Muhabbet kuşum ishal olmuş, ne yapmalıyım?

muhabbet kuşum ishal olmuş, daha yavru 1 aylık ilk önlem olarak şu an yapabileceğim neler var ? lütfen bilgisi olan arkadaşlar paylaşsın önemli benim içinnn!

Güncellemeler:
ölecek diye çok korkuyorum :( kalkıp veterinere götürecek durumum yok şu an, güçlendirecek ne yapabilirim en azından sabaha kadar iyi hissetmesi için ?**
arkadaşlar çok teşekkür ederim ilginiz önerileriniz için... mubişimi gözlem altında tutucam sabaha kadar, araştırdım yer deüişikliği sebebiyle olabilirmiş. ve saydığınız yiyecekler perhiz olayıyla alakalıymış. yarın veteriner nedir ne değildir söyleyecektir. tekrar tesekkur ederim.
Bazılarınız bu denlı aptal olmak zorunda degıl! Iyı nıyetle yol gostermeye calısan arkadaslara tesekkur ederım, bunun dısındakılere kocaman bı nah!

0|0
4|17

En İyi Erkek Görüşü • Muhabbet kuşlarında ishallerin bazıları tedavi edilebilir ama bazıları tedavi edilemeyebilir, muhabbet kuşlarında ishal en büyük oranda ölüm sebepleri arasındadır.  Özellikle muhabbet kuşları uygun oda ısısında bulunmalı ve hava akımına maruz kalmaması gerekmektedir.  Muhabbet kuşları dışkı ve idrarı aynı anda yapma eğilimindedirler.İdrarın rengi süt renginde ve muhallebi kıvamına yakındır,koyu renkli dışkı idrarın etrafında bulunmaktadır,gerçek ishallerde muhabbet kuşlarında dışkı siyah bölgeleri dağılır normal durumlarda dağılmaz.  Muhabbet kuşları yaşamlarının değişik dönemlerinde ishal olurlar.  Mikrobik ve gıdaya bağlı olmak üzere iki türlüdür. Mikrobik olmayan ishalde diyet uygulanır; Mama, yumurta verilmez sade ince yem ve yulaf verilir. Mamalıkta sürekli haşlanmış patates bulundurulmalı ve kaybettiği su kaybı için marulun kart yapraklarından veya ıspanak çok az olarak verilmelidir.  Mikrobik ishalde, kuşun pisliği tahlilinde çıkan sonuca göre ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Bazı ishal ilaçları ise şunlardır: sulfamazettin, koksidin, niflodin.  İshali önlemenin en önemli yöntemi, kafes/kümes ekipmanlarının temizliği,temiz su kullanımı , temiz mama ve yem kullanımı ile mümkündür. Haspır ve benzeri tohumlar elenmeli,temiz kuru bir yerde muhafaza edilmeli ,zaman zaman koklanıp kokusunun normal olup olmadığı tespit edilmelidir.  Küf kokusu olan tohumlar asla kullanılmamalıdır.

  0|0