Dini bir konu yardım edecek tek bir kişıde olsa yardım istiyorum?

Yargılayacaksanız gelmeyin merak ettiklerim var. Allah madem o zamanların şartlarına göre erkeğe çok eşliği helal kıldı kadın nufusu fazlaydı ya da çocukları olmayan kadınlar vardı ve erkekler eş ve cariye alıyordu o zaman neden cennette de erkege cok eşlilik var huri veriliyor? Ben anlamıyorum ve üzülüyorum neden her konuda oldugu gibi din konusunda da kadının düşüncelerinin hislerinin bir önemi yok hangi kadin kocasini paylaşmak ister ki neden hep erkekler?

0|0
16|28

En İyi Erkek Görüşü

• Dünyada Evli Olupta Cennete Beraber Girenlerin Evlilikleri Devam Edecektir. Dünya Kadınları Hurilerden Daha Güzel Olacaktır.

Dünyada İki Evlilik Yapıp Hep Birlikte Cennete Gitmişlerse Orada da Bu Evlilikleri Devam Edecektir.

Dünyada Hiç Evlenmemiş Olan Erkekler Hurilerle Evlenebileceği Kesin Olmakla Beraber Onun Gibi Bekar Kalmış Biriyle de Evlenebilir.

Dünyada Bekar Kızlar İse Cennette Arzu Ettikleri Biriyle Evleneceklerdir.

Ancak İman Sahibi Olmayan ve İnkar Üzerine Ölenler Eşlerinden Ebediyen Uzakta Kalıp Cehennemde Ebedi Olarak Kalacaklardır.

Dünyada Evlenemeden Ahiret Alemine Göç Eden İman Etmiş Erkek ve Kadınlar Cennette Evlendileceklerdir.

Fakat Çocuk Olarak Vefat Edenler Bu Durumdan Muaftır.

Müslümanların Buluğ Çağından Önce Vefat Eden Çocukları Doğrudan Cennete Gidecek, ve Ebediyen Çocuk Kalarak Anne ve Babalarına Eğer Cennettelerse Teslim Edilecek, Eğer Anne ve Babadan Biri Cennette İse Ona, Eğer İkiside Cennet'e İntikal Edeceklerse Bir Aileye Teslim Edilecek Geldiklerinde Almak Üzere Eğer Ebediyen Cehennemdeler İse Başka Bir Ailenin Çocuğu Olacaklardır.

Ancak Buluğ Çağından Önce Ebeveynin Teşvikiyle Mecbur Olmadığı Halde Namaz Kılan, Oruç Tutan Çocukları HZ. ALLAH Büyükler Gibi Yaratacak ve Amellerinin Karşılığı Bu Farkı Onlara İhsan Edecektir.

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Olaya yanlış bakıyorsunuz. Erkek kafasına göre çok eşli olamaz. Karısının izin vermesi gerek. Ama insanlar buna uymuyor direk serbest deyip nikah yapıyorlar. Yani eş istemezse erkek alamaz doğrusu bu. Ayrıca aldığı anda eşit davranmak zorunda biri diğerindne dolayı kötü hissederse çok büyük incelikleri var. Öyle evlendim oldu bitti değil.
    Erkekler canım tek eşle yetinmek istemeyen, nefisleri daha aç canlılardır. Çoğu erkek evliyken bile gözünü başka yerlere dikmemek için çaba gösterir. Bu bilindik bir şey. Bazıları dünyada dikkat ettim cennette karşılığını istiyorum diyor. Erkeğin tercihi seni niye ilgilendiriyor? Sen kendine bak. Sanki o erkekle sen yaşayacaksın.
    İstemezsen evliliğin orda devam etmiyor yani başka insanların durumunu niye kendinize dert ediniyorsunuz? Sen görmeyecen o erkeğin ne yaptığını, cariyeside sen değilsin. Erkekte halinden memnun olduğuna göre size ne oluyor? Memnun değilse istemiyorsa istemez senin hayatın değil niye karışmaya çalışıyorsun?
    Kadın kocasıyla devam etmek istemiyorsa etmez böylece kendi yaşamına bakar. Yok istiyorsa o zaman evliliğini sürdürür. Kendine başkasını istiyorsa başkasını bulur o zaman. Sen niye başkalarının sorununu dert ediniyorsun? herkese imkan verilmiş erkek karısını değilde normal hurilerini seçtiyse bu cennetin Allah'ın değil erkeğin kararıdır.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 27

