Arkadaslar seytan melek olarak mı yaratildi? Detay asagida?

Şeytan melek olarak yaratildi peki melekler asla hata yapmazlar :) Şeytan neden hata yaptı?

0|0
11|27

En İyi Erkek Görüşü

• uzman yanıtı:
    "Cenab-ı Hak, Hz. Adem’i yarattığında meleklerin ona secde etmelerini emretti. Bütün melekler secde ettiği halde İblis secdeden kaçındı. Bundan sonra da kıyamete kadar şeytanlığını devam ettirmek için Allah’tan izin istedi. İsteği kabul edilince de insanları hak yoldan çıkarmaya devam etti. Meleklerin Hz. Adem’e secde etmeleri gaybi bir mesele olduğu halde hadisenin seyri ve şekli hakkında tefsirlerimizde bazı izahlar bulunmaktadır. Ebu’s-Suud’un izahlarına göre, İblis meleklerle birlikte yaşıyordu, onlar gibi ibadet ediyordu. Secde emri gelince İblis meleklerden ayrıldı."

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Hani meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de, İblis’ten başka melekler hemen saygı ile eğilmişler; İblis bundan kaçınmıştı. => Taha/116

Meleklere: "Adem'e secde edin" demiştik, İblis'ten başka hepsi secde etmiş, o ise: "çamurdan yarattığına mı secde edeceğim?" demişti. => İsra/61

Hani meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis hariç bütün melekler hemen saygı ile eğilmişler, İblis (bundan) kaçınmış, büyüklük taslamış ve kâfirlerden olmuştu. => Bakara/34

And olsun ki, sizi yarattık, sonra şekil verdik, sonra meleklere, "Adem'e secde edin" dedik; İblis'ten başka hepsi secde etti, o secde edenlerden olmadı. => Araf/11

İblis (Lucifer) isimli melek dışında hepsi secde ediyor, ben buradan bunu anladım.

Hani sana, cahil diyenlere ithafen olsun...

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 26

• Şeytan ateşten melekler nurundan yaratılmıştır. Sana Kuranı kerimden bir ayet ile cevap vereyim. “Rabbin meleklere demişti ki: 'Ben muhakkak çamurdan bir insan yaratacağım. Onu tamamlayıp, içine de ruhumdan üfürdüğüm zaman, derhal ona secdeye kapanın!' Bütün melekler toptan secde ettiler. Yalnız İblis secde etmedi. O büyüklük tasladı ve kâfirlerden oldu. Allah, 'Ey İblis! İki elimle yarattığıma secde etmekten seni men eden nedir? Böbürlendin mi, yoksa yücelerden misin?' dedi. İblis: 'Ben ondan hayırlıyım! Beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın.' dedi.”

0|0
    0|0
  • Şeytan melek değil cin dir. Yaşın 28 olmuş hala bunu bilmiyorsun seni geç 60-70 yaşına gelmiş adamlar onlar da bilmiyor. Eğitim sistemi yakıyor

0|1
    0|0
    • Oha kurani kerimde yaziyor atesten yaratilan bir zamanlar melekti itaat etmedi allah onu insanlarin nefsini guclendirmek uzerw gorevlendirdi

• Meleklerin aklı yoktur. Hata yapma ihtimalleri de yoktur. Milletimiz cahil olduğu için senin gibilerine anlatmak zor oluyor google de istediğin sayfaya bak hepsinde cin yazar

• 18/KEHF-50: Meleklere, 'Adem'e secde edin!,' dediğimiz zaman hepsi secde ettiler; yalnız İblis hariç. Rabb'inin emrine karşı geldiği için cinlerden oldu. Beni bırakıp onu ve soyunu mu dostlar ediniyorsunuz? Oysa onlar, sizin düşmanlarınızdır. Zalimler için bu ne kötü bir değişmedir.)

