Bir Kürt'e ''Sende Türksün'' demek saçma değil mi?

Bizimde bir milli kimliğimiz, kültürümüz, zengin dilimiz ve geleneklerimiz var. Birinin bunları yok sayarak ve asimilasyon yaparak ''sende Türksün'' demesi oldukça rahatsız edici ve 2015 yılında hala herkes Türktür düşüncesini savunanlar var.

Sen Türksün, Ben Türk değilim ben Kürt'üm bu kadar basit.

0|1
32|43

En İyi Erkek Görüşü

• Tabiki de saçma. Kürtlere çok haksızlık yaptıp. Milyonlarcasını cahil bıraktık. Zorla türkleştirdik. Dillerini kullanmadık. Ama bir zamanlar bizim toprağımızı almaya çalışanların dilini öğreniyoruz. Asıl saçmalık bu işte. Biz kendi topraklarımızda yaşayan insanların adetlerini ve dilini konuşmuyoruz ama asıl düşmanımızın dilini öğreniyoruz. Öğrenmeyin demiyorum. Sonradan öğrenin diyorum. Ben ingilizce öğrenip iyi bir yere gelip fazla para kazanmaktansa kürtçe öğrenip insanların kalbini kazanırım daha iyi.

4|4
    4|3

En İyi Kız Görüşü

• Saçma bencede tamam Türkiye topraklarında yasıyor olabilirsin ama Türksün diyemeyiz

1|2
    1|1
    • Bunu gel de diğerlerine anlat işte. Türk değilim deyince bizi Türk düşmanı sanıyorlar.

• Aslında mesele Türk Kürt meselesi değil. Müslüman mıyız, din kardeşimiyiz ona bakarım. Çok şükür gavur götü öpenlerden değilim.

Erkekler Ne Diyor 42

• İnsanım
    Müslümanım
    Kürdüm
    Türk vatandaşıyım
    tüm meselem bundan ibaret
    elbette saygısızlık haksızlık asımleli bir politikaır bu tarz kelimeler

2|8
    0|0
  • ziktir git o zaman devletine burada işin ne at kimliğini cebindeki parayı bırak evini tarlanı arsanı k. ıcındaki donuna kadar bırak ziktir ol git

8|3
    2|3
    • Biz zaten bu topraklardaydık. Sonradan gelen biz değiliz ki ben gideyim.

• ya saygıyla yaşamıyolar ki osmanlı zamanında isyanlar sadece cumhuriyet döneminde 20 30 yıl gibi bir sürede 16 defa isyan yap sonrada saygı duy neyine hala duyuyoruz ama tepemize çıkıyolar ne saygısından bahsediyorsun. adamlar isyan ediyor sürekli bölmeye çalışıyor biz onları yapanları vurunca katliam oluyor.

• adamsın be

• ırkçılık olarak anlarsan saçma gelir tabi

5|1
    0|1
  • O cümle yalnızca etnik köken anlamında kullanılmıyor. Sen onu etnik köken anlamında kabul ettiğin için rahatsız oluyorsun; oysa o daha ziyade siyasi bir anlamda kullanılıyor. Tıpkı bir zamanlar "Osmanlı Tebaası" dedikleri içerisinde Türk ırkı dışında başka ırklardan da insanlar var idiyse, şimdiki Türkiyede de siyasi ve kapsayıcı bir anlamla birlikte "Sen de Türksün" deniyor. Bu tıp ki Türk A Milli Futbol Takımı bir karşılaşmaya çıktığında etnik kökenini bırakıp hemen herkes onlarla tek yürek oluyorsa bu ülkede, o söz de buna benzer bir amaç güdüyor.

Ha senin söylediğin gibi zorla kültürleme maksadıyla da kullanan yok mu? Tabii ki var; lakin onlar bu sözü kendi çıkarları için kullanıyorlar. Aslında bir anlamda çarpıtıyorlar; çünkü bu söz sana gelenek veya göreneklerini değiştir demediği gibi, kendi kültürünü de empoze etmeye çalışmıyor. Tam aksine bu vatanın evlatları hepsi birdir demeye getiriyor. Haliyle ülkenin adı da Türkiye olduğuna göre "Hepiniz boşnaksınız." diyecek halleri de yok tabii.

