Kurani, bir insan yazmis olamaz mi?

Simdi sizlerin aksine ben dusunen bir adamim. Mantikli dusunurum.

Eger bir Allah var ise ve kendisine iman etmelerini istiyorsa kitap gonderir. Ve bu kitapta her seyi anlatir. Kuran yetersiz midir ki sunnete hadise basvuruyor insanlar? Daha dogrusu Allah yetersiz midir kendini kanitlamakta?

Meal okumayin tefsir okuyun diyorlar. Neden? Allah'in bizzat gonderdigini okumak yerine neden tefsir okuyalim?

Cunku kuran'da hicbir sey anlatilmaz. Ne atom bombasi ne uretim ne ticaret. Sadece tehdit var. Alimler de ''bak hele bak bak burada atomdan bahsediyor'' diyor. Alakasi yok.

Ve kuran okuyanlar elestirel gozle okumuyor. Bu cografyada dogdugunuz ve anne babaniz musluman oldugu icin muslumansiniz.

Size incil, tevrat, zebur desem hemen sazan gibi atlarsiniz ''onlar degistirildi de sacma da son kitap kurandir da falan filan''

Bu kafayla kurani okudugunuz surece tabi size kusursuz gelir. Sıg okuyorsunuz

0|0
11|21

En İyi Kız Görüşü

• Ben müslümanım ve araştırıp kabul ettim. Bu sebeple önce kendi ön yargılarını kır bizde araştırıyoruz.
    İnsan hayatında bir sürü farklı durum söz konusu. Bunları saymakla bile bitiremeyiz. Kuran bir kitap bunların hepsini ele alacak olsa ortada kitap serisi olurdu. Üstelik yaz yaz bitmezdi. Çünkü çok durum bu söylediğin mantıksız. İncil bile rahipler tarafından yorumlanıyor yani diğer kitaplara doğru desen onlarda her şeyi detaylı anlatmıyorki. Üstelik her durumu tek tek yazamaz zaten bu mantıksız hangi birini yazacak. Özünü verirsin gerisini anlatırsın.
    Kuran hem okunduğunda anlaşılır hemde anlaması zor yerleri olan bir kitap. Hani her şeyi koymamışlar içine diyorsun ya aslında öyle değil. Bir söz birden fazla durumu açıklayabiliyor. Bağlantılı olduğu için tamamını okumak gerekli olabiliyor. Yani bir satır okuyup yanlış anlayan bir sürü insan var. Bu yüzden öyle söyleniyor. Kutsal kitap dediğin zaten geniş anlamları olur. Roman değil ki.
    İşte çok yanılıyorsun bilmediğin detaylarını araştırmadığın için anlayamıyorsun. İslam'da bugünkü tıpın yeni açıkladığı bilgiler çok önceden verildi. Atom kenarda dursun bu bilgilerin kaç tanesini atarak tutturabilirler?
    Ben okuduğum zaman tehditten çok farklı şeyler görüyorum. Sen yazındaki ilk cümlene bile ''sizlerin aksine düşünen adamım'' diye başlamışsın. Daha bizi tanımazken bu kadar önyargılıyken Kuran'ı okuyup anlaman garip olurdu zaten. Kusura bakma.
    Ben ailem müslüman olduğu için değilim bak buda ayrı bir ön yargı :)
    Sen bu önyargılarınla daha çok bilmişlik yaparsın

0|0
    0|0
    • Tarafli arastirirsan bir b*k olmaz. Git ogren de gel mk

• ben taraflı araştırmadım tanımadığın bir kıza küfür edecek kadar zavallısın işte siz bu kadarsınız
      seninde karına kızına küfür eden şerefsizler çıkar aynı senin gibi :)
      ne oldu hoşuna gitmedi tabi araştıran birinin İslam'ı benimsemesi :)

En İyi Erkek Görüşü

• Zaten bir insan yazdı. Bu yaşta masallara inanacak değiliz yani. Boş ver isteyen istediğine insansın, bize ne? Sen kendi yolundan Şaşma, masallara inanma yeter. Bazıları masal sevdalısı, yapacak bir şey yok.

