Kapat

Yılbaşını kutlayan gavur mu oluyor?

Heryerde göruyorum musluman noel kutlamaz diye. Biz noeli kutlamicaz ki yeni yılı kutlicaz. hem kime ne isteyen noeli kutlar isteyen mekkenin fethini.. insanlar niye baskalarinin hayatlarina karışır ki?

0|0
17|14

En İyi Kız Görüşü

• Ben böyle saçmalık görmedim yeni yıla giriyoruz ve bunu kutluyoruz ne var bunda?
    Elhamdülillah Müslaman'ım. Yılbaşını da kutlayacağım.

0|3
    3|2
    • Oradaki kasıt müslüman olmayanlara özenerek onları taklit ederek kutlamanın yanlış olduğudur. İçki içmek zaten yasak dinimizde yasak olan birşeyin içerisnde olduğu kutlamada zaten yasaktır. Ama sana kimse bişi demez sen git akşam arkadaşlarınla takıl gez toz eğlen bunda bir sıkıntı yok ama özentilikten onların yaptığı gibi yapmaktan bahsediliyor. Diğer türlü kesin yasak diyenler normal gündede dışarı çıkmayalım ozaman.

En İyi Erkek Görüşü

• Xmas (Noel) 25 Aralik
    Yilbasi 31 Aralik

1|2
    1|1

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 16

• Ben de bu görüşleri anlamıyorum. Sen bizim kutlamalı gördün ne güzel değil mi? Şampanya patlatıyoruz, eğleniyoruz, bebeklerden başlayıp yaşlılara kadar herkes sokakta havaifişekleri patlatıyor. 25 Aralık Christmas es geçiyoruz, ama Yeni Yıla merhaba demekte ne sakıncası var ki?

0|1
    0|0
    • yaa kazakistanda gecen yil yilbasinda ordaydim. saat tam 12 de almata yaniyordu havafisekden )) cok guzeldi.

• Aynen. Bu Yeni Yıl gitmiyorum şansızlık. Hayırlısı. :)
      Seni o gün kutlarım burada olursan:)

• Elin gavuru bizim dini bayramımızı kutluyor mu?

5|1
    1|5
  • Kim bir kavme benzemeye calışırsa o kavimdendir hadisi şerif ile sabit

4|0
    0|2
    • hangi kavme benziyoruz simdi. yilbasini japonlarda kutluyo ispanyollarda. hanigisine benzedik?

• medeniyet kavmine

• Hristiyankar medenimi 😃😆avrupaya medeniyeti osmanlı ögretti siz seçiminizin sonucuna katlanırsınız

• Git kutla bize ne

4|0
    0|1
  • kimse kimsenin hayatina karismiyor.
    sen git. kutla bisey diyen yoj.
    sadece helal değil .
    cunki hristiyanlarin adetidir noel.
    yani bir hristiyan gidip ezan okusa sen demezmisin aa bu adam musluman.
    e sen simdi gitswen hindi kessen hristiyan gibi olmazmisin?
    veya tombala oynasan veya baska bisey..
    tabiki gunahtir.
    ama. kimse. kimseye sen kutlama diyemez. senin tercihin.

0|0
    0|0
  • Sana tamamen katılıyorum. Alttaki görüşlere baktım da Noel'i yılbaşı sanan bir sürü kişi var. Yılbaşı, gelecek olan yeni yılı kutlamaktır onların bayramını değil.

0|1
    0|0
  • Iste christmas ve yilbasi arasindaki farki bilmeyen toplumun kurdugu cümleler bunlar

0|1
    0|0
  • ben kurban bayramında kurban kesilirken katliam yapıyorsunuz vahşet diyenlerin bayramını kutlamam onlarda çam ağaçlarını kesiyor hindileri kesiyor vahşet olmuyor değilmi yok öyle bir dünya

1|1
    0|1
  • noel ve yılbaşı arasında fark var biz yeni yılı kutlarız onlarsa noeli noel farklı bir olay

0|1
    0|0
  • Onlar kurban bayramını kutluyor mu

3|0
    0|4
    • kurban bayramı kutlanan birşey mi. eğlence mi yapiyoruz biz. töbe allam.

• Öbür tarafta öyle dersin yaz kenara

• ufff ya. canım cok banelsin. ahaha )

• kutlarız

0|0
    0|0
  • 1 günlük herkes gavur... D töbe töbe.. çarpılmaylım ayak üstü..

0|0
    0|1
  • Kutla ablam kutla ne olcak biz evde pijama terlik yatak bari siz kutlayın

0|0
    1|0
  • Yobaz dolu ortalık. Herkes onların koyduğu sınırlar altında yaşamalı.