Sen de Türkiye'deki kürtlerden birisin. Elbette kürtsün fakat yalnızca etnik köken ve kültürel olarak. Onun dışında kimlik ve anayasal olarak baktığında türksün; daha doğrusu Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı'sın.

1|1
    0|0
  • Türksün diyemes sin zaten zaten ama Türkiye vatandaşısın diyebilrisin

2|1
    0|0
  • Ben kürdün ve ben müslümanım ve müslümanlar benim kardeşimdir. Bir kürtten daha yakin ya da bir türkten daha yakindir.
    Irkı benim dinimin üstüne hicbir zaman geçemeyecektir.

2|3
    1|0
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşısın bu değişmez. Kendi dilin kültürün olabilir saygıda duyarım ama sen kalkıp Türkiye Cumhuriyeti millet meclisınde Kürtçe konuşursan olmaz o iş vatanda bütünlük olmaz Kürtlugun kültürün milletın beni ilgilendirmez özgürce normal sivilde konuş ama kalkıp resmi olarak bu hakları isteyemezsın

2|0
    0|0
  • nüfus cüzdanında ne yazıyorsa o ya ... zorunuza gidiyorsa defolun

5|1
    1|0
  • Diyarbakırda Türk olduğu için okulda sınıf arkadaşları tarafından dışlanmak saçma değil mi

1|0
    0|0
    • dayanak ve kanıt?

• Ona yakın polis merkezi vardı dağkapıdan balıkçıbaşına gıderken, orda da polis yoğundu normal zamanlarda bile , inşallah eski günlerine döner vatana millete hayırlısı olsun @atiser

• inşlhh herşey düzelir

• Anayasanın Türklük tanımı : Anayasa'nın 66. maddesine göre, "Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür."... Atatürk'ün Türklük tanımı : "Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk milleti denir."

Kürtler, tarihte hiçbir zaman bağımsız bir devlet olamamış, daima, o çevreye hâkim devletlerin yönetiminde kalmışlar, her dönemde bağımsız olmak için çeşitli güçlerin tahrik ve teşvikleri ile başkaldırmışlardır. Bugün Kürt adını alan topluluklar, tarihi gelişiminin bir sonucu olarak ağırlıkla Türkiye, İran, Irak ve Suriye olmak üzere dört devlet arasında bölünmüş bulunmaktadır. Bazıları birkaç Kürt köyü nedeni ile bu ülkelere Ermenistan’ı da ilave etmektedir. Kürtlerin kökeni ve Kürtçenin ne kadar ayrı bir dil olduğu ile ilgili tartışmalar hala ucu açık ve tahminlere dayalıdır. Kürtlerin kökeni konusunda dil’e bakmak bir fayda sağlamamaktadır; Kürtçe’de biraz Arapça, biraz Farsça ve Türkçe dışında pek az sözcüğe rastlanmıştır. Kürtlerin farklı din ve mezheplere mensup olmaları (Sünni, Şii, Alevi, Nasturi, Yezidi, Keldani, Yakubi, Süryani, Yahudi, Yezidi, Hıristiyan gibi), farklı dil, lehçeler ve alt lehçeler konuşmaları onların bir arada yaşamasını ya da bir devlet olması için gerekli alt yapıyı sağlamamaktadır. Ortadoğu’da kendilerine Kürt adı verilen bir topluluk bulunduğu gerçek ise de, bu insanlar dil bakımından homojen bir durum arz etmemektedir. Kürtçe diye tanımlanabilecek ve tüm Kürtlerin ortak olarak anlayabileceği tek bir dil mevcut olmayıp, dört ana grupta çeşitli lehçeleri kullanmaktadırlar. Kürt tarihi yaratmaya çalışanlar romantik hayal gücü geniş olan bazı tarihçiler ve destan üretenlerdir. Kürtlerin atalarının Turanî kavimler olarak Zağros Dağları bölgesinden gelmesi M. Ö. 2. yüzyılda İskitler ile başlamış, M. S. 3. ve 4. yüzyılda Hunlar ile birlikte sürmüştür.

