Bir Ateist Olarak Müslümanlara Soruyorum?

Hani Allahtan korkmayan benden nasıl korksun diyip uzaklaşıyosunuzya hani ateistse bunda Allah Korkusu yok her türü pisliği yapar diyosunuz yha..

1. Sizin bir kadına tecavüz etmenize, adam öldürmenize, ya da bir insanı sebepsiz yere üzmenize engel olan tek şey Allah korkusu mu? Eğer Allahtan korkmasaydınız ya da inanmasaydınız karakterini bunlara elvericek miydi?

2. Bir şeye inanmamak size garip gelmemesi lazım değil mi sonuçta siz kendi dininiz haricindeki diğer bütün dinlere inanmıyosunuz. yani bir şeye inanmama konusunda ben sadece +1 dine daha inanmıyorum. ben size gelip Zeusun gazabından kormayan benden hiç korkmaz diye bu size ne kadar mantıklı gelirdi?

0|0
8|34

En İyi Erkek Görüşü

• Adam haklı

1|3
    2|1

Kızlar Ne Diyor 8

• Ateistlere eskiden saygılıydım artık saygımı da yitirdim. Çünkü gördüm ki ilk fırsatta dalga geçtikleri şey benim kutsalım. Ve onlar sadece "eğlenirken" ben bu durumdan nefret ettim. Yine de onlara saygılı olmamı beklediler. Saygı da gösterdim. En ufak bir eleştiri de katlanamayıp ateistlere düşman olanla arkadaşlık yapmam diyip sildiler. Kısacası cidden Allah'tan korkmayan kuldan mı utancak ki? Belki içinizde iyiler de vardır ve haksızlık ediyorumdur. Onlardan özür diliyorum ama burada gördüğüm kadarıyla tek yaptıkları şey insanların değer verdikleriyle alay etmek, onları küçümsemek kendilerinin zeki olduğunu düşünmek. Burada diyorum çünkü gerçekte tanıdığım ateistler çok daha saygısız onlarla görüşmüyorum bile. Buradakileri kötünün iyisi olarak görüyorum. Benim diğer dinlere inanmıyor olmamın ateistlikle ilgisi yok. Deizmle kıyaslasaydın mantıklıydı. Bana göre tüm dinlerde bahsedilen tanrı Allah'tır. Çok tanrılı dinlerde de Allah'ın sıfatları, güçleri birkaç tanrıya bölüştürülmüştür. Tüm ilahi dinlere baktığımda da gördüğüm tek şey insanlara güzelliği, doğruluğu, iyiliği emrettikleridir. Benim bir insana kötülük yapmamı Allah engellemez. Benim vicdanım engeller ve bana göre de vicdanım da yaradanımdan bir parçadır. Sende de başkalarında da o parçadan vardır. Ama kimi dinlemez, umursamaz kimi de umursamadığında acı çeker.

3|4
    2|2
    • Yanımda ateist bir çocuk çalışırdı tarif edemem inanılmaz zeki bir çocuktu bir çok üniversiteden tam burs kazanmıştı harika da bir kişiliği vardı mesela ramazan ayların da ben oruç tuttugum da kesinlikle ne dükkanın önünde ne de benim yanımda sigara su yemek ihtiyacını giderirdi depoya giderdi. Çok saygılı bir çocuktu. İnanmamam saygı duymayacagım anlamına gelmez derdi hep. Bence sorun din değil ya da inanıp inanmamak bence tüm sorun eğitimden kaynaklanıyor.

• "Allah'tan korkmayan kuldan mı utancak ki?"

Kusura bakma dayananadım yazmak istedim ve yazıyorum

Norveç, İsveç ateist, Allah korkusu yok
      Arap ülkeleri Müslüman, Allah korkusu var

Cidden Norveçli, İsveçli, İngiltereli insanlar mı kötü? Yani ciddi ciddi siz bu insanlara kötü diyebiliyor musunuz? Köt7yseler bile çoğu Müslümandan daha mı kötüler?

