Deist olduğumu aileme nasıl söyleyebilirim?

Merhaba! Yaklaşık 4 aydır deistim. Müslümanlıktan çıkmam çok zamanımı aldı sürekli kendimle savaşıyordum ilk başlarda mantıksız bulduğum her şeye ''buna bizim aklımız yetmez'' ''Allah bilir'' gibi kestirme cevaplar veriyordum ama zamanla bu korkularımı attım ve deizmin bana mantıklı geldiğini anladım ve bu yaşıma kadarki verdiğim en doğru karar olduğunu düşünüyorum. Beni bu derece mutlu eden kararı aileme de iletmek istiyorum ama verecekleri tepkilerden de çekinmiyorum değil. Annem ve babam çok dindar değillerdir, annem kapalı değil, oruç tutmaz, namaz kılmaz ama islama inandığını dile getirir. İyi inanır ama pratikte siliktir. Her neyse sizlerden özellikle bu durumu tecrübe etmişlerden yorumlar almak istedim. Sizce nasıl onları üzmeden söyleyebilirim?

0|0
6|50

En İyi Erkek Görüşü

• Nasıl bir ailen olduğu çok önemli. Benimkiler gençliklerinde sorgulayıp sonradan İslam'a geri döndüklerini söylerler. Bu nedenle sorgulamaya başladığımda onlardan çekinmedim, zaten aileyle paylaşımın önemini kavramış insanlar oldukları için beni dışlamadılar veya bana baskı yapmadılar, bildikleri yolu gösterdiler ancak "kendime veya başkasına bir zarar getirmedikçe" istediğime inanabileceğimi, önemli olanın iyi bir insan olabilmem olduğunu söylediler. Üstüme baskı kurulmamıştı, ayrıca süreç boyunca sorgulamalarımı onlarla da paylaşabilmiştim. Şimdi ateist olduğumu biliyorlar, zaman zaman bana "inanan ama bunu reddeden genç" muamelesi yapsalar da haberleri var durumdan.

Bu iletişimi ailenle sağlıklı bir şekilde kurabilmen gerekiyor.

1|1
    0|0
    • Ne şanslısın

• Teşekkürler... ^^

Umarım nasıl-ne yaparsan sonunda yine mutlu olursun.

• Sende öyle

Erkekler Ne Diyor 49

• -anne ben deistim
    +neren deisti aynısın işte
    -deistim ya
    +yoo aynısın deisen birşey yok

5|7
    0|1
  • ya ailene islamın mantıksız yönlerini anlat ya da ailen sana islamı anlatsın.. ortada buluşun akıl ve vicdan doğru yolu emin ol gösterecektir

1|0
    0|0
    • Döneceklerini sanmıyorum. Dinden çıkmak yıllar alır

• dilediğin zaman atabilirsin

• teşekkürler

• Bende deistim sadece anneme söyledim çok kızmadı bana biraz nasihat verdi sonrada unuttu galiba biraz unutkanlık var. Arkadaşlarıma söylediğimde aşırı fazla tepki aldım sonra yalan falan dedim inandılar. Sadece en yakın arkadaşım biliyo tam deist olduğumu zaten onu da deist yaptım. Bence söylememelisin.

1|0
    0|0
  • düşündüklerini herkese söylemek zorunda değilsin. kendi içinde yaşamanı tavsiye ederim. böylece daha mutlu olursun. söylersen tepkileri sert olursa üzülürsün. şansımı denemek istiyorum diyorsanda olacakları bilemem.

1|0
    0|0
  • Sen dünyaya müslüman olarak gelen en şanslı insanlardan birisisin doğru dini araman gerekmeden sorgulamadan Allah seni müslüman anne babadan dünyayya getirmiş önünde senin her soruna yanıt veren Mucize kitabın Kuran varken sen doğru cevaplar için değil Kendi doğruların doğrultusunda yaşamak için kendince doğruyu bulmuşsun şu an sana çok tatlı ve mutlu bir yaşam gibi geliyordur mutlaka zorluk zorunluluk yok ye içi eğlen Ama Allah şahittir Dinden dönen Münafık olarak Cehennemliksin Allah Sana rahmet kapılarını işallah tekrar aralamayı nasip eder Yoksa Ahiretin pek hayra erecek durumda değil.