• din insan sözü mü yoksa gerçekten tanrı katından mı geldi bu tartışmaları bir kenara bırakalım

Sen Allah (cc)' ye ve gönderdiği peygamberlere ve kitabına inanıyor musun?
    Evetse

Seni niye ilgilendiriyor ona bu kadar huri verildi bana niye yok diyemezsin

İyilik ve kötülük kavramını sen mi yarattın

Kitap'da deseydi ki kardeşinizi boğazlayın seninde boğazlaman gerekir
    gidip ama kardeşim yazık diyeceksen niye inanıyorsun

2|1
    4|0
    • İnsan kitabı düşünür inceler aklına yatarsa inanır.. Siz önce inanıyorsunuz sonra mantıksız gelsede kabul ediyorsunuz

• inanmak zorunda değilsin zaten neden kasıyorsun

1|1
    0|0
  • Efendim dediklerine göre cennette bir sürü karı kız olacakmış erkekler için ama kadınlara sadece kocası.. Bu durumda kadın kıskanır mı? Evet ama onun çözümü de şuymuş, kadının nefsindeki kıskançlığı alınacakmış ki sorun etmesin.. É birader o zaman erkeğin içindeki çok eşlilik hevesini de al o da tek karısıyla idare etsin değil mi? Tabi başka alimlerin başka görüşleride var cennet ve cinsellik üzerine

3|0
    0|2
  • Kardeşim burada yazdıklarının aslı böyle değil malesef çevremizdeki hocaların kur-ana aykırı hüküm vermesinden kaynaklanıyor ve insanlarımızın Kur-anı okumamasından kaynaklanıyor. İStediğin soruyu sorun biliyorsam kur-ana uygun bir şekilde size açıklayayım.

1|0
    0|0
    • yukarıda dedigim gibi kuranda da geçer huri meselesi ve arapcasında erkeklere diye bahsediliyor yani "hum" kelimesi ile bu erkekler demekmiş huriler için ise "hunne" deniliyor yani ben hepsini biliyorum sadece niye bu kadar düşüncelerimiz kalbimiz yok sayılıyor anlamıyorum

• Kardeşim Huri eş demek :) Sorun çözüldü :D

• Allah o zamanın sırtına göre değil kıyamete göre hüküm koydu. Çok eşlilik kıyamete kadar var ve olacak.
    Erkeğin cinselliğe bakışı ile kadını kıyaslarsan hata yaparsın. Kadınlar romantizm ister erkekler cinsellik.
    Sizin için cinsellik küçük bir parça olsada erkek için çok önemlidir.
    Bunun fizyolojik psikolojik sosyolojik etkileri vardır. Hepsini geçtim, eğer Müslüman isen Allah ne dediyse işittik iman ettik demen lazım.

2|1
    3|0
    • Benim ve sevgilim için cinsellik pek farklı değil. Ben neden 4 eş alamayayım?

• Oysa sevgilim de başka eşler almak istemez. Genelleme yapıyorsunuz, bilip bilmeden.

• @Brüle almak istememeside doğal bişey. Bilip bilmediğimi neye göre hangi bilginize göre eleştirdinz anlamadım. Yeterince bilgim var emin olun

• Bilmediğiniz şu;
    Ikinci eşin ilk Şartı ve kesin Şartı;
    Ilk eşinin rızası yok ise başka bir Eş daha alamazsın.

Erkeğin iradesine değil aksine kadının iradesine bırakılmıştır.

3|2
    3|0
  • Kur'an'ın tamamını okuyan biri değilim. Bu yüzden sana doğrudan ayet, hadis referanslı cümleler sarf edemem. Ancak her şeyi bir kenara bırakıp şunu düşünür müsün birkaç saniye için: Allah kullarından tek bir tanesine bile bu alemde veya öbür alemde haksızlık eder mi?