3|2
    1|0
    • Komik geliyor sadece yaptiklari. Ve islami savunmak icin yaptiklari. Bunlar kufur hakaret ediyor. Baskalari kafa kesiyor. İslam diye bir sey olmasa butun bu kaos olmayacak dusunemiyorlar.

Kızlar Ne Diyor 10

• Düşünmek iyi bir eylemdir. Fakat kuran yetersiz olduğu için değil, anlaşılması için vakit gerektiği için tefsir , hadis vb başvurulur. Din ozneldir. 79 milyon insan varsa 79 milyon din vardır. Kuran destansı tarzda yazılmış ezgiler ile söylenen bir şiirdir. Bunu okunuşu ve yazili si ile anlayabiliriz. Kapalı bir anlamı vardır. Her insanın tercüme etmesi için Arapça bilmesi gerekir. Ve neden sadece Arapça? Bunu ınan hiç bilmiyorum. Bu yorumumla belki insanlar beni yadirgayacak çünkü demek istedigim kötüye çekilecek ama Kuran su an çağ dışıdır bunu aciklayabilirim. Yani çağımıza yetersiz bir kaynaktır. Kuran bizim yapmamız gereken şeylerin basitlestirilmisidir. Kuran da yazan dan daha çok şeyler yapmalıyız. Ve insanlar dusunerek, araştırarak müslüman olmalı. Snoop Dog'un musluman olması gibi

1|1
    0|3
    • Katiliyorum. Benim istedigim cahillik bitsin. Butun kitaplari okuyun, evrim teorisini bilin, bilim bilin. Sonra yine musluman olun. İnanmayana ''Din ozneldir inanmayabilirsin sana saygim var'' diyebilsinler. Ama yok. Hamurundan midir suyundan midir. Genelde bunlar saygisiz adamlar. Her seye gelip zina gunah yapma derler. Yobazliktan cahillikten cikamazlar. Cahil olduklari icin her seye inanirlar kanarlar. Hicbiri kuran okumuyor. Kurani birak kitap okumuyor ki cahil adamlar.

• Neden arapça olduunu söyledim okuduysan burdaki mesaj şu biz kuran i arapça ındirdik demiyor sizin dilinizde diyor yani sen turksen türkçe oku diyor

• @kralALİyet Arkadaşım, senin demek istediğini ve gayretini anlıyorum. İyi günler dilerim. Lütfen araştırmayanlara anlatalım ki boşa dil dökmeyelim

• Kuran'ı okurken böyle direk okumayacaksın. O zman hiçbir şey ifade etmez. Okurken durup düşüneceksin nerede ne anlam ifade ediyor anlayacaksın. İşte bu yüzden tefsirini okuyun diyorlar. Ve de herkes tefsir yapamaz. Bu büyük bir sorumluluk ister. Tefsir yazan insanın omuzlarında büyük bir yük vardır. Her kelimeye dikkat etmelilerdir. Çünkü o dini tanıtıyorlar ve en ufak yalnışlıkta bütün insanlığa yanlış bilgi vermiş olacaklardır. Hadisler ise Peygamber efendimizin söylediği şeylerdir. Bu Kuran'ı desteklemek i

0|0
    0|0
    • Dusunen ateist olur.

• Düşünen ateist mi olur? Cahil cahil konuşma. O zman Mevla'na Yunus Emre ateist miydi? Kuran hiç düşünmez misiniz? der. Eğer düşününce ateist olsaydık zaten Allah akıl vermezdi

• Allah akil vermedi zaten. Akil olustu

• Sonuna kdr haklsn sözde müslümanlar anne babalari baska din olsaydı onlarda o zmn müslümanlğı elestireceklerdi

1|2
    1|1
  • Sen istedigini yapabilirsin baskasi seni ilgilendirmez

0|0
    0|0
    • Benim ne yaptigim da seni ilgilendirmez. Kaybol

• Cirkinsin ikimiz de biliyoruz

• Hayir degilim sen beni hic görmedin mesela ayrica böyle konusarak kendini basitlestiriyorsun basitsin insanlarin düsüncelerine saygi duy inanmiyorsan düsüncelerine anlatabiliyor muyum itaat et konusma

• Sorgularken biraz ucu açık konuşalım. Sen bir kitabi eline al ve noktasindan virgulune kadar ezberle. Sonra bu kitabi 3 gun sonra bana soyle. UNUTURSUN !!! ama Kuran öyle değildir. Biri hafız ise ölüme kadar unutmaz. Çünkü Kuran insan sözü değil Allah sözüdür. Özeldir...

