Sorgulamak dinden çıkartır mı?

Sorgulayıp da ateist olmaktan korkup sorgulamayı bırakan birsürü insan tanıyorum. Sorgulamak dinden çıkartır mı? Sorgulamadan mı inanmalıyız? İnandığımızı iddaa ettiğimiz bir şeyi sorgulamaktan çekiniyorsak gerçekten inanıyor muyuzdur? Din üzerinetartışmalarda ''bunların içine şeytan girmiş bizi de dinden çıkaracaklar'' demek ne kadar doğru?

0|0
9|32

En İyi Erkek Görüşü

• Kur'an'da pek çok ayette Allah-u Teala düşünmemizi istiyor. Aklı olmayanın imanı olmaz demişler. Sorgulama meselesi çok yanlış anlaşılıyor bu üzücü. Dinde aklına takılan sorular olursa insan sorabilmeli ama ben bu soruyu cevaplayamadım dinsiz olacağım haşa öyle değil. İslam'da hiçbir mesele eksik bırakılmamıştır. Soruyu cevaplayamayan kendinde aramalı suçu. Sorularına cevap aramada ısrarcı olmalı insan. Ben aklıma takılan sorulara cevap aradım. Bilim Kur'an'ın 1400 sene önce haber verdiği şeyleri yeni buluyor. İslam hak dindir ve Allah tektir.

0|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Tahkiki tafsili icmali taklidi iman çeşitleri vardır. İcmali ve taklidi bilmeden körü körüne inanmaktır, tafsili ve tahkiki ise bilerek inanmaktır.
    Eğer sorgulamakla ateist olacağına inanıyorlarsa zaten içlerinde bir yerlerde sorgulamaya başlamışlardır. En mantıklı olanı en ince ayrıntısına kadar bilmek. Sorgulamaktan zarar gelmez bence. Sorgulayarak imana gelen birçok bilim insanı var ama ben (sorgulama sonucu) bilim beni de imana getirene kadar ateist kalacağım gibi görünüyor :)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 31

• Dinler dogmatik olduğu için sorgulamaya hiç açık değildir.
    Sorgulayacak isen ya deist aya ateist olmak gerek.

0|0
    0|0
  • Sorgulamamak günah.

1|0
    0|0
  • sorgulamalısın ki ne için yaratıldığını bil ne için dünyaya geldiğini neden inandığı bil kimin izinden gitmesini bil en azından şöyle düşün bir ortamda sohbet ederken bilgin olsun sadece herkes inanıyor diye inanma Allah'a sen inan onun nasıl büyük olduğunu öğren neler yarattığını bil doğanın güzelliklerini bil
    Peygamber efendimizi bil sorgulamak kötü birşey değildir

0|0
    0|0
  • Hz. musa bile sorgulamış peygamber olarak normal ama o direkk rebbiyle konuşabiliyordu bizim bu durumumuz olmadığı için önemli nokta neyi nasıl araştırıp öğreneceğindir.

0|1
    0|1
  • Sorgulamak temel görevdir. Sorgulamadan kabul edilen şeyler dogmalardır. Fırsat ele geçince sorgulanırsa müslüman olmaz ayaklarını geçelim tabi bunlar eskidi. :) Sorgulamayan beyin zaten inanç ihtiyacıda hissetmez kanımca.

0|0
    0|0
  • 400000 tane din var ve 400000 'üde sorgulamanı istemez ama insanlık bu güne kadar sorgulayarak düşünerek geldi aklını kullanarak sırf insanlar ölümden korktuğu için öbür dünya diye kandırıp zaaflarından yararlanmak çok kötü citten üzülüyorum ben bunca insan tanrı var diyo ve hepside tanrının farklı bir şey emrettiğini söylüyo iyide kardeşim tanrı varsa var neden her birinize farklı birşey emretsin neden neden inanmayanı yaksın birşeyi istiyosa zaten yapar neden başkalarının size koyduğu kurallarla yaşıyorsunuz onun doğrultusunda birbirinizi öldürüyorsunuz kendi yaptığınız şeyleri zorla başkasınada yaptırmaya çalışıyorsunuz

0|0
    0|1
  • Sorguladığında gerçek anlamda inancın sarsılır.. Ve dini liderler bunu hiç istemezler.. Bilirler sonuçta ne olabileceğini.

