İleride çocuğunuzun alkol/sigara kullanmasına karışır mısınız?

Güncellemeler:
Güncel..
Görüşler için teşekkürler arkadaşlar 😊
Güncel

7|8
299|193

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 298

• Sigara içmesini istemem tabii ki ama içen biri olarak buna ne kadar karışma hakkım var onu kestiremiyorum. Alkolde eğer dozunda tutarsa karışmam. Şahsen bir şarap kültürü olsun isterim mesela örnek verecek olursam.

Ben doğru/yanlış söyleyip çekilmekle mesulum sadece ama hayatında her şeyine karışamam hele ki yetişkinse. Ağaç yaşken eğilir çocukken vermek gerekiyor her şeyi sanırım. Çocuk yetiştirmekte bir sanat düşündüm de, zor iş.

9|5
    0|0
    • Belli bir yaşa geldikten sonra doğruyu yanlışı göstermek lazım aslında 😊
      Evet çocuk yetiştirmek çok zor 😊

• Ne guzel yorum yapmissn

• Belli bir yaşa gelmeden bir bilinç. İşlemek lazım. Bilinç işleyince düşünce gelişir yerleşir zatrn

• anne baba Islamı dogruları teblıg etmek zorundadır.. cocugunuzun davranısı sıze ecır veya gunah olarak gerı doner..

3|5
    0|0
  • anne olarak görevim olan zararlarını anlatırım daha sonrasında bende kullandığım için fazla üstelemem.

3|3
    0|0
  • Karısırım tabi.

2|4
    0|0
  • Kesinlikle izin vermem

0|3
    0|0
  • Karışırım

1|2
    0|0
  • Karışırım 8)
    Bugün hasta görüşmem vardı. Adam alkol kullanıyor fakat alkol kullanmadığına dair rapor istiyor. Veremeyiz diyorum vereceksin diyor :D Adama bile karıştım gelin biz size bıraktıralım alkolü. Boşverin bakın çocuğunuz da kötü örnek alacak sizi dedim :D

0|1
    0|0
  • Bir anne baba olarak
    ilk rol model biziz
    ve ikimiz de içmiyoruz
    ona islami bilgi verirsek
    herhalde İçmez

0|1
    0|0
  • Kullanmamasi gerektigini söylerim ama inatlasmam üzerine gitmem onu körüklemekten baska ise yaramaz. Sonucta kendi hayati karisamam. Ama on sekiz yasina kadar izin vermem sonra naparsa yapsin bisey söylemeye hakkim yok. Birey oldugunu fark etsin.

0|2
    0|0
  • Alkol kullanamaz

0|2
    0|0
  • Karışmam. Benim ailemde karışmadı çünkü. "İç" demediler tabiki ama en azından " İçmemeni tercih ederiz ama eğer içersende bize söyle en azından " dediler. Bende aynen bu şekilde davranıcam. Elimden geleni yaparım öyle ortamlardan uzak durması için ama onu kısıtlayarak daha çok cazip göstermem böyle şeyleri

0|1
    0|0
  • Yemin ederim gebertirim onu olamaz öyle birşey ben icmiyorsam oda icemez bugün duyduklarimdan sonra...

0|1
    0|0
  • Ben bu yasima kadar deneme ihtiyaci dahi duymadim.. cocugumunda böyle olacagina inaniyorum.. yinede sagligina zarar verecek kötü aliskanliklari olursa, birakmasinda yardimci olurum.. herseyi denedikten sonra.. sigarayi birakamiyorsa, (ki ben bunun ihtimalinin cok düsük olduguna inaniyorum) karismam. Haram (alkol) evime giremez.

0|1
    0|0
  • Ailem bana karışmıştı ama ben yine de içmiştim. Yapmak isteyen her türlü yapar, engelleyemezsin. Ben bence doğru olanı söylerim kararı ona bırakırım ama tabii ki içmesini istemem.

1|1
    0|0
  • Sigarayı kendimde kullanıyorum ama bailadığım için pişmanım bırakmak zor hem para gidiyor hem sağlık ve çovuğumun başlamasına asla müsade etmezdim. Alkol ise haramdır biz müslüman bir ülkede yaşıyoruz ona kesinlikle izin vermezdim eğer yakalarsam, bana anne demesin o çocuk :)

0|1
    0|0
  • Karışırım.

