılınıyor. Kullı ve Cuzzi irade ile acıklanabılır bu. Insanların aclıkdan olmelerıne gelirsek... İnsanlar tamahkar ve aç gözlüdür bir takım ınsanlar tıka basa doyarken dıyerlerını dusunmezler akıllarına bıle gelmez. Halbukı fıtre zekat gibi şeyler var. Bunlar boşuna degıl.

1|0
    0|0
  • şimdi birileri çıkıp diyebilir bunlar imtihan

ama adama derler ki ula burada mevzu gecen şey insanlar

mesela bu imtihan diyen insanlar
    hiç böye açlık nedir bilirmi onu mrk ediyorum (ramazanı saymayın ak:)

kısaca cok sacma insanlar bea

0|4
    2|4
    • Sen bilirmisin? Ben bilmem mesela ama düşünürüm o olayı nasıl bişe diye ama bir insan sırf başkaları şöyle ya da böyle oldukları için bende aynı öyle olmak öyle şeyleri yaşamak istemem çünkü zulmetmiş olurum kendime nu yüzden herkes kendi imtihanını yaşar kimse kimsenin günahını yükünü de çekmez o karma olayı da gerçektir etme bulma dünyası işte veya ne biliyim fakirlere kibirli olabilir zenginlerde cömert, kötü insanlarda az yaşar veya çok, iyi insanlar da az yaşar veya çok önemli olan süre değil fakat o süre içinde gerçekten yaşadım mı yaşamadım mı sormak gerek insan kendisine ;)

• Canım kardeşim neden ölüyorlar biliyormusun , İnsanların %1 inin dünyadaki malın %92 isine sahip olması ve %99 unun ise %8 ine sahip olması... ALLAH Kur-anda malınızın fazlasını infak edin diyor bu ayete uyan kimse yk nerdeyse...

1|1
    0|0
  • allah varsa var 400000 tane din var ve hepside allahın farklı bir şey emrettiğini söylüyor hangisine inanacaksın sen bunca sene iyilik yap doğru dini seçip tapmadın diye cehenneme git şimdi sınav demeyin insan görüdüğü dersten sınav olur kusura bakmayın ama tanrı bizden ona tapınmamaızı rica edecek kadar aciz değil istese taptırırdı daha eline kuran almamış cahallar din alimliği yapıyo bir kaza bela olmazsa şunun şurasında bir 50-60 sene ömrüm var onuda car cahala laf anlatmaya çalışarak mı geçirecem

0|0
    1|1
    • Allah sana kendi ihtiyaci oldugu icin kulluk etmeni istemiyor.. Sen kendi gelecegini kendin belirlemen icin sınav goruyorsun. Üniversiteye giris sinavi gibi dusun. Yuksek puan alirsan girersin cennete..

• ben mi anlatamıyom yoksa siz mi anlamıyosunuz bir üniverste sınavına girmek için 12 sene boyunca okuyosun allah bizi daha önce nerde okuttuda bu dünyada sınava sokuyo hangi üniverste öğrencisi kolsuz doğup sınava giriyo hangi üniverste katliam sınavı yapıp öğrencilerini sevsiğini söylüyo hangi üniverste öğrencisini kalemsiz sınava sokuyo hangi üniverste sınavda kalanı sonsuza dek yakıyo şimdi sen söyle üniverste mi sakallıyı direk cennete yolluyo yoksa sınav mı?

• Dunya sinav yeridir knk

1|1
    0|1
  • Dünyaya sınav olmak için geldik, herşey güzel olsaydı nasıl sınancaktık?

2|1
    0|2
  • Diyelim ki allah yok e o zaman bu

0|0
    0|1
  • İnsanlar paylaşmayı bilmediği için :D

1|0
    0|0
  • ölüm nedenlere bağlıdır buda bir ölüm nedenidir

0|0
    0|0
  • Sorularla islamiyet te bak orası daha iyi acıklar

0|0
    0|0
  • islamın en sağlam çelişkilerindendir bu durum fakat inanırları sınav diyip geçer, üzerinde bir gram düşünmez.

0|0
    1|0
  • Sen bu soruyu niye gizli sordun?
    O zaman sende yoksun

0|1
    0|0
  • dinlerin hepsi insanları belli kalıplara sokmak için yine insanların ürettiği şeyllerdir.

0|0
    1|0
  • Dunyayi kotu yapan allahmi? İnsanlarmi?

1|1
    0|1
    • @cevapshör
      Allah ıslah etsin seni.

• hepiniz ezberlemişsiniz allah ıslah etsini allahın senden namaz kılmanı istediğini nersen biliyon 400000 tane din var hepside allahın farklı şeyler istediğini söylüyo bunca çocuk sakat doğuyo ölü doğuyo down swndromulu doğuyo gözü kapalı inanmaktan gerçekleri görmez olmuşsun kalbin körelmiş umarım doğru yolu bulursun

• Yoklugunu kanitliyabiliyormusun?

1|0
    0|1
    • evet "yok" peki sen varlığını kanıtlayabiliyomusun okuyalım diye hikaye kitapı yolladı deme

• Bu dunyada sebepsiz meydana gelmis bisey dusun.. Varsa soyle..
      ya da sana şöyle söyleyim.. Youtube dan bypass ameliyatinin nasil yapildigini seyret.. Bu mucizeyi bir düşün. O kslbin nasil attigini ve bir makine tarafindan vucutla baglantisinin kesilip tekrar nasil calismaya basladiginin.. Bu cok kucuk bir ornek.. gucumuse guveniyoruz indanlar olarak ama allahin yaptigi hicbirseyin aynisini yapamiyoruz.

• kotuluk insanlardan bunu anlayamadin mi simdiye kadar yazik sana

0|0
    0|0
  • Abicim siz nasi bedavaci bir insansiniz ya hep rahatlik istiyonuz da yok ole bir dunya. misal Sen matematikcisin matematik sinavina gircen o turkceci turkce sinavina. gircen. Aynen bu dunyada da hrkesin sinavi farkli. Sen sinava giriyon cevaplari alabilirmiyim diyosun. Olmaz boyleeee

0|1
    0|0
Yükleniyor...