• Evet bence zaten insanlar bu inançlardan önce hertürlü sapikligi ve taskinligi yaptiklari için hiçbirinden ve hickimseden korkmadiklari icin dinlerin ortaya ciktigini dusunuyorum. bir grup akilli insan biraraya gelmis ve olusmus. Ayrıca son derece arastirmaya kapali insanlar. Yani amerikada iyi soylu bir ailede dogsalar burada iki lafindan biri muslumanlik olan insanlar yine kendi secimleriyle musluman olabilirmiydi? Sabaha kadar tartisabilecegim bir konu.

1|3
    1|1
    • Hayatta herşeyin bir amacı oldugunu düşünüyorum. Kimisinin big bang diye tanımladığı kimisinin bir varoluş olarak tanımladığı bir dünyada yaşıyoruz. Herkesin bir fikri var olması da gerekiyor. Çok dindar sayılmam ama doğayı seyrettiğim de yaratılışın ne kadar mükemmel ve eşsiz olduğu tartışılmaz geliyor ve bence tesadüf değil. Bazen din bana da bilim kurgu gibi geliyor anlatılanlar bilinenler geçmişten günümüze gelen bilgiler falan filan. İnsanım. Eşsiz bir düzene sahibim düşünüyorum hareket ediyorum aşık oluyorum plan yapıyorum saygı duyuyorum vs vs.. Ama genele baktıgımda düşüncelerim yani bana mantıklı gelen big bang gibi bir olayın böyle bir oluşumu meydana getiremeyecegi kanısındayım. Evrende kusursuz bir denge var bit tohum topraga atıldıgın da çıkacagı yönü nasıl buluyor? yerçekimini baz alarak. Bir inek nasıl süt salgılıyor ve bu sürekli gerçekleşiyor. Eğer bir dizaynsa evren bence tanrı harika bir iş başarmış. Dersen ki tecavüzcüler hırsızlar falan filan.. bu din değil eğitimin problemi

• Kendi seçimleriyle olabilir mi? demişsin.
      Din zaten yeniliğin , eğitimin ve döneme göre yorumlamanın ne denli önemli olduğunu bunu sana en büyük kanıt olan ard arda gelen 4 kitap ta sunmuştur.
      Kuran'a ve hadislere göre bilmediğin bir şey yüzünden asla yargılanamazsın. Lakin eğer ki Hristiyan olduğun halde Kuran'ı okumayıp yorumlamadıysan işte o zaman sen bilmeyen değil , istemeyen taraf olursun.

Senin de dediğin gibi din kitapları insan istismarını ve ihmalini önlemek için gönderildi. Bir nevi insanları eğitmek için.

Bütün gün tartışabilirim

• Sana katılıyorum.

0|1
    0|0
  • 1:ALLAH korkusu değil sevgisi canım
    2: ALLAHI seven insanda merhamet, vicdan olur buda zaten seni sen yapar.
    Tabiki bizler koşulsuz inanıyoruz ama sizlerde bölesiniz günahkarsınız demeye hakkımızz yok sizler sorguluyorsunuz buda merhametsiz ya da vicdansız yapmaz sizi nasıl bizim de kötümüz varsa sizdede var bu kişilik ve ne desekte anlaşamayız sadece saygı duyarız RABBİM doğru yolu bulmamıza yardım etsin inşallah...

1|1
    0|0
  • Cocuk genelleme yapmandaki amac ne herkesi ayni mi saniyorsun sen nasil bir insansin ki böyle düsünüyorsun sen bizi karalarken kendini karaliyorsun hristiyan olsun ateist olsun senin dediklerini yapabilir kimse bir sey demez hristiyan ateist yaparsa bir müslüman bir sey yapsin hepsi kötü senin icin müslüman gercekten bu düsmanlik neden inancin yoksa ne öfkelendiriyor seni

0|0
    1|0
  • Ben genel cevap vermek istıyorum
    Hiçbir dinin başka dınlerden olanları sorgulama vs hakkı yoktur.
    Dınler ayrımcı olamaz , yapamaz
    Ben insanları insan olarak bakarım dinleri ya da inancları beni ilgilendirmez , 7yasımda da bunun bılıncındeydım 34 yasında da oyle.
    Dini kullanarak sacmalayanlar elbet bunun karsılığını alır bir gün. allah inancım var , bu kısımda allah ıle benım aramda hıckımsenın sorgulamaya hakkı yoktur.
    Senın inancın yoktur , bu da senın kişisel dusuncen ama inancı olmayıp beynı yıkanıp bır dıne kabul olup ona ınananda tanıdıklarım var bana sacma gelıyor ama , beyın bu yıkanınca fazla şeffaf oluo sanırım 😳☺️