1|0
    0|0
    • Dünyada birsürü ırktan insan varken neden benim milletimin dini doğru olan din oluyor ki? Doğdun annen baban müslümandı sağın müslümandı solun müslümandı. Sana müslümanlık için ''en iyi , en doğru'' dediler inanmazsan yanarsın dediler , hem korkuttular hem şişirdiler. Dünyada 500den fazla din var ve bir çoğunun da kendine ait farklı farklı betimledikleri tanrılar var neden seninki doğru olsun? Tüm kutsal kitapları okudunda mı Kuran'ın en iyisi olduğunu iddaa ediyorsun bütün dinler hakkında bilgiye sahip misinde bu kadar emin konuşabiliyorsun?

• Açıkça söyle kardeşim dinde zorlama yoktur :)

1|0
    0|1
    • Tabiiki zorlama yok. İsteyen inanıyor isteyen inanmıyor. Zaten onlar zorlayacak olsa da ben inanmadıkça hiçbir şey değişmeyecek. Benim derdim onların üzülmelerini istememem

• Teşekkürler

• Rica ederim canım kardeşim

• Tanrı bizi, iyiliğin, kötülüğün, güzelliğin ve çirkinliğin olduğu bir dünyada yarattı sonra kendisi huzura çekilip keyif sigarası mı içiyor? Bir yerde zıt kavramlar var ise orada muhakkak bir sınav vardır. Ama senin tercihin. Ailen muhafazakar biriyse bu durum zor. Sana baskı yapabilirler. Söylemek zorunda da değilsin. Zaten bir zaman sonra tekrar seçersin İslamı şimdiden ailene söyleme derim.

0|0
    0|0
  • niye söylüyosunki. bu senin hayatın senin kararın. boşuna insanlarda kaşıntı yapma bence...

1|0
    0|1
    • Söylememeyi de düşündüm ama kendimi özgürce ifade edebildiğimi düşünmüyorum öyle de. Dini bir konu açıldığında müslüman taklidi yapmak çok yorucu

• ne demek istediğini anlıyorum ama henüz toplum olarak o kadar açılamadık. bence söyleme. herkes için en iyisi bu bana sorarsan.

• haklı olabilirsin. teşekkür ederim

• Deist olacağına Ateist ol dostum bari adam sansınlar o kadar... senin yaptığın sorumluluktan kaçmak sadece, bir yaradana inanmanın zorunluluğu yok deyip kestirip atıyorlar deistler, unutma cehennem azabı çok şiddetli olacaktır... bir yaradana inanıyor isen sorumlulukların olacaktır...

0|0
    0|1
    • Ben Kuran'ın betimlediği gibi beni gözetleyen dünyamda hareket işlerime karışan beni cezalandıracak olan insani bir tanrıya değil. Big bangi başlatan güce inanıyorum. Allah'a değil

• Yanlış yolda olduğunu söylemek istiyorum son olarak ve artı olarak da kendini ve durumu iyi ifade edebilen birisi olduğunu düşünüyorum... ama şu an başka arkadaşlar sanrım yeterince sana yazıyor benim vaktim kalmadı başka zaman bu konuyu tartışabiliriz ama daha önce 5 vakitten dönmüş biri için nasıl yol izlenmeli bilemiyorum garip - alışılmamış.

• Teşekkür ederim. İyi geceler

• lutfen muslumanliktan cikma cunku musluman disinda kimse kurtarmaz, hak din islamdir, tek Allah vardir baska tanri yoktur, bide muslumanda kardeslik var, muslumanlik temizliktir, dinimizde zorluk yoktur, peygamberimiz bile bizi cok ozen gosteriyor,

bide bir dusun mesela muslumansin ve gunahkarsin ve cehennemlik olacaksin ama peygamberimiz sav seni oyle sefaatcilik oyle kurtaracak ki bu bir mucize denir.

hangi dinde boyleler var. yeter ki muslumanliktan cikma. artik sana kalmis

0|0
    0|0
    • Bunlar çok klişe

• Çok tanıdık laflar yani

• olabilir ama bizde zorluk yoktur iste inan iste inanma bu sana kaldi ama muslumanliktan cikmayi icimde gelmiyor yapma (tavsiye etmiyorum)

• Sorularını annene ve babana sor bir süre sonra anlıyorlar zaten

1|0
    0|0
  • :) Ateiste yeterince araştırmamış bilgi edinmemiş diyorum da , deiste ap. taldan başka diyecek söz gelmiyor aklıma. ya madem tanrı var diyosun , dünyayı başıboş bıraktığını nerden çıkardın :) Arkadaşım , Allah bu dünyaya karışmaz müdahale etmez evet , ama bu yapamadığından değil , mahşerde adil 1 yargılama olması içindir.

