İslamda zinanın cezası bu mudur?

Evet zina büyük günahlardan bunu biliyoruz. Ancak bilmek istediğim Islamda Recm (taşlayarak öldürme) var mıdır?
Aşağıdaki videoda görüldüğü üzere ilk taşı kızın babası atıyor.

Güncellemeler:
Hz. Peygamber'in evli olarak zina edene recm cezası uyguladığı, tevatüre ulaşan hadislerle sabittir. Temelde kıyasa göre evlilere de yüz değnek (celde) cezası uygulanması gerekirken, bu konudaki hadislerle amel edilerek recm cezası öngörülmüştür.
-Bekar olanlara 200 Değnek , evli olanlara Recm cezası vardır.
Kaynak : sorularlaislamiyet. com

0|0
5|21

En İyi Erkek Görüşü

• Vay arkadaş nedense hep kadınları kuma gömüp dünyaya bu görüntüleri maksatlı olarak sunuyorlar. Halbuki erkek de yapsa kadın da yapsa ceza aynen uygulanır. Nedense şimdiye kadar hiç erkeğin ceza aldığını görmedim. Güçleri kadınlara yetiyor bunların.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• sadece kadınlara değil erkeklere de vurun yazıyo fakat sadece kadınlara güçlere yetiyo erkeklere kimse karışmıyo allah bunu da görüyo

"Zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüz sopa vurun; Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah dini (ni tatbik) hususunda sizi sakın acıma duygusu kaplamasın! Müminlerden bir grup da onlara uygulanan cezaya şahit olsun."

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• böyle bir başlık atmanı yanlış buluyorum evvela onu belirteyim çünkü zinanın çokça çeşidi vardır tecavüzde bir zinadır neticede
    evli ler için ayrı bekarlar için ayrı evli eveliyle yaptığı zina ayrı bekarın bekarla yaptığı zina ayrı
    evet islamda böyle bir caza vardır ve bende bu cazanın olması gerektiğine inanıyorum
    çünkü evli bininin başkasıyla olması eşine ölümden daha ağır bir cezadır
    islam hukukunda öyle yargiçların ilah gibi yetkileri yoktur herşey onların iki dudağı arasında değildir böyle bir ceza verilmesi için mağdur olan eşinin bu cezayı istemesi gerekir eşi af edebilir ev hapsi isteye bilir vs.
    bu konuları enine boyuna bilmeden vardır yoktur varsada yanlıştır gibi şeyler çok yanlış şeylerdir
    böyle şeyler müslümanlara yakışmıyor müslüman olmanın gereği birşey hakkında konuşacaksan onu iyice bilmektir

0|1
    0|0
    • Başından evlilik geçmiş, medeni durumu bekar olanlara da recm cezası var. Bu durumda hüküm ne oluyor?

• Ahmet Mahmut Ünlü öyle dedi

• @Drejevic ya kardeşim nasıl oluyor anlamıyorum o hükmü istemesi için eş gerekiyor baba isteyemiyor hükmü yani bir kişinin recm edilmesi için eşinin böyle bir ceza istemesi gerekir başka şekilde hüküm verilemez böyle olduğu halde nasıl böyle şeyler söyleye biliyorlar akıl var mantık var evlenmiş ayrılmış birinin için bu hükmü kimin isteme hakkı olacak çünkü ayrılık devresi bitince o kişilerin birlikte bir evde kalmaları bile haram oluyor bukadar yabancı oluyorlar yani

• Zina suçuna verilecek cezalar hakkında Nur sûresinin ilk âyetlerinde açık bir şekilde izahlar mevcuttur:

«Zina eden kadın ve erkeğin her birine yüzer değnek vurun. Eğer Allah'a ve ahiret gününe iman ediyorsanız, Allah'ın dinini tatbik hususunda onlara acıyacağınız tutmasın. Mü'minlerden bir topluluk onların cezalarına şahit olsun.» 1

Zina cezasının tatbik edilmesi için, bu suçun kesin olarak aydınlığa çıkması ve tesbit edilmesi şartı başta gelmektedir. Bu da üç şekilde mümkün olur:

l) Dört âdil erkeğin zina fiilini kesin olarak gördüklerine dair şahitlik etmeleri,
    2) Suçu işleyen kimsenin itirafı,
    3) Suçlu kadınsa hamile kalması. Bu üç husus teşekküel etmediği müddetçe cezası tatbik edilmez.
    recm ile ilgili ayet yoktur, sahabenin anlattığı Peygamberimizin sözleri ve uygulatması vardır (aktarılanlara göre) bir rivayete göre de Hz. Aişe anlatıyor:

