Harf devrimini neden savunuyorsunuz?

İsmet İnönü:
“Harf devriminin tek amacı ve hatta en önemli amacı okuma yazmanın yaygınlaşmasını sağlama değildir. Okur-yazar oranının düşük oluşunun yegâne sebebi alfabenin öğrenilmesinin zor olduğu değildi… Devrimin temel gayelerinden biri yeni nesillere geçmişin kapılarını kapamak, Arap-İslam dünyası ile bağları koparmak ve dinin toplum üzerindeki etkisini zayıflatmaktı... Yeni nesiller, eski yazıyı öğrenemeyecekler, yeni yazı ile çıkan eserleri de biz denetleyecektik. Din eserleri eski yazıyla yazılmış olduğundan okunmayacak, dinin toplum üzerindeki etkisi azalacaktı.” (İnönü, Hatıralar, C. II s. 223).

Sorudan da anlaşılacağı üzere savunanlara yönelik bir sorudur. Ben savunmuyorum diye cevap yazmanıza gerek yoktur. Savunmayanlar eleştirilerini yapabilirler.

0|0
3|7

En İyi Kız Görüşü

• Güzel kardeşim olur mu hiç? Ha ben kalkıp da Harf İnkılabı ile okuma-yazma oranı arttı da demem. Arap Alfabesi'nde zorlanmama rağmen demem.

Neyse gelelim mevzuya. Hiç düşündünüz mü? Neden arap alfabesi? Türkler arap mıdır? Türkler neden kendi alfabelerini bırakıp araplarınkini kullanmıştır. NEDEN? Hadi diyelim ki o dönem güçlüydü araplar, ilişkilerimiz yakındı, din gibi ortak paydamız vardı, hadi diyelim bir hata yaptık kendi milliyetimizi sattık. Eee sonra? Aynı mantıkla 17. yüzyıldan itibaren de güç batıya geçti, ardından araplar türklere ihanet etti, ilişkiler sarsıldı. Gelişmişliği nedeniyle batıyı örnek alan yeni türk devleti de yeni ilişkiler için alfabesini tekrar değiştirdi. Fakat bu değişim ilk değişimle aynı manaya gelmez. Zira bugün Latin Alfabesi tüm dünyanın resmi alfabesidir. Alfabeniz ister bir Kiril olsun, ister Yunan, ister Japon... Seve seve gene ikinci olarak öğreneceksiniz bunu. Reva mıdır?

Japonlar da Latin alfabesine geçmek istemişler ama Kanjilerin anlamlarını karşılayamadıklarından yapamamışlar. Abdülmecid ve 2. Abdülhamid de bunun için çaba göstermişlerdir. Dil devrimini de dönemin genç yazarları yapmıştır mesela.

Ardından sözde bu sorunuza İlber Ortaylı'nın son derece sevdiğim bir yanıtı vardır.
    ''Yani eskiler de öyle bir... mirası kullanıyorlardı, kaynakları neşrediyordu ki, nerdeymiş? sen hiç bir Osmanlı/Selçuklu/Türk kroniğini yayınlayan bir osmanlı tarih yazarı gördün mü?''
    Buyrun!

https://www.youtube.com/watch?v=vxubapWGImo

0|0
    0|0
    • Teşekkürler yapıcı ve düzgünce goruslerini belirttiğin ve İslam'a saldirmadigin için.

Batının resmi alfabesi bizim için neden önemli olsun ki? Zaten ülkemizdeki çoğu insan Kur'an okumayı bilmek için iki alfabeyi de biliyorlar.
      Yanlış anlaşılmasın araplara düşkünlüğümden değil hem bizim yıllar süren geçmişimiz hem de Kur'an alfabesi olduğu için bence devam etseydi daha iyi olurdu. Kur'anı belki toplumumuzun daha büyük birkısmı akıcı ve güzel okuyabilirdi.

• Ve latin alfabesini neden sanki Türkler icat edilmiş gibi davraniliyor anlamış değilim. Arapça etkisi olabilir ama sonuçta Osmanlıca Turkcesiydi.

• Neden önemli olsun olur mu? Bugün tüm dünya batıyı örnek alip onla iyi ilişki geliştirmeye çalışıyor. Osmanli Devleti dahi 17. Yüzyıldan sonra yönünü tamamen batıya çevirdi. Mevcut son sistem gereği batı ile iyi ilişkiler Doğu ile iyi ilişkilere yeğdir.

Fakat bunun dışında arap etkisinden kurtulma amacı da olabilir sanıyorum. Zira arap alfabesi halen milli bir alfabedir, bilirsiniz ki arap alfabesinin kabulü ile türkçe kelimeler ölmeye yüz tutmuş dil değişmiştir. Ama bugün latin alfabesi hiçbir milletin tekelinde değil, tüm dünyanın resmi alfabesi haline geldi. Başka ülkelerde de bu alfabe istenmisti. Mesela japonya beceremedi yunanistan ise kabul etmedi ama hadi onlarin kendi antik yunan alfabeleri idi, bizim durumumuz aynı mı? Köktürk alfabesini kaldırsak kızılmakta hakli olabilir, fakat arap alfabesi neyimizdir?

Bunları düşündünüz mü?

