Bağlaç olan "-de" ayrı yazılır yahu ayrı yazılır anladınız mı?

Buradan anlatmaya çalışacam iyi okuyup kavrayın belki bundan sonra bu hataları yapan kişiler kendilerini düzeltir :)

Durum eki olan "-de, -da" eki birleşik, bağlaç olan "-de, -da" eki ise ayrı yazılır arkadaşlar, artık öğrenin şunları ve lütfen bu kurala uyun. artık illallah ettim yazılarınızda bu saçma sapan hatalarınızı görmekten nasıl bir türkçe/dilbilgisi öğretmeniniz olduysa artık.

Durum eki olan "-de" ye örnek (birleşik): Kalemim evde kaldı.
Bağlaç olan "-de" ekine örnek (ayrı): Ben de sizinle geleceğim. veya Çalışsan da geçinemezsin.

Ha bir de soru eklerini rica ediyorum birleşik yazmayın ayrı yazın :)
örnek: Onu getiren sen misin?
örnek2: Oraya gidecek miyiz?

Bilmediğini düşündüğünüz kişilere lütfen bu yazıyı paylaşın yeter ki kavrasınlar şu lanet olası basit şeyleri çünkü bu hataları gördükçe sinirlerim zıplıyor.

0|0
11|7

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Hocam test vermeyecek misin?

Dershane de hissettim kendimi :D

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• aşırı rahatsız oluyorum, eklere odaklanmaktan yazıyı okuyamıyorum bazen. herkes öğrenmeli artık dogru yazımı.

0|1
    0|0
  • Oha üşenmeden anlatmış 😱
    Anladım 😁
    Biraz fazla abartmadın mı😁😁

0|1
    0|0
    • yo niye abartayım, yeter ki öğrensin millete bir katkımız olsun, hem de gördükçe ben sinirlenmeyeyim :)

• Ya dikkat ediyorum.
    Ama bazen unutuyorum.
    Heyecanla yazarsam da unutuyorum.

0|1
    0|0
  • "de" ekini çok yanlış yazanlar var , evet ama takılma böyle şeylere. :D Kısaca cümleden “de” yi çıkarınca anlam bozuluyorsa bitişik, bozulmuyorsa ayrı yazılıyor :D

0|1
    0|0
    • her neyse ben türkçe öğretmeni değilim çok görme, kendimce örnekler vererek anlatmaya çalıştım işte :D

• uzatmissin baya ama ellerine sağlık :D

• Napalım ya öyle yazmam gerektiğini hissettirdi bu lanet hatalar :(

• Ben de diyorum ama anlamıyorlar.

0|1
    0|0
  • Biliyorduk bence.

0|0
    0|0
  • Tek hatalar bu olsa. İnsanlık vicdan ölmüş birey kaliteleri düşmüş kişilik 0 de'yi da'yı ayrı yazsa kaç yazar

0|0
    0|0
    • bence kimse şikayet etmesin bu halden. bu hali isteyenler insanların kendileri. Şeriat'i kötü gördükleri için bu haldeler. insanlarda din ve ahlak olmadıktan sonra hukuk kurallarıyla yasalarla ağır cezalarla korkutsan ne yazar insanlığını kaybettikten sonra? İnsanlarımız bu yolu kendileri seçtiler.

• Yapmamalımı yazarken mı yıda ayrımı yazıcazz:))

0|0
    0|0
  • O çalışacam değil, çalışacağım olacak. Sen "de" bunu anladın "mı?" Asjdjf :, d

1|0
    0|0
  • De birlesik yazsinlar ne soru edatinin ney diye soruyorlar 😳😳😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁

0|0
    0|0
    • yazdığından birşey anlamadım :(

• Kisacasi yazim olayi benim icin uzun mevzu 😉

• Aynen öyle uzun mevzu.
      ben de kitap okuyan biri değilim fakat çok dikkat ediyorum bu tür şeylere.

Erkekler Ne Diyor 6

• Teşekürler 😊

0|1
    0|0
  • "de/da olmadığında anlam bozulmuyorsa, ayrı yazılır." mantığını orta okulda sevgili türkçe hocam öğretmişti. :)
    Örn: Ben de sizinle geleceğim. / Ben sizinle geleceğim.

0|1
    0|0
  • 1. Dil bilgisi ayri yazilir.

2. Kolayı var. Cümledeki -de -da ekini cikardigimizda cumlenin anlami bozuluyorsa birlesik bozulmuyorsa ayri yazilir.

0|0
    0|0
    • Buna ne gerek var, orada de ekinin ayrı yazılacağı da belli, yazılmayacağı da belli.
      Hatamı yüzüme vurma ayıptır "dil bilgisi" sık kullanılan birşey değil sonuçta :)

• Evet belli ama benim bahsettigim yöntem daha basit ve akılda kalici diye düşünüyorum. Ve o dil bilgisi örneğini de hatasız kul olmaz diye verdim. :p

• Bende dıyorum surekli dikkat edın ayrı yazın :)

0|1
    0|0
  • eger çıkardıgımızda cümlenin anlamı bozulmuyorsa ayrı bozuluyorsa bitişik yazılır. bu kadar basit.

0|1
    0|0
  • Dikkate alırım bu türkçe dersini sayın crazyymann

0|0
    0|0
Yükleniyor...