“Recim âyeti ve büyüklerin on defa süt emmeleri konusunda âyet inmişti. Bu âyet, karyolamın altında bir sahifede yazılıydı. Resulullah (a. s. m) vefat edince biz onunla meşgul olduk, o sıralarda bir hayvan (keçi) gelip onu yedi.”(İbn Mace, Nikah, 36) şimdi bu durumda şahsen ben şunu anladım, Hicr suresi 9 ayette der ki Bismillah “Şüphesiz ki, Kur’an’ı biz indirdik ve onu koruyana da biz olacağız.” (Hicr, 15/9) Yani inen her ayeti her sureyi her harfi Allah korudu koruyacak buna şüphe yok. Bu durumda recmle ilgili ayet olsaydı korunduğu için bulunurdu yazardı. Bir rivayete göre de Kuran sayfaları daha fazla idi ama çoğu zamanında yok oldu denilir şayet öyle ise bunu yine emreden Allah dır. Hz. Aişe annemizin söylediği doğru ise yani bize doğru aktarıldıysa o ayetin keçi tarafından yenilmesine Allah emir ve izin vermiştir sonuçta yaradan tarafından korunuyor. Şayet böyle ise demek ki bulunmasını istemedi yaradan. Okuduklarımdan çıkarttığım sonuç bu. Bu konular hassas konulardır yorum yaparken küfre girmek dinden çıkmak an meselesidir o neden düzgün yorum yapalım. Allah c. c küfürden yanlıştan korusun bizleri. Amin

0|0
    0|0
    • bir iki siteden alıntıdır ama gerçeklerdir. son cümleler şahsi yorumumdur beni bağlar (belirtmeyi unuttum)

• İslamda vardır ama genelde şeriat ülkelerinde taşla öldürme falan vardır bence dinde demiştir ve o zaman uygulanmıştır sanırım o yüzden kimse kimseyle zina yaptı diye şu an taşlasa insan suçu olur önüne gelen herkes bir birini öldürür adalet saylayamayız en iyisi allah ile kul arasında kalmalı zina ama tecavüzde uygulanmalı bence

0|0
    0|0
  • Benim bildigim kadarıyla zina da olsa zanlının tövbe ve geri çekilme hakkı vardır ancak aynı zina hatasını 3 kez yaparsa ucuncude taşlanır oyle dırekt kuma gomup beynı ezilmez.

0|0
    0|0
  • Manyaklık bunlar... böyle yüzeysel bilgilerle kafanızı karıştırmayın... Islam adaleti ve fıkhın ansiklopediler dolusu yorumu ve şerhleri var ancak uzmanlar konuşabilir. Bu tip uygulamalar zaten İslamiyet'i sapkın yaşayan toplumlardaki sapık kadıların (hakim) kararı... Eğer öğrenmek istiyorsan Hz. Muhammed (sav) zamanında onun zina yapanlara yaklaşımını araştır. Veya bize en uygun ve en güzel uygulamalarından birisi Osmanlıydı mesela. Osmanlı Hukuk sisteminin çok güzel kayıtları var devlet arşivinde, araştırırsan şunu görüyorsun 600 yıllık süre içinde o kadar az hırsızlığa el kesme cezası verilmiş ki... çünkü bir sürü şartın oluşması gerekiyormuş öğrendim kadarıyla. Sonuç olarak İşidi izleyip Müslümanlar katil demek gibi, zina yapan taşlanır çok genel ve saçma bir sonuç

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
    • Teşekkür ederim, bakıyorum

• Bunun değişik kriterleri var.

Bekar kadın ve bekar adamın zina yapması 40 sopa, ancak belli şartların olması gerekiyor. Mesela 2 şahit vs gibi.
    Tövbe ve pişman olursa diyetini ödeyebiliyor sanırım.
    Böyle böyle değişik şart ve sebebler var.

0|0
    0|0
  • Kur-anda böyle değil :)

0|1
    0|0
  • Bizim dinimiz merhamet vicdan dinidir. Mantikli insan bunu uydurma oldugunu zaten anlar. Allah'in verdigi cani almak kimin haddine. Sadece ve sadece din ve vatan icin can alip verilir.

0|0
    0|0
    • Hz. Peygamber'in evli olarak zina edene recm cezası uyguladığı, tevatüre ulaşan hadislerle sabittir. Temelde kıyasa göre evlilere de yüz değnek (celde) cezası uygulanması gerekirken, bu konudaki hadislerle amel edilerek recm cezası öngörülmüştür.
      *sorularlaislamiyet. com

• @Er-Kek Eyvallah hocam iyi akşamlar

• Hayırlı akşamlar

• Bunlar uydurma ya hepsi bence İslam merhamet ve hoşgörü dini değil mi madem öyleyse böyle vahşetler niye olsun?

