İslamda kuzenle evlenmek helaldir ama çocukların sakat doğma ihtimali neden göze alınmamıştır?

kuranda kuzenle evlenmek helaldir ve bununla ilgili sadece evlenebilirsiniz yazıyor. yani çocuğun sakat doğma ihtimali göz önüne alınmamış. ben bunu 4 5 hocaya sordum evet helaldir diyor. siz ne düşünüyorsunuz?

0|0
11|15

En İyi Kız Görüşü

• Engelli dogacak cocugu aldirmak da haram... Mantik bulamazsin; korlemesine inanacaksan inan..

1|1
    0|1
    • Aksine İslam mantıkla daima örtüşür..
      Mantıksız bir şey görürseniz bilin ki o İslama sonradan sokulmuştur veya yanlış yorumlanmıştır..

Ve her yanlış bir başka yanlışı doğurur.. Sorudaki yanlışın senin cevabındaki yanlışa sebep olduğu gibi..

Erkekler Ne Diyor 15

• %90 mı? Saçmalama ya öyle bir şey olamaz benim var akraba evliliği arkadaşım gayet sağlıklı kardeşleride sağlıklı hiçbirinde bir şey yok. Akraba evliliğinde sakatlık ihtimali neden fazla biliyor musun? Mesela hastalık geni 1 tane sağlıklı 9 tane diyelim. Akrabalarda 1 er tane olunca 20 genden 2 si bozuk oluyor. Yani 1/10 ihtimal. Ama akraba olmayan sağlıklı biriyle evlenirsen 20 genden 1 hastalıklı yani 1/19 ihtimal oluyor. Nerdeyse iki katı tabi ailede bir hastalık varsa. Yoksa sorun yok her akraba evliliğinde hasta doğucak sözü saçmalıktır

0|0
    1|0
  • Allah akrabasına kötü gözle bakanları engelli çocuk vererek cezalandırırken, bir yandan da bunu helal kılması mantığınıza nasıl sığıyor anlamıyorum..
    Adetlerinde akraba evliliği olan kişilerin Kur'an'ı ilşlerine geldiği gibi yorumlamasından kaynaklanan bir saçmalık bu..
    İslamda mantığa aykırı bir şey olamaz.. Eğer öyle bir şey varsa şüpheye mahal vermeyecek şekilde tercih yapılmalıdır..
    Yani akraba evliliği haram mı helal mi diye şüphe varsa (Kİ VAR) o zaman ondan uzak durulur.. Usül böyledir..
    Ama bizim halkımızın birçok kesiminin örf ve adetlerinde akraba evliliği olduğu için bunu helalmiş gibi yorumlamak işlerine geliyor.. Aslında Kur'an'ı çarpıtarak ateşle oynuyorlar..

0|0
    0|0
  • Kur'an yorumlanırken çok dikkat edilmesi gereken bir kitap hepimiz adem ile havadan geldiğimiz için hepimiz uzaktan da olsa genetik akraba sayılıyoruz bazı alimler bazı şeyleri işinin geldiğine yorumlayıp böyle anlam karmaşaları çıkabiliyor, Arapça her kelimenin türkçede tam manasıyla karşılığı yok.

0|0
    0|0
  • Senin o soruyu sorduğun hocaların sana doğru söylediğini düşünmüyorum. Sen daha derin hocalardan ve kitaplardan araştır. Yanlış bilgilerle gaza gelip geleceğini karartma.

0|0
    0|0
    • nisa 24 ahzab 37 :) haha ben 29 yaşındayım bekarım canım napıyım ben kuzenle evlenip ıyyy

• Dur bakacam o dediğin ayetlere... Ben niye kuzenimle evlenmedim o halde?

• Bahsettiğin ayetlere baktım. Senin sorduğun soruyla farklı boyutlarda. İyi okur musun? Hz. Zeyd, eşi zeynep var işin içinde.

