Aleviler Hz. Ali'yi tanrı olarak mı görüyorlar?

Daha önce bir forum sitesinde görmüştüm. Alevilerle ilgili araştırma yapıyordum. Bir kaç alevi yorum yapmışlardı "Ali Allah'tır." demişlerdir. Şimdi bulamıyorum o siteyi bulsam resim koyardım. Aleviler tanrı olarak mı görüyorlar Hz. Ali'yi?

0|0
6|7

En İyi Erkek Görüşü

• O dusunce sapkinl8ga dusen hristyanlara aittir. Alevilerin bir kismi Hz. Ali Efendimizin peygamber olmasi gerektigiji soyluyorlar. Aslinda bildigin şirk kosmus oluyorlar. Yani demek oluyor ki , hâsâ Allah sasirdi peygamberligi yanlis kisiye verdi. Boyle sapkin bir dusunce olamaz. Bu sekilde dusunen musluman olamaz. Bir kere kelime-i sehadetr uymaz bu durum. Zaten sehadet yoksa muslumanlikta yoktur. Bir kismi ramazanda degil de muharrem ayinda oruc tutar. Bir kismi Hz. Ali bizim yermizie namaz kildi biz kilmayiz diyor. Yani ne olduklar belli degil. Haa belki musluman olanlar vardir. Nsil bir durum bilemiyorum. Bir arkadasim. vardi namaz kilardi ondan biliyorum. Baska da bilgim yok

0|1
    1|1
    • bu düşünceyi yazan arkadaş Aleviliği bilmiyor şii toplumuyla karıştırıyor alevilikte Hz. Ali ehlibeyt sevgisidir ve hz Ali yi peygamber değil halife olmasını istiyorlardı ve taraftarıdırlar muaviye hz ali yi şehit edince halife muaviye olmuş ve oğlu yezid de hz hüseyini şehit ediyor kerbela olayı dediğimiz olay ve asla ama asla Hz ali yi haşa Allah olarak görmüyorlar Allah tekdir başka illah yoktur peygamberleri ise hz Muhammed (s. a. v) dir hz ali peygamber efendimizin damadıydı kitap ları da kur'an dır ve aleviler namaz kılar oruç tutar kurban keserler haca da giderler sadece hz Ali cami de şehit edildiği için mescid ve şii camilerinde kılar ama şii lerle aynı düşünceye sahip değildirler dini sadece 5 vakit namaz kılmayla tanımlayamazsınız 5 vakit namaz kılacak haram yiyecek kul hakkına girecek haksız kazanç sağlayacak zina edecek sonra 5 vakit namaz kılacak ben imanlıyım diyecek Allah büyüktür affetmek yalnızca ona mahsustur.

• BelkI müslüman olanlar vardır derken neti kastettin anlayamadim allaha şükür hepimiz Müslümanız alevi olsakta. Bence saçma bir yorum olmuş

• Sen kendini musluman olarak kabul ediyorsan ne guzel ama malesef sizinkilern cogu farkli dusunuyor. Sanki alevilik baska bir dinmis gibi goruluyor. Alevi olupta namaz kilan arkadasim da vardir. Aleviyim deyip şu an hâlâ ateist olan arkadasim da var. Bu nasil oluyor ben de bilmiyorum. @meraklii19

Kızlar Ne Diyor 6

• Öyle görmüyorlar, kesin bilgi. Şimdi bulamıyorum o siteyi dediğine göre ya o birkaç kişinin ya da senin troll olduğun anlaşılır, zira bu bilginin gerçekliği olsa idi bütün alevi sitelerinde gururla yer alırdı.

Bknz: Hristiyanlık

0|0
    0|0
  • Saçma saçma sorular sormayın yeter artık. Kimisi aleviler sünnetsizmi diye sorar kimisi Hz. Ali Tanrımı diye sorar. Bu ne be? Ks'ya soracağına git belli başlı araştır. Bence olarak sun.!

1|0
    0|1
    • rahatsız olduysan umursamadan geç. kasma burayı

• Böyle sorular sorarak insanların zihinlerini karalamaktan başka bir şey yapmıyorsunuz. Oldu olacak aleviler abdestsiz diyinde tam olsun. Ne dediğinizin farkında olsanız bu tür durumlar paylaşmak yerine usülünce ya bir büyüğe danışırsınız ya da çaplı araştırmalara koyulursunuz. Ama sizin amacınız burada sadece alevileri trollemek. Mantık diyorum sadece. İyi geceler..

• tabi tabi karalıyoruz

• Boşuna sorulmuş gereksiz bir soru cevabı bilindiği halde can sıkıntısından sorulmuş gibi gözüküyor. ..

0|0
    0|0
  • Tanrının oğlu olarak gormuyorlarmi?

0|0
    0|0
  • öyle düşündüklerini sanmıyorum. Aleviler iyidir.

1|0
    0|0
    • mum söndü sence güzel birşey mi?

• o çok eskidendi. Bunları öne sürüp ayrımcılık yapmayı kesin.

• Eskidenmiydi? Hic bir zaman öyle bisey yoktu! Cok igrenc bir iftira bu tabi bunu cahiller inanir. Cok yazik!

• Gercek Alevilik bu degil ama bazilari gercekten sapitmis durumda Alevilerin

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• yok artık abarttıkça abartıyorsunuz o söyleyenler aleviliği bilmeyen atıp tutanlar içindir alevilikte bir islam dinidir kitabı ku'ran dır. alevilikte Allah tekdir ondan başka illah yoktur. hz ali ehlibeyt sevgisidir peygamberleri ise hz. Muhammed (s. a. v) dir Hz ali cami de öldürüldüğü için cami de namaz kılmazlar daha çok mescid ve şii camilerinde kılarlar türkiye toplumunda aleviliği dinsiz kitapsız diye biliyorlar islam dinini namaz kılma ile tanımlıyorlar ama gelip görseler tanısalar aleviliği yanlış anladıklarını anlarlar namaz kılıyor musun kılıyorsan dinin tam ama kılmıyorsan dinsizsin diye tanımlıyorlar bu ülkede aleviliğe laf söylüyorlar abdest alma zekat verme hac kurban herşey var

0|1
    0|0
  • Benim bildiğim kadarıyla bazı sapkın Aleviler peygambermiş gözüyle bakıyorlar. Ama normalde Aleviler Hz. Ali'nin diğer 3 halifeden önce halife olması gerektiğini söylüyorlar.

0|1
    0|0
  • ya söz de müslümansınız bide
    Kulaktan dolma bilgilerle yok müm söndü yok aliyi tanrı olarak görüyor mu

ya sizden daha samimiler inançlarında hiç değilse

0|0
    0|0
    • niye zorunuza gidiyor ki? burada birşey öğrenmek için sordum. Müslümanlarla ilgili sorulunca hoşunuza gidiyor ama.

• inanç soruları için doğru bir yerde değilsin

bu arada ateistim fark etmediysen söylemiş olayım

• fark etmez ikiside sol taraf

• Hayır ama peygamberlerden üstün gördükleri kesin.

0|1
    0|0
  • Hayir tabiki

0|0
    0|0
  • Sahitlik ederim ki Allah tan başka ilah yoktur yine sahitlik ederim ki Hz. Muhammed onun kulu ve elçisidir

0|0
    0|0
Yükleniyor...