2|0
    0|0
  • Eş konusu hala geçerlidir o zamanın şartlarında normaldi savaşlar çokluğundan dolayı çokça dul ve yetim vardı. Şimdi bu hüküm kalkmış değil hüküm geçerli lakin en büyük şartı adalet her. yönüyle adalet ve bu adaleti sağlamanın en zoru sevgi bunu kimse eşit şekilde sağlayamaz dolayısı ile tek eşlilik doğru olan.

Huri meslesi yorum yapanların aksine bizzat eşlerdir ilişkide olacaktır. Lakin cennette kıskançlık olmayacağı için kadınların böyle bir derdi olmayacak ayrıca gılman denilenler kadınlara eş değil hizmetçilerdir. Kadın için erkek zaten yakışıklısı olacağı için başka bir arayış içinde olmayacaktır tıpkı dünya da olduğu gibi.
    Lütfen kafasından yorum yapıp dini karalamaya çalışanları dikkate almayalım

1|0
    0|0
  • Cübbeli hocamında dediği gibi cennete girdikte kısknama kaldıydı bir dur önce bir cenneti kazanalım hele :) insanı incitcek bir söz bile duyamayacağın cennette onunda bir hali yolu vardır elvet

2|2
    4|0
  • Çünki islam erkek egemenli bir dindir
    Kocası karısını yatağa cagirinca gelmeyen kadına melekler lanet eder diyen bir lanet dindir

3|1
    1|1
  • Cennete şehvani bir şey olmayacak ve Allah ın cennette vaadettiği hizmet edecek Melek'ler. Ki bu kadınlar içinde erkek hizmetçi Melek'ler vaadediyor. Dünya da iken birbirlerinden memnun olan eşlerin orda da beraber olması ilk öncelik zaten.

2|0
    1|1
  • Öteki tarafta kıskançlık yok...
    Kötü olan duygular bu dünyada kalıyor...
    Erkek ile kadın burada eşit değildir çünkü erkek her zaman çokça kadın isterken ki bu 4 eşe kadar sınırlandırılmıştır çoğaltılmamıştır kadın ise sadece bir tane olsun ama tamamen bana ait olsun der...
    Öteki dünyada eşin seninle birlikte olacak ve kıskanmayacaksın...

0|0
    0|0
  • Şimdi o konuda haksızsın cennet anaların ayakları altındadır diye en büyük önemi vermiştir dinimiz Peygamber efendimize kime iyilik edelim diye sorulduğunda annene demiş 2. Sinde yine annene demiş 3. Cüsünde yine annene demiş daha çok örnekleri var cennete girde bunlara takılma

0|1
    0|0
  • sana sunu soyle açıklayım guzel ınsan dunyadakı eşi hurılerden o kadar cok guzel olacak cennetde erkek kişi hurilere donup bakmayacak bıle yani 10 tane çirkin kadın bir tanesi o kadar cok guzelkı erkek 10 taneye bakmaz bır taneye bakar değilmi bu dunyada işde sen kocanın gözdesı olacaksın cennte cunku centte hurıler bıle senın guzellığne ulaşamıcak olmasından dolayı hurıye donup bakmıcak :)))

0|0
    0|0
  • Hurilerin cinsiyetinin ne olduğu ve ya cinsel bir durum yaşanacağına dair bir şey yok. Götlerinden element uydurmasınlar.

1|0
    1|1
  • Şöyle bişiy var öbür dünyada erkeklere huri verilecektir dogru ama , hizmet için , ama sunu demektedir de öbür tarafta evli insanların eşi herzaman bütün hurilerden guzel olacaktur ve kimse huri istemeyecektir, ve aynı zamanda deniliorki öbür tarafta allah ve peygambere şahit oldugunuzda hiç birsey umurnuzda olmayacak hep onları görmek için yasayacaaksnızç

0|0
    1|0
  • Cennette kıskançlık gibi bazı duygulardan yoksun kalacaksın duyguların yok olacak benimde en çok kafamı kurcalayan sevdiklerim cehennemdeyken ben nasıl bunu bilerek zevkle cennet hayatı yaşarım diye düşünüyodum. Dünya psikolojisiyle düşünmeyeceksin.