• sakat doğma ihtimali yabancı bir kişiyle evlendiğinde sakat doğma ihtimali ile aynı oranda çok fazla bir değişiklik yok.
    ve kuranda kimler helal kimler değil onu yazıyor illada evlenmek zorunda değilsin
    evlenmeden önce test yeptırırsın kan çakışması var mı sakat doğması için gerekşi olan şeyler varmıona göre evlenirsin
    ki bu dediğin afaki buda belli değil çocuğun nasıl doğacağı

0|0
    0|0
  • Sanırım bunun sebebi zamanın ilerisiyle alakalı birgün gelecek
    tek güveneceğin insanın kendi kardeşin olduğunu göreceksin gibi

0|0
    0|0
  • Kıtalar arası evliliklerde de sakat doğum oluyor
    Ayet beis olmadığını söylüyor sadece ve geniş çaplı anlam yük lersen başka şeylerde anlarsın

0|0
    0|0
  • Hangi ayette diyor kardeşim islamın kaynağı Kur-andır?

0|0
    0|0
  • tıp var yardımcı olur

0|0
    0|0
  • Hangi ayet o?

0|0
    0|0
  • akraba evliliğinde sakat oluyor çocuklar genelde inşallah olmaz

0|0
    0|0
  • Bu Kur'an-ı Kerim'de helal diye geçmez. Kur'an-ı Kerim'de geçmediği için yani helal olduğu buna harama yakın derecede mekruh derler.

0|0
    0|0
  • Allah AAllah

0|0
    0|0
  • Kan bağı olmayan insanlarında çocukları sakat doğabiliyot o zaman kimse evlenmesin bu açıdan bakarsak

0|0
    0|0
    • hayır ama akraba evliliğinde sakatlık %90 gibi bir rakam

• %90 mı? Saçmalama ya öyle bir şey olamaz benim var akraba evliliği arkadaşım gayet sağlıklı kardeşleride sağlıklı hiçbirinde bir şey yok. Akraba evliliğinde sakatlık ihtimali neden fazla biliyor musun? Mesela hastalık geni 1 tane sağlıklı 9 tane diyelim. Akrabalarda 1 er tane olunca 20 genden 2 si bozuk oluyor. Yani 1/10 ihtimal. Ama akraba olmayan sağlıklı biriyle evlenirsen 20 genden 1 hastalıklı yani 1/19 ihtimal oluyor. Nerdeyse iki katı tabi ailede bir hastalık varsa. Yoksa sorun yok her akraba evliliğinde hasta doğucak sözü saçmalıktır

• Akraba evliliği yapan büssürü tanıdığım var hepsinin çocukları gayet sağlıklı demekki o rakam yalanmış

• Evlenilebilir dini yönden sakınca yok ama tıp çocukların sakat doğma riski için evlenmeyin diyo karar senin

0|0
    0|0
    • işte o zaman kuran sağlık yönünü bilmiyor

• Sağlık konusunda kesinlikle yapmayın denilen birçok şey kuranda yazmazki zaten

Kızlar Ne Diyor 10

• Ya durun allasen, ona da şükür. Bunlar en başta kardeş de evlenir çocuk yapar diyorlardı. Adem - Havva soyu malumunuz, eh en fazla kuzene kadar çekilebilmiş, derken din güncellemesi kesilince kalakaldık tabi.
    Bence yeni bir son peygambere ihtiyaç var, dünya çok bozdu, çok değişti. Yenisi akraba evliliğini de kaldırır, sesimizi duyuralım.

0|0
    1|2
  • Allahtan daha ıyı kım bılebılır bırıncısı.. Allah oyle dıyorsa oyledır işitir, iman ederiz.. ıkıncısı akrabalık dısı olan evlılıklerdede sakat cocuk olabılıyor.

