KADINLAR-ERKEKLER HADİ SORUYA 3 AYLIK EVLİLİĞE NAFAKA OLUR MU (+)?

3 aylık evlilikten sonra boşanan H. E.’nin karısıNA mahkeme yoksulluk nafakası ödemesine hükmetmişti. Yeniden evlenip çocuk sahibi olan erkek 5 yıl önce boşandığı eski eşine ayda 500 lira nafaka ödeyecek.
Yerel mahkeme "erkek Sosyal Güvenlik Kurumu değildir" dedi ama Anayasa Mahkemesi kararı bozdu ve nafaka ödenmesine karar verdi.

Kadınlar eşitlik isterken neden böyle kararlara pozitif ayrımcılık diye destek olunuyor.

"Hesap ödetme" sorusunada bir erkek yorumcunun "her şeyde eşitlik istiyorsun hesapta eşit olmalı" demesi üzerine kadın yorumcu " kadın-erkek eşit olacak ama yanında pozitif ayrımcılıkta olacak, fakir erkekler..." diye yorum yazdığı gördüm.

http://www.hurriyet.com.tr/3-aylik-evliligin-nafakasi-olur-mu-40026340

http://www.haberturk.tv/gundem/video/3-aylik-evlilige-nafaka-itirazi/158915 KADINLAR-ERKEKLER HADİ SORUYA 3 AYLIK EVLİLİĞE NAFAKA OLUR MU (+)?

Güncellemeler:
Evet gençler eşitlik mi yoksa pozitif ayrımcılık mı?
Kadınlardan da cevap alalım.

0|0
2|4

En İyi Erkek Görüşü

• Ev hanımı almayacaksın kardeşim yoksa başın böyle belaya girer işte. Düzenli işi olan birisiyle evlensen senden yoksulluk nafakası yolamaz.

0|1
    0|0
    • Hukukçumuz gelmiş. En doğru cevapları sen verirsin kardeşim. Sende bize yardımcı ol da bilinçli bekar erkek sayısı artsın.

• Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi karışmaz mı diyorsun?

• Yok karışmaz.

Kızlar Ne Diyor 2

• Bence burada pozitif ayrımcılık yok tam olarak çünkü söz konusu olan "yoksulluk nafakası " yani boşanma davası kesinleştikten sonra yoksulluğa düşecek eş için verilen nafaka bunu kadın gibi erkekte talep edebilir bu sadece kadına özgülenmiş bir hak değilki. Ama sana şu konuda katılıyorum bazı durumlarda bu pozitif ayrımcılık yanlış anlaşılıyor.

0|0
    0|0
    • Ben bu durumu çok araştırdım ama kadınlarda gerekli şartları getirme çok daha basit şeylere dayanmış. Erkeğin çalışmaması bu konuda dayanak gösterilemiyor. Erkek hasta değilse, sakat kalmamışsa , çalışamayak kadar yaşlı değilse kesinlikle verilmiyor. Zaten erkek asgari ücret bile alsa verilmiyor. Kadınlara ise kadın genç olsun çalışmasın ömür boyu verileibliyor ve bunu kötüye kullanıp evlenme parası olarak biriktiren, bu para ile sevgilisi ile evde yaşayan, gizliden çalışıp hem de bu parayı alan kadınlar dolu. Kesinlik erkekle kadınlar aynı şartlara bağlanmamış. Kadın olarak alan yüz binse erkek olarak alan 1 bindir.

• tarafa vereceğine inanmıyorum. Onlar evlenirken illaki anlaşma imzalıyorlar. Tabi eski eşlerini mağdur etmek istemezler. Onların bir dokunuşu ile insan hayatı boyunca kimseye muhtaç olmadan yaşayabilir.

• aile mahkemesinde bir çok duruşma izledim ve izlerken hep bu birbirine nefretle bakan insanlar acaba nasıl tanıştılar bu hale nasıl geldiler diye düşündüm gerçekten en çok nasıl zarar veririz diye düşünüyorlar. Evlenmeden edilen mallar bireyseldir zaten evet. Evlilik içindeki malların durumu da seçtiğin mal rejimine göre değişir

• Nafaka olur ama 500 tl fazla. Bayan hakime mi denk geldin?

0|1
    0|0
    • Ben değil haberi yukarıda verdim. Boşanıldığında neden erkekler para ödüyor sence?

• Aile başkanı erkektir diye bir kanun yok. Medeni kanunda aile başkanı terimini bulmalısın. Neyse benim görüşüm anlaşılır. Daha üstüne bişey yazmama gerek yok sanırım.

• Hayır var. Aile reisi erkektir diye geçer. Bu kanunda var. Geçimde kanunlarla erkeğin üzerine yüklenmiştir. Neyse ya zaten Türkiye Kadınlar için güzel bir ülke. Ne varsa kadınlara var.

Erkekler Ne Diyor 3

• Saçmalık işte.

0|1
    0|0
  • kadınların istediği zaten o şekil olacak. eski hakları saklı kalacak şekilde erkelerin haklarını tam anlamıyla almak. adalet yok ülkede.

evlenmek erkek için çok tehlikeli o yüzden evlenmeyi düşünmüyorum

0|1
    0|0
    • Bu yaşına kadar evlenmediğine göre baya bilinçli bir erkeksin ve kendi isteklerine önem veriyorsun. Hemen kendini kaptırmıyorsun.

• Yukarıdaki hukukçu arkadaş "çalışan kadın alacaksın ki böyle şeylerle karşılaşma" diyor. Kadın işten çıksa, sen çalışmasına karışmasan yine bu durumda erkek öder nafaka.

• yani çalışan kadın için olması mantıklı

• erkekler bu kadar 250 grama taparsa normaldir bu kararlar.

0|1
    1|0
    • Tapmayan erkeklerde bu durumdan zarar görüyor. Yanlış olan şey tapma değil, yasalar bence.

• İşte dedim ya adamlar kadınlara yavşaklık edip çıkar sağlıyorlar.
      zengin olan zaten evlenmiyor, akıllı olanda evlenmiyor vuruyor geçiyor sıradaki gelsin :)

• Zengin olan ancak şirket ortaklığı ya da parasına para katma amacı ile evleniyor. Zaten azıcık kafası çalışan erkek 29'dan önce evlenmez.

Yükleniyor...