0|0
    0|0
    • M. S. 226’da güçlü Sasani İmparatorluğu’nun kurulması ile Orta Asya’dan gelen Turanî kavimlerin akınları kesilmiş ve Zağros Dağlarındaki Turanî kavimler burada bulunan İrani kavimleri ile karışmaya başlamıştır. Zağros Dağlarında yerleşik bulunan İrani kavimler Lor ve Lekler ile karışarak büyük ölçüde ırk ve dil değişimine uğramışlardır. Böylece günümüzün Kürt halkının ilk tohumları atılmıştır. Zağros Dağları Mezopotamya’nın doğu sınırı olması nedeni ile çok sayıda Bizans-Sasani savaşına sahne olmuş ve bu savaşlar Kürtlerin dağlarda yerleşmesine yol açmıştır...

• bir kürt 'e' sen Türksün demem
    zira Türkleri sevdiklerinide düşünmüyorum..

benim hiç şeyimde olmaz malum ırk..

ama kürtleride pek sevdiğim söylenmez..
    ne halleri varsa görsünler..

1|2
    1|1
  • ırakın kuzeyinde kurdistan diye adlandırılan bir bolge varken kurtlerin israrla turkiyede yasaması da sacma sanırım

3|2
    1|1
    • şu an ki Türkiye'nin topraklarında biz uzun yıllardır yaşıyoruz. Senin mantığın çok basit tüm Dünya'yı siyasi sınırlara göre yaşayan topluluklardan ibaret sanıyorsun. Malazgirt savaşından önce Kürt milleti vardı orada.

• sen gibi yaklastım olaya, avrupada yasayanlarınız baya uslu duruyo orda hic arıza cıkarmıyolar, vatandası bulundukları ulkenin kurallarına uyuyolar nedense, buranın vatandası olan da buraya uyum saglamak zorunda

• Irkçılık yapmakta üstünüze yok. Mesele Irk meselesi değil islam meselesidir. Müslüman kimliği altında birleşmek varken "yok orası benim ben bu topraklarda hep vardım" gibi hikayelere girmeyin. Her ihanetinize karşı yine de hoşgörülü davranıyor size bu millet. Biraz dedelerinizden öğrenin tarihi yalan kaynaklardan değil. Şu an her çocuk için devletten yardım alan siz, elektirik kaçırıp o kaçakları bize ödettiren siz. Başka ırklar sesini çıkarmazken size neden rahatlık batıyor? Kafanızın yıkanmasına izin vermeyin. Bu devletin size yaptığı iyilikleri düşünüp, islamı esas alsanız yanlış yola sapmazsınız.

0|0
    0|0
  • katılıyorum ayrıca bu millet kendi kaderini kendi tayin ediyor birbiriyle iyi geçinse kendi yararlarına olur

1|1
    1|0
    • Her milletin kendi kaderini tayin etmeye hakkı vardır nokta

• yalnız millet derken türkiye de yaşayan tüm etnik grupları bir bütün millet olarak kastettim aman yanlış anlama

• Türkiye`de yaşayan 23 belki de daha fazla etnik grup var, Kürt ler bunlardan sadece bir tanesi. Şimdi hepsine sen Laz`sın sen Çerkez`sin sen Boşnak`sın, Arnatuv, Süryani, Dürzi, Yezidi Kürtü dersek kimse işin içinden çıkamaz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşısın, bunun kısaltması olarak da "Türk" dersin bu kadar basit.. Ha bir konuşma olur ya da spesifik olarak etnik kökenini belirtmek istersin o zaman belirt tabi.. Ama bu 23 (ve hatta daha fazlası) gruptan kimse şikayet etmiyor neden siz? Ben bunu sorgularım.. Irkçı değilim, hepimiz insanız, insan gibi yaşayalım gerisini s*et

0|1
    0|1
  • şu an ırkçı (faşist) sen mi oluyorsun ben mi? Ben diyorum gel güzel kardesim ırkın ne olursa olsun milletimizin bir parçasi ol diş devletlere karşı Türk Milletinin büyüklügünü beraber gösterelim diyorum ama sen hayir ben Kürt üm bana Türk diyemezsin diyorsun ırkçılıkta cığ açıyorsun unutma Türkiyede onlarca ırktan insan var herkes ben şuyum ben buyum derse senin gibi sonumuz ırak suriye mısır gibi olacak sana da tavsiyem güzel ülkemizin değerini anla goruyorsun vatansiz insanlari hep mülteci olarak egede boguluyorlar yolsulluk sefalet icindeler

0|0
    0|0
  • Türkten kastin onemli Türkiyede yasayan herkes turk ust kimligini taşımak zorunda. Ne mutlu Türküm diyene! diyecek ya da orta doguya gidebilir.