1|0
    0|0
  • Sen birak bunlari mantikli konusmak, ogrenmek stersen anlatalim.

1|1
    1|0
  • Mesele ney biliyormusun? Kuaran-ı okumaman kulaktan duyma bilgileri yargılıyor ve sorguluyorsun. Türkçe meali okumanı öneririm. Belki de bu sorduğun soruya kendin de güleceksin!!!

0|0
    0|0
  • Evet Sende Size Göre Haklısın Ama İslamda Cömertlik Fazladır O Yüzden Çok huri Veriliyor Ve Allah Öyle Uygun Görmüş Erkeklerin Fikri Soruluyor Teşekkürler

0|0
    0|0
  • Allaha inanıyorsan sıkıntı yok

0|0
    0|0
  • Erkeklere demiyor inananlara diyor.

0|0
    0|0
  • orda kıskançlık olmcak böyle düşünmiceksin sorun yok ;)

0|1
    2|0
  • Kim diyo sana çok eşli olma diye

0|0
    0|1
  • Etkeğe verilen kafınafa veriliyor cennette adıda gılman

0|0
    1|1
  • şu an ki hayatta nasıl görüyorsun

0|0
    0|0
  • Neden hep biz neden fazlalık hep bize çok eşlilik güç para vs

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 15

• aklı peygamber yapmamak lazım.. yoksa ınsan gunaha duser.. Allah en ıyısını bılır. kullarına da zulmedıcı degıldır.
    www.facebook.com/.../631513553546280

1|1
    1|0
  • çünkü güç erkektedir. Bir erkek gerektiği zaman eşini ve ailesini idare edebilir. Ama kadınlar hep duygusaldır duygusal davranırlar ve o yüzden idare yetenekleri kısıtlıdır. Allah gücü erkeğe vermiştir. Bazen çok sorgulamamak gerek.
    Allah öyle istemiş. Öyle oluvermiş. Buyrulur ki " siz 4 eşi idare edemezseniz sizin için en uygun olanı tek eştir" Peygamberimizin 12 eşi vardı ama bazılarını himayesi altına almak için evlendi. Nefsi düşünerek değil. :)

0|1
    1|0
  • islâmda kadına değer verilmeseydi Cahiliye Döneminde diri diri yakılırken kızlar nie peygamberimiz buna karşı çıkıyodu eğer Allah Kadınlara değer vermeseydi nie kuranı o dönemde o insanlara indirsin ve hiç bir erkek adına Yazılmış sure var mı tabiki de yok ama bayan anlamına gelen Nisâ sûresini yine Allah sadece kadınlar için indirmiştir. Ve yine Babaların ayağının altına cenneti sermiyoda annelerin ayağının altına nie cenneti seriyor.
    erkekler tüm eşleri hakkında hesaba çekilirken bayanlar sadece Kocasının Hakkı için hesaba çekilir ve peygamberimizin çok eşlilik yapmasının sebebi de İslam'ı her topluma yaymak dul Kadınları korumak yetim kızları korumaktır. ve bu devirde de hiç bir erkek çok eşlilik yapamaz çünkü bunlar daha bir taneye sahip çıkamıyor

0|0
    0|0
  • Cennette oyle bir sey mujdelemiyor Allah.
    Huri eş demek.
    Eş sadece erkege yok.

Sapik dusunceler islammis gibi konusmayin.

Allahta tek esliligi tavsiye ediyor.
    Cok eslilik sadece ruhsattir. Istege bagli degildir.

1|0
    2|1
  • Hakketten he hep erkekler ama pek takmıyorum ben farzlarımı yerine getireyim yeter 😃

0|0
    0|0
  • Din uydurmaca.

