Kur-andaki dine göre Hüküm nedir ve Kime aittir?

Evet arkadaşlar görüşlerinizi bekliyorum ve ben bunu Kur-ana göre açıklamak istiyorum.

Sözlük anlamı

Yargı
Egemenlik, hâkimiyet.
Değer, aynı veya benzer nitelik
Önem, geçerlilik.
Etki, hız, şiddet.
Karar. , olan Hüküm kelimesi ALLAH'ın adaletini , din hakkında emirleri , yasakları , helalleri ve kurallarıdır. Kur-ana bakalım hüküm hakkında ALLAH ne diyor.
Kasas suresi 70
O, Allah’tır. O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. Dünyada da ahirette de hamd O’na mahsustur. Hüküm yalnızca O’nundur. Kesinlikle O’na döndürüleceksiniz.
Kasas suresi 88

Sen Allah ile beraber başka bir ilâha ibadet etme. O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. O’nun zatından başka her şey yok olacaktır. Hüküm yalnızca O’nundur ve kesinlikle O’na döndürüleceksiniz.

Yusuf suresi 40

Sizin O'ndan başka taptıklarınız, Allah’ın kendilerine bir delil indirmediği, sadece siz ve babalarınızın onu isimlendirdiğiniz başka bir şey değildir. Hüküm ise ancak Allah’a aittir. Sizin O'ndan başkasına ibadet etmemenizi emretti. İşte bu kayyum (Âdem (a. s)’dan kıyâmete kadar devam edecek olan) dîndir. Ve lâkin insanların çoğu bilmezler.

Rad Suresi 41

Bizim o yer küreye gelip nasıl onu uçlarından eksilttiğimizi görmediler mi? Hüküm veren Allah'tır; O'nun hükmünün ardına düşüp onu iptal edecek yoktur. O, hesabı çabuk görendir.

Dİn Hükmü koyma

ZÜmer suresi 3

İyi bilin ki, halis din yalnız Allah’ındır. O’nu bırakıp da başka dostlar edinenler, “Biz onlara sadece, bizi Allah’a daha çok yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz” diyorlar. Şüphesiz Allah, ayrılığa düştükleri şeyler konusunda aralarında hüküm verecektir. Şüphesiz Allah, yalancı ve nankör olanları doğru yola iletmez.

HÜküme örnek

Maide suresi 95

Ey iman edenler! İhramda iken avlanmayınız. Sizden kim avı kasten öldürürse, öldürdüğü hayvanın dengi bir cezası vardır. Buna, Kâbe'ye varacak bir kurban olmak üzere, içinizden adâlet sahibi iki kişi h

Güncellemeler:
Arkadaşlar ALLAH'ın izniyle bunları size öğretiyorum dileyen iman , dileyen inkar eder. Konuyla ilgili sorularınızı ilmim dahilinde ve ALLAH'ın izniyle yanıtlarım çekinmeyin.
Konu hakkındaki soruları alabilirim arkadaşlar.
Arkadaşlar bu konuyu okumanızı rica ediyorum görüşlere açıktır.
Arkadaşlar ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?
Evet arkadaşlar güncelliyorum ki herkes öğrensin.
Arkadaşlar daha konular paylaşmak istiyorum ama malesef katılım ve istek çok düşük

0|0
1|2

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

• İlahi hüküm ile idari hükmü birbirine karıştırmamak lazım. beşeri hüküm eskiden Padişahındı, şimdi milletin. Padişahlar Allah'ın hükmünü veriyordu diyenlere, sırf erkek şehzade doğdu ya da tahta geçti diye öldürülen hamile kadınları ve kundaktaki bebekleri haatta 13 çocuğunu öldüre n Padişahları misâl gösteririm. ilahi adaletin hükmü Allah'ındır bunu inanan kimse tartışmaz. hükümler nerede? Kura'da, hükme varılacak kanunları bilmek için ve fetva verebilmek için nereye bakılır? İlk önce Bakara suresi 2. ayetteki sırra, sonra Kuran'ın tamamına, sonra delail, cemail, fezail, hassasili içine alan siyer ilmine, sonra senetli hadislere ve en sonunda fıkıh ilmine. varsa insanda bukadar bilgi acak o temelle hükmü bilir.

Kim demiş herkes herşeyi bilsin?
    Hiç olmazsa insan kitâbını bilsin.
    En çokta indirilenin hayatına baksın
    Allah'ın sevdiğine saygısızlık etmesin
    Derdi Allah'sa tembelik, kolaycılık yapmasın.

0|1
    0|0
    • Bakın sayın abicim Pahişahlar hakkında söyledikleriniz doğru ama bu Padişahlar ( Peygamberler hariç ) Kesinlikle Kur-an ile hükmetmedi yani ALLAH'ın hükümleriyle... Dünyada hangi imparatorluğa bakarsanız bakın hepsi ALLAH'ın dininden uzak bir şekilde isteklerine göre insanları öldürdüler , harem kurdular , alkol , kibir , fuhuş batağına battılar... Kur-andaki hüküm konusunu anlatma sebebim Kur-an dışı hükümlerin Din hükmü sayılması ve ALLAH'In hükmüne ortak koşulmasından kaynaklanıyor sayın abicim. Yukarıdaki ayetleri iyi okursanız , Kur-an harici hiçbir söz , hüküm vs Kur-an ile eş değer tutulamaz ve dinde söz hakkı olamaz. Her zaman Hüküm ALLAH'Indır ve ALLAH'ın indirdiği ile hükmetmeyen kafirdir :D

• Rica ederim sayın abicim umarım hatalarımızı görür en doğru olan kur-ana göre yaşarız.

Yükleniyor...