Noel yılbaşını kutlayacak olanlar bir bakabilirmi?

Bazıları “Biz Noeli değil yılbaşını kutluyoruz” bahanesine sığınıyor. Bir yılın bitip diğerinin başlamasını neden kutlayalım ki? Bizim böyle bir âdetimiz mi var? Hem eğer kutlayacak olsaydık da kendimize özgü bir anlayışla kutlardık.

Senelerden beridir yılbaşı kutlamalarının günah boyutuna dikkat çekiyoruz. Gerçekten de yılbaşı eğlenceleri; içki, kumar (piyango) açık saçıklık ve fuhuş, israf, çılgınca eğlenerek gaflete dalma, yaratılış gayesini unutma gibi her çeşit günahın yaygınlaşmasına hizmet ediyor. Gençlerin günah mekânlarına ilk adımlarını atmaları veya ilk günahlarını işlediği geceler, büyük ihtimalle bu çılgınlık geceleri…

Yılbaşını sembolize eden işaretler; çok sevimli, ışıltılı, şenlikli bir imajla çocuklarımızın bilinçaltına yerleşiyor. Bu sebeple sembollerinin çocuklar üzerindeki tehlikesi çok büyük.

Düşünün, küçüklüğünden beri oynadığı oyuncaklarda, seyrettiği çizgi filmlerde, okuduğu kitaplarda gördüğü sembollerle bu kültüre iyice aşina olan bir çocuk; ergenlik çağına adım attığı o en tehlikeli günlerde ne kadar kolay kayar. Kim bilir kaç genç kızımız, kaç delikanlımız, yılbaşı kutlaması adı altında tertiplenen bir partilerde iğfal ediliyor. Ve ne acıdır ki içimizden birçok kişi de buna alet oluyor.

Peygamber sallallahu aleyhi vesellem "Kim kendini bir kavme benzetirse, o da onlardandır." (Ebu Davud, Libas: 4031) buyurarak, özentiyi ve benzemeyi yasaklamıştır. Birçok konuda da “Yahudî ve Hıristiyanlara muhalefet ediniz.” (Müslim, Libas, 80) diyerek kendimizi onlardan farklılaştırmamızı tembihlemişti.

Güncellemeler:
Soruyu iyi okuyun ben size kutlamayın diye zorlamıyorum sadece oku görüşünü paylaş aptal aptal yorum atıyorsunuz

0|0
4|4

En İyi Kız Görüşü

• Bunu okusunlar cidden

0|0
    0|0
    • İşine gelen aklını kullanan birisi dinler inşaallah

• İnşallah. Teşekkür ederim

Kızlar Ne Diyor 3

• Müslüman olduğum için kutlamıyorum. Ki kutlamak da iyi değil.

0|1
    0|0
    • Din tehlikeye giriyor zaten oruç tutan namaz kılan bir hristiyan gösterseler eyw bu bizim millet aptal geri kafalı ve özenti avrupa özentileri

• Ayrım öyle kendimize gelmemiz lazım ama nerdeee

• Harika bir paylasim olmus. Allah razi olsun kardesim

0|1
    0|0
    • Eyw sağol kardeşim müslümanlık görevi yanlış yıldakileri belki yanlıştan çeviririz

• kutlamıom zatn

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Eski Türkler, çam ağacına bir takım süsler asar, hediye ve şans gelmesini beklerlermiş, neden bahsediyorsun kardeş?
    Onu kutlama, bunu izleme, biz evde gazozla kutluyoruz, sanane.
    Kime ne l*n benim kutladığım, kutlamadığım şeylerden...
    Çok çocuk evde Haşlama tavukla yılbaşını kutladığımız için bozulacaksa hemen bozulsun.