0|1
    0|0
  • inan cahil olmasan seninle tartışabilirdim

0|3
    0|0
  • bırak mealini kuran okuyan bile yok doğru düzgün

1|0
    0|0
  • ah sana içten katılıyorum

0|0
    0|0
  • Allah bazı insanların gözünü kapatmıştır sonsuza dek inanmazlar istersen önüne yıldızları ser yinede inkar edeler çünkü insan en büyük nankördür..

0|2
    0|0
    • Allah muslumanlarin gozunu kapatmis bence. Nerde musluman var fakir. Yahudiler zengin

• sıktır.

• Haha noldu pis fakir 2 dk'da ateist oldun bak

• Okuyorlarmi onu de bence. Kuran okuyanda yokki anlasinlar.

0|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 20

• Eleştirel gözle okunmuyor, çünkü yasak, çünkü günah, çünkü cehennemde yanarız. Bu yüzden de sanat, bilim, teknoloji bu coğrafyada gelişemiyor. Çünkü din daha önemli!

Dinden imandan bahsedenler, filistinli çocukları öldüren bir komutanın oğlu/kızı olarak da dünyaya gelebilirlerdi!

Ama söylemeden edemeyeceğim, sorudaki tutumun biraz saldırgan. Daha sakin ve yapıcı bir yazı olmasını dilerdim.

2|1
    0|0
  • Bence kuran kusursuzdur Allah bir peygamber ve bir kitap gönderiyor o peygamberin hayatı bitene kadar yaşanan olaylar ve geçmişte yaşanmış olayları işaret edip ders almamızı istiyor ve kuranı ayetlerle yavaş yavaş tamamlıyor ve o peygamberin sözleri yani sünnetleri yine Allahtan gelen bir idraktır çünkü o peygamber nefsinden konuşmaz nefsi Allahın huzurundadır hiçbir sözü bu yüzden kendi tasarlamış değildir yani bir güzel ahlak ve bir iman için muhteşem bir insan mükemmel bir kitap ve hikmetli bir geçmişle doğruyu işaret ediyor sen kalkıp ben mantıklıyım diyorsun bildiklerin fındık kabuğunu doldurmaz ileri geri konuşma !!

1|1
    0|0
    • Sen bunlari nereden biliyorsun? Allahin sekreteri misin?

• Avukatıyım !! Bir kaç bin yıldır yaşıyorum ve ben imanımı yerden topladım estağfirullah de hamd olsun Allaha La ilahe illallah !!

• Şu Sayfaya kayıt olduğumdan beri gördüğüm en güzel ve en mantıklı soruydu öncelikle tebrik etmek istiyorum senin gibi sorgulayan insanları görünce çok mutlu oluyorum. Kardeşim Biz yanlızca Kur-andan sorumluyuz ve Hadis , Sünnet , icma , tevsir şeytanın dini değiştirmek üzere insanların üzerine kurduğu hakimiyet sonrası ortaya çıkmış hurafelerdir. BU hurafeler tevrat ve incil ehlindede aynı şeilde ortaya çıkmış ve ana dinin unutulmasına sebep olmuştur kardeşim istersen bu konuyu ben sana yüzyzüe de anlatırm.

1|0
    0|1
    • Ben farkindayim sen buradaki yobazlara anlat. Kuran cag disi. 600'lu yillardan kalma. Cahil insanlari kandirabilmek icin islamda tutabilmek icin, kafalarina gore uyduruyorlar degistiriyorlar alimler. Kuran her seyi taa 1400 yil oncesinden goruyormus. Halbuki gordugu yok ha. Kuranin etkisi 600'lu yillara.

• Kardeşim Kur-an eksiksiz herşeyi içinde barındıran bir kitaptır ama okuyan olmadığı için ve onu insanların eksik görmesi yüzünden insanlar ondan alabileceklerini alamıyor hak etmiyorlar yani :)

• Kuranda bir ayet var. "Biz Kuranı akıl sahipleri için indirdik" diye

Bende direkt Kuran okunması taraftarıyım.