2|2
    2|6
  • savaşta erkekler ölünce kadınlar ortada kalıyordu bu yüzden çok eşlilik vardı huriye gelince bu dünyada eş bulamayanlar eğer cennetliklerse ahirette hurilerle karşılaşacaklar ama bildiğim kadarıyla erkeklere demiyor herkes için geçerli bu

0|0
    0|1
  • Huri kadın demek değil. Öncelikle müslüman larn bunları öğrenmesi gerek

0|0
    0|0
  • Kadına Sıfır değer veren bir toplumdan binlerce yıl önce çıkmış bir kitabı referans alarak 21. Yüzyılda yaşamaya çalışmak ne kadar mantıklı sence?

1|0
    2|4
  • Huri falan yok

0|0
    0|0
  • Çünkü muhammed erkekdi :) islamı sorgulamalısın. bende şu an sorguluyorum dinden çıktım nerdeyse

1|1
    2|1
  • cunku oyle ve eger istersen inanmak zorunda degilsin

2|1
    0|0
  • O ayetin tercumesi aynen şöyle :
    "Aralarinda adaleti saglayabilirseniz evlenin, ama saglayamazsiniz" virgül var orda virgül. Bizim erkekler gormuyor
    Eeee peygamber niye evlendi o zaman? diye cevap veriyorlar.
    Hasbam citalari bayagi da yuksek herkes de kendini peygamberle kiyasliyor.
    Sirtimla gülüyorum.

1|0
    2|0
  • Erkeği yucelten din

1|0
    1|1
    • Bizim dinimiz kadını erkekten daha üstün tutmuştur. Öyleki Kuranda hiç görmedim erkeği cennete kolayca sokacak birsöz. Ama cenneti annelerin ayakları altına sermiş bir dinimiz var şükür..

• Namazı bozan şeyler kara köpek, eşek, domuz ve kadındır.
      Sahihi Müslim, Salat 265; Tirmizi Salat 253/338 Ebu Davud, Salat, 110/720

Uğursuzluk üç şeyde vardır: Kadında, evde ve atta.
      Ebu Davud, Tıb, 24/3922; Müslim, Selam, 34/115 Buhari, Nikah, 17/4805

Kadınları zarar vermeyecek miktarda aç, aşırı gitmeyecek kadar da kıyafetsiz bırakınız. Çünkü kadınlar iyice doyar, güzelce giyinirlerse onlar için dışarı çıkıp gezmekten daha sevimli bir şey yoktur. Fakat onlar biraz aç, biraz da çıplak kalırlarsa onlar için evde oturmaktan hayırlı bir şey yoktur.
      İbnül Cevzi, Mevzuat, II/282283; Suyuti, Leali, II/154 İbn Arrak, Tenzihü’şŞeria, II/212213

• Kocanın vücudu irin ile kaplı dahi olsa ve karısı onu yalayarak temizlese yine de kocasının hakkını ödemiş olmaz.
      İbni Hacer El Heytemi 2/121 Ahmed b. Hanbel, Müsned, V, 239

Kadınlara danışmayın, onlara muhalefet edin. Kadınlara muhalefet edin, zira kadınlara muhalefet berekettir.
      Kadınlara Dîni Bilgiler 44,45 Suyuti, Leali II, 147; İbn Arrak, Tenzihü’ş Şeria II, 210

Kim ki karısına itaat ederse Allah (cc) onu yüzüstü Cehenneme atar.
      İbn Arrak II, 215

Başlarına bir kadını geçiren bir kavim asla iflah olmaz.
      İbni Hanbel Müsned 5/43,50; Tirmizi Fiten:75 Nesai Kudat:8; Buhari Fiten:18

Kadınlara yazıyı öğretmeyin. Dikişi ve Nur Suresini öğretin.
      İbnü’l Cevzi, Mevzuat II, 269

"Bir adam karısını cinsel ihtiyacını gidermek için çağırdığı zaman, kadın hemen o çağrıya uymalıdır. Kadın, tandırda (fırında, ocakta) o anda iş görüyor olsa bile.."
      Tirmizi, Sünen, Kitabu'r-Rıda/10, hadis no.1160

• Kadinlara da gilman adi verilen esler verilecek hurinin erkek versiyonu. Yani orada kocani istemezsen tam istedigin gibi biri ya da birilerini verecekler :)

2|0
    2|1
Yükleniyor...