Niye Ezanlar İbadetler Türkçe Yapılmıyor Bizim Ülkede?

Hayır bana çok saçma geliyor bir namaz kılarken ve ya dua ederken anlamını bile bilmediğin kelimeleri ezberleyip dua ettiğini sanmak. Sanki kimya formülü ezberlemişsin gibi anlamsızca hıphızlı okuyoruz ee ne yaptık biz tanrıya dua mı ettik şimdi? Dua dediğin zaten istek değilmidir ee inanıyorsan zaten istediğin gibi kendi dilinden istersin. Allahım anneme yardımcı ol inşallah iyileşir sağlığına kavuşur falan diye yürekten dua edersen olucaksa olur zaten. Şimdi yok 5 kulhu 3 enam 4 arap sabunu duası falan etmenin niteliği ne? arapça bir kaç ezber tekerleme gibi birşey okuyunca ne oluyor yani? Niye kendi ibadetimizi Türkçe yapamıyoruz kendi ülkemizde? Hatta bunu dile getirince bazı hiddetlenen arap kırmalarıda var ülkede. Onlar arapları üstün ırk arapçayı kutsal dil sayıyor büyük ihtimal. Niye Türkçe ibadetler yapmıyoruz Dünyanın her yerinde hrekes kendi dilinde ibadetlerini yapıyor biz niye kendimizi arap asimilasyonuna sokuyoruz peki?

0|0
2|15

En İyi Erkek Görüşü

• Kardeşim ben Bütün ibadet ve iletişimi anladığım dilde yapıyorum. Şimdi bakalım Kur-ana neden arapça inmiş?

Fusillet suresi 44

Eğer biz onu başka dilde bir Kur’an yapsaydık onlar mutlaka, “Onun âyetleri genişçe açıklanmalı değil miydi? Başka dilde bir kitap ve Arap bir peygamber öyle mi?” derlerdi. De ki: “O, inananlar için bir hidayet ve şifâdır. İnanmayanların kulaklarında bir ağırlık vardır ve Kur’an onlara kapalı ve anlaşılmaz gelir. (Sanki) onlara uzak bir yerden sesleniliyor (da anlamıyorlar).”

ee Bu kitap bütün insanlığa indiyse biz arap değilsek o zaman niye arapça okuyalım ki? İnsanlar Şu arap sevdası yüzünden Kura-ndaki hidayeti ve Kr-andaki dini anlamadılar.

2|0
    0|1

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 14

• bakk seni ayakta alkışlıyorum elal layn

amma arap alfabesinin kaldırımasına kadar girer bazıları burdan
    neyse
    bence dogru diyon türkçe ibadetde yapılabilir bence.

1|2
    1|0
    • Dünyada bakarsan zaten herkes kendi dilinde ibadet ediyor. Ama bizimkilere bakarsan araplaşmayı bir matah olarak görüyorlar millet gider mersine biz gideriz tersine. Gittikçe kendimizi arap devleti yapmaya çalışıyoruz

• sıkıntı zaten insanların bunu idrak edememesi..
      memleketimde her yerde adı geçiyor bea asdsad

• Bırak yukarıda bile savunanlar olmus. Savundukları sey o kadar sacma birşeyki hayır hiçbir acıklaması yok yani ama bir türlü kabullenemiyorlar.. Neymiş arapçadaki kelmelerin bazı anlamları yokmus bu gerizekalılar dilimizi öz türkce sanıyor herlade şu an zaten günümüzde kullandıgımız kelimelerden arapça fransızca vs olanları cok ama anlam karmasası yasanıyormu dünyada var olan her olgunun bir karşılığı vardır anlamını çıkardıktan sonra onu kelimelere dökmek kolaydır yani ama işte bunların niyeti farklıda bahaneleri bir türlü bitmiyor...

