Ateistliğe yöneliyorum. Ama İslam'dan vazgeçmeme engel olacak birşeylere ihtiyacım var. Dini bırakmak istemiyorum?

Kendimi sorgulamaktan dindeki bazı şeyleri saçma bulmaktan alıkoyamıyorum. Sorgulamak yanlış değil belki ama benim ki dini inkar noktasına geliyor. Aklımdaki şeylere kimseden inandırıcı cevaplar alamıyorum. Bir yanım inanıyor bir yanım sürekli saçma olduğunu söylüyor. Ne yapacağımı bilemiyorum. Rica ediyorum din dinsizlik tartışmalarına girmeyin. Sorum müslümanlara zaten. Hiçbir zaman dini yaşayan bir insan olmadım ama inancım vardı en azından. Bazı şeyler yanlış gelsede Allah inancım oldu hep. İki yıl öncesine kadar tamamen inançlarımı kaybetmiştim. Babamın ölümünden birkaç hafta önce onun ölümüne işaret olan rüyayı görene kadar. Ondan sonra hep tam anlamıyla islama inanmak istedim ama olmuyor hep kafamda saçma olduğuna dair düşünceler. Ne yapayım?

0|0
4|17

En İyi Erkek Görüşü

• Bizi yaratmasının sebebi kendisini anlayacak en iyi varlıkların bizler olmasıdır... Allah ezelde vardı hep vardı ve var olacaktı ama bizi yaratmayı murat etti peki bizim özelliğimiz nedir sürekli kulluk eden melekler sadece programlanmış şekilde ibadetlerini yaparlar fakat insanların özelliği ise kötü varken iyiliğe yönelmeleri... öyle dürtülerimiz var ki bizi yoldan saptırıp çok kötü bir insan yapacak kadar fakat bir de öyle iyi yanlarımız var ki bizi meleklerden de üstün kılacak kadar onlardan üstün olabiliriz çünkü seçimlerimiz var ve işimiz cidden zor... Yaradanla ortak noktalarımızdan birisi bizim cuzi iradeye sahip olmamıza rağmen yine de seçimlerimizi iyiden yana kullanıp şeytanın yolunu terketmemizdir... Diğer taraftan hiç kimseye hesap verme gereği duymayan Yaradan da aynı şekilde insanlara veya evrendeki diğer canlılara zarar verip eziyet etmek yerine iyiliğinive onları mutlu etmeyi irade buyurmuştur insanlar çektikleri hayatın zorlukları sayesinde ve dürtüleri sayesinde Yaradanı belki de evrendeki diğer canlılardan daha iyi anlama kapasitesine sahiptir... Diğer taraftan şeytanla yapılan pazarlık evet vardır ama şeytanın senin üzerinde hiç bir hükmü yoktur gelip de elinden tutup seni günaha götürmez sadece vesvese verebilir eh zaten dünya da deneme yeri değil mi? Sınavsız okulu geçebilir misin çeldirici şıklar neden var sınavda en kolayı test olan yazılıda bile?

2|0
    0|0
    • Güzel açıklamıştır sağol:) Ben bizi yaratmasından çok niye sınava tutuyor ona takılsım

• iyi olmana sevindim... hocaların sohbetlerini dinle ya da şimdikilere güvenemiyorum diyorsan eski iyi alimlerin çokça yazdığı kitaplar var çoğu sorunun aslında daha önce de sorulup cevaplandığını görürsün... kendine iyi bak

• teşekkürler umarım şimdi daha iyisin :)

En İyi Kız Görüşü

• Burada bir şey söylemek istemiyorum çünkü çok hassa bir konu yanlış bir şey falan söylerim ters teper. Kesinlikle Din alimlerinden destek almanı tavsiye ederim.

0|0
    0|0
    • Galiba ama bilmiyorum o şekilde sağlam, sorularıma yanıt alabileceğim birine nasıl ulaşabilirim

• Diyanet işleri fetva hattını ara onlar yardımcı oluyorlar. Ya da çevrendeki cami hocalarıyla konuş onlarda yol gösterebilir.

• Diyanet İşleri sorularımdan isyan eder valla:) Maille falan ulaşabileceğim yerler olabilir miki daha iyi olur benim için

Erkekler Ne Diyor 16

• Sanirsam ilk sorun neden imtihan ediliyoruz? İlk önce şunu söyleleyim sorduğun tümüne soruların cevabı tasavvufu ve islami ilimlerin birçok dalında çözüm bulunmuş, bize bize düşen sadece bu kaynaklari biraz okumak, ama yinede bildiğim ölçüde yardımcı olmaya çalışayım. İlk sorunun cevabı kalu belada yatıyor Kalu bela diye bilinen olayda hepimiz rabbimiz diye Allahı (c. c.) kabul ediyoruz. Allahta bizi imtihan ediyor Dünyaya gönderiyor önümüze çeşitli Fırsatlar veriliyor seçme hakkı tanıyor acaba Rabbini unutacak mı yoksa sözünde sadık mı kalıcak diye. Ya Cevabı biliyor mu biliyor ama bizim verdiğimiz cevabı görmemiz için dünyaya gönderiliyoruz. Şeytan ise sadece samimi kulların samimi olmayanların ayrılmasında bir vesile, araç.

