Kaderimizi degistirebilir miyiz?

Simdi sorum su oturup kaderimizde varsa biseyler sebep olur deyip beklemek mi dogru olan yoksa o sebepleri biz yaratıp kaderimizi kendimiz mi cizeriz? Yani acaba o sebebi bulup biseyler yapmakta kaderimizde yaziyo mu? Kafam cok karisti simdi ☺

0|0
7|18

En İyi Erkek Görüşü

• Değiştirebilirsin. Bir insanın kaderinde 2 esas vardır. Biri tanrının sana bahşettiği şeyler değiştirilemez kader. Diğeri kendi çizdiğin kader. Mesela Doğumun ile ölümünü tanrı belirlemiştir zaten bunu değiştiremezsin. Ama o iki tarih arasında olacak her şey senin iradene kalmış. İnsanoğluna bu yüzden irade bahşedilmiştir.

1|0
    0|0
    • Yani yasadigimiz olaylar kaderimizde yazili degil. Kaderimde yaziliysa o bana gelir diye hic beklemim o zaman ben ☺

• Oo Ahmet burayaaa geleceeek 😂😂😂

• :)) Bekleriz enişteyi

En İyi Kız Görüşü

• şimdi kaderimizi biz kendimiz çiziyoruz yaptığımız seçimlerle
    ve bunların hepsi önceden belli...
    yani senin ne yapacağını Allah (cc.) biliyo..
    senin önünde tabikide seçenkeler oluyo ,
    senin seçimin sadece biliniyo
    mesela kaderi beklemeyi seçiyosun bu biliniyo
    ya da kaderini yaşamayı seçiyosun bunu Allah biliyo..
    ne kadar anlatabildim bilmiyom ama :)

1|0
    0|0
    • Gayet guzel anlattin. Irade bizde ama neyi secip secmicegimizi Allah biliyo suphesiz. Yani kukla degiliz birilerinin yazdigi senaryoyu oynamiyoruz.

• aynen özetlediniz siz :)

• Sayenizde ☺

Erkekler Ne Diyor 17

• İsra suresi 13. Ayet..

Biz insanlarin kaderlerni kendi cabalarna bagli kildik... yani belli yere kadar kader sonrasi seçim ozaman dunyaya gelmemizin amaci olmazdki secim olmasa

1|0
    0|0
  • Dualar ve iraden... Cevap bunlarda

1|0
    0|0
  • sen elinden geleni yap gerisini Allah'a bırak tevekkül et O'nun senin için illa ki bir planı vardır hepimiz için olduğu gibi... ;)

2|0
    0|0
  • Kader;yolun tamamını değil, sadece yol ayrımlarını verir. Güzergah bellidir. Ama tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir. Öyleyse, ne hayatın hakimisin, ne de hayat karşısında çaresiz !

1|0
    0|0
  • kader konusu iç içe geçmiş labirent gibidir girersin çıkamazsın

1|0
    0|0
  • Kaderi beklemek doğru olmaz sebebler çıkar mühim olan onları değerlendirmek olur

1|0
    0|0
  • Kader diyelim gitsin be

1|0
    0|0
  • değiştirirsin tabi

1|0
    0|0
  • Kaderi tasarlayamazsın
    Varsa yaşarsın yoksa bakarsın :)

0|0
    0|1
  • Allah ın verdiğine razı olmak lazım ama tabi çalışmak mücadele etmek lazım fakat olmuyorsa da kötü oluyorsada kadere razı olmak lazım doğru olan hayırlı olan neyse o olsun demek lazım

0|0
    0|0
  • kendi çizdiğimiz yol var zaten :D

0|0
    0|0
  • ne yapıyosan ne karar alıyosan hepsi yazılı zaten. yani bişeyleri beklemekte yapmakta kaderinde olan. ister bilerek olsun ister de bilmeyerek..

0|0
    0|0
  • Elinden geleni yapıp sonunu Allah a bırakmaktır tabi dua etmek de çok onemli

0|0
    0|0
  • ben kaderimi hep değiştirmeye çalıştım ama olmadı hayat hep olumsuzluklarla geçiyo

0|0
    0|0
  • kader neyse odur be ben cok ugrastım degısmedı :(((

0|0
    0|0
  • Kader kavramı kaybedenlerin bahanesidir

0|0
    0|0
  • kaderimize sokayım mk (emojesiz :/ )

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Kaderini değiştirsen bile nerden bilceksin değiştirdigini? Yazılı senaryo olarak elimize vermediler ki kaderimizi :-D

1|0
    0|0
  • kaderimizi kendimiz yazarız

1|0
    0|0
  • Dualarla degistirebilirsin

0|0
    0|0
  • çok düşünme.. nasıl istiyosan nasıl yaşamak istiyosan öyle ol kendini kasma sonuçta hiç birimiiz kaderde ne olduğunu göremiyoruz... o nedenle kader derin bir konu... fazla kurcalama... ne isityosan onu yap... kaderini sen çizer sin.. her sey kaderde yok.. mesela kalkıyorum oturuyorum bu değil kader mesela evlilik kader de var ya da okul kazanmak

0|0
    0|0
  • Evet o sebebi bulup biseyler yapmakta kaderimizde yaziyodur.

0|0
    0|0
  • Kaderimizi kendimiz reğiştiremeyiz yazılı yaşıyoruz
    Çok çalışıp oss yi kazanamadım az bir çalışmayla kazanıp memur olan var
    2 Yıllıkbölum okudum
    Sonra aof okudum şimdi de kpss atanamıyorum yaş 31 evlenemedim hala ilkokul mezununa kaldım
    Kader değişmiyor
    Bazı insan oturduğu yerde kıymetli bazğsı ne kadar çalışsada bir yere gelemiyor
    Kader değişmez

0|0
    0|0
    • Ya iste boyle olunca kafam cok karisiyo benim

• Kadr yazılı değişmez keşke değişse
      Hergün dua ediyorum

Yükleniyor...