0|0
    0|0
    • Allah yok tanrı var. Tanrı benim dünyamda gelip gitmiyor , karışmıyor. Çünkü o dinlerin betimlediği gibi insani özellikte bir tanrı değil big bangi başlatan güç diye tanımlarız biz. Bizim tanrımız evrende bir nokta bile olmayacak olan dünya gezegeninin iç işleriyle ilgilenmez. Bizim tanrımızın bir dini bir rengi de olmaz. Çünkü o insani özellikde değil çok daha ötesinde

• evet

• İyi insan olmassan ne olacak peki veya öldükten sonra ne olacağına inanıyosun meraktan soruyorum?

• neden söyleyeceksin?
    illa ki farklı düşündüğünü bilmeleri gerekli mi?

0|0
    0|0
    • müslüman taklidi yapmaktan yoruldum

• :) sana inanıyorum ve konunun aykırı olmakla ilgisi olduğu fikrini kafamdan atıyorum. yani lezbiyende olsan söylerdin, bakire olmasanda açıkça söylerdin, taklitler yorardı çünkü.
      ayy susamadım ya la :)

• Yanacan yanacan dön geri :D

0|0
    0|0
  • Çok umurlarında olmaz takma bence gerek yok yaratıcıya inanıyorsan söyleme

0|0
    0|0
  • sen islamiyeti pratikte bir deneseydin emin ol şu an hayatında verdiğin en yanlış karar olduğunu anlardın.

1|0
    0|0
    • Denedim zamanında

• Tanrının kuralları olmaz benim inancıma göre bu yanlış. Tanrı kuralın da yaratıcısıdır çünkü. Sadece insanların kuralları olur. Tanrıyı otoriter bir baba gibi nitelendiriyorsunuz

• malesef yanlış bir düşünce ve yanlış bir yoldasın
      Allah hidayet etsin inşallah

• Annende deist sayılır söyle gitsin😄

0|0
    0|0
  • bende daha önce inanc konusunda çok çelişkiler yasadim neden İslam neden inaniyoruz acaba hangi din doğru İslamda neden mezhepler var hangi mezhep doğru diye diye kafayi yiyecektim bence karar vermeden önce kurani bastan sona oku cevabi orda bulacaksin en azindan dene şahsi Görüşüm hicbir mezhebe bağlı olmadan sadece kuran müslümani olmak en doğru yol

0|0
    0|0
    • Kuran'ı okudukça daha bir inanmayasım geliyor

• Deist olman zaten gene buna bizim aklimiz yetmez mantigina uygun yaraticinin vsr olduguna inanıyorsun sonucta savunman cok tutarli gelmedi

0|0
    0|0
    • Benim inandığım yaratıcı islamın betimlediği insani bir Allah değil. Big bangi başlatan güç, kodlanmış bilgi belki boyut ya da bir enerji, sonsuzluk. Tanrının varlığını reddetmek bana gaddarca geliyor

• O zaman diyecek bir şeyim yok. Fikrinin değişmeyeceğine şartlanmışsan kimse değiştiremez zaten :))

• Aynen ama sacma geliyor cidden deistlik en kil oldugum kavram ateist yaklasim bile daha tutarli geliyor

• Söylemene gerek yok. Neye istersen ona inanırsın.
    İlla söylemek istiyosan...
    -Anne, baba ben deistim.

0|0
    0|0
  • bir de bu cikti. yazik bu milletin genclerine yazik..

2|0
    0|0
  • Aptal :D allahın bize sınırlı zeka verdigini benim kadar iyi biliorsun. Seytanın oyunlarına gelme o cok kurnazıdr

0|0
    0|0
    • hadi ya. Kim dedi? Kuran da mı yazıyor?

• hala yapıorsun bir tanrının var oldugunu biliyorsun fakat o kadarla kalıor. Ölüm zamanın gelince görücem seni

• Görürsen cennetten el salla kankii

• Benim sevgilim hristiyan ben Müslüman ve inan ki çok iyi anlaşıyoruz ve ben dinimin gereklerini yerine getiremiyor olsam da sevgilim Filipinler'de yaşıyor ve kendisi hergün kliseye gider ben saygı duyuyorum ona. ailen de saygı duyacaktır emin ol

0|0
    0|0
  • beynini siktiğim kızı hiç bir boku araştırmazsınız ki siz anca düşünceniz milletten farkım olsun ilgi göreyim sen Kuran-Kerim baştan sona oku bakayım

0|0
    0|0
    • Önce saygılı ol

• sen bana gel elinde kaynaklarla açıkla sana saygı duyayım böyle ilgi görmek için deist ateist olanlara bir saygı göstermem

• İlgi görmek için deist olduğumu iddaa ederek ilgi görmeye çalışıyorsun. Herkesi aynı kalıba koymamayı öğren önyargılarını da bırak bir yere çıkışta alırsın.

