Adalet ve eşitlik arasındaki fark nedir sizce?

Ben bu fotoğrafı çok beğendim, bence güzel açıklanmış aradaki ayrım. Siz buna katılıyor musunuz, yoksa farklı bir fikriniz veya eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Adalet ve eşitlik arasındaki fark nedir sizce?

0|0
19|35

En İyi Erkek Görüşü

• Bence belirgin bi' fark yoktur, teşekkürler <33

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Sen yarım ekmekle doyuyorsun ben çeyrek ekmekle.
    Diyelim ki içinde bulunduğumuz toplumsal sistem ikimize de yarım ekmek temin ediyor.
    Sen sadece doyuyorsun, ben ise her gün çeyrek ekmek biriktiriyorum, birikimimle sana karşı üstünlük sağlıyorum.

ya da tam tersi olduğunu düşünelim; ikimize de her gün çeyrek ekmek temin ediliyor, ben doyuyorum ama sen hep açsın..

Ne olur o zaman? Eşitiz ama bu hiç de adil değil..

Hepimiz eşitiz ama bazılarımız daha eşit.
    Eşitlik= adalet değildir :)

4|4
    0|0

Erkekler Ne Diyor 34

• Ben resme daha farklı bakışla yaklaşacağım. Sağdaki fotoğrafta bence hem adalet hem eşitlik sağlanmış diyebilirim.( Aslında hem eşit hem adil olamaz Yaradandan başka hiç kimse) Adil olmuş üçü de maçı izleyebiliyor. Eşit olmuş üçüde aynı açıdan izleyebiliyor. Ama bu resmi bir yemek karesiyle koysaydınız. Aynı şey geçerli olmazdı. Düşünün ki bir aslanınız birde kediniz var. Aslanla kediye aynı miktarlarda yemek versek eşit , Her birinin ayrı ayrı doyabileceği miktarlarda yemek versek adil olmuş oluruz. Ama neresinden bakarsak bakalım eşitliği ve adaleti aynı anda sağlayamayız.
    Aslında çok örneklenip çok uzun tartışmalara sebep olabilecek güzel bir kare olmuş.
    Teşekkürler...

2|0
    0|0
    • Güzel örnekler olmuş ben teşekkür ederim :)

• @Deniris bir sürü örnek verilebilir. Ama soyut olanlarla somut olanlar farklılık gösterebiliyor. Bahsetmek istediğim oydu...

• Anladim, sizin somut ornegiz de oldukca guzeldi.

• Allah bile kullarını eşit yaratmamışken, kimse benden eşitlik ve adalet beklemesin.

2|2
    0|0
    • @CeyCess "Allah, kullarına (herbirine) rızkı bol bol verse idi, elbette yeryüzünde azgınlık ederlerdi; fakat (O, rızkı dilediğine) dilediği mikdarda indirir. Şübhesiz ki O, kullarından hakkıyla haberdâr olandır, (onları) hakkıyla görendir." (Şura, 27)

• Pencereden atmosfere cikmanizda fayda var. Ben de tesekkur ediyorum, dogrulari gormemiz dilegiyle..

• insan gunah hata yapmasaydi emin ol kimse iyilik kotuluk nedir bilmezdi?

• Adalet, eşitliği sağlamanın aracıdır arkadaşım. İşte fark bu. Eşitlik amaç, adalaet araçtır yani.

1|0
    0|0
  • Resim aslında çok doğru değil. Bunun orijinalini de görmüştüm böyle değildi sanırım. Herneyse. Resimde eşitlik olarak gösterilen şey aslında adalet. Herkese eşit davranma durumu. Adalet bu değil mi? Bu resimden bağımsız bir çerçevede düşünürsek de, adalet aslında o kadar "adil" olmayabilir. Doğruluk ama değişmez. Doğru doğrudur, kim ne kadar çarptırmaya çalışırsa çalışsın. Sağdaki doğru olmak, doğru olanı yapmaktır aslında. Adil olmak değil. Platon'un Devlet'ini okumanı öneririm..