0|0
    0|0
  • 1. ye cevabım:eğer bunlar karekterinse ve sen allah için kendini durdurabiliyorsan allah aşkıyla dolusun demektir ozaman bu düşünceler sende barınamaz. eğer allahla alakalı değil sen kendin zaten böyle biri değilsen buda sadece seni iyi bir insan yapar.
    2. ye cevabım. evet inanmamak garibime gider tabiki kendi dinim dışındakilere inanmam ama dinime inanmayanı garipserim. kafası çalışan her insan dinimizin ayrıcalıklarını farkedebilir. bu yüzdendirki yüzde doksan oranında bizim dinimizden başka dine geçiş değil başka dinlerden dinimize geçiş olmaktadır. iyiki müslümanım iyiki allaha inanıyorum iyiki şüpheye yer yok dinimde.

1|0
    1|0
  • Ben Allahtan korkmalı sözüne karşıyım. Bu konuları anlamaya başladığımdan beri de bu düşüncemi savunurum. Eğer ibadet edeceksen Allah korkusu için değil Allah için ahiretlik için ibadet edilmeli. Korkudan yapılıyorsa bana göre zorunluluktur. Sanki sabah kalkıp işe gitmek gibi eğer gitmezsen işten atılırsın vs. İlk maddeye gelirsek onları yapan kişiler kalbinde iyilik bulunmayan insanlar bana göre...

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 33

• s*ktiret kanka kime ne anlatıyosun ya uğraşma şunlarla ateist değilim bu arada ama müslüman da değilim

bunların doğumlarından beri beyinleri yıkanıyor o kulağa fısıldanan şeyden başlıyor sen burada 2 mantıklı soru sormuşsun ne işe yarar

2|3
    3|2
    • doğru söylüyosunda susarakta hiç olmuyo be

• olur olur boşver kendi aramızda konuşalım biz onlar boş sözlere inanıyorlar robot onlar robota şey öğretmeye çalışıon sende hıamına :D :D almaz beyinleri boşuna konuşma yorma kendini aç bir dizi izle kendine gel abi :D

• ateistlik ile sosyal ilişkiler arasındaki bağların mümkün olduğunca inceltilmesi gerektiği kanaatindeyim. Aynı zamanda dinlerin toplum ilişkleri üzerindeki belirleyici etkisini de azaltmakta fayda var. Dinin gizli bir şekilde yaşanması taraftarıyım. Kimsenin kimseye hangi dine inandığını sormadığı bir dünya dileğiyle. hayırlı akşamlar mümin kardeşlerim :))

1|1
    0|0
  • ikinci sorun güzeldi bence.

1|2
    0|2
    • eyvallah saolasın :D :D :D :D :D

• 1-Bir kadına tecavüz etmenize, adam öldürmenize, insanı üzmenize inançsız biri olarak sizi engelleyen şey nedir?
    2-mesele inanmamak değil mesele sistemi inkar etmek. Bu sistemin işleyişini kabul edip işlerin bir yaratıcıya gereksinim duyulmadan da kendi kendine işleyebildiğini mantıklı kabul etmek. ayrıca aynı anda birbirine aykırı iddialar barındıran inançlara inanmasını mı bekliyorsun insanlardan. ne demek siz de diğer dinlere inanmıyorsunuz. ne soru sorduğunun farkında değilsin kusura bakma.

