Çocuklara isim koyarken nelere dikkat edilmeli?

Aramızda anne baba olanlarda var neye dikkat ederek koydunuz isimlerini. Nelere dikkat edilmeli.

Anket Sorusu

• Okul çağında çocukla dalga geçilmesin yeter A seç
  • Tek isim olmalı B seç
  • Soyadı ile fonetik olarak uyumlu olmalı C seç
  • Çift isim olmalı D seç

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• En önemli kural "Tek isim olmalı" Sınavlarda isim kodlamaktan sınavı yetiştiremeyen insanlar var.2)İngilizce kullanıma da uygun olmalı.3)Dalga geçilmeye müsait olmamalı.4)Olabildiğince kısa olmalı5)Modern olacağım derken Meriçcan tarzı isimlerden uzak durulmalı.Bu çocuk bir gün büyüyecek6)Geleneksel olmanın da suyu çıkartılmamalı.Abdülrezzak büzel bir isim olabilir ancak her daim alay konusu olacaktır.7)Soyadı ile uyumda önemli,Kaya Bilir(doktor) ve Oya Bilir(dişçi) isimli kişilerin muayenehanelerini görmüşlüğüm vardır

Erkekler Ne Diyor 15

• tek isim olmalı, öyle ispanyolca isim gibi olunca devlet dairelerinde karışıklık çıkabilir.

• :D:D laa git bugun karsıma cıkmaa :D formundasın ne yedinde geldin :D:D:D

• @silentnight- eti form :D

• Bence tek isim olmalı, anlamı güzel, söylenişi kolay ve kısa olmalı (en fazla 5 harf). Çocuğun bir gün büyüyüp bir anne veya baba olacağı unutulmamalı. Aman Allah'ım babamın isminin Berkecan olduğunu düşünemiyorum bile. Tam bir facia :))

• Neden Berkecan güzel isim :)))))
      Canberk
      Berkecan
      Bartucan
      Cenkcan
      Canberk

• Söylemesi zor isimler koymayın ki ağzınız kırışmasın ilerde. Örneğin eren koyabilirsiniz ama ümit zor:)

• hemde çok dikkatli olmak gerekir ismi ömür boyu taşıyacak güzel olmalı isim

• henüz baba değilim ama çocuğum olursa annemin yada babamın adını vermek istiyorum. hani olurda koymazsak o ismi anlamının güzel olmasına yani Kuran'da geçen isimlerden birisi olmasına,soyadıyla çelişkili isim olmamasına,dalga geçilecek bi isim olmamasına dikkat ederim.

• Kuran-i Kerim'de geçmesine dikkat etmek gerekir

• anlamlı bir ismi olmalı o kadar...

• Erkeğe erkek kıza kız isim koyarsa problem olmaz :)) eski sevgili durumları falan :PŞaka şakaa... Valla alay edicek isimlerden kacıncaksın bide soy ismine uygun olucak isim böle bi agırlıı olucakk

• ... Cinsiyetlerine dikkat edilmeli.

• iyide bundan son şık şu olmalıydı '' isim önemli değil önemlli olan kişilik falan filan :))'' bu unutulmş .

• Kanımca soyadlarına dikkat edilmeli :) Nitekim ; Şehriye Pilav , Cömert Varlık , Kibar Zorba, Çetin Ceviz gibi isimler var:))

• Dalga geçilecek isim olmamalı biraz da estetik bir isim olursa iyi olu bence. Murtaza olmamalı en azında :D

• seninki harika sanki :)

• Öncekileri Göster
    • onuda bulurum :):)

• bulaman onu işte :D
      Başıma FBI ajanı kesildi :))

• İsim koyacak bir çocuk mu var? anlamadım ben şimdi.Ama anlamlarına dikkat etmek lazım bana göre.Ve tek isim olursa güzel olur.

• İleride rezil etmemek adına ''satılmış, döndü'' vs. gibi isimler koyulmamalı..Aslında kadın, doğumdan sonra çocuğunu ilk kucağına aldığında, milyon yıllık kadın hisleriyle ona bir isim yakıştırır. Fakat bizdeki örümcek beyinli getto sülaleler bebeğin annesini-babasını bu haktan zorla mahrum bırakır. Gider çocuğa eniştesi falan isim koymaya kalkar. Ya da dedenin ismi koyularak, sirkülasyon devam ettirilir. Bir sülalede elli tane aynı isim sahibi insan olur..

• tek isim olmalı

Kızlar Ne Diyor 15

• Çocuklarıma isim koyarken anlamları önemliydi benim için birde kısa olmaları ,neden mi çünkü ilk isimleri uzun olduğu için .

• Kuranda geçmesi önemli bence.

• dalga geçilmemelibi de kuran olmasına dikkat ederimçift isimde sünnet olduğu için olabilir

• Tek ve estetik bir isim olmalı...

• Çift isimden yana değilim. Anlamları güzel olsun, kulağa hoş gelsin, sıradan olmasın ama ecnebiye çalan isimlerden yana da değilim. Bir de kardeşleriyle, anne ya da babasıyla uyumlu isim koynamaya çalışıyorlar ya bazen komedi oluyor.NecmiyeNazmiyeNaciye :))))

• anlamları güzel olmalı... kulağa da hoş gelmeli... çift isim sevmem... diğer şıklarını da gözönünde bulundurmuşumdur isimlerini koyarken...

• isim dediğin anlamlı olmalı...

• Anlamı çok önemli benim için..

• insanalarin dalga gececeyi bir comic isim falan olmamali bence bide soyadina uyguin oal bilir

• Guzel anlami olmali

• iki isimli olmalı bnce ve Kuran-i Kerim'de geçmesine dikkat edilmeli

• D şıkkı hariç hepsi göz önünde bulundurulmalı.

• Kısa, sade ve anlamlı olmalı. İsmim ideal.

• tek isim diyorum. çift isimlerden eninde sonunda biri kullanılmıyor...

• Okul çağında çocukla dalga geçilmesin yeter

Yükleniyor...