0|0
    0|0
    • Hepsi hoşgörüden , hepsi kardeşlikten oluyor işte :)

• onların islamla ilgisi yok. dinini bilen bilir soğumak için bahane arama dinimiz hoşgörü sevgi saygı dini : )

• @Er-Kek bilyrm abi lafın gelişi o ama onlara inanlarda beni çileden çıkarıor

• islamda insan öldürmeyeceksin Allahın verdiği canı Allahtan başka kimse alamaz diyor bunların hepsi arapların uydurduğu safsatalar ve canilikler

0|0
    0|0
  • Recm tevrata göre bir cezalandırma şeklidir. Yahudiler yapar , islamda yoktur araştırın.

0|0
    0|0
    • İslamda ve yahudilikte recm cezası vardır. Sadece incilde yani hristiyanlıkta yoktur. Sen araştır

• Araştırdım merak etme bir ceza vardır ama bu taşlayarak öldürme anlamına gelmiyor.

• Recm, birine taş atma, taşa tutma, taşla öldürme, sövme, lânet etme, kovma, birinin namusuna iftira etme, kötü zanda bulunma anlamlarına gelen bir kelimedir

• Hayır zinanın cezası avret yerlerinin yakılmasıdır. Onlar ışid onlar pislik onlar hain ve cibiliyetsiz ezik köpeklerdir. Dinsizlerdir , kendi dinlerini yazmış yamyam köpeklerdir.

0|0
    0|0
  • hayır yok bunlar tamamen islama sonradwan girme şeyler.

0|0
    0|0
  • Yok sağ tarafımın frekansını bozu.. Bu şeytani birşey.. Kırmızı siyah..

0|0
    0|0
  • Recm caydırıcı bir ceza peygamberimiz uygulamak istememiştir. uzun mevzu takılma buna

0|0
    0|0
  • Evlendiriliyor islamda çok eşlilik makbuldur öldürme değil

0|0
    0|0
  • İslam: Sacmaliktir

0|0
    0|0
  • peygamerin oldugu bir hikaye biliyorum bu konuda . ama iyi hikayeler gercek kötüleri yalan tabi. kabul ettiremezsin. taslanarak ölürse cennete gidecegi söyleniyor.

0|0
    1|1
  • Şeriatta vardi sanki islamda var mı bilmiyorum. Ikisi aradindaki baglantiyida bilmiyorum

0|0
    0|0
    • şeriat dediğimiz şey islam ın kanunudur zaten. adı budur. recm etmek yani taş ile öldürmekle ilgili kuran da bir ayet yoktur. Evli olup zina eden ve bekar olup zina edenlere sopa-falaka tarzı belli adette ceza vardır bu da ayet ile sabittir. sadece rivayete göre sadece Peygamberimiz zamanında zina yapıp karşısına gelene ya da gelenlere Kuranın emrettiği gibi yönlendirmiş ve ardından evli olduklarını öğrendiğinde bunları recm edin denildiği söylenmiştir fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken husus şu, recm kelimesinin birçok anlamı var taş atmak taş ile vurmak taşlamak hor görmek ayıplamak yalnız bırakmak gibi. hangisi yapıldı bilmiyoruz ama bu noktada da şunu düşünmeli iyi bilmeliyiz ki İslam hoşgörü sevgi saygı dinidir. Allah her an bizlere merhamet edip müslüman olsun olmasın kullarını korumaktadır. bu durumda taşla öldürülme oldu denilmesi düşündürücüdür.

Kızlar Ne Diyor 4

• Evet ama bunun bir sürü şartı var. 4 tane aklı başında görgü tanığı olması lazım. Ayrıca bekarlarsa 100 sopa evlilerse recm cezası oluyor diye biliyorum.

0|0
    0|0
  • Sen aklınla bir düşün? Sence böyle bir şeyin islamda yeri var mıdır?

0|0
    0|0
    • Ben bunu düşündüm , düşünmekle yetinmeyip internette baktım hadislere baktım o da yetmedi buraya sordum. Gördüm ki varmış böyle bir şey.
      Hani diyorum siz de artık şu pencerenizi bir açsanız siz de düşünseniz

• evet bu

0|0
    0|0
  • Allahın gerizekalıları

0|0
    0|0
Yükleniyor...