• Sor
  • Bence

Cemaat yurdu ve cemaat evi böylesi abartı değil mi?

benim annemde kapalı akrabalarım kuzenlerim çok şükür Allaha inanan kulluk eden insanlar.ama ben ankarada gittim konuşmaya cemaat evi için inrernet yok ama laptop götürebilir.o da ders için olabilir yurda gelip.tv yok müzik dinlersen kulaklıkla.üniversitenin bahar şenliğine gitmek yasak.eve 7 de geleceksin.ve daha bir sürü kurallar.ben zaten sigara içmem alkol kullanmam sevgilimde olmadı sevmemde bu işleri ama diğer kurallar çok ağır dimi?

Güncellemeler:
şimdi ne yapa.ben namaza kapalılıga asla karsıdelim.hatta ben de dusunuyorum.ama dunyaya bakışımda bunlardan farklı olur yai
her cemaat oyle degil yani bunlarda iyi insanlar olbilirler ama kuralları biraz agır buldum

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• Seni iyi keklemişler, kusura bakma :D Yıllardır bu işin içindeyim, son iki yılda daha da giriştim bu işlere ama senin dediklerin gibi bir abi görmedim. :D Yurt diyorsun biz bütün abiler ile maç da izlerdik. Bazı arkadaşlarım da kafasına göre takılır dizi izlerdi... Benim oda arkadaşlarım gece 11'de maç yapmaya giderlerdi. Ne zaman gelirler bilmiom. Bahar şenliği yasak demişsin de o tamamı ile kaçık :D :D Haa, şöyle bir durum var. Şakirdeler için durum şakirtlerden farklı olabilir. Ama o kadar da kasıntı şey değildir.. Bu iş şans işidir :D :D Olmadı kaçarsın :D

• yaevet ama erkek olman etken olabilir.benim kardesimde kalcak yurt olmayınca internet var gece bir 2 serbestdısarı icin.yani şehirlede alaklı cinsiyetlede bence.burda tv yok internet yok kesin.bahar senligide icki olabilir diye yasak

• Öncekileri Göster
    • İlk eksimi de almışım. Hayırlı uğurlu olsun vatana millete

• ben vermedim

Erkekler Ne Diyor 17

• toptan saçmalık. hem pek yadırgamıomuşsunda git işte kendini bulursun.

• sartlar agır yani ben namazı felan tabiki yadırgamıyorum.

• Öncekileri Göster
    • ben nerde kalacagım sorunun cozmek istiyorum.

• durum ortada. burdan yol gösterecek biri yok. şartlarıda malum öğrenmişsin. kendin karar ver.

• cemaat evi cemaatçilere müstahak zaten cemaatçi şeriatçılar asosyal bir hayat hedeflemiyorlar mı? Kız ya da erkek arkadaşın olamaz,sevişmek yasak, içki içmek yasak, eğlenmek yasak, sanat yasak, güzel giyinmek yasak... yasak oğlu yasak.Bu şekilde bir hayat yaşamayı benimseyen kişilere de tabii ki müstahaktır cemaat evleri...Yazık acıyorum sizlere hayatı ıskalıyorsunuz...

• bastakileri cemaat degil, Allah yasak etmiş zaten. SANAT YASAK MI :) GÜZEL GİYİNMEK :) hahaha.

• Öncekileri Göster
    • şerietın ne demek olduğu belli değilmi bakınız: İran. Ayrıca evet güzel giyinmek yasak bütün kadınlar çarşaflı ,erkeklerin giydiği kot pantolona ,saç traşlarına bile karışılıyor.Ayrıca fazla uzaklara gitmenede gerek yok Fatih'in Çarşamba semtini ziyaret et görürsün şeriatın ne demek olduğunu ve şeriatçıların nasıl giindiğini.Ortaçağ dan fırlamış gibi hepsi...

• ayrıca başta kiler dediğin şeyler yani size göre zina bana göre sevmek ve sevilmek ve kimseye zarar vermeden içki içmek siz yapmayın şeriatçılar ben yapıyorum kime ne? :D

• bak cemaat yurdunda kaldım. wireless 7/24 açık. hiç sıkmıyorlardı. bi tek namaz vakitlerinde namazdan snra tespihat falan oluyor onada katlanırsın.

• ama her cemaat aynı degildir ki.ki bunklar kuralları arka arkayua sırladılar.

• Öncekileri Göster
    • yurt ad versem olur mu hangi cemmaat inan bilmiyom.fettullah gulen olabilir

• açıktan vermede istersen özelden at ?