1|2
    0|0
  • karışmam

0|2
    0|0
  • karışırım

0|1
    0|0
  • Tabii ki de

0|1
    0|0
  • elbette

0|1
    0|0
  • Bir yere kadar ne çok kısıtlarım ve çok rahat bırakırım

0|1
    0|0
  • Karışırım tabiki...

0|1
    0|0
  • 18yaşını geçtikten sonra karışmam ergenken özentilikten kullanıyorsa karışırım (baskı yapmamak koşuluyla) ama belli bir olgunluğa gelince eğer zevkten kullanıyorsa karışmam kendi hayatı

0|1
    0|0
  • Karışmam herhalde. kendi tercihlerine saygı duyarım. Tabiki zararlarından bahsederim ama son kararı kendisi verir.

0|1
    0|0
  • İcki icmeyi benle ogrenir, arkadaslariyla sapitmadigi ve icki adabini ogrendigi surece karismam, sigaraya karisirim kokusu beni rahatsiz ediyor

0|1
    0|0
  • Karışmam, uyarırım.

0|1
    0|0
  • sigara içerse hayatını severim. alkol içecekse içebilir ama ağzıyla.

0|1
    0|0
  • Sigaraya evet ama alkole karismam bilincli bir birey yetistirebilmissem alkolu problem gormem

0|1
    0|0
  • Sigara kullanmasına karşıyım. Alkolik olmadığı sürece karışmam.

0|2
    0|0
  • Tabii ki istemem.

0|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    268

Erkekler Ne Diyor 192

• Çocuğun önce bilincini hayata bakışını şekillendirememiş de içkiye sigaraya küfüre eroine vermişse kendini 1. Aşama başarısız demek. Sıra ikinci aşama. Daha dışardan daha yabancı, kendi seçimlerimi yapmaya başlamış birine yol göstermek. Daha zor. Ama imkansız değil. Ne kültür dinlerim ne alışkanlık.
    daima bol bol kullandılça zarar veren her şeyden uzak tutmak için çabalarım. İçki de din bir kenara daimi kullanmak yarar değil zarar. O halde bşr parçası da zarar.. Hoşgörün kızlık, namus gibidir bütünden bakınca... Bir kere küfür ettin mi, eroin içki kullandın mı mantıkla bırakamıyorsan baskı ve zorlama da gerekebilir.

0|1
    0|0
  • Karışmak saçmalık kimse kusura bakmasın. Ailem karışıyordu bir abim uzun uzuna açıkladı lisede sigaraya başlamadım. Alkol olayınıda başka birine başladım içme dediğin kişi daha fazla merak eder, daha fazla içer geç 2-3 bira falan yudumla votka falan iç kendin karar ver. Sonradan baktım olacak gibi değil derdi sıkıntıyı yok ediyor eee her seferinde içersem zararlı alkolik olur çıkarım, sonra arada içen birine dönüştüm ayda 1 falan ondan sonra temelli bıraktım. Yasaklananlar arzulanır siz yasaklayın arkadaşlar lisede gizli saklı esrara bile başlar sizin çocuk ruhunuz duymaz. Benim akrabamın oğlu böyle bağımlı oldu işte çocuğun buluştuğu arkadaşları bile izliyordu babası çocuk gizlice esrara başladı.

1|1
    0|0
  • Beraber içeriz gerekirse.

2|2
    0|0
  • Neden herkes karışırım demiz. Siz küçükten içerkenbabanız karıştığında ya da annen karıştığında mutlu oluyor muydunuz. Bu ne ye benzer bilir misiniz siz yaptınız o yapmaz. Gibi bir şey Çocuğum 18 yaşına geldikten sonra sadece uyar içerse İçer İçmezse içmen pürdü karışsam da içeceği varsa gizli içecek bunu da bilsinler. Ben çocuklarım hatada yapsa kızmam onların bilecekleri şey

0|1
    0|0
  • sigaraya başlarsa götünde söndürürüm o sigarayı

2|1
    0|0
  • Sigara ve alkol gibi olumsuz alışkanlıklar genelde aile ortamında anne ve babadan görulerek taklit edilip özenilmesiyle başlanıyor. Anne ve baba sigara içmeyen alkol kullanmayan bireyler olursa çocuk da bunları pek umursamaz. Bu iki alışkanlık olumsuz oldugu için karışırım fakat ona bunlar için şiddet uygulamam

