Girdim ilim meclisine eyledim kıldım talep
Dediler ilim geride illa edep illa edep

Size göre edep nedir?

0|0
4|10

En İyi Erkek Görüşü

• Haddini aşmamak, kalp kırmamaktır edeb.
    Sadece o değil; haddini aşıp, kalp kırmaktan ödünün patlaması demektir. İstisnasız ayrımsız her insan, her canlı varlık, tıp tıp atan her yürek avuçlarımızın arasında tuttuğumuz billûr bir kasedir. Dışı nasıl olursa olsun özü narin ve nazenindir. İçin titrer. Düşürmekten, düşürüp de kırmaktan öyle korkarsın.
    Dedikodudan, haksızlıktan ve ithamdan uzak durmaktır edeb.
    Sadece o değil. İnsan-hayvan, canlı-cansız veya önemli-önemsiz ya da zengin-fakir ayrımı yapmadan etrafına hoş bir nazarla bakmak; "eyvallah" diyebilmek, "eyvallah" kelimesi üzerine kafa yormaktır.
    Bilmediğin konuda susmak, bildiğin konuda ahkâm kesmemektir edeb.
    Bilgi bir perdedir. Sen ne kadar bilirsen bil, nasıl bir alim olursan ol, en cahil görünen insandan bile öğrenecek bir şeyin vardır elbet. Edeb bunu unutmamaktır.
    İnsan ayrımı yapmamaktır edeb.
    Sokaktaki bir berduşun yanında da Karun kadar zengin ya da Süleyman kadar muktedir görünenin yanında da aynı sakin idrakla durabilmek; saydam ve şeffaf olabilmek; girdiğin mekâna ya da konuştuğun adamın nabzına göre laf değiştirmemek, ince hesap bilmemektir edeb.
    Aşırılığa gitmemektir edeb.
    Hileden, desiseden, yalandan ve zorbalıktan hazzetmemek; kimseyi aptal yerine koymamak, aşağılamamaktır. Tek başınayken de başkalarının yanındayken de şefkati elden bırakmamak; dış görüntülerden, parlak kabuklardan, ünvanlardan, payelerden etkilenmemek; her işte her adımda yüreğe bakmak, yüreğin ibresine göre yol almak... ve habire BEN demekten vazgeçmektir edeb.
    Edeb bir ahenk meselesidir. Akord edilmektir.
    Akord edilmemiş müzik aletinden çıkan her ses uyumsuzdur. Edeb kainatın müziğini yüreğinde duyma ve o müziğe uyma meselesidir. Edeb ahenk içinde olmak demektir. Tabiatla, kainatla, yaradılışla, bütünle ve katreyle sürekli uyum...

Elif Şafak yazısından bir alıntı. Yıllar önce okuduğumda baya hoşuma gitmişti.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Edep; akıl ve hikmete muvafık hareket edip, Cenab-ı Hakk’ın emrettiği gibi yaşamaktır.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Eğer şeytanın başını ezmek istiyorsan edeb sahibi ol.
    Gözünü aç, gör ve bil ki, şeytanı öldüren şey edebtir.
    Hz. Mevlânâ

3|0
    0|0
  • Edep kendini bilmektir...

1|0
    0|0
  • edep kendinden emin olmaktır
    kendini bilmektir
    edep takva sahibinin işidir
    edep iradedir

1|0
    0|0
  • Eline, beline, diline sahip çıkmaktır

1|0
    0|0
  • Çirkin olan davranışlardan kaçınmak😉

1|0
    0|0
  • Beden (Cinsellik ) ile zihin arasındaki tüm şeyler...

0|0
    0|0
  • Tamda bu :)

0|0
    0|0
  • hayırlısı

0|0
    0|0
  • Muallime sözün gerçek manasını idrak etmişsen 21 yaşa gore
    Gönül'den takdir ederim

0|0
    0|0