• Seytan adi ustunde melek de olsa meleklerin hepsi seytan demek dogru olmaz o atesten yaratildi diğer melekler değil ates yakicidir kendini üstün gördü insana secde etmem dedi buda kovulmasina sebeb oldu Allah kimi ustun goruyorsa o üstündür bizde üstünüz seytana uymaktan vazgecelim

0|0
    0|0
  • Evet haklısın. Şeytan melek değildi. Ama 300 bin sene meleklere hocalık yaptı. Ama sonunda Adem aleyhisselama secde edilmesi emrolununca kibre kapıldı. Ben ateşten yaratıldım O topraktan. Ateş topraktan üstündür dedi. Secde etmedi ve tard olundu. Ahmak ve bedbaht oldu. Sonsuz cehenneme gidecek

0|0
    0|0
  • Şeytan diğer cinler gibi ateşten yaratıldı. Asıl adı İblisti. Nankör ve ırkçı bir lain olunca şrytan ismini aşdı. Oysa önceki zamanlarda ibadetleriyle melekler seviyrsine gelmişti.

0|0
    0|0
  • Ayete bakmak gerek

0|0
    0|0
  • Şeytan melek değil cindir.. Cennette meleklerin arasında olduğu için meleğimsi sıfatını almıştır.. Melekler nurdan şeytan ise ateşten yaratılmıştır bu bile tezini sonlandırmaya yeter arkadaşım..

0|0
    0|0
  • çünkü biz öyle istedik başka türlü yazsak başka türlü olurdu :)

0|0
    0|2
  • Hayır şeytan melek değildi. Sadece meleklerin öğretmeniydi.

0|0
    0|0
    • Hayir atesren yarqtilan bir melekti

• Yahu sonuçta diğer meleklerden onu ayıran bir özellik bu. Melekler gibi iradesiz değildi. Onlardan daha fazla akla sahipti.

• tartışmanıza uzman görüşü:
      "İblisin asıl adı, Azazil idi. Cenab-ı Hakk'ın Hz. Âdem (as.)'e secde etme emrinden yüz çevirmesi ve bu secde emrine kibirlenerek isyan etmesinden sonra, “iblis” ve “şeytan” isimlerini aldı.
      İblis cinlerdendir, ateşten yaratılması melek olacağı anlamına gelmez."
      ek bilgi için: m.sorularlaislamiyet.com/index.php?oku=15279

• Seytan melek olarak yaratilmadi seytan da irade var melekte yok ayrica melek nurdan yaratildi seytan atesten

0|0
    0|0
  • Melek'ler hata yapmazlar diyen kim?

0|0
    0|0
    • Meleklerin aklı yoktur. Bu yüzden hata yapma gibi bir olasılıkları yok örnek robotlar

• LEKLERE İNANMAK

2- Meleklere iman: Melek, Allahü teala tarafından yaratılmış, erkeklik ve dişilikleri olmayan ve Allahü teala'ya itaatten ayrılmayan gözle görülmeyen nuranî varlıklardır. Melekler nurdan yaratılmışlardır. Yemezler, içmezler uyumazlar, doğuğ doğurmazlar. Yüce Allah'ın emirlerine asla isyan etmezler. Hiçbir günah işlemezler. Devamlı Allah'a ibadet ederler. Bizler ruhumuzu göremediğimiz gibi melekleri de göremeyiz.
      IMANIN ŞARTLARI MELEKLERE IMAN

• Şeytan mevzusunu açıkla o Zaman? @TheMaSTeR @Soran

• Seytan melek degildir. Cin neslindendir. bir zaman meleklere hocalik yapmistir. Secde etmeyince kovulmustur

0|0
    0|0
  • melek ve cin gibi bişey, Allah'ın emriyle hz. Ademe secde etmediği için huzurdan kovuldu.

0|0
    0|0
  • Sende bebekken melektin ya şimdi..

0|0
    0|0
  • Melekler nurdan yaratılmış şeytan ateşten şeytan bir cindir

0|0
    0|0
  • Kibirden.

0|0
    0|0
  • şeytan ateşten yaratılmiş ondan hata yapıyo

0|0
    0|0
  • şeytan olduğu için

0|0
    0|0
  • masallar masallar masallar

0|0
    0|0
  • götü kalktı pezevengin ondan

0|0
    0|0
  • sanane amkü

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • melek olrak yartılıdı kendini üstün gördü ve rabbine itaat etmedi

0|0
    0|0
  • şeytan cinlerdendir
    adem topraktan
    melekler ise allahın emrindeki canlılardır

0|0
    0|0
  • seytan melegi zkerken
    mastibite.com/.../Devil-With-Angel_1200.jpg

aklıma bu geldi. s

bunu çizen arkadaş çarpılmışmıdır?