0|1
    1|1
  • Kur'an-ı Kerim tüm dünya da aynıdır. Diğer kitaplarda farklar vardır.

0|0
    0|1
  • Kuran'ı bir insanın yazma olasılığı yok
    Eğer Peygamber bize atfen bazı sözler uydurmaya kalkışsaydı, elbette onu bundan dolayı kıskıvrak yakalardık; sonra da onun şah damarını keser atardık. Hiçbiriniz buna engel de olamazdınız. Hakka suresi 46
    Ve ek olarak Kuran'ı yazan insan bunu kendine Nasıl desin Kuran'a birseyler katan Allah'ın en buyuk azabına mahrum kalacak neden desin bu mantık hatasi. Kurani incelediğimiz 7 gök kelimesi telaffuz edilir Gün yevm 365 defa eyyam gunler 30 defa sehr 12 defa telaffuz edilir bitki ve agac kelimesi 26 defa eşit ceza 117 affetmek iki katı 234 kadın erkek eşit telaffuz edilir dunya ahiret 115 şeytan melek 88 defa bunu normal insan aklının 23 yılda hesaplayarak yazması imkansız

0|1
    0|1
    • Kendine neden demesin eğer kendi yazdıysa olmadığını bildiği bir Allahtan mı korkacak

• sen egoist bir dallamasın bence.

Gastly.

1|2
    2|2
    • Sen de gerizekali cahil bir yobaz

• l*n sus sus. Seni tip bile duzeltemez :D

• ne diyosun mağaradan mı çıktın boz ayı kılıklı seni. şu beden diliyle konuşan goril var ya hah o bile senden akıllı ki mantıklı bişi söylüyor. önüne gelene sen ne bilirsin. sen sus. sen konusma oldu babanın çiftliği bura da istediğin gibi at koşturcan. herkes senden izin alcak ha konusurken. itin soyu.

• Düşünmek araştırmak güzel ama neticede dogrularida kabul etmek lazım dünyanın bütün dil bilimciler kuran in insan tarafından yazilamayacagini söylüyor atom mevzusuna gelince allah ju kitapta herseyi açık açık anlattık diyor ama biz arapça yi lugatiyla bilmediğimiz için tefsire başvuruyoruz atom da var embriyoda veya araba yapimida allah kuranda yeryüzünü gezip izleyin diyor bilimde hiç bir şey icat değildir ne kadar top tank helikopter ucak varsa hepsi doğadan yani allahın yatlrattigindan kopyadir anne Babamız müslüman olduğu için Müslümanız demişsin bu konuda sana katılyrm ama buda allahın bize büyük bir nimetidir son olarak allah kitapta bir konuda muhalefete düşerseniz onu allah ve Resulüne getirin diyor ve eğer senin idda ettiğin gibi allah yoksa o bahsettiğin atom kendi kendini nasıl var edebilir?

0|0
    0|0
  • ulan kur'an 6.-7. y. y. inmiş bir kitap ne diyon sen o döneme oradaki insanlara arap toplumuna gönderilmiş.. bütün insanlığa da ışık olarak gösterilmiş.. sen bunu kabul etmiyorsan git başka bir fener al eline onunla önüne bak ya da git ineğe tap ne bilelim yani yap bişiler ama şunu yapma 3 gr. beyninle insanların inançlarını sorgulama reis bu mistik bir şey zaten soyut yani elle tutulmaz gözle görülmez sadece kalpten sevilir.. korktugun için değil sevdiğin için yapıcaksın... hee yok arkadaş ben inanmıyorum diyorsan kimse senin kafana silah doğrultmuyor ki olum zaten...

0|0
    0|0
    • Neden? Sen 2 gr beyninle musluman olabiliyorsun ama.

• ya bir s. ktir git kafirlerle muattab olmam ben sığır sosu

• Olmam diyip yazmaya devam ediyorsun anasi yobaz keko

• Kuran ı Kerim de herşey açıktır... Değiştirilmiş diğer kitaplar sığ olanda srnsin bsk gizkiden yazıyorsun...

0|0
    0|0
  • Kuranda kötü bir şey den bahsediyor mu sence

0|0
    0|1
  • Tabii ki insan ürünü.

