Noel yılbaşını kutlayacak olanlar bir bakabilirmi?

Bazıları “Biz Noeli değil yılbaşını kutluyoruz” bahanesine sığınıyor. Bir yılın bitip diğerinin başlamasını neden kutlayalım ki? Bizim böyle bir âdetimiz mi var? Hem eğer kutlayacak olsaydık da kendimize özgü bir anlayışla kutlardık.

Senelerden beridir yılbaşı kutlamalarının günah boyutuna dikkat çekiyoruz. Gerçekten de yılbaşı eğlenceleri; içki, kumar (piyango) açık saçıklık ve fuhuş, israf, çılgınca eğlenerek gaflete dalma, yaratılış gayesini unutma gibi her çeşit günahın yaygınlaşmasına hizmet ediyor. Gençlerin günah mekânlarına ilk adımlarını atmaları veya ilk günahlarını işlediği geceler, büyük ihtimalle bu çılgınlık geceleri…

Yılbaşını sembolize eden işaretler; çok sevimli, ışıltılı, şenlikli bir imajla çocuklarımızın bilinçaltına yerleşiyor. Bu sebeple sembollerinin çocuklar üzerindeki tehlikesi çok büyük.

Düşünün, küçüklüğünden beri oynadığı oyuncaklarda, seyrettiği çizgi filmlerde, okuduğu kitaplarda gördüğü sembollerle bu kültüre iyice aşina olan bir çocuk; ergenlik çağına adım attığı o en tehlikeli günlerde ne kadar kolay kayar. Kim bilir kaç genç kızımız, kaç delikanlımız, yılbaşı kutlaması adı altında tertiplenen bir partilerde iğfal ediliyor. Ve ne acıdır ki içimizden birçok kişi de buna alet oluyor.

Peygamber sallallahu aleyhi vesellem "Kim kendini bir kavme benzetirse, o da onlardandır." (Ebu Davud, Libas: 4031) buyurarak, özentiyi ve benzemeyi yasaklamıştır. Birçok konuda da “Yahudî ve Hıristiyanlara muhalefet ediniz.” (Müslim, Libas, 80) diyerek kendimizi onlardan farklılaştırmamızı tembihlemişti.

Güncellemeler:
Soruyu iyi okuyun ben size kutlamayın diye zorlamıyorum sadece oku görüşünü paylaş aptal aptal yorum atıyorsunuz

0|0
44

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 3

Erkekler Ne Diyor 4

Yükleniyor...