Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) katılmalı mı?

Merhaba, 22 yaşındayım şu an girersem yararıma olacak. 3 yıl içinde çıkarsam %25 devlet katkısını alamıyorum. 3 yılı doldurursam devlet katkısının %15 ini haketmiş oluyorum. 6 ve 10 yılı doldurursam tamamı olmasada fazla bir miktarda devlet katkısı ile sistemden çıkabiliyorum. Ama 56 yaşımı doldurduktan sonra 200-300 bin tl ile sistemden çıkabiliyorum. 34 yıl aylık 100 tl ödeme yapmam lazım. Sizce yapılabilir mi? BES yaptıran var mı?

Güncellemeler:
Güncel
Çok süper bir soru sormuşum ks öyle diyor. Görüş yok mu?

0|0
4|8

En İyi Kız Görüşü

• Eskiden satışını yapmıştım. İnandım ve güvenilir bulduğum bir sistem benim de bireysel emekliliğim var. Anlatan ya da okuduğun kaynak birkaç eksiklik yapmış. Öncelikle para biriktiremiyorsan güzel bir sistem. Ama başlayayım sonra sıkışırsam parayı çekerim diye düşünerek başlamayacaksın. Devlet katkısını da hesaba katarsak getirisi çoğu yatırım aracına göre çok iyi. Ayrıca kamu borçlanma araçları fonunu seçersen kaybetme riskin de olmaz. Ayrıca sıkıştığın dönemler de ara verme ya da eline toplu para geçtiğinde sisteme yatırabilme şansın var. Emekliliğe hak kazanabilmek için en az 10 yıl para yatırıp 56 yaşını beklemelisin ki paranı kesintisiz alabilesin.34 yıl boyunca para yatırmak zorunda değilsin aradaki 24yılda bekleyebilirsin. Ancak para yatırırsan çok daha iyi bir kazanç elde edersin.

0|1
    0|0
    • Demekki bir müşteri temsilcisi dönemimiz olmuş. Bende çoğu olumsuz yoruma rağmen yaptırdım. Aylık 100 tl bile 56 yaşında bayağı bir miktar yapıyor. Eig hakediyorsun

• Teşekkürler cevabınız için birde banka kartindan yatiracagim icin kartin kullanim ücretini de ödeyeceğim di mi?

• @yakışıklıbayhiçkimse bes hesapları otomatik tanımlıdır sen hesaba yatırırsın. Hesaptan alınır. Bahsettiğin kredi kartı ise ödemen gerekir

En İyi Erkek Görüşü

• Merhaba kardeşim.
    Bunu yaptırmakla çok iyi bir karar almışsın. Allah ömür ve sağlık versin de birikimini kullanma ömrün olsun.
    Aylık 100 lira çok büyük bir para değil. Sıkıntıya girmeden bunu ödeyebilirsin. Ama sonuçta birikim sana fazlasıyla dönecek. Ayrıca devlet katkısını da unutmamak gerekiyor.
    Keşke tüm genç arkadaşlarımız sigaraya veya başka lüks şeylere ödeyeceği parayı kendi gelecekleri için birikime yönelseler.
    Bende hem hayat sigortası, hem de bireysel emeklilik hesabım var.

0|2
    0|0
    • Heh şöyle bir yorum veren olmadı. Hayırlısı vademiz ömrümüz yeterse o günleri de görürüz İnşallah. Teşekkürler.

• Güzel kardeşim, insanlar harada hurada cinsel soruları yanıtlıyor, orayla ilgileniyor. Sonra da babam para vermedi, tokat attım. Parasızlıktan şu haldeyim, diyen diyene. Bazı gençlerimiz şöyle ki, geçmişini de bilmiyor, geleceğini de düşünmüyorlar. Günü yaşamaya çalışıyorlar. Millet şimdi hindi, çam ağacı, kırmızı don derdinde. Sen en güzelini yapmışsın. Ara sıra limitini artır.

• Aynen ek ödeme ve limit artırma da aklımda

Kızlar Ne Diyor 3

• Ben yaptırdım

0|1
    0|0
  • hayırr sakın ben iptal ettirdim

0|1
    1|0
    • canım sıfır risk ile girdim ben zaten. bu geldi başıma. almıyım sağol daha iyi değerlendiriyorum

• Tamam yaşanmış bitmiş. İstenildiği gibi olmamış.

• asla yapmam çok saçma.

0|1
    1|0

Erkekler Ne Diyor 7

Yükleniyor...