• Kimse kimseyi oraya zorla sokmuyor kardeşim, belli bi kuralları var orda kalmanın; bunlar sana uyarsa gidersin, yoksa adam seni yoldan çevirip zorla tıkmıyor oraya. Gizli arkadaşada sinir oldum beynini yıkarlar demesine. Sanki gittin içlerinede yorum yapıyosun dışarıdan. Ben kimseyi savunmuyorum, ama onlar o kadar da değil içlerindeyken kaldım gördüm..

• ben de o ortamlaerı gordum cok emin ol.fem dershanesine felanda gittim ama oyle bir sey yoktu.farkettiysen benim saydıklarım namaz felan degil ki zaten namaz kılmAK KADAR GUZEL BİR SEY YOK.SOSYAL ANLAMDADA NEFES ALMAYA İHTİYACI VAR İNSANLARIN DİMİ?

• Bende gidiyorum FEM Dershanesine. Arkadaşım ben sana zaten onu demedim ki. Evet namaz kılmak kadar güzel birşey yok bu dünyada, ama o insanların tercihine bağlı. Gidersin gitmezsin ayrı bi mesele ama orası zaten söylüyo başından böyle böyle diye. İsteyenler de gidiyo. Tabiki insanın sosyal anlamda nefes almaya ihtiyacı var, ama onlar nefes almayı belki ibadet etmekte görüyorlardır bilemezsin. Her neyse, kötülemeye gerek yok beyin falan yıkayan yok yani.

• ben zaten beyin yıkıyorlar demedim.aslında cemmat diye bir kavramda olmamalı.bu da dine aykırı bence.cunku hepimiz Allahın bir kuluyuz ve ona ibadet etmekle yukumluyuz.

• Vınn alıp kullanabilirsin bea. Ayrıca tv gibi kullanılabilen telefonlardan da alıp kullanabilirsin.

• vınn yasak camasır makina 2,5 net 1 lira ama internet yasak

• Vınn yasak değil.

• her yer aynı olmayabilir.ve yasak yani

• hiç tavsiye etmem kalma

• sen kaldın mı hic

• Birakin bu cemsst evlerini falan universiteler aydinlanma yeridir vizyon kazanma yeridir onunuze bakin

• her cemaat oyle degil yani bunlarda iyi insanlar olbilirler ama kuralları biraz agır buldum

• Iyi insan kotu insan demedim zaten bunlsr her toplulukta olur benim demek istedigim kendini sinirlama bu tip kurallarla universite donemi insanin hayatinin en guzel donemlerinden biri de olabilir silik yil kaybi seklinde de olabilir bu ds insanin elinde

• cok haklısın.

• Cemaat evi iyidir bir bakıma seni disipline eder olması gerekende budur aslında oraya gelen insanlar ilk etapta birbirini tanımıyorlar.İnternete sınır yasak sitelere girmemek,müzik dinlerken kulaklık diğerlerini rahatsız etmemek,bahar şenliklerine yasak ta eğlenceye kapılıp vaktini boşa geçirip namazı kaçırmamak için getirilen kurallar olabilir. Ee tabi eve 7 de gelmekte disipline etmek için.Kimi erken kimi gecenin bi vakti gelirse sınırlama olmaz bu da disiplini bozar.Kurallar biraz ağır ama bu bir tercihtir zaten gitmek zorunda değilsin.Katlanırım diyorsan git.

• yani olmaz katlanamam.

• Zaten birçok koşulu sağlıyormuşsun. Bunlara da azcık katlansan ne olcak ki. Altı üstü bi 4 yıl. Biraz sabır.

• DELİMİSİN.BENDE İNSANIM.USTELİK 5 YIL BENİMKİ

• Öncekileri Göster
    • devlet cıkmadıki

• Özel yurtolmamaz mı? Zorlar mı seni?

• eh bu insanları pek sevmiyorum ama diğerleri farklı mı sanki.. tev.den burs almak isteyen arkadaşlara da nutuktan bölümler soruyorlardı :)) işte heryerin kendince kuralları var. ben hepsine karşıyım inancımı da inançsızlığımı da özgürce yaşamak isterim.. Sana uymazsa kalmazsın bu kadar basit.. Ölç biç tart.. Git bak, zarar gelmez. Ama üniversite hayatım boyunca anladım ki ben özgürlüğne düşkün bir insanım. Ve gittim devlet yurdunda kaldım valla mis gibiydi. Yemekler güzel ve fiyatlarda uygun cidden. İstersen bir de devlet yurtlarını araştır. Mesela beni de başta devlet yurtları için çok korkutmuşlardı ama denedim gördüm.. Öyle değilmiş. Hayatta en güzel şey insanın acı da olsa kendi tecrübesi

• ya her cemaat boyle degil ama bunlar fazla abartı.devlet cıkmadıki:(

• düşüncene saygı duyuyorum çünkü hiç bir bilgim yok bu konuda

• dusunce demeyelimde abartı buldum.ben de cok boyle yerlerde kaldım okudum.cok iyi insanlarda var iclerinde mutlaka.

