Kader nedir din adamlarının bile tam açıklayamadığı bu kader kavramı nedir?

kader nedir din adamlarının bile tam açıklayamadığı bu kader kavramı nedir madem allah kaderimizi baştan yazmış neden bizi sorumlu tutuyo?

0|0
3|8

En İyi Erkek Görüşü

• Allah kimsenın kaderını baştan yazmamıştır yanı allah bır fılm seneryosundakı karekterlerı yazıp bızlere oynatmıyor Allah sadece dogdugumuz ve ölecegımız tarıhlerı belırlemıstır o tarıhler arasında tıpkı ağaç dalları gıbı bıze bırtakıp yol ayrımları vermıstır bu yolları seçmek bızım elımızdedır bunada özgür ırade denılıyor yanı secımler bızlerın elınde olan bısey kader dedıgımız olayda allah kımı zaman kullarını bırtakıp durumlarda sınar tepkısını ıradesını ölçer mesela sıze cok güzel sızı mutlu edecek bısey sunduğunda örnegın bır evlat sukredıyormusunuz? bunu veren allah ıyıyken sızden verdıgını gerı alırken neden sıtemkar oluyoruz? bu sınavlardan alnınızın akıyla çıkarsanız ozaman varoluşunuzun nedenlerını ve kaderı anlamış olursunuz dıye dusunuyorum

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Basit bir örnekle anlatıcam. Bir ayna masa ve masanın sağ tarafında kalem sol tarafında silgi düşün sen aynayı azıcık yukarı kaldırırsan kalemin yarısını silginin çeyreğini görür eğer aynayı daha yukarı kaldırırsan masanın tamamını görür. Şimdi Allah da bizim hem geçmiş hemde geleceğimizi aynı anda görme kudretine sahiptir kaderimizi Allah yazmamıştır Allah tarafından sana verilen cüz-i irade sayesinde sen kendi seçimlerini yapıyorsun ve Allah da bu seçimlerini görüp bildiği için senin kaderini o şekilde biçimlendiriyor. Bir binada 11 kat varsayalım sen 5. kata doğru indikçe sıcaklığın arttığını farkediyosun 5. katın üstüne çıktığındada çeşitli zevk güzellik falan görüyosun. Şimdi bunu bile bile sıcaklığını değil zevki seçersin dimi peki bu katlardaki olayları sen bilmeden girdin bu binaya.. Ve neyin ne olduğunu öğrendin. Binayı inşa eden yaratıcı ise senin hangi katlara çıkıp çıkmayacağını tahmin edebilir. Mesela çift şeritli yol düşün sende evinden izliyosun yolu ve bu yolu sen inşa ettin aynı şekilde araç gibi özellikleri sonuna kadar biliyosun. Şimdi üzaktan iki aracın süratle geldiğini görsen 5 dk 36 sn 22ss sonra kaza olacak bu kaza kaçınılmazdır diyosun ve tam vaktinde kaza oluyo. Şimdi sen mi bu kazayı yaptırdın hayırr sen sadece tahmin ettin bildiğğin bir şeyi söyledin işte Allah u teala da aynı şekilde bizim geçmişten geleceğe ne yapacağımızı gördüğü için kaderimizi o şekilde yazar aslında her şey senin kararların ve seçimlerin dahilinde oluyor. Umarım açıklayıcı olmuştur.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Kader benim bildiğim kadarıyla Allahın ilmiyle senin daha bu dünyaya gelmeden önce dünyada yaşayacağın hayatı bilmesi ve levhi mafuza kayd edmesidir. kaderin belirlenmez ama bilinir. şu an itibariyle ne yaparsan yap, başına ne gelirse gelsin bu senin kaderindir. Kaderin değişmez çünkü bunların olacağı zaten biliniyordu. kısaca şunu bilsen yeterli diye düşünüyorum ; kaderinde bazı olaylar yazılı olduğu için başına gelmez, başına geleceği için kaderinde yazılır.