0|0
    0|0
  • sorgularsan dinden çıkmazsın ama yargılarsan dinden çıkarsın

gayba inanmazsan , mucize yi hasssss iktir L an dan sayarsan dinden çıkarsın :D

yoksa din akıl işi elbette sorgulanıp seçim yapılmalı

0|1
    0|1
  • Mesele senelerce üniversite bitirmişsin iş başvurusu yapmışsın ama torpilli arkadaşların işe girmiş sen banka sınavını geçmişsin hakkınla mülakatta elenmişsin niye yeni gelen şube müdürü kadın 7 akrabasını torpille soktuğu için. Sonra o haketmeyen arkadaşların iş bulur sen hakkın olduğu halde iyi olduğun halde bulamazsın seneler geçer sonrada sorgularım Allah"ın adaleti var mı yok mu? bence yok.

0|0
    0|0
    • Bu açıklanabilir. Allah sana bu hayatta uğradığın adaletsizlikleri ahirette dengeleyeceğini bildiriyor. Yani senin işe alınmamış olman senin için büyük sorun olabilir ama ölümden sonraki yaşamda bunun çok da büyük bir sorun olmadığını sana adaletsizlik yapan kişiler yanarken anlayacaksın.

• İşte o insanlar için cehennem sunuluyor. Senin uğradığın adaletsizlikler orda cezalandıracak. Sen bu dünyada ölüp yok olacağımızı düşündüğünden yanlarına kalacağını düşünüyorsun.(Agnostikim bu arada)

• İşte ne diyim önemi yok ne desem bilinmezcilik demekmiş agnostisizm dediğinin anlamı. Sonuçta sıkıntı yaşıyorum ne söylesem önemi yok.

• Sorgulayin lutfen. Ona gore neye inancaginza karar verin. Koru korune inanmayin ne dine ne baska bir seye.

0|0
    0|0
  • Körü körüne inanmaktansa sorgulamak daha doğru tabi.
    Sana göre doğru olmayan bir şeye inanman ne kadar mantıklı diye sorgula bence.
    Gönülden inanmadıktan sonra ''Müslümanım, hristiyanım vs.. '' demenin hiçbir anlamı yok bana sorarsan.

0|0
    0|0
  • Sorguladigi için sinden çıkmak neye arkadaşım ya internet sitesinde üyeliğin iptal edilmiyor korkma eğer sorgulaman objektifse ve Worguladigi zaman inancın zedeleniyor ise inandığını şeyde bir problem var demektir düşünsene ne tarafından bakarsan bak sorguladigin şey seni hakikate çıkarmali yoksa o işte bir yanlislik var

0|0
    0|0
    • Bende onu söylüyorum:)

• O zaman konuya din olarak değil de hakikati aramak olarak bak o zaman buldukların seni bir inanç sistemine götürüyor ise doğru yoldasin demektir :)

• Valla sorgulamayacaksak din tabiki kusursuz olur, herkesin dini o yüzden kendine mükemmel başkasına saçma.. Gel gör ki elin gavuru sorgulamadığı için cehenneme gidecek bunlar sorguladığı için.. Ne saçma şey ya..

0|0
    0|0
  • araştırmadan insan doğruyu öğrenemez
    bilim araştırarak oluşur

Sorgulamak araştırmayı doğurmuyorsa sadece sorguluyorsan bu hesap sorma gibi olabilir. Buda seni küfre itebilir

0|0
    0|0
  • Çıkartmaz , sorguladığının şeylerin güzel cevapları var.
    Tam aksine cahillik köreltir insanı , sorgulamak bilgi sahibi olmak gerek.

0|0
    0|1
  • Aslında herkes düşünmekten korktuğu için bu tür şeyleri sorgulayamiyor. Ve direk milletin dediği şeye inanıyor. Sen istediğini yap sonunda da zaten dogru sonuca ulasirsin.