1|0
    0|0
  • Soruya tıklamadan bende tam bu fotoğrafı paylaşacaktım ki paylaşmışsınız zaten. Bende buna katılıyorum diyeyim :)

1|0
    0|0
  • Bir eşek ve bir koyuna 100 er kilo yük vurmak eşitliktir ama adalet değildir. Çünkü koyun o yükü taşıyamaz.

1|0
    0|0
  • Adalet güçten yanadır. Eşitlik ise tam karşısında.

1|0
    0|0
  • Eşitlik herkese aynı mesafede yanaşmak kimseye ne fazla ne eksik vermek şartlar aynı, adalet ise tüm şartların eşit kılınması aynı koşullarda mücadele etmek,

1|0
    0|0
  • Adaletli olmak gerekir bence eşitlikten ziyade

2|0
    0|0
  • O resimden daha iyi anlatım olamaz zaten.

1|0
    0|0
  • tabi ki gelmez

1|0
    0|0
  • Yazilarin yeri degismesi lazim

1|0
    0|0
  • Eşitlik bence o kadarda heveslenilecek bir şey değildir. Eşitlik yani Marksizm diye adlandıracak olursak marksist düşünceyle zamanında ve halada yürütülmekte olan toplumlardaki hezeyanı bahsetmeme gerek yoktur. ama küçük bir örnek vericek olursak kadınlarda maden ocaklarında çalıştırıldı bu basit bir örnek daha nicelerini siz hayal edin. Ama adalet sisteminde herkesin kişiliğine saygı duyan yapabilitesine önem veren bir toplum görüyoruz. Yani adelette çalışan kazanır ama eşitlik dediğimiz zihniyette çalışan yatana çalışır.

0|0
    0|0
  • Adalet şartlara ve kişilere göre eşit olmalıdır

1|0
    0|0
  • fotoğraf gayet açıklayıcı bence, eşitlik doğru değildir... adalet olması gerekendir

2|0
    0|0
  • Boyu kisa diye adaletsizlik mi yapıyorlar hyr yanlis bence

1|0
    0|0
  • hakları dağıtırken eşit olmalı ama cezayı verirken adil davranmalı

1|0
    0|0
  • Resimde anlatilmis zaten herinsana esit hak verirsin ama esitlik bozuksa adaletli olursun

1|0
    0|0
  • Gecen arkadasa hukuk anlatirken bu konuya ve ornege degindim fakat bunu bulamadim netten fotoyu caldim bilgin olsum tesekkurler.

0|0
    0|0
  • Dusuncem farklı şöyleki ;
    Soldaki resim eşitlik değil eşitsizlik, sağdaki resim adalet değil eşitliktir adalet eşitlilik gi sağlar adalet yoksa eşitlikte olmaz

0|0
    0|0
  • çak çalışan ile hep yatan aynı mı kazanır.. Eşitlik olsa aynı parayı kazanacak fakat burada adaletsizlik olacak..

En doğurusu 'Adaletli eşitlik sistemi'

0|0
    0|0
  • Adalet kisiseldir kisinin haklarini savunur esitlik genellemeye girer kisisel dusunmez imkanlarini herkese esit sunar adalet ise imkanlarini hakedebe hakettigi kadar sunar.

0|0
    0|0
  • bunlar türkiyede hep kagıt uzerınde kalan seyler ... yazacak cok sey varda bosver ne yeri ne zamanı

0|0
    0|0
  • Bu görselde anlatmak istenilen yanlış işlenmiş gibi bu sefer uzun olan payından oluyor hani adalet?

0|0
    0|0
  • Adalet sağlayıcı insanların, adil olmayı nasıl yorumluyorsa, o şekilde.

