İnsana suç işleten kendisi midir yoksa toplum mu?

münazara yapıcağız konumuz ise : İnsana suç işleten kendisi midir yoksa toplumu? bu konu hangid ne düşünüyorsunuz örneklerle açıklarsanız sevinirim. Ben İnsana suç işleten kendisidir tezini savunacağım.

0|0
4|9

En İyi Kız Görüşü

• Altın pislige düşse de yine altindir değerinden bir şey kaybetmez değil mi?
    Toplum demek sadece kılıf uydurmaktir suça bahane üretmektir.
    Suç %90 kişinin kendi hür iradesiyle yapılmasi sonucu aldığı cezai karardır 😊

2|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• kimse elini bilerek ateşe sokmaz...
    ancak kaderinde varsa... herşeyi yaparsın...
    amca oğlum var... dünyadaki en temiz en saf en iyi niyetli insandır... bu kadar dürüst temiz biri daha olamaz... ben kefilim ayrıca yaşadığı ilçedeki tanıyan herkes kefildir kendisine... bir gün umulmadık bir şey oldu... bacısını bıçaklı... kimse inanamadı... imkansız bir şey...
    komplo dedik iftira dedik...
    insan sadece işlediği sevap ve günahlardan mesul... gerisini kaderde tayin etmiş yazmış belirlemiş... her şey bir düzen içinde gidiyor...
    uzaya bir bak... başı boş olsa gezegenler aynı yörüngede olurlarmıydı...
    allah insanlara kıl vermiş beyin vermiş zeka vermiş...
    bak bunlar bunlar günah bunlar bunlar sevap demiş... bunların kontrolu sende gerisi onda... suç işlemek adam öldürmek hırsızlık etmek zina etmek haram yemek faiz yemek kumar oynamak içki içmek günah ve bunlar insanın kendi iradesi ile oluyor...
    diğer türlü bunları da kadere yüklersek allahım sen yazmışsın ondan yaptım der çıkarız işin içinden... ama işte öyle değil...
    yaşadıklarımız bir kader... ama sevaplar günahlar bize ait...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Toplum.

0|0
    0|0
  • tabi ki kendisi ama toplumunda etkisi yok değil tıpkı yaraya tuz basmak gibi

0|0
    0|0
  • Toplum olsa herkes suç işler kişinin kendisidir dini aklı fikri buna engel olmalı

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Aklı selim bir insanın suç işleyeceğini sanmıyorum ama yinede şartlar buna teşvik edebilir. Misal canınız her şeyiniz olan annenizin hayatı için para gerekir ya da çocuğunuz her neyse ve kendinizin çıkarı için başkasının canını yakmaya göze alınır mı acaba? şu an ki psikolojim ile farklı yollar ararım ama onu yaşadığımda aynı mantıkla düşünebilir mi acaba insan?

Yani bazı şeyleri yaşamadan yorum yapmak çok güç gerçekten ne desek yalan olur ama yinede insanın kendi içindedir bunu yapması iradedir birazda.

0|0
    0|0
  • toplum demek, bahane aramaya benziyor ama yaşadığın çevrenin önemi de var tabiki.. daha çok kendisi ve biraz da toplam denebilir.

Lokman Hekime birisi edepli olmayı kimden öğrendiğini sormuş, "edepsizden öğrendim, kötü huylarını terk ettim" diye bir cevap almış. insanlar ve toplum kötü diye de kötü olunmaz. mesela bir olgu var kafalarda. "aç kaldım, hırsızlık yaptım" falan denir. açsanız ve parasızsanız, yapacağınız tek şey var. açlıktan geberip gitmek.. başa döneceğim tekrardan. toplum demek bahane aramak

0|0
    0|0
  • Toplumdur. İstisnalar vardır ama Hayat zor kötü derler ya onun nedeni de toplumdur insanlar birbirine eziyet ediyor birbirlerinin hayatlarını zorlaştırıyor birbirlerini yanlışa itiyor bunun için de güzel bir tabir var örnek yukarı tükürsen bıyık aşşağı tükürsen sakal bu durumda ya yalan söyleniyor ya ihanet ediliyor bla bla

0|0
    0|0
  • Kendisi

0|0
    0|0
  • durduk yere kimse birşey yapmaz. onu tevşik eden başka bir kişidir. eğer kışkırtılmaya müsait bir yapısı varsa yapar zaten. burada suç kişiden çok ortamda'dır.

0|0
    0|0
  • Neyin suç olduğunu belirleyen toplum mudur yoksa birey midir diye sormak daha mantıklıdır.

0|0
    0|0
  • Insan dogarken suc islemeyi bilmeden dogar. Bunlari sonradan ogrenir. O yuzden toplumdur

0|0
    0|0
  • Yarı yarıya.

0|0
    0|0
Yükleniyor...