• inan bu konuda hiç bir bilgim yok olsa elimden geleni yaparım ama sen kendine olan güvenini ve allaha olan inancını yitirme gerisini boş ver

• haklısın sagol

• Hangi cemaatten bahsediyorsun.kimlerin

• biliyorum o kadarını.

• Öncekileri Göster
    • olmadı istek yolladım mesaj attıktan sonra iptal ederim .

• tamam farketmez

• Cemaat yurdu ve cemaat evi tam olarak nedir acaba? Gerçekten bilmiyorum da.Bahar senligine gitmek yasak nedense, 7 de gelmekte kasıntı..zormuş.

• icki olabilir bahar senliginde diye.

• İçmeyecek olan zaten içmezki,içecek olan çantasındada getirir...

• universite ortamı cok farklı, sevmedigin seyler, gonlune hos gelmeye baslıyor. internet iyi hos ama bazen sakat olabiliyor. tabi bazı seyler için izin istersen karsındakilerde insan sonucta, bişiler ayarlanabilir. benimde sevgilim olmamıstı universiteye kadar, universitede oldu:( ne kazandim, hicbisi. sadece biraz eglenmis oldum. sen sen ol, universitede kendine guvenme. benim dusuncem(ister salla, ister sallama)

• ya yok hic birsey ayarlanacak gibi degil burda.

• Yazık lan gitme Cemaate sonra kaçacak yer ararsın

• cemaaat var cemaat var biliyorum arklardan erkeklerde durum daha iyi gece bir 2 cıkabilirsin internet var.

• walla ben gitme derim :) Sana kalmış Bişey :) Öle Cemaat yurtları varki Yardım diye toplayıp öğrencilere yediriyorlar

• yalan ben kaldım bir yıl hiç bir şeye karışmıyorlar

• ben bana soylenenleri diyorum.her sehirde farklı olabilir.erkeklerin ki yada benim kardesimde cemmaade kalacak bir de felan gelebilir.internet var.ki zaten benim arklardan gidenlerde abartı buldular.

• beynini yıkarlar valla orda.

Kızlar Ne Diyor 7

• bu ne yaman çelişkili sorudur :S

• nasıl yani

• Şimdiye kadar sevgilinin olmaması bundan sonra olmayacağı anlamına gelmiyor, kime ne zaman nerede aşık olacağını bilemezsin. Böyle bir yerde kalıyorken ailene şikayet edilirsin, başın derde girer. Akşam 7 den sabah 7-8 e kadar 12-13 saat yurtta kapalısın başka bir alternatifin yok, o tip yerlerde insanlar komün yaşam sürerler. Sürekli başkalarına tabi olmak zorunda kalacaksın üniversiteye gidiyorken bu kadar kontrol altında yaşamak seni rahatsız etmeyecek mi? İbadet ediyor olman başka yerde kalmana engel değil.

• biliyorum kalmayacamda .ne yapacam bilmiyorum nerde kalacam.17 sinde uni acılıyor.zaten seneye baska yere tasınıyor

• Öncekileri Göster
    • haklısın.oyle yapcaz.apartlar nasıldır ki

• Bilmiyorum o kadarını

• tabıkı ağır kaç oralardan

• baştan saçmalık

• bizde sevgilimle bu yüzden ayrıldık.Konuşmak yasaktı.Ve daha bisürü kuralları vardı onlara yapmaktan ilişkiye vakti kalmıodu:)

• Allah o cemaatin blsını versin.serefsizler

• ya yinede oyle deme .her cemaat oyle degil arklardan lardesimden biliyorum.onlarda Allah rızası icin yapıyorşlar belli ama bizde insanız nefes almaya ihtiyacımız var yani.

• Öncekileri Göster
    • bak inan artnytli söylemyrm yasadklarmı blmsem git derim bi kişiyi bile bu rezllge dsmeden kurtarmak sevaptr ble belki... kendine iyi bak :))

• sagol tesekkurler zaten yasayan bilir derler sen de kendine iyi bak

• Bunlar hep söylenir ama uyulan kurallar değil.

• yok ya ordaki kalanlaRDA OYLE DİYOR.BAZILARI GERCEKTEN OYLE.

• Öncekileri Göster
    • onu bilemezsin.belki basta karsmaz sonra karışır. bunlar karsır gibi

• Başka bir yere daha bak. Bölge bölge değişirler. Ya da cemaat yurtlarını da deneyebilirsin.

Yükleniyor...