0|0
    0|0
  • Hayır çıkartmaz, sorgula.

0|0
    0|0
  • islami sorgulayan herkes dinden cikar. Bu nedenle, hocalar ve din adamlari, islami sorgulamayin, fazla düsünmeyin diyorlar.

0|0
    0|1
    • Düşünmeden mi inanmalıyız

• Müslüman olmak icin zaten düsünmeyen bir cahil olmak gerek.
      Düsünen birisi Müslüman olamaz.

• değilim zaten :D

• Cıkarabilr

0|0
    0|0
  • Körü körüne değil bilim ışığında real bir şekilde sorgulayabılırsın. Ama insan aklının almadıgı birsürü şey var. Onlara yapacak hiçbişeyin yok. Sual olmaz dıyıp gecmen gerek.

0|0
    0|0
  • Sorgularsan ve bilmediğin anlamdığın şeykeri sana cevap verebilecwk birisine aorup öğrenirsen hiç birşey olmaz
    İşim öğrenmek darz dır

0|0
    0|0
  • Merakın varsa sorgula araştır tabikide daha iyi anlarsın herşeyi

0|0
    0|0
  • Ben 10 senede birsuru din değiştirdim. Ama en saçma olanı ateizm inan.

0|0
    0|0
  • ben sorgularım kimseyle de bu konuyu tartışamıyoz ya nerdeyse dövecekler körü körüne neden inanayım cehenneme gidecek olan benim sınavda olan benim bilmeye hakkım var zorunlu olarak katıldığım bu sınavın ayrıntılarını

0|0
    0|0
  • yahudiler cok sorguladı ve kendilerince anlam bulmaya calıstılar neden böyle neden böyle o zman böyle olsun falan filan.. sorgula ama adım adım cin olmadan insan carpma yani. fıkıh oku

0|0
    0|0
  • Cehnenemde kazığa oturturlar o kadar

0|0
    0|0
  • Adam akıllı sorgularsan dinden çıkarsın zaten :)

0|0
    0|0
  • sorgulamyacaksak bize bu akıl neden verildi?

0|0
    0|0
  • sorgulamak dinin gereğidir

0|0
    0|0
  • Islam dini sorgulamayi yasaklamamistir sorgulayabilirsin...

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    1

Kızlar Ne Diyor 8

• Bende o insanlardanım Elhamdülillah Müslümanım Allah affetsin ama bazen içimden biseyleri sorguluyorum

0|0
    0|0
  • Sorguladığım zamanlar olmuştur. Doğruluğu ne derecedir bilmiyorum.

0|0
    0|0
    • peki dinden çıktın mı veya dini inancın zedelendi mi?

• İnanç daha kuvvetli hale geldi.

• Sorgularsın. ilk önce bunca zaman inandığın şeyler o kadar saçma gelir ki inanmıyorum dersin. araştırmaya devam edersin ve sonunda inancin güçlenir. genelde böyle oluyor, bende de böyle oldu. artık kalpten inanıyorum , daha öncesi hep faso fisoymus. araştırmaktan zarar gelmez ama benden sana tavsiye , kader gibi ince konulardan başlama araştırmaya. zor anlaşılan konuları sona bırak. anlamak daha kolay oluyor

0|0
    0|0
  • Onu bilmiyorum da objektif bir şekilde sorgulamak kesinlikle çıkartıyor

0|0
    0|0
  • Hayır aksine sorgulayıp düşünmen gerekiyor yoksa imanın zayıf olur

0|0
    0|0
  • Benim kafam çok karışık mesela çok sorguluyorum. Erkek arkadaşım hıristiyan. Onunla konuşuyorum. O da sorgulamama sebep oluyor. Bazen kendimi kötü hissediyorum. Kafam çok karışık.

0|0
    0|0
  • tabii ki bunlar olur her insanda şeytan böyle şeyler yapar ama belli bir süre sonra sorgulamayı bırakırsın

0|0
    0|0
  • hayır

0|0
    0|0
Yükleniyor...