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 10

• Melekler nurdan yaratılmıştır.
    Şeytan ateştendi yani şeytan bir cindi. Melek olamaz.

• Allah (cc) Kur’an-ı Kerim’ de İblis’in açıkça cinlerden olduğunu buyurmuştur.
    "O, cinlerdendir. Bu sebeble meleklerden olamaz. Biz onun cinlerden olduğunu söylüyoruz, çünkü Cenab-ı Hak Kehf suresinde: "İblis müstesna (o secde etmedi). O zaten cinlerden idi" (Kehf, 50) buyurmuştur.
    Allah Teâlâ’nın: "Hatırla o günü ki (Allah) onların hepsini mahşerde toplayacak, sonra meleklere: Bunlar size mi tapıyorlardı?" diyecek. (Melekler de) "Seni (ortaktan) tenzih ederiz. Bizim yârimiz onlar değil sensin. Doğrusu, onlar cinlere tapıyorlardı " diyecekler" (Sebe, 40- 41)
    Ayetinden dolayı iblisin cinlerden olduğu belli olunca meleklerden olmaması gerekir. Bu ayet cin ile melek arasındaki farkı açıkça göstermektedir
    "İblis in cinlerden olduğu sabit olunca meleklerden olmaması gerekir. Çünkü cin, meleklerden farklı bir cinstir" diyenler vardır.” (Fahreddini Razi, Tefsir-ül Kebir)

0|0
    0|0
    • KEHF-50 için 39 meâl bulundu. Diyanet Vakfi (18/KEHF-50: Hani biz meleklere: Âdem'e secde edin, demiştik; İblis hariç olmak üzere, onlar hemen secde ettiler. İblis cinlerdendi; Rabbinin emrinden dışarı çıktı. Şimdi siz, beni bırakıp da onu ve onun soyunu mu dost ediniyorsunuz? Oysa onlar sizin düşmanınızdır. Zalimler için bu ne fena bir değişmedir!) / Edip Yüksel (18/KEHF-50: Meleklere, 'Adem'e secde edin!,' dediğimiz zaman hepsi secde ettiler; yalnız İblis hariç. Rabb'inin emrine karşı geldiği için cinlerden oldu. Beni bırakıp onu ve soyunu mu dostlar ediniyorsunuz? Oysa onlar, sizin düşmanlarınızdır. Zalimler için bu ne kötü bir değişmedir.)

• şeytan ateşten yaratıldı.. ben ademden üstünüm dedi onu toprak beni ateşten yarattın dedi ama meleklerin kavramı da allaha yakın, irade sayibi olmayan yanlız allaha tapan , ibadet eden olarak geçiyo... o zamn şeytan nasıl açıkca görüşünü söyledi? ama şeytan da bir melekmiş allahın huzurundan kovulmadan önce

0|0
    0|0
  • Cok cahilsin anlatmak istemiyom

0|0
    1|0
  • Şeytan kendini hz ademden üstün görmüş sen topraktan yaratıldın ben ise ateşten yaratıldım diyip kendini üstün kılmış ve kibir yapmış ve bu yüzden cehenneme atılmış ve şeytan olmuş bir rivayete göre. Şeytan da önceden sürekli allaha ibadet eden bir canlıymış taki kibirlenene kadar

0|0
    0|0
  • İçinde varmış puhaha

0|0
    0|0
  • Şeytan aslında insanlardır :D

0|0
    0|0
  • Şeytan hata yapmadı Allaha karşı çıktı.

0|0
    0|0
  • Seytan atesten yaratilan tek melekti cunku :)) hadi cabuk imana gel bakim

0|0
    0|0
  • Şeytan melek değildir; melekler nurdan, şeytan ise tıpkı cinler gibi ateşten yaratılmıştır.

0|0
    0|0
  • Seytan melek degil cindi Meleklerin kayitsiz şartsiz Allaha bağliliklari vardir

0|0
    0|0
Yükleniyor...