0|2
    0|0
    • canım kardeşim ben sana kutlamamı diyorum kutlamicakmısın diyorum size doğruyu söylüyorum adam gibi oku işine gelmiyorsa yazma ben burada size gerçekleridoğru yolu söylüyorum tehdit etmiyorum kutlamicaksınız diye

• Batıl evet ama sen gelmişsin tarih diyorsun islamiyetten önceki türkler sonralarında görülmemiştir bu tür şeyler

• Bütün inanışlarımıza nüfus etmiş, ne tarihi
      Tüm herkes elini sert biyere vurur, aman Allah korusun manasında, bu hareket taaaaa oralardan gelmedir.
      Nazardı, vs idi şuanki birçok şey

• Bahaneye sığınmak ne yahu maksat eğlence olsun yoksa noel aşığı değiliz. Hem kimse adetlere uymak zorunda değil. Ayrıca insanlar günlerce çalışıyor ediyor eğlenemeyen işçi sınıfı var yılda bir kerede olsa herkes bunu hak ediyor. İşin günah boyutuna karışamam o boyut sizin deyişinizle; yaratıcı ile kur arasındadır. Öyleydi değil mi?

0|1
    0|0
    • Öyle herkez kendi yaptıklarından sorumludur ben burada kutlamayın femiyorum kardeşim ben yanlış yoldan çevirmek için burdayım sen yılbaşında içki değilde bir hindi bile kessen artık hristiyandan bir farkın yok

• Ülke sizin gibiler yüzünden böyle kusura bakma sizin gibi özentiler yüzünden böyle aptalsınız aptal avrupaya özeniyorsunuz sizi özensinler neden siz özenensiniz evet müslüman değilsin açık ve net oruç tutan hristiyan var mı yok geçtim kandil kutlayan yok çünki siz aptalsınız onların gününü kutluyorsunuz

• Yüzde doksanı müslüman olan bir ülke diyosunuz türkiye müslüman bir ülke onla sunla işimiz olmaz diyorsunuz ama birçok pislik bizim ülkeden çıkıyor perhiz lahana turşusu hesabı. İnsan kendi içinde iyi olsun yeterki. İyi olmak için illa bir dine mensup olmakta şart değil.

• Ben noelide kutlarım yılbaşını da... Sizin haberiniz olmadığı konu Hz. isanın da bizim peygamberimiz olması fakat sen peygamberine taptığın için senin gibi düşünmeyenler kafir :D

0|1
    1|0
    • Allahım sen bu geri kafalılara akıl fikir ver muhammede taptığımı berden çıkardın asıl tapılan peygamber hz. isa dır kardeşim kutla ilgilendirmez beni sadece gerçekleri yazıyorum ben

• Tamam kardeşim sen kutla bayramını

• Yok bea bayram felan kutladığım yok param yeterse tavuk yiyiyoruz çok seviyorum onuda :D

• kutluyorum bu sene de kutliyicam arkadaslarla ev kiralıyoruz rakı balık yapıcaz kimseyi ilgilendirmez yaptığım ya da yapacaklarım herkes kendi hayatına baksın yılbasını kutlamayıp el alemin karısına kızına bakanlar nolacak dedikodu edenler insanların arkasından kuyu kazanlar iftira atanlar? noel günah diyip kızlarsoruyor da cinsellik kategorisiyle bosalan insanlarsınız siz anasını satayım hepiniz alim olmus fetva veriyorsunuz bir gidin isinize !!!

0|1
    0|0
    • Kimliğimi çıkaracağım gördünmü beni aptal herif istediğini yap ben size kutlamicaksınız demiyorum okumayı öğrenin bir canım kardeşim yok cinsellikmiş ilahiyat okuyotum ya ben benim unuttuğum kadar senin bilmişliğim var konuşma şimdi

• Getonun allah belasını versin o kim ya hayırdır

• asağıda yaptığın yorumları okudum da ağzımla değil g*tümle güldüm resmen hristiyanlar namaz kılıyor mu oruc tutuyor mu ki biz yılbasını kutluyoruz demissin gercekten cok cahilsin yazık sana namaz kılmak oruc tutmak bizim dini vazifemiz adam bizim dinimizden dğeil neden bizim vazifemizi yapsın ama yılbası kutlamak onun dini vazifesi değil bu ikisini nasıl bir araya getirdin de mantık kurdun anlamadım biri de yorum yapmıs aynen kardesim haklısın demis :D yazık size acıyorum sizin gibi cahil insanlara...

Yükleniyor...