• 3 enam değil elham o. inşallah arapça allah da arapça ilk önce bunları bir öğren. Gelelim meseleseye şimdi müslüman olduğunu farz ediyorum ve kuran da ayetler yazılıdır ayetler arapça inmiştir türkçe meali de var senin o dalga geçtiğin 3 kulhu dediğin kulhu da değil o 3 enam dediğin aslında elham (fatiha) 4 arap sabunu ney la ayetleri okuyon sen namazda arap sabunu diye ayet mi var ayet nedir allahın emir yasak ve buyruklarıdır. Buraya kadar tamamız sanırım ayetler arapça inmiştir ve namazda okudukların ayettir türkçe mealide vardır fakat bütün dünyada namaz kılan müslümanlar arapça okur namaz kılarken o ayetleri türkçeydi somaliceydi vb olmaz değildir diğer ülkelerde kendi dili demişsin ya ondan dedim. Türkçe karsılıkları var o anlamadıgım dediğin ayetler var ya mealini oku anlarsın ne diyor ne demek istiyor orasıda tamam mı? Arap asimilasyonu değiliz kendi örf adet ve kültürümüz var ibadet ayrı müslümanlık dindir dinin türlü türlü dini yok hangi dilde indiyse odur ibadetini öyle yaparsın. Türkçe olarakda kendi dua edebilirsin yardım da talepde bulunabilirsin ama namaz olmaz ayetlerle bilip bilmeden dalga geçme kafir olursun. Son derece sakinim ve güzelce açıklamaya calısıyorum sataşma felan yok istediğin gibi düşünceni yazabilirsin ben uyardım. Ezana gelince ezanda aynı şekilde ezanı da merak ediyorsan türkçe tercümesini internette bulabilirsin ayrıca türkçe okutttuğunda namaza davetdir ezan namazdan kaçırırsın insanları bir kulağa hoş gelmesi lazım Tanrıdan başka ibadete layık bulunmadığına şehadet ederim muhammed onun peygamberi ve elçisi olduğuna şehaddet ederim haaydi namaza haaaydi namazaaaa bune böyle millet gelmek yerine kaçar tuhaf oluyor o sabah ezanı ne güzeldir böyle okutulduğunu bir düşn bakalım o güzellik ne hale gelir. Bazı şeylerin hepsi orjinal dilinde güzel ve makuldür. Türkçe sevdiğin bir şarkıyı arapçaya çevirt bir dinle bak bakalım ne kadar itici gelir ya da ingilizce sevdiğin bir şarkıyı türkçede dinle ne kadar saçma ve komik gelir?

1|0
    0|0
  • Evet okunabilir sonuçta ezan bir çağırıdır namaza davettir

1|0
    0|0
  • Kur'an dili arapçadır. Ahirette ki dil (yanlışsam düzeltin) arapça olacak. Peygamber efendimiz araptır. Bir zamanlar türkçe oldu ezan. Ayrıca sen dua ederken isteklerin için türkçe yapıyorsun zaten. Ama sureler arapça olması gerek öyle indirilmiş çünkü. ALLAH HEPİMİZDEN ŞÜPHESİZ iyi biliyordur. Kitabmızı okuduğunda her bir harfe yanlış hatırlamıyorsam 27 sevap vardır. Türkçe okumakta yok. ALLAHIN BİR BİLDİĞİ VAR Kİ ARAPÇA sorgulamak ne haddimize. Ezanların türkçe okunduğu dönemde tanrı uludur haydin namaza kurtuluşa tarzı sözler kafalarına göre utanmasalar kendilerine göre din çıkartacaklar neyse ki utanmışlarda ilerisi olmamış. şüphesiz biz aciz bir kuluz

0|0
    0|0
    • Ahiretteki dil arapçadan sonrasını okumadım.

• Şimdi mubarek arkadaşım sen okdugun sureleri bilmiyorsan bu arapçanın değil senin sorunun. İstediğin dilde dua etme özgürlüğün zaten var ama ibadetlerin bir kalıbı var anladınmı Peygamberler bunun için var insanlara Allahın dinini öğretmek için ben diyebilirmiyim şimdi hem uyuyayım hem ibadet olsun bu namaz neden yatarak kılınmıyor diye? Siz ırkçılık peşinde gibisiniz ama kafanızdan element uydurmayın 1400 senedir insanlar bu şekilde ibadet ediyor arapçayı öğrenirsen anlarsın ki cogu kelimenin türkçede tam karşılıgı yok bisürü farklı meal o yüzden var herneyse çok bilgin olmadıgı konularda kesin doğru söylüyormussun gibi konuşma bence ;)

1|0
    0|0
    • Konuyu çok çarpıtmışsın ve farklı yerlere getirmişsin. Benim mesajım ortada hala kıvırmaya çalışıyorsun. Okudugum sureleri bilmiyorsam bu arapçanında değil benimde bu sistemin sucudur. Bize hala dua ezberleyin gibi ilkokulda tekerleme ezberletir gibi ezberletirlerse böyle olur kendi dilinde herkes anlayarak etse herşey daha kolay olur. 1400 senedir insanlar bu şekilde ibadet edebiliyor olabilir buda 1400 yıldır giden yanlışı ortaya koyuyorum ben burada zaten. Herşeyin bir manası vardır dünyada merak etme karşılığı olmayanların elbet karşılığı var senin şu an bildiğin türkçede saf türkçe değil öztürkçede ne kelimeler var bir bilsen... Bence sende bir poh bimediğin halde yırtık dondan cıkar gibi ders veriyormus gibi konusma cünkü tamamen boşsun. ;)

• İslam % 90 nakil dinidir akıl ile herşeyi açıklayamazsın ozaman cinleri şeytanı akıl ile çözemiyorsun islamı neden kabul ediyorsun :) sende mutezile kafası var araştır biraz ne dediğimi anlarsın vahhabi kafalısın ama onlar en azından aşırı radikal dediklerinizden :D

• Nakil dini nedir bunu bana bir açıklasana ayrıca vahhabi falan ne boksa sensin a. k elin arap tarikatlarını bana uyduruyosun birde utanmadan :D

• biz malız da ondan

1|0
    1|0
  • Dine çok önem biri olarak sana katılıyorum... Ezan neden Türkçe okunmuyor derim ama millet tuhaf gözler ile bakıyor sonra... Ya kendi dilimizi ve ya dinimizin dilini değiştirmek gerekli veya zorunlu olarak Arapça dersleri verilmesi lazım başka çözüm var mı ki?