1|0
    1|0
  • Öncelikle gerçekten Allah'ı kim yarattı gibi saçma soru sormayıp sorgulayan sorular sorduğun için teşekkür ederim. Senden de söylediklerime görüşlerini belirtmeni isterim. Sorularına cevap vermek gerekirse

1. Eğer Allah'tan korkmasaydınız yapacakmıydınız?
    Bunu şuna benzetebilirsin. Eğer yasalar olmasaydı tecavüzcüler ya da adam öldürenler ceza almaz mıydı? Allah kendinden korkulmasını değil , insanın yaptıkları sonucunda alacağı cezalardan korkmasını dile getirir. Zaten ondan korkulmasını isteyip sadece iyi bir kesim yaratmak isteseydi, sana nefis vermezdi. Sana bir nefis veriyor ki kendi iradenin farkına varabilesin. Bu demektir ki kendini karakterinle yargılayabilecek misin? . Kaldı ki yargılayamadığın nokta da Benden kork diyor yani cezalarımdan kork. aslında bu bir iletişim aracıdır. Ayrıca kişinin kendisi için bir dayanak demektir.
    2. sorunu yanıtlıyorum yer yetmedi :)

1|0
    1|0
    • Evet müslüman olanlar ya da tek bir dine bağlı olan insanlar da istismar ve ihmal eylemlerin de bulunuyor bunla senle beraber hemfikiriz. Eğitim seviyesi demektir bu. Buna dini düzgünce öğretememek aktaramamak ta dahil
      2. Ateistim demiştin. Ateistler hiç bir metafizik kavramına inanmaz. Bu yüzden sorduğun şeyi pek anlayamadım. Kuran'a değil de başka bir şeye mi inanıyorsun orayı anlayamadım açıklarsan sevinirim

• Azhab suresi 50, 51, 52

Aç oku başka hiçbir şey yazmıyorum yorum falan yok

2|3
    1|0
    • ben kuran ayetini sormadım doğrudan sizin görüşünüzü sordum

• Zaten soruyu sorana söylemiştim?

• @Gökyüzüsever Anladım onu ben de onu kastettim sorun yok

• ooof bir bitmediniz :D Abi müslüman olmak demek Allahtan korkacaksın demek değil hayatında birkez bile kuran okumamamış kişiler müslümanız diye geziyor peki bunların kötü olmasının bizim dinimizle ne alaksı var? Ben hergün kuran meali okurum ve her okuduğumda ölümdem ve Allaha dünya hayatımda yaptığım kötülüklerden dolayı hesap vermekten korkuyorum !

NoT:dünyada 1.3 mİlyar müslüman yok ! en fazla 1-6 milyon müslüman var yani ben müslümanım diyen kişilerin %70-%80 gerçek müslüman değil tam tersi Tanrı Tanımazdır! ve aynı şekilde ateisitlerin, agnotiklerin, deistlerin, hristiyanların, yahudilerin vsss çoğunun %50 den fazlası Aslında Tanrı Tanımazdır ! Yani bir yaratıcının varlığı hakkında hiç bir ğraş vermeyen sadece eylenmek gezmek tozmak için yaşıyan isnsan demektir Tanrı Tanımaz!

0|0
    1|0
  • 1_ allah korkusu değil bu benimde. bacım var bir kızın hayatını mahveden. insan olamaz.
    2_ İsa'da Musa'da Allah tarafından gönderildi onlarada inanıyoruz ama isadan sonra hristiyanlar dini istedikleri gibi değiştirdirler bugün incilin orjinali yok mesela o yüzden. allah yeni bir din yarattı ve son peygamberi gönderdi ve bu din yok olduğunda kıyamet kopacak. İslam sadece allaha ibadet dini değil hoşgörü dini Barış dinidir tüm güzellik mevcuttur.

1|0
    0|0
  • 1 cisi ALLAHTAN kormayan benden nasil korksun lafı kendilerince kullanmışlar, yaratandan herkes korkar.. Bizim dinimizde tecavüze adam öldürmeye kesinlikle göz yummaz ama her müslumanim diyeni müslüman sayma. Ör. İsid.. El kaide. Bunlar Allahın adını kullanarak insanları katleden kafirlerdir..

Sizin hibi gencler olaya mantigiyla bakiyor müslümanların hepsinde hâta ve yanlislar olur.. Bir canı almak veya birisinin hayatını karartmak kesinlikle islamı hice saymak demek..

Her türbanlıyı her sakallıyı müslüman sayarsan oho..

Sadece siz kendini ateist ilan edenler hicmi var olusa aciya ölüme vs.. inanmıyorum demenize aklımız ermiyor

1|0
    0|0
  • 1- Bu kişiliğe göre değişir, ama dediklerinin günahları çok büyük eminim bir kesim Allah korkusundan yapmadığı günahlar vardır.