0|1
    0|0
  • Iyi de zorla evlenin diye birşey yok ki evlenmek helal sadece kişinin elinde olan bir şey. Yasaklanmış olsaydı bu defa birbirine aşık kuzenler (ki böyle örnekler çok ) evlenemeyecekti

0|0
    0|0
  • Annemle babam kuzen ama benim zekamı bilen bilir. Kardeşimde öyle maşallah çok zeki. Tabi abim için aynı şeyi bilemem o biraz m*l

0|0
    0|0
  • sanki orda yazan herşeyi yapıyormuşsunuz gibi gidip seçip en abes şeyleri merak ediyorsunuz.

0|0
    1|0
    • :) haha tek cevabınız bu zaten. kuran sakatlığa izin veriyor ve bunu normal karşılıyorsunuz

• ordan burdan duyup öğrendiğin şeyleri bakın böyleymiş die soran da sensin. sanki oturup okumuşsun içinden çıkamamış gibi sordun da bir de ciddiye alınmayı bekliyorsun. sen de karalamak için sorduğun için karşı taraf da onu anlayıp savunuyor.

• Allah diledigine saglikli verir diledigine engelli akraba olmalari bahane

0|0
    0|0
  • net açıklamasını şu an yazamam ama kuzenlerle evlilikte her zaman sakat çocuk doğmuyor. Bunun riskli olup olmadığını doktorlar bulabiliyorlar. İslam'da araştırın öğrenin der. Bizde bunu öğrendiğimize göre ortada ters bir durum aslında kalmıyor. Gidip baktırırsın sıkıntı varsa evlenmezsin yoksa evlenirsin. İslam doğrudan sana gidipte kuzeninle evlen demiyor. Ama kuzenine aşık olanlar var bu durumda İslam bunu yasaklamıyor var oalbilir ama tehlikeside var git tehlike durumunu araştır öğren mani yoksa evlen. Şimdi bunun neresi yanlış?
    İslam'da helal gıdalar var biliyoruz bunları ama bazı hastalar için riskli çünkü onların hastalıklarını tetikliyor. Şimdi ne dicez İslam helal demiş ama bu adama hiç gelmiyor İslam bunu niye bilmedi mi diyeceğiz... Öyle değil araştırın öğrenin denilmiş. Şimdi senin bir bitkiye alerjin varsa yeme bu bir rahatsızlık tutupta islam benim rahatsızlığımı niye bilmedide yasaklamadı mı diyeceğiz... Sana yasak bana serbest. Bunları araştırarak öğreniriz genel olarak biri çıkıpta kuzenime aşık oldum diyorsa bu yasak değil ama tehlike boyutunu araştıracak.
    Tehlike boyutu göz önüne alınmamış diye bir durum yok aslında bu her evlilikte meydana gelen bir şey değil. Zaten o sakatlıklar hastalıklar vs genetik kaynaklı oluyor. Bunu araştırmak bulmakta insana düşer. İslam bunları reddetmiyor hepsi bağlantılı aslında

2|1
    0|0
  • Helaldir evet yani bu kuzeninin yanında herşeyi dikkat etmen gerek sokaktaki yabancı birinin yanında nasıl giyinmeyi nasıl davranmaliysan öyle olmalısın da demek evlenebiliriz de bu yüzden. Çocuğun sakat doğması normal bir evlilikte de mevcuttur

0|0
    0|0
    • çocuğun sakat doğması normal evlilikte %1se kuzenle %90dır

• İlk çoğalmamız bile ensest ilişkiyle zaten ne bekliyordun ki? Kardeş kardeşle evlendi öyle öyle çoğaldık

0|1
    0|0
    • tarzım değil

• kötü baya kötüü

• Tabiki kötü başka insan yaratmak çok mu zordu da kardeş kardeşi ilişkiye soktun diye sorarlar yani

• Helal evet. Ama koşup evlenme. Git bir kan testi yaptır. Evlenmenizde mani yoksa iyi günde kötü günde hastalıkta sağlıkta

0|0
    0|0
Yükleniyor...