1|1
    1|0
  • kesinlikle katılıyorum.

1|2
    3|2
  • Müslümanım Kürdüm TC Vatandaşıyım Türkümde ayrıyetten Ne mutlu Türküm Diyene...

#Bojinov_o gibi düşünen insanlardan ise biktim tükendim artık düşüncesi bitmis insanlardir bunlar ben türkiye icin canımı veririm bunu kürt olarak söylüyorum burada... Ayrica Türk askerlerinin %50 si kürtlerdir burada gelip artislik yapmayiniz... Kürt Türk Kardeştir Ayrımcılık Yapan Kalleştir...

0|1
    0|0
  • Ne mutlu türküm diyene

1|2
    0|0
  • Kürdüm ve önemli olan Allah'ın dinine tabi olmak. Müslümanlar kardeştir!

0|1
    0|0
  • Senin gibi binlerce etnik grup var şu ülkedeki senden daha fazla acı çekmiş ve asimile edilmiş.. burada olay senin kültürün dilin degil üzerinde yaşadıgın topraklsrın cografi bütünlügüne dahil olman dünyanın neresinde olursan ol aynı kurallar üzerinde yaşadıgın ülkenin kimligini taşıyorsan o ülkenin vatandaşısındır... Ayrıca bu zihniyetle senden güzel canlı bom olur.. Ama adam olmaz..

0|0
    0|1
  • Türkiyede toprağınız yok bunu öğrenin artık. Toprağınız İrak'ta. (Kürtler dostumdur. Hiç problemim yok Kürtlerle)

0|1
    0|0
  • Şimdi ben Kafkas kökenliyim ama biri bana türksün dese değilim demem. Bu vatanda büyüyüp bu vatanın ekmeğini yiyorsak oyuz. Köken ayrı birşey tabi. Sen kendince bir ayrım yaparsan başka insanlarda seni kürt türk diye ayırır üzülürsün

1|2
    0|1
  • onlar o manada sölemiyolar ama yine dogru degil tabiki :)

0|0
    0|0
  • Haklisin bide ustune kurtuz diyolar her seyden faydalaniyolar bide halen isyan halen isyan neymus kendi ulkelerini kurcaklarmis ya olduda kurdunuzya allah yazdiysa bozsun tum ulkeler girecek size hepinize soykirim yapip topraklari alacaklar haberleri yok saniyomusunuz size birakacaklar dunya savasi cikmasin diye turkiyeye giemiyolar icleri gidiyo iclerin en iyi ulke er acidan bu nesnel bir olgu her acidan en yuksek standartli ulke turkiye

0|0
    0|1
  • adam gibi durun da olacaksanız Kürt olun tamam.

2|0
    0|0
  • Mecliste Türk ırkının üzerine yemin ediliyorsa halen ırkçılık devam ediyordur. Em ji Kûrd'in Tû rast dibeji

1|1
    4|3
  • ates cemberındeyız bız turk kurt mevzusu surıye ırak olmaya ne kadar meraklıyız ABD RUSYA bıle anlasır bızım bu mevzu hep baskalarının oyuncagı oldu

0|0
    0|0
  • Türk hisseden herkes Türk'tür.

1|0
    0|1
  • Erkekler Devam
    12

Kızlar Ne Diyor 31

• Ben Milliyetçi olduğum halde hiçbir Kürt'e sende Türk'sün demedim. Ama siz ben Kürt'üm ve Türk toprakları üzerinde de Kürdistan kurulması taraftarıyım diyenlerdenseniz o zaman Kürtler sadece Türkiye'de yaşamıyor Irak'a gidebilirsiniz bence bu kadar basit.

6|3
    2|2
    • Neden Irak'a gidelim? Malazgirt savaşından önce Kürtler vardı bu topraklarda. Kim kimi kovuyor? Herkes kardeşçe yaşasın istiyorum ben.

• yürü git işine be. Bizden önce bunlar varmış benim önüme açıp kanıtlarla belgelerle gel kçından tarih uydurarak değil :)

• malazgirtten önce burada bizans vardı kürtler ve türkler alparslan sultanımın ve askerlerinin açtığı büyük göçle geldiler güneydoğu tarafta bulunan amedler kürt değil fars asıllıdırlar bu tartışmayı bitirn beraber girdk işte kaynaklar sadece türk kaynağı dêğil ingiliz kaynağındda böyle

• Türk değilsen Türkiye'den defolup gidersin bu kadar basit.