2- Saçma soru soruyorsun, atestlik bildiğim kadarıyla bir yaratıcının olması ama gelip Zeus falan mitolojiyi karıştırıyorsun. Bir kaç cahil ile karşılaşıp genelleme yapıyorsun, ben sadece 1 dine inanmıyorum demişsin dünyada ki tüm diğer dinlere inanıyo musun o zaman? Müslümanları küçük düşürücem diye 10 takla atıyorsunuz hepsindede başarısız oluyorsunuz ya, sonra niye bizim görüşümüze saygı yok dersiniz işte.

1|0
    0|0
  • Senin tanrin benim desem?

Gece ateistlerle tartışmak Hımmm

Parliament 'in verdiği keyfi bile vermiyorsunuz len

1|0
    1|2
  • Sanki tüm müslüman kadınlara tecavüz ediyor ne bilmem adam öldürüyormuş gibi izlenim uyandırmışsın bir kere genellemen yanlış! Ona kalsa pkkada bir sürü ateist var bende size terörist diyeyim o zaman.

2|1
    1|0
    • dünyanın en gelişmiş en modern ve en yaşanabilir ülkeleri genel olarak ateizmin yaygın olduğu ülkelerdir. bir tane örneğe bakarak genelleme yapamazsın. ayrıca bende sana istesem şu anda bir sürü müslüman terör örgütü sayarım. her türlü rezilliğin kanın vahşetin hüküm sürdüğü müslüman ülkeleri sayarım. eğer senin dediğin anlamda bir genelleme yapmak isteseydim soruyu teröristlere sorardım arkadaşım

• ya cahil! Zaten genelleme yapmışsın sen kiminlr kafa bulyorsun? Pkkaya destek veren ülkeler hep Avrupa ülkeleri bunlarda hep ateist senin saydıklarında buna dahil. Alayınız hainsiniz!

• Dünya nın sanayi ticaret güç gibi alanlarda ilerlemiş ülkeleri ateist çoğunlukta olabilir ama bakarsan bir iyi analiz edersen tomlumsal konularda son derece bencil ülkelerdir ki aslında modern ülke olarak algılanırlar ama ilkel insanı ilişkileri vardır

• Allahtan korkmasaydil yine yapmazdik ama Allahtan korkmasaydim katilleri gider öldürürüm
    Baska dinlere inanmamak degil onlar Allaha inanma sistemine inanmiyorum

2|0
    0|0
  • Islam onceki dinlerin varligini kabul etmemezlik yapmaz. Onlarida allah indirmistir ama en son kur an indirdi ona inanmamiz soyledi he bu benim dusuncem. Sen ateistsin diye seni yargilicak halimiz yok. Ben elhamdurillah muslumanim seni islama davet ederim kabul etmezsen baski yapamam kucumseyemem dislayamam cunku islamda bu yok. Oyle diyenler geri kafali bosver insanlari sadece din belirlemiyo karakter kisilikde belirliyo

0|0
    1|0
  • Birincisi Allah korkulacak bir varlık değil ikinci o bahsettiğin şeyleri yapanda müslümanım desde müslüman değil

1|0
    0|0
  • İnsanlar çok cahil, çok iyi bildiklerini sanıyorlar herşeyi. İşte en büyük cahillik budur.

1|1
    0|0
  • Birincisi bunda allah korkusu yok bu herturlu pisligi yapar diyenlere sorun senin sadece muslumanlara degil neyse ikiye 3 e gerek yok zaten

0|0
    1|0
    • tamam kardeşim hristyan felan varsa ya da diğer dinlere mensup kişiler onlarda cevaplaya bilir. ama müslüman bir ülkede yaşadığımız için doğal olarak bende müslümanlara sorma ihtiyacı duyuyorum.

