Yılbaşı hazırlığı ne iş?

Bu müslüman ülkesinde, etrafima bakıyorum'da şimdiden yılbaşı moduna giren var. Her yerde bir yılbaşı hazırlığı. Hristiyanlarin inandığı kutladığı bir günü, bizim gibi müslüman bir ülkenin yılbaşı gününe hazırlanması planlar yapması, o gecenin sanki herhangi bir geceden farklı olarak benimseyip eğlenmesi kutlaması yakışıyor mu sizce?

0|0
7|5

En İyi Kız Görüşü

• İnsanlar eğlenmek istiyor. After party istiyor. Nerde bu devlet! Ya şaka bir yana bunlar aslından hep batı özentiliği.

0|0
    0|0
    • Eğlenmek istiyorsalar, bunu sadece bir gecenin içine sığdırmasınlar. Okadar gece var okadar gün var. İlla yılbaşıni mi bekliyorlar?

En İyi Erkek Görüşü

• Türkiyenin %80 i Kimlikte müslüman o bakımdan yani müslüman olmasalar müslümanlıgı secmezlerdi büyük bir çoğunluk o yüzden şaşırmıyorum.

0|0
    0|0
    • Güyya müslümanlar. Papucumun müslümanları

Kızlar Ne Diyor 6

• Herkes kendinden sorumludur çam ağacımı da aldım süslerim de içkimi de içeceğim kırmızılarımı da giyeceğim. kimseye bir zararı yok değil mi :) Ayrıca müslüman ülkesi demen komik dubai'de bile en şatafatlı şekilde giriliyor yılbasına.

0|2
    0|0
    • Tamam ozaman. Seni Hristiyanlarin dinine alalım. Boşu boşuna müslüman bir dinde kalabalık yapma. Sana iyi eğlenceler

• Bırak yılbaşı hazırlığını... Şu silah ve bombalardan dolayı bir saatimi bile düşünemiyorum, acaba evin arkasından bir yerden Ateş edilir mi bizim eve, acaba bahçeye çıksam vurulur muyum ya da bizim sokaktaki hazırlanmış Hendek'te bomba var mı? İşte bunun gibi birçok düşünce bana bir saate kadar yaşar mıyım endişesi veriyor, birçok insan hala yılbaşı derdinde.. Ne diyelim...

0|0
    0|0
  • Noel ve yilbasini karistirma! Noel 24 Aralikta hristiyanlarin kutladigi dini bir gün. Türkiyenin hic bir yerinde 24 aralikta herhangi bir sey kutlanmiyor. Yilbasi ise yilin son günü. Herkes istedigi gibi kutlar o günü ister party yapar ister ailesiyle oturur ister uyur ister dua eder. Herkesin kendi tercihi. Müslüman ülke olmamizls bir alakasi yok, cünkü Dini bir gün degil. Yeni yila giris kutlaniyor kimin nasil kutlayacagida kendisine kalmis kimse karisamaz

0|0
    0|0
    • Müslüman her gece neleri yapıyorsa, bu gece de onları yapmalıdır!, Bu gecenin diğer gecelerden farkı yoktur. Bu geceye değer veriyormuş gibi hareket etmek doğru değildir. Müslüman her gece neleri yapıyorsa, bu gece de onları yapmalıdır!

• Noeli kutlamadigin ve hindi mindi kesmediğin sürece problem yok

• Ozaman sorunu cok yalnis yöneltmissin arkadasim. Yilbasi yerine Noel yazacaktin. 👍🏻

• Hep aynı şeyler ama ya:(

0|0
    0|1
  • Onlar isanin dogumunu kutluyor biz yeni seneyi. Istersen sen kutlama kardes? 😂

0|0
    0|0
    • Müslüman her gece neleri yapıyorsa, bu gece de onları yapmalıdır!, Bu gecenin diğer gecelerden farkı yoktur. Bu geceye değer veriyormuş gibi hareket etmek doğru değildir. Müslüman her gece neleri yapıyorsa, bu gece de onları yapmalıdır!

• Hz hristiyanların peygamberi lan!!! Biz müslümanız. Onlar bizim mevlüd kandilimizi kadir gecemizi kutluyor mu? Cahil cahil konuşma benim canımı sıkma!!! Gelmişsin bana hristiyanlarin peygamberinin doğum gününü kutlamayi anlatiyorsun... Biz müslüman ülkeyiz kızım!!! burada Hz isa yok !! burada Hz muhammed var... !! Destur çek dinsiz

• ya allahin salagi tum peygamberler allah tarafindan gonderildi, sen kime karsi cikmaya calisiyorsun. Canimi sikma diyor bir de tip 😂

• Ben kutlamıyorum kızma :D

0|0
    0|0
    • Ne kizacam. En doğrusunu yapiyorsun. Bende öyle yapıyorum. Keşke herkez bu müslüman ülkeye yakışan olanı yapsa

• Haklısın dostum..