0|1
    0|0
  • Gerekli uyarıları yaparım. Gerisini kendi bilir

0|1
    0|0
  • karışırım içmesin

0|1
    0|0
  • Karışırım tabi

0|1
    0|0
  • bir alkol kullansin yeminle gebertirim a. mina koruma kirarim agzini burnunuburnunu ona o kadar emek vercem o öyle yapacak anlatilmaz ya varya çok kötü şeyler yaparim

0|1
    0|0
  • tabii ki karşıyım. ikisinin de zararları çok tek bir faydası yok soru mu bu dostum? zararlı şeyleri insan evladına içirir mi hiç

1|1
    0|0
    • Karışmayanlar da çıkıyo arada 😊

• zamanında onlara da karışmadıkları içindir. ne diyeyim Allah ıslah hidayet etsin..

• Birakin alkol kullansin efkarini dagitir bir cogunuz gencken sanki kullanmadiniz sigarayi icsin anlasin onun icin yanan tek seyin o oldugunu

0|3
    0|0
  • çocuklara neyin kötü olduğunu göstermeniz ve fikri ona bırakmalısınız
    aile olarak yönlendirme avantajı sizde oluyor
    doğal olaraktan sigaranın ve alkülun zararlı olduğunu demokratik bir şekilde öğrenmiş olması daha sağlam bir özgüvenin gelişmesinede sebeb olacak inş.

0|1
    0|0
  • tabi karışırırım içmesin

o benim gibi olmasın.

1|2
    0|0
  • Karışırım tabi...
    Sigara inanılmaz derecede zararlı çocuğunu seven sigara içtiğini gördüğü anda önlemi alır.
    İçki zaten bana ters...

0|1
    0|0
  • Karışırım tabi, sadece çocuğum değil; tanıdığım herkese karışırım.

Zarar veren alışkanlıklar ve dinimizin yasakladığı..

0|1
    0|0
  • Şeker atmasında gerisi önemli değil.

0|1
    0|0
  • Ben sigara kullaniyorym ve pismanim cocugunun baslamamasi icin herseyi ama herseyi yaparim icip icip millete salca olmadigi ve her gece icmedigi abuk sabuk mekanlarda serseri tipli adamlarla icmedigi surece sıkıntı yok ben bile ismarlarim adam gibi icerse icen var icen var yani

0|1
    0|0
  • karışamam
    sadece söylerim kötülüklerini

0|1
    0|0
  • Kendi hayatı kendi seçimleri. Çocukken kızılır fırça atılır ama reşit adama da fırça atmam. Tavsiye isterse kendi yaşam tecrübelerimi paylaşırım ama hayatına karışmam.

0|1
    0|0
  • Karışırım tabii

2|1
    0|0
  • Karismam

0|1
    0|0
  • Tabi ki de karışırım.
    Anne babanın görevi,
    çocuğunu zararlı alışkanlıklardan uzak tutmaktır.
    iyi örnek olmaktır.
    Zararlı çevreden uzak tutmak her anne babanın görevidir.

0|1
    0|0
  • kendi sağlığı için bir baba olarak uyarımı yaparım. hiçbir anne ve baba çocuklarının bu tür alışkanlıklarından ebedi pişman olmasını istemez, bende bir baba olarak ona bunu izah eder anlatırım. ama ısrarla devam ediyorsa bu onun hatasıdır. laftan sözden anlamayanın sonuda çok iyi olmuyor.

0|1
    0|0
  • Üzülürüm tabisi

#Türkerkeğii

0|1
    0|0
  • Valla ben babalık vazifemi yaparım. Zararlarını anlatırım. Gerisi ona kalmış. İçecek olanı engelleyemezsin. Gerekirse gizli gizli içer. Hiç bir şey yapmam bana ne. Ne yaparsa yapsın

0|1
    0|0
  • Sigaraya karışmam bende çok erken başladım çünkü ama içkiye karışırım

0|1
    0|0
  • Sigara içtiğini duyarsam bogazından aşşa el bombası sokarım. Ama alkolde biraz daha esnek davranırım.

0|1
    0|0
  • tabiki karışırım haramlardan uzak olması gerekir

2|1
    0|0
  • Tabi karışırım kırarım kemiklerini.

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    162
Yükleniyor...