0|0
    0|0
  • Esitlik saglayamassin ama adalet saglayabilirsin

0|0
    0|0
  • nefret ettıgım iki kelime eşitlik ve demokrasi

0|0
    0|0
  • Foto herseyi anlatiyor fazla bir sey soylemeye gerek yok

0|0
    0|0
  • Sen zaten çok güzel bir resimle açıklamışsın

0|0
    0|0
  • Adalet der susarım

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    4

Kızlar Ne Diyor 18

• Esitlik, bazen acimasizliktir. Adaletse, gerekliliktir. Ornegin, bir bebekle yetiskine esit muamelerle bulunmak, acimasizligin ta kendisidir. Yetiskinden yetiskine gore, bebekten bebege gore isteklerde bulunmak, yetiskine ve bebege kendilerine gore guzellikler vermek gayet dogal, olmasi gereken, duzeni saglayan bir muameledir.

1|1
    0|0
  • Fotograflarin yerini degistirsen ama yazilar ayni kalsa yine benzer bir görsel görüyoruz. Bir esitsizlik de var bir adaletsizlik de var o halde. Bu isin sirrini cozmek icin cok derin felsefe yapmak sart.

2|0
    0|0
  • Yağmur herkese eşit yağar mesela ve darılmaz ne üstüne basana ne de şemsiye açana..
    Yani adalet eşitligi kapsar ya da birbirine paraleldirler diyebiliriz

1|0
    0|0
  • Ben bu fotoğrafın yanlış olduğunu düşünüyorum. Eşitliğe hangi anlamda baktığın önemli. Eşitlik sağlamak amaçlı birinin altına tabure konulucaksa eşitlik sağlanana dek küçük boyluğa konulmalı yine.

1|0
    0|0
  • Birinde insani kabul var digerinde genellik var. iste bunun ayrimini yapmak kasa koymak kadar kolay olmayinca kimin dedigine itibar edilecek? Cogunlugun mu. o zaman insanlar esitlij isteyecektir.
    Genc ve sagliklisin , rahar ve iyi gelir getiren bir is istiyorsun. ancak engelli bir kisi de o ise talip. sen daha verimli olacagini dusunuyosun ama baska zor bir isi de yapabilirsin. simdi o kisiyi topluma kazandirmak mi yoksa hakkini savunmayi mi sececeksin.

1|0
    0|0
    • İyi niyet timsali olamam, hakkımı savunurum. Ama zaten bunun seçimi de benim elimde olmaz, iş başvurularını değerlendiren kişinin kararına bakar bu, böyle bir aday olduğundan da haberim olmaz muhtemelen.. Alternatif bir iş hakkım varsa onu değerlendirebilirim belki. Bilemedim.

• Göreceli diyebiliriz bu durumda. :)

• Kkesinlikle

• Birinde haklı savunuluyor, diğerinde herkes eşit hakka sahip oluyor.

1|0
    0|0
  • çok doğru bir resim olmus

1|0
    0|0
  • Aynen anlatmis resim

1|0
    0|0
  • Eşitlik ve adalet dünyada olmayan ama var etmek içinde yıllardr uğraşılan birşey farka gelecek olursak herkes eşit olabilir ama herkese aynı adalet uygulanmaz

1|0
    0|0
  • Güzel resimler çok güzel açıklanmış gerçekten. Adaletli davranmanın farkı biraz daha düşünceli davranmak.

1|0
    0|0
  • Katılıyorum

1|0
    0|0
  • kadın erkek içinde geçerli

1|0
    0|0
  • adalet eşitlik olmasada olur ama eşitlik adalet olmasada olur. ikisinin arasında görüldüğü üzre bir bağ yoktur. birbirlerine muhtaçta değillerdir.

0|0
    0|0
  • adalet. hak edene ettiğince hakkını vermek, eşitlik ise iyi aynı hakedene aynı hakkı vermek.

1|0
    0|0
  • farkları var tabiki

1|0
    0|0
  • Resim her şeyi anlatıyor zaten.

0|0
    0|0
  • Ay cok güzel bir resim duygulandım. Bence resim her şeyi anlatmiş.

0|0
    0|0
  • resim çok güzel anlatmış

0|0
    0|0
Yükleniyor...