4|3
    3|2
    • Biz zaten bu topraklardaydık. Sonradan gelen biz değiliz ki ben gideyim.

• Allah bilir HDP ye oy vermişsindir sen

• O insanlar neden rahatça yaşamak varken dağa çıkmış mı puahhahahahahaha :D kızım ya deli misin :D onlar yeni doğmuş bebekleri bunlar gerilla olacak diye anasından babasından ayırıyor dağa kaçırıyor? kızlara tecavüz ediyor? Keşke senin gördüğün kadar temiz olsaydılar ama değiller canım napalım?

• Türk değilsen Türk şehidinin kanının olduğu topraklardan gözünü çek demek daha uygun bence.

3|2
    1|2
  • Sana cidden bir şey sormak istiyorum. İngiltere vatandaşı olsan gururla '' Ben İngilizim '' der misin demez misin :)

0|0
    0|0
  • sen istesende TÜRK olmazsın zaten o ayrı bir gururdur herkesin harcı degil. biyerlerinide yırtsan kimliginde T. C yazıyo. begenmiyosan git istedigin yere bizimde size bayıldıgımız yok zaten.

2|2
    2|1
  • kanaryaya sen şahinsin demek gibi bişey bu istediğin kadar şahin desen bile o kanarya olduğunu değiştirmez

0|0
    0|0
  • İsteyen Kürdüm desin isteyen Türküm desin, isteyen Rum, isteyen Ermeni. Mühim olan bu vatan ait olmak, lehine çalışmak bu kadar basit.
    Yerli ve milli -Erdoğan-

0|0
    0|0
  • Almanya da olsan alman kimliği taşıyacaksın , mecbursun , git kimliğini taşıyabileceğin biyerde yaşa o zaman

0|2
    0|1
  • aynen hatunum ben karadenizliyim türke nasıl kürt diyemezsek kürdede türk diyemeyiz aynı topraklarda yaşamamız bunları değiştirmiyor. Müslümanlar bir birileriyle savaştıkça, ağıtlar Türkçe, Kürtçe, Arapça olurken zafer çığlıkları İngilizce ve İbranice olacaktır.

0|0
    0|0
  • burada Türklükten bahsedilen etnik köken değil bir üst kimlik. Yani laz, çerkez, kürt, roman hangi etnik kökene sahip olunursa olunsun Türkiye vatandaşı olduğunu gösteren bir üst kimlik. Yani şu an Fransaya gitsen yine Kürt olacaksın ama vatandaşlık anlamında Fransız olacaksın.

0|1
    0|1
  • "Türkiye vatandasiyiz ama Kürdüz" buna bile köpek gibi saldiran insanlardan bu gercegi kabullenmelerini beklemeyeceksin. ya madem öyle yurtdisinda yasayan türkler de biz türk degiliz desinler. Az realist olun da olaya genis cercevelerden bakin

0|2
    0|0
  • Keske bunu söylerken kendini gizlemeseydin madem ben kürtüm diyebilmek istiyorsun açık kimlikle söylesen?

1|0
    0|0
  • Saçma tabiki gereksiz

1|0
    0|2
  • Bir Kürt arkadasim var. Milliyetci olmaya ne gerek var? dedigimde cok cikismisti. Siz yapiyorsunuz milliyetcilik diye... Kendisini de cok severim. Kürt olsan da Türkiye vatandaşisin. Bu kadar abartmaya gerek yok.

0|1
    0|1
  • Hangi dingil yapiyor bu sacmaliği? Metehana, Oğuz Kağana hakarettir bu. Getirin bana o dingili hadi bekliyorum

1|0
    0|0
  • Kürt&Türk kardeşiz de sadece nasıl adım atmamız gerektiğini bilmiyoruz

1|1
    1|2
  • Bunu yogun olarak yasadiginiz Almanya ve Fransa gibi avrupa ulkelerinde soyleyip onlarin vatandasligini kabul etmeyip onlardanda toprak isteseniz ya? bir gorelim sizi sinek gibi nasil aninda ezip tarihten siliyorlar :D

0|1
    0|0
  • Zengin dil mi pardon ahahahahaahanndsnsnsnsnsnsn. Toplama dil o her dilden kelimeler var. Birşeyide sallamayın be. Burası Türklerin vatanı , biz ne dersek o olur

0|1
    0|0
  • Kendini nasil hissediyorsan oylesindir.