• Kastettigim o drgildi

• Hocam inanç sadece insana yapması gereken konusunda yardımcı olur. İnsanı bağlı tutar. Karakterse bu inanca aykırı düşünüyorsa hangisi baskın gelirse onu yapar. Bunun dini inançla alakalı olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca ateist deist insanlar bana diğer insanlardan farksız. Düzgün bir bireyse saygıda gösteririm arkadaşta olurum dostta. Ki ateist arkadaşlarım var

1|0
    0|0
  • Müslümanım Hayır allahtan korkmaktan tek değil elbetteki korkuyorum ama dinimde böyle şey bile olmazsa ben hiçbir dine bile inanmasam hiçbir insanın malını çalmam zarar vermem asla bunu tek dinimden değil o insanların yerine kendimide düşünüyorum çünkü ve dünyada bukadar din olmasi kafa karıştırıcı her insana saygı duyarım ateist arkadaşım bile var ama ben Müslümanım ve bu dine inanıyorum ama hayat çok karışık ve zor

0|0
    0|0
  • Yanlış anlama sadece merakımdan soruyorum. Şeytan bile Allah'a inanıyo siz neden inanmıyosunuz :D

3|1
    2|3
    • trol müsün arkadaşım sen :D

• bir şey bantıksız gelirse inanmazsın bu kadar basit asıl senin inanmanın sebebi ne yani 1000 i aşkın din varolmuş dünyada ne olduda okadar dinin arasından islamı seçtin bana onu anlatsana

• Ben olması gerekeni yaptımm :D Mesela karşıya yani denizin diğer tarafına geçmek için bir gemiye bindiğini düşün. Ama öyle ki karşıya yüzerekte geçebilirsin ne gerek var ki gemiye binmene :D

• Ateist mi? Yav he he. Madem hiçbişeye inanmıyorsunuz inananlara da sataşmayın. Ne b*k yerseniz yiyin. Ölünce anlarsınız inkar ettikleriniz var mı yok mu

0|0
    1|0
  • sorgula kardeşim, vazgeçme sorgulamaktan sakın.
    o güzel ve ölümlü mantığının iflas ettiği noktada doğru yolu göreceksin zaten.

0|0
    0|0
  • sana müslümanlığı çok farklı tanıtmışlar kardeşim

2|0
    1|2
  • Okullarımızda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi diye bir ders var ya. Bizdeki sıkıntı ne biliyormusunuz? Çocuklarımıza ahlaktan önce dini öğretmeye çalışıyoruz.

0|0
    0|0
  • Zeusun gazabi nasi kotu mu baya

0|0
    1|0
  • benim inanarak kaybedecegim birşey yok.. Ama senin var :)

1|0
    0|2
    • yooo ya yanlış şryr inanıyosan. ayrıca bu söylediğin inanç şekli gerçek bir inanç mıdır sence?

• bak inanmak bir zaman kaybı değildir. kaybedeceğin birşey de yoktur. Ben inanıyorum sebebi kaybedecegim bir şey oldugu veya olmadıgından değil senin inanmadıkların kadar inandıklarım oldugu içindir. Sana yanlış gelen bana doğru gelebilir insanız hepimiz aynı nefesi alıyoruz sen galatasarayı tutabilirsin ama ben fenerbahçeyi tutuyorum. Dini sorgulaman için önce kuranı açıp baştan sonra anlayarak okuman lazım dinin temeli sevgi saygı hoşgörüdür önce bunu bilerek yorum yapman lazım

• Valla kardes sorgulamaya devam ben aradayim napcam bilmiom

0|0
    0|0
  • Ateist değilim ancak bu maddeler uzatılabilir.. Sorgulamaya devam dostum..

0|0
    0|0
  • Din ne kadar mantık dışı ise ateism de o kadar mantık dışıdır..

0|0
    1|2
    • ya gerçekte agnostiğimde şimdi o iki saat onu açıklamak istemedim. ama dediğine pekde fazla katılamıcam hani onları pek anlayamıyorum kessin ve net olarak nasıl emin olabiliyolar diye banada saçma geliyo ama herhangi bir dine inanmanın daha mantık dışı olduğunu düşünüyorum

• bir sorum yok teşekkürler)

• @Gökyüzüsever rica.

• kardeş merkezi türkiye'de olan sitelerde kesinlikle bu tarz şeyler yazılmasını konuşulmasını güvenli bulmuyorum

Çünkü günün birinde savcılık ks'de çok rahat senin bilgilerini alabilir
    Bir tarikat işin içindedir gün gelir kelleni alır giderler

0|0
    0|0
    • sıkıntı yok kendimi çıkıp savunabilirim

• Erkekler Devam
    3
Yükleniyor...