0|0
    0|0
    • Teşekkür ederim cevap için. Peki önerebileceğin kaynak var mı. Gerçekten güvenilir sadece İslamı anlamaya yönelik özellikle cemaatlerin kaynakları falan olmayan.

• Haramlara gitmiyorum diyemem açıkçası onların günahını çekerim zaten:) Şu an bir sorum yok çoğu cevabı aldım gibi. Teşekkür ederim ilgin için:)

• Rica ederim umarım biraz yardımcı olmuşumdur.

• Sana kısa bir acıklama yapayım :

Hikaye gercektir bu arada :

Zamanında muhretemin birine ahali devamlı şöyle der. Ya arkadaş takıldın bir inancın peşine, ibadetten, inançlarından, yasaklarından günahlarından alı koyamadın kendini... derler. Ya derler sandığın gibi cennet yok ise. Biz günümüzü gün ediyoruz. Yasaklar koymuyoruz kendimize. o vakit sende üzülmezmisin derler.

Muhterem cevap verir. Diyelim ki dediğiniz gibi bir cennet yok. Sorgu ve sualde yok. Siz kazanacaksınız o vakit gibi dursada ben yaptıklarımdan rahatsız değilimki. Bende kaybetmiş olmayacam. En azından ardımdan kötü söz edilecek hallerim olmadı der.

Ekler :

Peki ya Cennet ve Cehennem gerçek ise. İşte o zaman ben kazanırken siz benim kadar şanslı olmayacaksınız der.

Lafım şu sadece " Ateşe dayanabildiğin kadar kumar oyna"

Selametle ;)

0|0
    0|0
  • Troll değilsen istediği kadar vazgeçmeye çalış geçti o artık, her gördüğün olayda bu ne saçmalık l*n diyeceksin ve artık deist ya da ateistsin, aramıza hoş geldin.

0|0
    0|0
    • Trol değilim. Uzun zamandır bu sorularla boğuşan biriyim

• Bırak gitsin :D

0|0
    0|0
  • Aynı noktadan döndüm bende.. Bana sorabilirsin.. Özelse soruların özeldende yazabilirsin. Bildiğim kadarını anlatırım sana

0|0
    0|0
    • Mesela en başta Allah bizi niye yarattı. Hadi yarattı tamam ama bazı şeylerden dolayı hani kendimizi oyuncak gibi hissediyorum. Sanki bir filmi izler gibi bizi izliyor. Niye bizi yaratıp bu dünyada bir sınavdan geçirip sonunda cennet cehennem gibi bir sonuca mahkum ediyor. Haksızlık değil mi bu. Hele birde şeytanla tartışıp şeytanın ben insanları yoldan çıkaracağım demesinden sonra böyle bir sınavdan bizi geçirmesi. Şeytanın pisliğini niye hepimiz ödüyoruz. Bana tapacaksınız diyor Allah insanın egoisti gibi birşey bu. Kendine tapacak varlıklar yaratıyor. Yanlış şeyler yazarsam kusura bakmayın ama kafamdakileri anlatmam gerek.

• Bende mobilden giriyorum ve emin ol yazması tam bir eziyet oldu umarım faydası dokunur :)

• Olmadı diyemem oldu tabiki. Emeğine sağlık:)

• İslam inanlara yol gösterir..
    Ben inandığım için yol gösterdiğine inanıyorum.
    3, 4 kez okudum bitirdim, tekrar tekrar okumaya gayret ediyorum.
    Soru işareti takılan ayetlerin cevabını başka ayetlerden alıyorsun..

0|0
    0|0
  • “Bir köy muhtarsız olmaz. Bir iğne ustasız olmaz, sahipsiz olamaz. Bir harf kâtipsiz olamaz, biliyorsun. Nasıl oluyor ki, nihayet derecede muntazam şu memleket hâkimsiz olur?

0|0
    0|0
  • Sor bana sorularını ben deistim ama çoğu sorunun cevabını biliyorum benim kendi sorularım var onlara cevap bulamadığım için deist oldum

0|0
    0|0
  • kardeşim bak şu duzene bunların hepsının tesaduf olduguna ınanabılıyomusun ben sna sorayım cevap aldıktan sonra ugrasırım

0|0
    0|0
    • Buna inanamıyorum. Ama İslam'da da kafama oturtamadığım şeyler var işte

• Mesela en başta Allah bizi niye yarattı. Hadi yarattı tamam ama bazı şeylerden dolayı hani kendimizi oyuncak gibi hissediyorum. Sanki bir filmi izler gibi bizi izliyor. Niye bizi yaratıp bu dünyada bir sınavdan geçirip sonunda cennet cehennem gibi bir sonuca mahkum ediyor. Haksızlık değil mi bu. Hele birde şeytanla tartışıp şeytanın ben insanları yoldan çıkaracağım demesinden sonra böyle bir sınavdan bizi geçirmesi. Şeytanın pisliğini niye hepimiz ödüyoruz. Bana tapacaksınız diyor Allah insanın egoisti gibi birşey bu. Kendine tapacak varlıklar yaratıyor. Yanlış şeyler yazarsam kusura bakmayın ama kafamdakileri anlatmam gerek.

