İnsanlar Neden Bu Kadar Kibirli?

Gizli Üye

İnsanlar Neden Bu Kadar Kibirli?

Dinin yasakladığı, toplumun ayıplayacağı çirkin görülen işler yapanları yargılayabilir, eleştirebilir, onları hor görüp aşağılayabilir misiniz? =>"İnsanlar çok bozuldu diyerek kendini onlardan üstün gören helak olmuştur." (Müslim)
Ya da kendinizi bid'at sahibi veya ateist diye bir insandan üstün görebilir misiniz veya tam tersi, kendinizi bir Müslümandan üstün görebilir misiniz? =>Bir Müslüman, Allahü tealayı inkar ve isyan edenlere, kızsa da, onlara karşı kibirlenemez.
Ya da siz Türksünüz diye kendinizi Kürt olan birinden üstün görebilir misiniz? Ya da tam tersi...
Neden herkes birbirine hakaret ediyor, aşağılıyor, ezmekten, incitmekten adeta keyif alıyor? Sanal ortam olabilir; ama yazı sözdür ve gerçekten kalp kırabiliyor. Neden bu kadar kibirlisiniz?

Açık kendini örtünenden üstün görüyor, örtünen kendini açıktan... Erkekler kendilerini kadınlardan üstün görüyor, Kezban, kaşar vs. sıfatlarını takarak aşağılıyor, kadınlar erkekleri abaza vs. diye...

Genelleme yapmıyorum herkes böyle değil ama burada kalp kıran insanlar o kadar çok ki... Bir soru soruyorsun, mal yazarak görüş belirtiliyor? Bu insanlar nasıl bu kadar kibirli olabiliyor? Benim ödüm kopuyor birinin kalbini kırmaktan. Yanlış, kırıcı sözler söylemekten. Şunu unutmayın ki burası sanal ortam olabilir ama kalpler sanal değil.

Bayezid-i Bistami hazretleri bir gün yolda giderken yanından geçen bir köpeği görür ve köpeğe değip necaset bulaşmasın diye eteklerini toplar. O anda köpek dile gelip, şöyle der:

-Bendeki kir, üç defa yıkamakla temiz olur. Ama senin nefsindeki kibir kiri, yedi deryada yıkansa temiz olmaz!.. Bunun üzerine Bayezid-i Bistami hazretleri, köpeğe; -Senin dışın pis, benim ise içim. Gel beraber olalım da belki birbirimize faydamız olur,
Güncellemeler
+1 yıl
Gel beraber olalım da belki birbirimize faydamız olur, der. Köpek de; -Sen benimle arkadaş olamazsın. Zira halk beni horlar, sana tazim eder. Beni gören taşlar, seni gören ise iltifata başlar. Benim yarına yiyecek bir kemiğim bile yok, ama senin bir ambar dolusu buğdayın var, cevabını verir. Bunun üzerine Bayezid-i Bistami hazretleri; `Bir köpeğe bile yol arkadaşı olmaya layık değilim` diyerek çok üzülür ve ağlar.
İnsanlar Neden Bu Kadar Kibirli?