İstanbul şivesi iticiliği?

İstanbul ağzı dediğimiz konuşma sizcede itici değilmi dışardan gelen biri için? Birde şu sanki doğru dürüst konuşuyomuş gibi başka yörelerin şivesini küçümsemeleri yok mu - -' Ben yurt dışında doğuma büyümeyim, İstanbul gittiğimde konuşmamla ilgili hoşgörüsüzlüklerden bıktım. Sizin şiveniz ondan bana antipatik geliyor galiba bilmiyorum ama konuşunca sanki egonuz tavan yapmış gibi bir haliniz var ; haksız mıyım?

0|0
5|7

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• İstanbul Türkçesi diyoruz.. Evet başka ağızlar sempatik geliyor. Karadeniz ağzı, ege ağzı, iç anadolu, doğu... Hepsi zenginlik..

Çoğumuzun ailesinde de vardır farklı ağızlarla konuşan.. Mesela benim annem babam Karadeniz ağzı ile konuşur.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• İstanbul şivesi dediğin türkçenin düzgün ve güzel kullanılması sana itici gelse de doğru türkçe budur..

3|0
    1|0
    • Ağzını yaya yaya konuşmak mı dogru türkçe?

• Tv ok haberciler vs düzgün konuşuyorlar, ancak sokakta ki insanlar başka, mesela şu saçma program var duyduğumda iğrendim Benim stilim mi ne acayıp aksanları var ve genel sokakta ki insanlar da böyle

• benım bahsettıgım tv spıkerlerının konustugu türkçe senin verdiğin örnekte haklısın ona bende katılıyorum.. bende en az senin kadar rahatsızım bu durumdan

• Herkes İstanbul ağzını konuşamaz, herkes anadolu ağzınıda konuşamaz.. Her dilin kendine göre egosu vardır o zaman..

Fakat bir konu var ki şu alay etme, dalga geçme işte bu konuda çoğu insanın *mk..

2|0
    0|0
    • Aynen ya da kendini üstün görmeleri anlaşılır değil.

• Öyle bir şive yok. Orijinal Türkçe, İstanbul Türkçesidir. Diğerleri de şive değil ağızdır. Şive başka bir şey.

1|1
    1|0
    • Ağzını yaya konuşmak mı doğru türkce?

• İstanbul Türkçesi ağzını yaya yaya konuşulmaz. Şu an okuduğun bu kelimeler neyse İstanbul Türkçesi odur.

• Ben 1 ay İstanbul kaldim, gezdim gördüm türkcelerinin halini. Bildigin yaya yaya garip konusuyordular duyduğumu dile getirdim sadece.

• Modernliğin nesi kötü?

0|0
    1|0
    • Modernlik ağzını yaya abartılı bir şekiilde konuşmak mı?

• Ben yaya yaya konuşmuyorum konuşana söyle doğru düzgün konuşmak kötü bir şey değildir şiveli ve ya ağızlı konuşanlar için de başlık açıp kusur bulabilirsin çok saçmalamışsın kusura bakma.

• Saçmalayan ağzını yaya yaya konuşup havalara giren mahlukatlarda, istanbula gittiğimde bununla karşılaştım ve burada paylaşmak istedim durumun ilginçliğini, bunun neresini yadırgıyorsun?

• Komustugum anlasiliyosa bu yeterli gerisi onemli degil

0|0
    0|0
  • Belki olabilir ama gerçek türkçe o bnce

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Türkçeyi en doğru kim kullanır orası bilinmez. Ayrıca hangi İstanbul dan bahsediyorsun istanbullu mu kaldı İstanbul da. Heryerde sive dolu. Ayrıca siveler bazen çok şirin olabiliyor. Seni fazla kirmislar sanırım.

2|0
    0|0
  • İtici gelsin gelmesin Türkçe'deki resmi ağız İstanbul Ağzı'dır. Mesela azerilerin dili de bana komik geliyor ama adamların resmi ağzı öyle yani ne yapayım.

0|1
    1|0
  • Normal olan türkçe budur bn ingilizceyi bu kadar siveli konusuldugunu duymadım her dili doğru konuşmak gerek

0|1
    1|0
    • İngilizce ne alaka? Ayrıca dogru türkçe bence kalmadı osmanlı dogrusunu konuşuyorsu ama bozuldu artık. Sadece bir zahmet ağzını yaya yaya konuşmak doğrusu degil yanlış düşüncen.

• Normalde konuşmamız gereken atalarımızın osmanlının dili inan şimdiki o bişeye benzemeyen sanki fransız sömürgesine uğramış gibi olan türkçe diye yutturdukları dilden daha güzeldi.

• Osmanlı dan önce kiler nasıl konuyor arapça varmiydi sende araplarin farslarin dilini almissin

• Doğru olan da bu zaten ıstanbul ağzı bunun icin kursa gidicem turkcem bozuk

0|0
    0|0
Yükleniyor...