Muhabbet kuşum ishal olmuş, ne yapmalıyım?

muhabbet kuşum ishal olmuş, daha yavru 1 aylık ilk önlem olarak şu an yapabileceğim neler var ? lütfen bilgisi olan arkadaşlar paylaşsın önemli benim içinnn!

Güncellemeler:
ölecek diye çok korkuyorum :( kalkıp veterinere götürecek durumum yok şu an, güçlendirecek ne yapabilirim en azından sabaha kadar iyi hissetmesi için ?**
arkadaşlar çok teşekkür ederim ilginiz önerileriniz için... mubişimi gözlem altında tutucam sabaha kadar, araştırdım yer deüişikliği sebebiyle olabilirmiş. ve saydığınız yiyecekler perhiz olayıyla alakalıymış. yarın veteriner nedir ne değildir söyleyecektir. tekrar tesekkur ederim.
Bazılarınız bu denlı aptal olmak zorunda degıl! Iyı nıyetle yol gostermeye calısan arkadaslara tesekkur ederım, bunun dısındakılere kocaman bı nah!

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Muhabbet kuşlarında ishallerin bazıları tedavi edilebilir ama bazıları tedavi edilemeyebilir, muhabbet kuşlarında ishal en büyük oranda ölüm sebepleri arasındadır.

Özellikle muhabbet kuşları uygun oda ısısında bulunmalı ve hava akımına maruz kalmaması gerekmektedir.

Muhabbet kuşları dışkı ve idrarı aynı anda yapma eğilimindedirler.İdrarın rengi süt renginde ve muhallebi kıvamına yakındır,koyu renkli dışkı idrarın etrafında bulunmaktadır,gerçek ishallerde muhabbet kuşlarında dışkı siyah bölgeleri dağılır normal durumlarda dağılmaz.

Muhabbet kuşları yaşamlarının değişik dönemlerinde ishal olurlar.

Mikrobik ve gıdaya bağlı olmak üzere iki türlüdür. Mikrobik olmayan ishalde diyet uygulanır; Mama, yumurta verilmez sade ince yem ve yulaf verilir. Mamalıkta sürekli haşlanmış patates bulundurulmalı ve kaybettiği su kaybı için marulun kart yapraklarından veya ıspanak çok az olarak verilmelidir.

Mikrobik ishalde, kuşun pisliği tahlilinde çıkan sonuca göre ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Bazı ishal ilaçları ise şunlardır: sulfamazettin, koksidin, niflodin.

İshali önlemenin en önemli yöntemi, kafes/kümes ekipmanlarının temizliği,temiz su kullanımı , temiz mama ve yem kullanımı ile mümkündür. Haspır ve benzeri tohumlar elenmeli,temiz kuru bir yerde muhafaza edilmeli ,zaman zaman koklanıp kokusunun normal olup olmadığı tespit edilmelidir.

Küf kokusu olan tohumlar asla kullanılmamalıdır.

Erkekler Ne Diyor 16

• ''kocaman bı nah''' ayıp olmadımı şimdi ?

• :(

• Şurada 21 saat önce ''mubişim,canım kuşum diyen teşekkür'' eden kız bir anda degişti.

• Haklısın bir bayana pek yakışmıyor. Erkeğe de yakışmazda...

• kıçına fitil sok olmazmı ?

• Ya başlığı okudum koptum resmen yarın bu espriyi arkadaşlarıma yapacam :)

• dogaya sal özgür birak

• Ötmesinde degişiklik varmı ?

• dua et kabız olmamış:) ıkınarak ölürdü:)

• canım diyen ağzını yerim :) nerde yaşıyosun sen

• ölmeyecek canım! benim gibi inatçı bir çocuk bu. teşekkürler ilgine.

• Eczanede ishal ilacı satarlar hayvanlar için onu al. Ama yarına çıkar inşallah.

• şeylerde petshoplarda ishal ilacı vardır git al suyuna damlatyorsun sanırım

• bol su içir. sıvı kaybı yaşamasın

• çok temasta bulunma kuş ile. yoksa sende motoru bozabilirsin.

• su veriyorum içiyor. içiyor yani Allah'tan.

• kuş gribi olmuş..aman dikkat bulaşıcıdır..

• Bır bardağa gazoz koy ıcıne ağrı kesıcı koy erısın onu içir bıseyı kalmaz..

• ne yedirdin de bozmuş motoru..

dikkatli ol yapmasın her yere..:)

• haşlanmış patates iyi gelir..

• Kuru kahve limon tuzu karıştır bi koy bakalım hayvanın yemliğine

• İnsana iyi gelen hayvana da iyi gelir diye düşündüm. Sonuçta o da bir canlı. Hiç denemedim ama denemekte fayda var. Yalnız nöbetçi veteriner falan oluyor bence veterinere götür hayvanın günahına girmeyelim bişey olsa bile sen elinden geleni yapmış olursun fazla ağlayıp sızlamazsın diye düşünüyorum.

• insanlar uyguluyor bunu, hayvanlara da iyi gelir mi ? limon ve tuz mu yoksa limon tuzu mu ? limon tuzum yoook ://

• muhabbet etmeye çalış zaman la düzelir

• şeftali yada muz yedir

• insan üstünde test edilmiştir.

• denenmiş mi iyi gelir mi daha kötü olmasın?

Kızlar Ne Diyor 4

• ne dedı veterıner ? benım kuşta hasta :/

• suyunun içine bir iki damla limon damlat yeter

• Kokar şimdi her yer aman deym ama ne yapışlır bilmiyorum.

• Bebe aspirini kır sulandır şırıngayla içir... çok az annem öyle yapıyor

• N demek canım bende besliyorum annemde şimdi bizimkide biraz isal dedi çok korkmasın dedi :) götür bakalım bide o aspirini bulundur evde :)

• biraz araştırdım şimdi, o kadar korkulacak bir şey yokmuş şimdilik dışkının durumu önemliymiş çok sulu olsa ağır hastalık göstergesiymiş, benim mubişin öyle değil. ... yer değişikliği neden olabiliyormuş bi de (henüz 2 gün oldu getireli), yarın veterinere götürücem. çok teşekkür ederim ilgine.

• üzüldüm ya :(

• Öncekileri Göster
Yükleniyor...