Yılbaşı kutlamasının neden GÜNAH olduğunu biri açıklar mı? ya da günah mıdır?

Herkes bu konu hakkında birşeyler diyor. Yılbaşı kutlaması haramdır falan hatta dinden çıkartır diyen bile var.

Şimdi ortada büyük bir yanlış anlaşılma var zaten. Noel kutlamıyoruz biz noel 25 aralıkta yani yılbaşı ile alakası yok. Yılbaşı bizim için sadece bir takvim olayıdır. Birde şöyle birşey var noeli kutlasak zararı olur mu bize? Sonuçta İsa peygamberi müslümanlar olarak kabul ediyoruz ve 25 aralık ise onun doğumu olarak kabul edilmiştir.
Şimdi bazı arkadaşlar alkol alınıyor falan filan ondan günah der tamam onlara lafım yok. İnancımızın gereği haramlar belli zaten normal gündede içsen haram haramdır. Fakat ben ailemle evimde oturup çerezimi alıp tombala oynuyorumsam? bunun neyi günah. Onlara benzemek falan filan diye kimse gelmesin bana bu devirde zaten asimile olmuş durumda herşeyimiz kıyafet konusunda bildiğin kopyala yapıştır. Kot pantolon giyen biri gelip bana sakın demesin onlara benzersin günaha girersin diye.

tekrar özetlemek gerekirse

Noel ile yılbaşı farklı şeylerdir
Ayrıca noel bizimde peygamberliğini kabul ettiğimiz İsa peygamberin doğumunu kutlamayı amaçlar ( 25 aralık)
Ve son olarak haramdan uzak yılbaşı kutlaması neden haram olsun?

Yazımda ki amaç kimseyi etkilemek fikrini değiştirmek için değildir. Kesinlikle kişisel düşüncelerim ve merakım sonuçu yazıyorum.

0|0
4|3

En İyi Kız Görüşü

• yaw kardeşim sırf yıl başı diye içki içmek sokaklara akıp kızları taciz etmek vs işlere bulaşırsan tabiki gunah eger buna teşvik edecekse.. ama evinde çerezle çekirdekle kutlayıp evde tek başına filmini izliceksen neden günah olsun:D ben öyle kutluyom

1|1
    0|0
    • İşte aynısını diyorum bende :D. Tek yaptığım şey çerezi kolayı alıp tv izlemek film izlemek kalabalıksak tombala oynarız okey oynarız falan filan keyfi amaçlı zaten kumarla işimiz yok :D

• ötekeleştirmek değilki bu neyse o. herşeye günah günah diye diye basit ve gayet açık olan dinimizi zor karmaşık kapalı kutu yaptınız

• tamam yılbaşında alkol alıp kafayı çekiyorsa orda burada tacizci moduna giriyorsa günahtır. Bunun için yılbaşına bile gerek yok normal zamandada haramlar belli zaten. Amaç birlikte keyifli zaman geçirmek zaten bahaneler olmasa ( yılbaşı bilmemne resmi tatiller vs vs ) oturmaya vaktimiz olmuyor bile :D

En İyi Erkek Görüşü

• Ortada yanlış anlasilma yok. Yılbaşı ile noeli karıştırmıyoruz biz. Yılbaşı gavurlara özenip onlar gibi kutlandığı için günah. Yoksa kendi bicimince kutla, onda sıkıntı olmaz.

0|1
    0|0
    • Yani kesinlikle alkolü baz alıyorum örnek verirken ben sonuçta çerezimi mısırımı alıcam evimde ailemle birlikte tv izleyeceğim bunu söylediğimde dahi sorun çıkartır diyen günah diyen oluyor mantıklık acıklama olarak tek ortaya sundukları onlara benzemek tamam ama zaten herşeyimiz benziyor zaten :D

• Milletin günahından banane hocam benım yazdıgımı okumadın galıba :). Ben evimde ailemle oturup gelirse bir kaç akraba ile yılbaşında meyvesiydi çereziydi öyle geçircem yani başka birşey yok. Alkol kullanmam zaten normal zamandada

• Ee bende yazımda dedim ki kendince onlara ozenmeden kutluyorsan niyr sıkıntı olsun dedim :)

Kızlar Ne Diyor 3

• Nasıl kutlandığına bağlı bence günah olup olmaması.
    Eğer karşındakileri hristiyanlığa özendireceksen hiç kutlama.

0|0
    0|0
    • ptt + çerez diye özetlesekde olur :)

• Ptt + çerez + ağaç
      Ağacı unutmayalım bence ağaçsız yılbaşı olmaz 😊

• Ağaç işine girmedim ya D: gereksiz görüyorum açıkcası :D

• Ne yazık ki haramdır. Niyete bakılır aslında. Mesela yılbaşı değilde Mekke' nin fethi diye niyet edersen, onun için kutlarsan sevap bile yazılır bence ama yılbaşı amacıyla nasıl kutlanırsa kutlansın haram. Dediğim gibi niyete göre.

0|1
    0|0
  • Ama biz noeli kutlamiyoruz gelen yeni bir yili kutluyoruz

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Kâfirlere özenildiginden
    Onların geleneği

0|1
    0|0
    • İsa peygamberin doğumunun müslümanlara ne gibi bir zararı var? diye belirttim farkında iseniz. Ayrıca kafirleme benzeme konusuna müslümanlar olarak kafa yormamız gerekiyorsa önce kıyafetten başlamalı. Kimse sokakta çevirip bu kıyafetleri giyen onlara özenir günah işler demezken neden bu konu hakkında böyle düşünülüyor.

• Çünkü bu senede bir oluyor :))
      Digerleri hergun

• Yılbaşını noel sanan gerzeklere söyle bunu

0|1
    0|0
    • Hocam noel dediğimiz şey de zaten İsa peygamberin doğumu neden müslümanlara zararı olsun onuda anlamıyorum.

• Tüm dinlere saygım var fakat müslümanım diye geçinen çoğu insanın yaşadığı din çok farklı,

Yükleniyor...