• özenti genclik

0|0
    0|0
  • bence sen ateist olmayı bekle o zaman söylersin

0|0
    0|0
  • Pis zındık!

0|0
    0|0
  • söyleme

0|0
    0|0
  • ya bu desitte yeni çıktı bu ne arkadaşım yav, müslümanlığı nasıl terkedersinizki anlamıyorum, namaz kılmamak içinmi

0|0
    0|0
    • Namaz kılmamak için değil din fikri saçma geldiği için. Benim sorduğum sorunun cevabı değil yalnız bu

• kim dedi Kuran da mı yazıyor :d

• Allah çok sabırlıdır sana bela vermiyorsa bu onun senin tövbe etmeni beklemsidir, ya da ahirette azabının nasıl olacağıdır, haaa şunu unutma, kabir ya cennet bahçelerinden bir bahçe, ya da cehennem çukurlaruından bir çukurdur, bu gidişle senin kabrin cehennem çukuru, kabir nasıl sıkıyor kafirlerei kemiklerin birbirine geçince anlarsın, dönmek istesende nafile canım

• Söylemek zor ama seni dini açıdan yapılması gereken bişeye tabi tutmamalarını istiyorsan aceleci olmalısın...

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    19

Kızlar Ne Diyor 6

• Sen seni Yaradanin ne yapacagini ya da yapabileceklerini dusunmezken ondan cekinmezsen anandan babandan mi cekiniyor? Vay yazik senin haline

3|0
    0|0
    • Annemin babamın yapacaklarından korktuğumdan değil üzüleceklerinden çekiniyorum. Vay halime bee :p

• Deist ne demekki Allaha inanmıyo mu onlar

• Allaha inanmıyor. Yaratıcıya inanıyor ama dinleri reddediyor

• Söylemek zorunda da değilsin ki

1|0
    0|0
    • Aynen ama müslüman taklidi yapmak yordu

• Ben de. Ama dini bir konu açıldığında fikrimi belirtebilmek istiyorum

• Cidde'n takılma ve ne hissediyorsan onu konuş belirt ya da savun. milyonlarca insan var bu dünyada ve herkesim görüşü farklı. müslüman var mğslüman var. herkes farklı

• Ülkenin İslamiyetin durumu çok kötüye gidiyor. Herşey kuranda aslında türkçe mealini okusan böyle düşündüğüne utanırsın tabiikide bu senin kendi fikrin düşüncen kimse karışamaz. Daha sen bile Arapça kelimeleri ezberletiyorlar anlamını bilemeden demişsin demekki kutsal kitabımıza hiç bakmamışsın. Benim dayımda senin gibiydi sonra bütün kutsal kitapları okudu ve sadece hz Muhammed son peygamber değil dedi bence seni birileri etkilemiş ben yinede bir oku araştır derim.

0|0
    0|0
    • Zaten Türkçe çevirisini okuduğum zaman deist olmaya karar verdim :D

• Nasıl türkçe çevirisini okuduğun halde böyle oldu bilmiyorum neyse yolun açık olsun inşallah yanlıştan en kısa zamanda dönersin 😊

• İlla söylemen gerekmiyorsa, söyleme. Çünkü her insanın kendi düşünce ve yargıları

0|0
    0|0
  • İlk önce ailenin bu konuya bakışını ölçsen bence çok daha iyi olur, kendini belli etmeden önce. Deistlik hakkında ne kadar bilgiye sahipler mesela? Bu düşünce tarzına bakış açıları nedir? İyi mi kötü mü? Birde kendini açıklamak için gerçekten hazır hissediyor musun yani kendini gerçekten ifade edebilecek misin onlara, doğrusu ile yanlışı ile. İlk önce bence kendini ne şekilde ifade edeceğin konusunda ufak bir pratik yap. Daha sonra ailenin tavrını ölç bu konu hakkında ondan sonra zaman içerisinde uygun bir anda kendi görüşünü paylaş.

1|0
    0|0
    • Mantıklı. Teşekkür ederim

• ergenler, sayfa kasıyo

1|0
    0|0
Yükleniyor...