En İyi Erkek Görüşü

• "Arap-İslam dünyası ile bağları koparmak ve dinin toplum üzerindeki etkisini zayıflatmak" kısmına katılıyorum amaçlardan biri o olabilir ancak diğer bir amaç ise modern dünyaya uyum sağlama amaçlı yapılmış, gelişmiş avrupa ülkelerinin bilgilerine rahat erişim imkanı sağlayan bir araç olarak görülmelidir. ayrıca osmanlının özellikle son dönemleri ve cumhuriyetin ilk dönemlerinde basılan paralara dahi bakarsak milli paramızda fransızca yazılar mevcuttu " livre turque " bu daha acınası bir durum , çoğu dönemin işletmeleride aynı şekilde çift tabela sistemini kullanıyordu eğer hala arap alfabesinde olsaydık yollardaki levhalar dahi latin ve ingiliz alfabeleri ile birlikte yazılacaktı her arap ülkesinde olduğu gibi bu açıdan bakarsak latin alfabesi bize bir dil benliği dahi kazandırdı diyebiliriz tek taraflı bakmamak lazım artılar ve eksilerle

paralar

www.google.com.tr/search

buda suudi arabistan oto yol levhaları

www.google.com.tr/search

yani anlıyacağın bu global bir trend latin alfabesi dünyada taht sahibi bir standart haline gelmiş durumda iken en akıllıcası heleki okuma yazma oranının o çok düşük olduğu dönemlerde insanlar çoğunlukla hiçbir alfabe bilmediği için rahat bir geçiş oldu
    ve zaten okuyan bir millet değilik ve değiliz. tüm resme baktığımda latin alfabesine geçmemiz bizim için hayırlı olmuş demek geliyor içimden saygılar

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• okuma yazmanın yaygınlaşmasını sağlama
    Okur-yazar oranının düşük oluşunun yegâne sebebi alfabenin öğrenilmesinin zor olduğu için savunuyorum

0|1
    0|0
  • yani su an arap seriat ülkelerine bakip görcök öslöm bö dögöl demeniz ve onlar gibi yasamak zorunda kalmayisinizi alfabeye borclusunuz.
    takdir ettim ortodogunun karanligindan türkiye halkini cekip cikaranlarin zekasini.

0|1
    0|1
    • İslam'a karşı alaycı tavrınız nedeniyle özür dilemelisiniz. Benim uslubum da sert olabilirdi aynı şeyi sizden de bekliyorum.

• iyi madem savasta karini kizi alip benim mülkiyetimde diye hergün tecavüz etsinler sen de buna dünyanin en dogal seyi ve allahin insanlara sundugu nimet olarak bak.
      ah pardon bu yönden hic bakmaz hajaret olarak algilar cariyelik senin karina kizina gecerli olamaz komsunun kari kizi icin gecerlidir.
      bakis acin bile insanlik disi. azalarak yok olsaniz ya?

• Ben dönemine göre dusunuyorum insan gibi konuş surda. Binlerce yıl. öncesini bugüne gore düşünmek doğru mu? Kafan mi basmiyor?

Erkekler Ne Diyor 6

• He ya, o yüzden mi Abdülhamit bile 'Ulan aslında latin harfleriyle yazsak daha iyi' dedi de vazgeçti.

Çok meraklıysanız gidin öğrenin Osmanlı yazısını çok da zor değil. Arap islam dünyası ile bağ mı var nedir bu arap yalakalığı amk?

Daha iyi oldu, o yazı ne kadar saçma derecede karmaşık haberiniz var mı? Kitap kelimesini yazamıyorsun, çünkü p harfi yok Arap alfabesinde. Dilimize uygun değildi işte amma tatav yaptınız arap seviciler.

İstmet İnönü de hakkaten böyle bir laf etmişse, eh İsmet kim ki zaten.

3|1
    0|0
  • araplar bagımızın kopmasına cok sevindim. allah inönuden razi olsun. zokayim ne kadar arap varsa..

3|2
    0|0
    • Şahsen ben de öyle düşünüyorum. Elin pislik zihniyetli arabına niye bu kadar tav oluyorlarsa.

• @kopukucurtma5 kardesimiz size zaten gereken Cevabi vermis. Kendisini taktir ettim.

Arap dünyasindan baglantimiz kesildi, bu olumsuz bir durum degil eger bugün Araplara bakarsan. Bu ara yaptiginiz alinti yalan. Arap alfebesi ile Osmanlica zaten farkli, Osmanlica bilen birisi Arapca okuyamazdi, ki zaten Alfabe bilmek ile Dil bilinmiyor.

Bu mantiksal hata bilem bu yazinin yanlis oldugunu gösteriyor.

0|0
    0|1
    • Çok zekisin :D iyiki bana osmanlıca dolayısıyla arap alfabesini bilmekle arapça bilinemeyeceğini söyledin çok sağol.

Bu arada taktir değil takdir.

• Abisi bu yalan. İnönü hatıralarında böyle bir sey yok.

0|0
    0|0
  • Evet çok doğru bir tespitte bulunmuşsunuz sizi tebrik ederim. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz adeta ömrünü bu işe adıyan Kadir Mısıroğlu' nun sohbetlerini dinleyebilirsiniz.

0|0
    0|1
  • herkes birşeyleri savunuyor

0|0
    0|0
Yükleniyor...