0|0
    0|0
  • kader allahın ezelı ılmıyle herseyı onceden bılmesıdır onun yazdııgı seylerı yasamak degıl sen yapıyosun o yazıyo ıste kader budur

0|0
    0|0
    • yoo bn yapıyorum o yazıyo diye bşy yok önceden herşey yazılmış ölümünden doğumuna kadar

• tamam ama o yazılanlar senın yaptıkların allah yazdı sen yasamıyosun

• kader diye birşey yoktur
    din adamları diyerek bize çamur atma
    islamcıların ve imamların açıklayamadıgı kavram de
    hristiyanlar olarak kadere inanmıyoruz

0|0
    0|0
  • senin karşına bir kaç yol çikar ver sen onlardan birini seçi veriyosun. kaderinde bu yola göre olur. bir nevi sen kaderini seçiyorsun

0|0
    0|0
    • kaza ne oluyo o zaman

• kaza ölümle bitiyosa o zaman kadar yaşaya bilirsin anca. yani kaderini seçmenin buna bir etkisi yok. diger bir yol seçseydinde başka bir sebebden bu zaman ölecektin.

• Kader hayatta karşına çıkan seçimlerinin sonucunda şekil alan hayatın tamamidır

0|0
    0|0
  • mademki inanmıyorsun neden sorguluyorsun

0|0
    0|0
  • Kader senin yaptığın seçimlerin sana getirdikleridir.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Kader baştan yazılmış, biz sadece yaşıyoruz diye bir şey yok. bu hepimizin yanlış bildiği bir bilgi. Kader şu demektir, senin iradenle yapacağın tercihleri Allah'ın zaten önceden biliyor olmasıdır. Mesela intihar eden bir adamın yaptığı şey tamamen kendi tercihi ama onun bu tercihi yapacağını Allah biliyor, kader budur işte. İnsanın bu hayatta başına gelen şeylerde hem kendi iradesinin hem de kader-i ilahinin payı vardır. Mesela anneni, babanı seçemezsin bu kader-ı ilahidir ve en başından bellidir ama arkadaşını kendin seçersin bu senin iradendir. Yani özetle kaderin olduğu için bu olaylar ve yaşadıkların başına gelmez, seçtiklerin ve yaşadıkların senin kaderin olur. Senin müdahalenin olmayan şeyler bellidir dediğim gibi anne, babayı seçmek nerde ne zaman doğacağına ve öleceğine karar vermek vs. Bunlar senin iraden dışındadır sadece. Aklın karışık ise Risale-o nur kitaplarından kader bahsini okumanı ya da dinlemeni tavsiye ederim

0|0
    0|0
  • İslam şöyle der:
    İnsanın özgür iradesi vardır, kendi seçimlerini zaten kendisi yapar. Fakat yaratıcı insanın ne seçeceğini önceden bilir. İşte kader denilen şey budur.
    Yani o yaratıcı olduğu için, her şeyi bildiği için tabii ki senin gelecekte neyi nasıl yapacağını da önceden bilir ama seçimleri zaten sen kendin yapmışsındır, kaderini kendin çizmişsindir.

Mantıkları böyledir yani...

0|0
    0|1
    • çok komedisiniz
      islam dininde özgür irade yoktur kader inancı vardır.
      hayır şerrin allahtan olduguna kaz ve kadere iman ediyorum dersiniz iman ametünüzde. özgür irade diye bir şey yoktur senin o dininde

• klasik görüş işte cevap veremeyince dini bile inkar etmek sanal alemde

• Soran, zaten arkadaşın burada bulunma amacı provokasyon, açıklama yapmaya gerek yok kanımca. Hırsını alamamış olacak ki agnostik olan bendenize bile sazanlık etti :)
      Ben sadece islam anlayışında mantığın böyle olduğunu açıkladım. Bu demek değildir ki bunu mantıklı bulup kabul ediyorum. Hatta tutarsızlığı hakkında söylemek istediğim birkaç husus daha vardı ama hevesim kaçtı. İyi günler.

Yükleniyor...