• yandex.com.tr/.../search izlemedıysen bı kere ızle

• Aynı durum bende var bazı işaretler den dolayı vazgeçemiyorum ama soru işaretleri var ışte istersen ozel den konuşabiliriz.

0|0
    0|0

• Kaç kere girer çıkar oldum bilsen😃babam ölene kadar tam anlamıyla çıktım gibi birşeydi:Artık kalıcı olmak istiyorum. Herşeyi sorgulamak lazım dedik ama bununda sonu gelmiyor😃

• Ama şunu da bir düşün , herşey açıkça belli olsa herkes Müslüman olurdu sınavın anlami kalmazdı. Düşün insan gibi bir varlık var ve diğerlerinden farklı ve ölüyor acaba öldükten sonra yok mu oluyor ya olmuyorsa ya sonrası?

• Doğru yoldasın evlat

0|0
    0|0
  • kafandaki soruları etrafındakilere sorma gidip müftüyr, imama vs. sorabilirsen daha iyi olur

0|0
    0|0
    • Sağlam birini bulmam lazım.

• Biraz Meal oku...

0|0
    0|0
    • Okudum zaten

• Aynen bende öyleyim. Bir de adaletsiz herşeye isyan ruhu var. Gerçekten zor oluyor

• Benim En Büyük Karşı Çıktığım Herkesin Görüşüne Saygı Duydukça Seni Salak Gibi Herşeye İnanırmış Gibi Görmeleri Kadar Delirten Bişi Yok...

• islamı bir güzel araştır kafanda ki soru işaretlerine bir çözümü olur

0|0
    0|0
    • Bulamıyorum işte sorduğum kişilerden de ikna edici cevaplar alamıyorum. Müslümanların çoğu da İslamı tam anlamıyla bilmiyor çünkü.

• Bu en temeli aslında. Bunun cevabı çok önemli. Bunun dışında cennet cehennem kavramıyla ilgili var. Diyelim ki bu soruya tatmin edici cevabı aldım. Ki bu benim için çok önemli. Bu seferde aklıma şu takılıyor. Niye allah inancı olmayan direkt cehenneme gidiyor. Çok iyi yürekli insanlara faydalı ateistler var. Bu insanların sırf allaha inanmadıkları için cehenneme gitmeleri de adaletsiz ve egoistçe geliyor. Yani allah onların kendisine tapmalarından çok nasıl insanlar olduklarına bakmalı bence

• bunları özelime yazma ihtimalin varsa daha iyi olur birini sorarsın çözümü bulduktan sonra diğer soruna geçersin bu daha kolay ve iyi olur ikimiz için

• 0|0
    0|0
    • Mobilden giriyorum paket biter:)

• O zaman normal girdiğin bir gün izlersin

• Tamam teşekkürler

• Allah inancın varsa inanmaya devam et bırakma derim, ama dinlerde sıkıntı yaşıyorsan deistliğe yönelmen gerekir

0|0
    0|0
    • Sorunum dinle alakalı aslında evet.

Kızlar Ne Diyor 3

• İslam insanın aklını ve yaratılışını destekleyen bir dindir. Bence ilim mevzusuna kendini biraz daha vermelisin. Dini Müslümanlardan örnek alarak öğrenirsen çıkmaza girersin çünkü Müslüman nefsi ile hareket edebilir yanlış işler yapabilir. Mantığına uydurmaya çalışırsan da olmaz, çünkü mantık da o kadar pozitif bir bilim değildir. Bir zamanlar mantıklı olan bir zaman sonra çürütülebiliyor çünkü. Kaldı ki Allah mantığımızın dışında olan şeyleri de yapmaya Kadirdir... Örneğin mantıken bir iki ay içinde ölmesi gereken bir adamın 15 yıl yaşamaya devam etmesi gibi... 9. kattan düşen bir insanın burnu bile kanamadan kurtulması gibi. Bu ibret verici olayları da düşünmelisin. Bu yüzden dinde doğrudan mantık aranmaz. Çünkü bizim bildiklerimiz bilmediklerimizin yanında denizde damla bile değil... Bizim o an mantıksız olarak düşündüğümüz şey aslında mantıklıdır ama biz henüz onun ilmini bilmiyoruzdur. İnsan bilmediği şeyde akıl karışıklığı yaşayabilir... Doğru kaynaklar ve tefsirlerden kendin öğrenmeye çalış. İlmin artarsa sorularına cevaplar da bulursun...

0|0
    0|0
  • Beni kandırın diyorsun yani.

0|0
    0|0
  • Ne hissediyorsan onu yaşa

0|0
    0|0
Yükleniyor...