0|0
    1|0
    • Çok boş insan var işte anında muhalefet olmuslar araplık kanlarında var sanırım kuduruyorlar birşey diyince :)

• Bu kadar kaba olmasan iyiydi ama neyse iyi geceler.

• google dil desteği vermese idi interneti kullanabilmek için yabancı dil öğrenir miydin mesela yoksa girmesem de olur mu derdin internete

1|0
    0|0
    • Google'ın dil desteği vermesine gerek yok internette türklerle iletişim içinde oldugumuz için bir sıkıntı yaşanmazdı. Ayrıca google'ın dil desteği sunmaması bizimle alakalı türkiyede şubesi olmasa dil desteği elbet olmazdı türkçeye çevirmeseler ingilizce kullanırdık elbette ama türkiyede yaşadıgımız için türkçeye çevrilmiş. Aynı şekil kuranda öyle yani türkçeye çevirilemeyecek birşey değil bizim elimizde olan birşey.. Diğerleri gibi saçma sapan bir örnekte senden gelmişş...

• geçmiş bir tartışma lakin sizden özür dilemek isterim zira Kur'an kaynaklarına bakmadan, geleneksel olan bilgime bakarak sizinle bir tartışmaya girdim. İbadetlerin hangi dille yapılacağı ile ilgili elimde Kur'an'dan ayetler varmışçasına sizinle tartıştığım için kusuruma bakmayın lütfen. hakkınızı helal edin.

• Sağol, helal olsun

• Metallica Master Of Puppetsin james vokalini vokal cut programlariyla kaldir, ustune turkce tercumesini soyle sonrada otur dinle.
    Olur mu? Olmaz.
    Dagilin!!!

0|1
    0|0
    • Ne alaka müziğe covermı yapıyoruz biz? o kadar sacma bir örnek vermişsinki yani mevlana görse sen s. ktirgit gelme der o derece... :D

• Çoğunluk istemedigi icin.

0|1
    1|0
  • bunları düşünenlerin sayısının gitgide artmasına çok seviniyorum :) arapça olan her şeyi sihirli söz bişey felan zannediyorlar, daha ettiikleri duanın anlamını bilmiyorlar ne dua ettiklerini bilmiyorlar Allahım sen kabul et diyolar besmele çekip arapça küfürler saydırsan ona da amin derler, bunlar mustafa islamoğlunun sürekli vurguladığı ''uydurulmuş din'' in getirisi,

0|0
    0|0
    • Arapçada deve sidiği anlamına gelen bir kız ismi vardı zaten ülkemizde çok sayıda kişi sahip hemde bu isime. Ama sırf kuranda geçiyo diye koymuslar işte :(

• Sen içinden nasıl geçiyorsa öyle yap önemli olan kalpten yapmaktır

1|0
    0|0
  • Sen ibadetini isteyerek yapıyorsan dilersen ingilizce yap buna kimse karışamaz.
    Boşver genellemeyi sen ibadet etmeyi istiyorsan gerisi önemli değil.

0|0
    0|0
  • Çünkü bizim ülkedekiler müslüman olmayı araplaşmak sanıyor...

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Türkçesini öğrenirsen ve okurken türkçesini düşünürsen bu sıkıntı olmaz türkçe yapılmamasının sebebi birebir anlamını ifade etmez nasıl türkçe bazı sözlerin ingilizcede birebir karşılığı yoksa arapça bazı sözlerinde türkçede birebir karşılığı yok en sağlamı arapça okumak

0|0
    0|0
    • Yok öyle bir dava. Herşeyin anlamı var sen rahat ol

• Bende bunu diyorum zaten sen hala idrak edememişsin dediklerimi önemli olan niyet değilmi diyorum bende zaten o yüzden niye kendi dilimizde yapmıyoruz niye arapları kutsal ırkmış gibi görüyor bazıları diyorum

• arapları kutsal ırk olarak düşünmek saçmalık ebu cehil de bir arap peygamberimizi taşlayanlarda arap niye araplar üstün görülsün ama kalkıp türkçe kuran okuyunca hatmettiğini düşünmekte doğru değil namaz kılarken fatihayı türkçe okumakta doğru değil evet niyet en önemlisi ama doğru olanı niyet olduğu gibi kendi asıl dilinde ibadet etmek asıl doğru olan ayrıldığımız konu bu

Yükleniyor...