Otomatikleşen konuşmalar?

Benim bir maruzatım var..

Ya benim kafam dolu bazı aralar o yüzden anlamıyorum ya da..

Televizyon dizilerindeki gibi bir şeyleri ezberleyip konuşanlar azınlıkta olsa bile ezbere ve duygusuz konuşanların dediklerine odaklanamıyorum. Vurgu yok , tonlama yok bilmem ne yok.. tek notalı müzik gibi.

Kemal Sunal'ın filimlerine ya da eski filimlere bakıyorum en azından ifadelerde bir vurgu , anlam.. sıcaklık tonları var ama şimdiki dizilerde gırtlaktan sabit tonla konuşulan şeyler..

Bilemiyorum izlediğim filmlerin bir kısımı olsun ya da günlük hayatta kişilerin konuşma tarzı tutumu bilemiyorum anlamıyorum.

Bunun farkına ben şöyle vardım.. beynim otomatiğe bağlamış , diyeceğimi ifade ediyorum fakat sanki renksiz tonsuz gibi geliyor.. Bence birbirlerimizi yeterince dinleyebiliyor muyuz ya da iletişimi doğru kurabiliyor muyuz?

Cevaplar konuşma tarzlarına bakılırsa sanki refleks şeklinde geçirilen konuşmalar gibi geliyor bana ve bazen kulak tırmalayıcı olabiliyor. Bence bizler bu etkiye jet hızıyla birbirine laf sokmaya çalışan dizi karakterlerinden öğreniyoruz sanki her birimiz sanırsın ki radyo programcısı..

Benim eski filmlerdeki Türkçe daha çok hoşuma gider oldu.. nayır olamazlardan bahsetmiyorum tabii ki. Yani ruhumu hiç okşamıyor sabit tonlu konuşmalar ve dikkatimi vermiyorum vermesem de ben de onlar gibi seri ve kütük gibi konuşuyorum. Kulak neye alışırsa onu yapıyor malesef.

0|0
0|1

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 1

• Çok haklısın kardeşim sonuna kadar katılıyorum sana 😊

0|0
    0|0
Yükleniyor...