0|0
    0|0
  • Kuran zaten değiştirildi.

0|0
    0|0
  • Hangi insan Kuran'da yazan cümleleri kurabilir? Daha yazım yanlışlarına dikkat etmemişsin bide insanların Kuran'ı yazmasından bahsediyorsun.

Ama tabi böyle düşünerek sorgulaman lazım sonuçta din sorgulamadan öğrenilmez

0|1
    2|2
    • Kuranda yazan cümlelerde bir şey yok ki. Bir sürü tekrar var. Ben geceleri ders çalıştığım için özellikle ramazan ayında gece 03-05 arası çok Kuran çevirisi okudum tvde.

• @okocha6 Ey Muhammed! De ki: "Yemin olsun, eğer insanlar ve cinler bu Kur'ân'ın benzerini getirmek üzere toplansalar ve birbirlerine yardımcı olsalar bile, yine onun bir benzerini meydana getiremeyeceklerdir." (İSRA/88)

Kendisinde şüphe olmayan bu kitabın indirilişi, âlemlerin Rabbi olan Allah tarafındandır.

Bu Kur'ân, Allah'dan başkası tarafından uydurulamaz, lâkin kendinden önceki kitapları tasdik eder ve o kitabı (levh-i mahfuzu) ayrıntılı olarak açıklar. Onda şüphe edilecek hiç bir şey yoktur. Âlemlerin Rabbi tarafından indirilmiştir. (YUNUS/37)

Cevabını aldın mı :D

• Dostum sorunun başlangıcında zaten yargısız infaz yapmışsın bizi mal saf ilan ederek sorunu sormuşsun.. Sen aziz bir düşünürsün bizim sana cevap vermemiz ne haddimize haşmetlimiz :)))

0|0
    0|0
  • Din vicdan işidir ilk önce hissedeceksin ama senin tam olarak derdin ne anlamadım

0|0
    0|0
  • İçinde hiçbir şey birbiriyle çelişmiyor. Bu kadar kusursuz bir insan yok. Büyük günah bu dusuncen

0|0
    1|0
    • Kac kere okudun kurani. Hic okumadan salliyorsun

• Okumadigimdan nasıl bu kadar emin olabiliyorsun? Ben senin okumadigina eminim çünkü sende bu soruyu soracak kafa varsa okumamışsın cidden

• Sktir git mk ergeni.

• Sana her türlü katılıyorum kardeşim. aynı soruları bende sordum.

0|0
    0|0
  • Öncelikle konuya bakış açın yanlış İnkârcı bir şekilde yaklaşırsan doğru yolu bulamazsınız. Bizde zamanında senin düşündüğün herşeyi düşündük sonra doğru yolu bulduk. Arapçadaki her sözcük türkçedeki ni karşılamıyor , o yüzden türkçesi ile bir tutulamaz istersen arapça öğrenip okuyabilirsin. Anne ile baban musluman diye müslüman olmak bence yanlıştır , zaten islam dini sorgulamaya ve araştırmaya izin vermiştir. Kuran i bir şekilde okursan zaten Allah yardim eder , istersen inanma ama benim kafama takılan ayetin bile hemen ardından canlı örneğini yaşadım ve ne kastetmek istediğini anladım. Sen nasıl düşünebiliyorsan biz müslümanlarda düşünebiliyoruz , anlimizda enayi yazmiyor. Bir zamanlar bende tam inanmıyordum sonra nedeninin farkına vardım ve içinde birşey yazmiyor dediğin kitapta insanların inanmama sebepleri bile vurgu yapılıyor , okudukça kendimden utandım ve tövbe ettim

0|0
    0|0
    • Adam ayeti yasadim dedi mk hahahaha

• Allah hiçbir şeye ya da bir kanıta ihtiyacı yoktur. hele senin gibi insanlara hiç ihtiyacı yoktur. dilinin ortasına bir sivilce çıksa eşşek gibi anırırır isyan edersin. işte biz insanlar o kadar aciziz işte!!!
    Allah o kadar güzellikler sunmuş ki bize onları görüp de hala Allaha isyan ediyorsak yazık bize..

1|2
    2|2
    • Herkesi kendin gibi basit ve vasifsiz sanma aslan

Yükleniyor...