0|0
    0|0
  • Karşmyorz da müslümanlkta yok noel falan

1|0
    0|1
    • ya biz noeli mi kuluyoz.

• noel dini bayram. yilbasi global birsey. hristyan olmayan japinlar hintliler cinliler herkes kutluyo.

• İyi kutla o halde müslümanlkta yok k. b

• Neden gavur olsun böyle saçma şeylere inanmayın...

0|1
    1|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Sapına kadar gavurum, yaşam tarzıma karışanın kutsalını yırtarım. Akıllı olun. Merhametin sınırı var.

0|2
    2|0
  • Öncelikle gavur olmazsın , o söylem yanlış bir söylemdir...

Biz noeli kutlamayacağız , yılbaşını kutlayacağız söylemi de yanlış bir söylemdir... Çünkü Noel zaten Hz. İsanın doğuşunun kutlandığı bir bayramdır... 1 ocak da Hz İsanın doğum yılı olarak kabul görülür...

Dinimize göre o günü kutlamak caiz değildir... Hristiyanların ve yahudilerin bayramlarını kutlamak caiz değildir... Onlar gibi o geceye özel çam ağacı süslemek , hindi kesmek, noel baba kıyafetleri giymek caiz değildir... Bu onlara benzeme belirtisidir çünkü... Diğer bir husus eğlence içerisinde içki varsa bu zaten günah...

Elbette herkesin kendi hayatıdır... istediğini yapar... Fakat Bir Müslüman , yanlış yola giden Müslüman kardeşini uyarmakla mükelleftir...

0|0
    0|0
  • İt ürür yılbaşı kutlamaları yürür :)

0|1
    0|1
  • Noel yıl başı olmuyor. Noel yılbaşından önceki hafta oluyor. Malesef bunu ayırt edemiyorlar...

0|2
    0|0
  • Bahane hep aynı. Ben Noel değil , Yılbaşını kutluyorum. Hangi yılbaşı? Miladi yılbaşı. Yani , xmas ile birleştirilen yılbaşı.. eee bu noel değil öyle mi? Niye avuntu aranıyor? Hicri yılbaşı kutladın mı? O da ne? Öyle yılbaşı mı varmış? Yaa , bilmezsin tabi..
    Hemen bir yanlış anlamayı düzelteyim.. Ne Noele , ne yılbaşına karşıyım. İsteyen kutlasın , benim sıkıntım , bunu müslümanın yapması, daha acı olan da kılıf uydurarak yapması. Ne var bunda canım diye de ahkam kesmesi. Kutla arkadaşım , tutmuyoruz.. ama neyin ne olduğunu bil. Hepsi bu.

0|0
    0|0
  • mekkenin fethini kutlayan 5 vakit namaz kılıyormu bir soruver bakimmm ibneller dedelerini camiye yolluyor kendileri karı kız peşinde

1|1
    0|0
  • Bak şimdi. Gavurlar müslüman kardeşlerimize çok çektirdiler. Öldürdüler kardeşlerimizi. Onlar bunları yaptığı halde bizim memleketin insanları onların adetlerini onların günlerini kutlayınca dayanamıyoruz.

2|0
    0|1
  • İyide yılbaşıni gavurlarin kutladigi sekilde kutlamada sıkıntı var

0|0
    0|0
  • Bunlarla kendinizi kandirmayin yilbasi kutlama turklerin ya da islamin adeti degil hristiyanliktan gelme

0|0
    0|0
  • Bir müslüman kafirlerin yaptığını yaparsa onlara benzer. O yüzden dinimizce caiz değil. Bizim dinimizdede yılbaşı kutlanıyor ama özel bir günü var onun.

1|0
    0|1
    • bizim dinimizin yılbaşısı mi var ya

• onun dinle ne alakasi var kardesim. o araplarin takvimi.. bizde global dunyada miladi takvim kullaniyoruz. hicri yilbasina uymamak gunah diye birsey mi var.

• kardeşim araplarla ne alakası var? Bu bütün müslümanların kutladığı bir yılbaşı. Aşure günü diyoruz biz ona. Eğer batılalara çok özenmek istiyorsan kutla. Kaybeden sen olursun

• Kim bir kavme benzerse onlardandır. hadisi şerif.
    Noel değil yılbaşı diyorsunda noel baba teması var her yerde

0|0
    0|0
  • sende başkalarına karışma isteye istediği gibi düşünür.

0|0
    0|0
  • Özünü unutma.

0|0
    0|0
Yükleniyor...