• Eywallah dostum 😉

Erkekler Ne Diyor 4

• bilip bilmeden atıp tutmayın: www.dinicevaplar.com/.../
    Yılbaşı kutlamaları toplumumuzun hatırı sayılır bir kesimi tarafından dine aykırı olarak yorumlanır. Kanımızca bu hususun ardında “Yılbaşı”nın “Noel” ile karıştırılması yatmaktadır. Hıristiyan inanışına göre İsa Peygamber’in doğum günü olarak kabul edilen Noel 24 Aralık akşamı ve 25 Aralıkta kutlanır, yılbaşı ise 31 Aralığı 1 Ocağa bağlayan gece kutlanır. Esasen, İslam’a aykırı bir uygulamaya o gece yer verilmediği taktirde, ne Noel’i ne de yılbaşını kutlamakta dini bir engel yoktur.
    Dinimizde bir eylemin yasak olması için Kuran’ın bir hükmüyle çelişmesi gerekmektedir. Bu bağlamda yeni bir yıla girilmesinin kutlanması dinen sakıncalı değildir. Müslümanlar yeni bir yıla ümitle girebilir, onun gelişini kutlayabilirler. Dinen sakıncalı eylemlerden (kumar, içki gibi) kaçındıkları sürece -ki dinen haram olmayan eylemler haram olanlarla kıyaslanmayacak kadar fazladır- bugünün kutlanmasında bir sakınca yoktur.
    Bir eylem Kuran’ın genel veya özel hükümlerine aykırı olmadığı sürece caizdir. Batı’dan geliyor diye bir kutlamayı yasaklamak hatalı bir eğilimdir. Nitekim doğum günü veya mezuniyet kutlamaları gibi birçok kutlama da Batı kökenlidir. Hatta bazı yemek yeme alışkanlıklarımızdan tutun da kıyafetlerimize kadar Batı’dan kültürel olarak birçok şey aldığımız söylenebilir. Bu tür etkilenmeler gayet doğaldır. Bir eylemi, sadece, Batı’dan veya herhangi bir yabancı kültürden alındı diye reddetmek Kuran’ın bir gereği değildir. Hoşumuza gitmeyen her bir eylemi “caiz değil” diye yaftalamak hatalıdır.

1|0
    0|0
    • NOEL KUTLAMAK CAİZ MİDİR? www.dinicevaplar.com/noeli-kutlamak-caiz-midir/

Bir Müslüman’ın, Hz. İsa’nın veya başka bir peygamberin doğumunu kutlamasında herhangi bir sakınca yoktur. Müslümanlar’ın peygamberler arasında ayrım yapmaması Kuran’da üzerinde durulan bir husustur. Kuran’da bu konuda şöyle buyrulur:

Şöyle deyin: “Allah’a, bize indirilene, İbrahim’e, İsmail’e, İshak’a, Yakub’a, onun torunlarına indirilene, Mûsa’ya ve İsa’ya verilene ve diğer nebilere verilene inandık. Bunlar arasından hiç kimseyi ayırmayız. Biz yalnız O’na teslim olanlarız. (2 Bakara-136)

O halde bir Müslüman, Hz. Muhammed’in doğumunu kutladığı gibi Hz. İsa’nın doğumunu da istiyorsa kutlayabilir. Bu anlamda Noel’in kutlanmasında dinen sakıncalı bir durum yoktur. Öte yandan yılbaşında olduğu gibi Noel’de de Kuran’ın sınırları içerisinde hareket edilmeli, Allah’ın yasakladığı davranışlardan kaçınılmalıdır. Noel ve yılbaşı içki içmek, zina yapmak, kumar oynamak, israf etmek için bahane olarak kullanılmamalıdır.

• @papatya_87_ ürküten cehalet. bunları gördükçe gelecekten ürkmemek elde değil.

• araştırmayan sorgulamayan bir gelecek. o kadar bilgi verilmesine rağmen birileri noel kutlanmaz diyor ve başka bişey demiyo.

• Noeli kutlamiyor ya Insanlar yeni yila girilmesini kutluyorlar. Hatta Turkiye de foseptik cukuruna dusmeden, hapise dusmeden, biri tarafindan tecavuze ugramadan, oldurulmeden yeni bir yila girmeyi kutlamak gerekir bence :)

0|1
    0|0
    • Iyide bu yeni yıl bizim takvimize göre farklı bir gün. şu an yaklaşan yeni yıl Hristiyanların takvimi oluyor

• Valla hocam biraz araştırma yap.

• Valla 12 yasindaki kizlarla evlenebilrisiniz diyen Bazi hadi hocalarin yilbasi kutlamak gunah dedigini biliyorum ve bunu umursamiyorum sana saygi duyarim :)

• saçmaadan öte degil

0|0
    0|0
  • Müslüman ülkede yolsuzluk yapılırken haksızlık yapılırken, çocuk gelinler, kadın cinayetleri... Hiçbirine sesiniz çıkmaz sonra o günah bu günah Allah'ın cahili noel 25 aralık, yılbaşı 1 ocak daha onu bilmiyorsun burada kalkmış vaaz vermeye kalkıyorsun, günahsa kutlamazsın olur biter sanane milletten sizin gibi yobazlara inat kutlayacağım!

0|0
    0|0
    • Kutlarım bilader Kutla Hz isa peygamberin sonuçta kutla

Yükleniyor...