0|0
    1|0
  • Bana kkmse türksün diyemez! diyenlere diyorum zaten türk degilim diye.

0|0
    1|1
  • Ben kürt'üm

0|2
    1|1
  • kürtler kürttür türkler türk..

0|0
    0|0
  • hani "TÜRKİYE" topraklarinda bariniyosunuz ya ondandir aldirma...

1|0
    0|0
  • Ee bunu git o diyene soyle bizene ki?

0|0
    0|0
  • Hepimiz İslam'da birleşiyorsak gerisi önemsiz

0|0
    0|1
  • Sen Türkiye Cumhuriyetinin Kürt vatandaşısın...

0|0
    0|0
  • Ayrimcilik yapmayin deyip kendini ben Türk degilim diye ayristirmak hahah nasil isinize gelirse oylesiniz valla... ölen masum bebeklerin kani hepinizin elinde kendi vatandaslariniza bile aciyip uzulmeyen mahluklarsiniz yediginiz kaba siciyosunuz yani domuzdan betersiniz

1|0
    0|0
  • Evet siz kansızsınız her kula nasip olmaz bu şeref elhamdülillah 😎

1|0
    0|0
  • Ama kendisini türk hissediyorsa türktür.
    Hissetmiyorsa haklısın o zaman ne istiyorsa onu kullansın.

0|0
    0|0
  • Kızım bu ülkede hem Türk hem azınlık var ve kimse sizin kadar ses çıkartmıyor olan oldu geçmişte kaldı bile diyemiyoruz ki Türk ve Kürt kardeş diyebilelim? Sen daha olayın ezikliğini atlatamamışsın, kusura bakmayın ama bizim için Ermeniler neyse Kürtler de o geçmişi geçmişte bile bırakmıyorsunuz az adam gibi yerinizde durun sizin yüzünüzden iç sorunlar yaşıyoruz bu ülkede ben lazım diyip de dışlanan kimse görmedim ben çünkü onlar vatana ihanet etmedi? Siz kendinize devlet kursanız nolucak? Sanki dünyaya hükmediceksiniz kusura bakmayın ama sizden bir b*k olmaz. Irak gibi Suriye gibi bombalanırsınız bizim sayemizde ayaktasınız BU YÜCE VATANIN VATANDAŞI OLMAKTAN GURUR DUYMAN LAZIM

3|2
    0|0
    • Ülke kurmanın amacı dünyaya hüküm mü etmektir? Ermenileri ve Kürtleri sevmiyorsun belli ama en azından mantıklı cümleler kur ki ciddiye alayım.
      Gurur duymam için sebep yok. Elbette bu ülkenin vatandaşıyım ve kendi milli kimliğim varken başka kimliklere gerek duymam.

• Bugün Suriye gibi Irak gibi zulum görecektiniz bunu bilmem farkında mısınız? Sizin emin ol bizim topraklarımızda hakkınız yok. neymiş efendim Atatürk savaşta yardım ederseniz size orayı verecekmiş? Bu yalanlara itibar edecek kadar cahilsiniz. İşte naparsın yerleşmiş bir zihniyet var ne olursa olsun değişmiyor. Yahu biz kaç yıldır birlikte yaşıyoruz sizin şu yaptığınız ihanete rağmen hala sizi baştacımız yapıyoruz sizin kaçırdığınız elektirklerin parasını ödüyoruz sizin bunları yapmanız ne haddinize? Size iş veriyoruz sizin hukukunuzu sağlıyoruz ya sizden bir temsilciyi bile soktuk meclise devlet kurup ordaki petrolleri ele geçirebileceğinizi mi sanıyorsunuz? Sizce sizi kışkırtan dış güçler sizin ordaki petrolü yemeniz için mi kışkırtıyor? Sizde akıl yok ve benim lafım şu saçma sapan yok kürdistanmış yok devrimmiş bunları savunanlara benim var kürt arkadaşlarım ama emin ol sizin gibi değil. Hee ama varsa Kürt vatandaşlığı çıkartabileceğin bir yer git orda yaşa devrimini direnişini?

• Kızlar Devam
    1
Yükleniyor...