İnsan neden çocuk sahibi olmak ister?

gizlikullanici
Birçok insan evlenip çocuk sahibi oluyor ya da olmak istiyor. Mutlaka güzel bir duygudur ancak bunu isteyen bazı insanların uzun vadeli olarak düşündüklerini zannetmiyorum.

İnsan hayaller kurarken hep iyi tarafları düşünüyor ''çocuğum olsun, gezdireyim, ona zaman ayırayım'' gibi şeyler düşünüyor ancak birçok kişinin sonradan çocuğuyla arasının açıldığını ve durumun pek de öyle olmadığını fark ediyorum.

Oysa bir çocuğun dünyaya gelmesi sadece mutluluk getirmiyor insanlara çok büyük bir sorumluluk ve külfet de getiriyor. Hiç bu tip şeyleri de düşündüğünüz oluyor mu ? Yoksa hayallerinizde hep sorunsuz ve size mutluluk getirecek bir insan mı tasarlıyorsunuz ? Çocuk sahibi olmanın getireceği sorumluluk ve sizi birçok yönden kısıtlayacak olması sizi korkutmuyor mu ?

Eskiden birçok insan çocuk sahibi olmak için ''Allah'ın emri'' derdi ancak insanların daha çok Allah'ın emri için değil kendi gelecek planı dahilinde buna karar verdiğini düşünüyorum. Bir de karar vermeden plansız programsız çocuk sahibi olanlar var ki onların durumları daha da beklemediği şeylere dönüşebiliyor daha sonra. Siz hiç böyle bir sorumluluğun altından kalkamayacağınız hissine kapıldınız mı şimdiye kadar ?
İnsan neden çocuk sahibi olmak ister?