• Sor
  • Bence

Abim babamdan miras kalan tüm malvarlığına tek başına sahip olmaya çalışıyor. Ne yapabilirim?

Seneler öncesinde babam abime dükkan açmıştı. Dükkana tüm eşyaları babam alır harcamaları babam yapar abimse babama harçlık verir gibi para verirdi.... Daha Fazla

En İyi Görüş

• Gücünüzün yetmediği bu tür durumlarda mutlaka başka bir aile büyüğünden, mesela varsa amcanızdan yardım alın. Amca demek baba yarısı demektir. Haksızca edindiği mallar asla yanına kar kalmaz. Mutlaka bir şekilde, ya aman vermez bir sağlık sorununa yakalanır ve haksızca edindiği malların daha fazlasını tüketir ya da çoluk çocuğu olursa özürlü olur.Başınıza gelen tüm olayları özellikle vurma, öldürmeye teşebbüsle alakalı olanları bir dilekçe şeklinde yazıp savcılığa verin. Siz tırsıp kabuğunuza çekildikçe daha çok üzerinize gelir, mücadele vermeniz gerek.

• amcamla babam yıllardır dargındı taakii babamın kazasında yani babam hayata gözlerini yumduğu anda geldi.o da gerçekleri göremeyecek kadar kör, kör olmasa dahi amcayı dinleyeceğini de sanmam.dilekçeye gelince şuan bana vurduğunu kanıtlaycak bir çizik yada morluk yok bende gözümün altında tırnak izi vardı o da geçti 3 günde :(( bir çözüm olmalı ama neee...

Erkekler Ne Diyor 7

• Abin gerçekten kansızın biriymiş.. Onun üzerine olan mallardan malesef hak talep edemezsin ama o malların bir şekilde baban tarafından kazanıldığını ispatlayabilirsen mahkemeye başvurabilirsin.Bu anlattıklarının kanıtları varsa elinde bir dk düşünme derim..

• benim derdim hak talep etmek değil ben canını yakmak istiyorum onun annemle babamın canı nasıl yandıysa onunkide yansın istiyorum.ve o tüm varlığını babamdan kopara kopara aldı bizim hakkımızı ben bunu kanıtlamak istiyorum.ssk da ya da tapuda istediğim belgelere ulaşabilirmiyim

• Öncekileri Göster
    • Bak mesela link bu linki incele bakalım eminim içlerinden biri yol gösterir sana

• teşekkürederim

• Yasal olarak birşey yapamaz ortada vasiyet yoksa... mıras anne yada baba ölürse yuzde 25 eşe kalır kalanıda cocuk sayısına gore eşit şeklilde bölüşülür. eger cocuk yoksa o zaman bırıncı derece akrabalara cocuklara dusecek pay anne bab ve kardeslere esıt oranda bolunur..

• memlekette ki evin tapusu ve arazilerin tapusu yok ist.daki evimizde hala babamın adına kayıtlı annem üstüne almak istiyor ama imza vermek istemeyen olur diye çekiniyor

• tapusuz mal olmaz ortakta olsa mutlaka vardır ..yoksa zaten sız nasıl hak ıdda edeceksınız ..

• araziler devletin olarak görünüyormuş ve tapuda verilmemiş önceden dededen kalma toprakları yıllardır ekip biçmişler ama harita kadastrocular tarafından köylere gidilerek herkese yerlerinin tapusu veriliyormuş.yani ben gitsem desem ki burası benim tapuyu bana veriyorlar :((

• Allah Rahmet eylesin.Babanızı kaybettiğiniz de,mahkemeden veraset ilamı çıkardınız mı?

• evet abim çıkarmış ama veraset ilamı bende şuan

• Öncekileri Göster
    • ... Tamam şimdi oldu.% 9 değil yani anneye verilen. 9 pay verilmiş kalan 27 pay çocuklara 3 er pay olarak eşit dagıtılmış.

• ... Bir avukata vekalet verin.Kardeşlerinle birlikte abinize dava açın.Eğer tehdit edilir iseniz savcılığa suç duyurusun da bulunun.Bu dava dan birşey çıkmasa bile abiniz dediğiniz kişilik mahkemeye davalı olarak çıkmalı ve ifade vermeli.Böyle insanların halen var olması gerçekten çok yazık.

• buradan saglık güvenilir bir cevao alacagınızı zannetmiorum bence işi ehlinden ögrenip bir avukada detaylı anlatarak fikir alabilirsiniz

• Eger onda olanlari ona babanin aldigini ispat edebilirsen dislerini bile sokerler avukata danis sahitler bul davayi ac uzun surer miras davalari yillar alir ama sonuc alma ihtimali yuksek

• babam ona araba almıştı yalnızca dükkanda babamın üstüneydi emekli olduğu için vergi daha az ödeniyordu.arabayıda sattı birsüre sonra ve babamla ortak almasına rağmen kendi aldığı parayı kendi hesabına yatırdı.ve daha sonra başka araba aldı onu alırkende babama bankadan kredi çektircekti ki babam çekmedi

• adliyeye gidersin veraset ilamı çıkartırsın ardından istersen bu mallar üzerindeki ortaklığın giderilmesi için dava açabilirsin... abinin aldığı ev ve arabanın ödemelerinin baban tarafından yapıldığını kanıtlayabilirsen tapu işlemlerinin iptali için dava açabilirsin mesela ödemeler banka havalesi yoluyla yapılmışsa banka dekontları ya da krediyle alınmış bir evin kredi taksitlerinin baban tarafından ödenmiş olduğuna ilişkin bi belge de olabilir bu. elindeki tüm evrak ve dekontları topla bi avukatla görüş kendi başına hareket edersen borçlu bile çıkabilirsin avukata vermek istemediğin ücret nedeniyle daha fazla hak kaybına uğrayabilirsin... miras hukuku çok ince ayrıntılarla çok farklı sonuçlar alabileceğin bi dal o yüzden(benm şahsi kanaatim) bir uzman yardımı alman gerektiği yönünde... hadi rast gele :))

Kızlar Ne Diyor 6

• Canım gerçekten çok üzüldüm ne kadar insafsızmış bu abin ALLAHIN dan bulsun ya böyle kalpsizlik olurmu...! Bir an önce kendi ayaklarının üzerinde durmaya çalış.

• onun aldığı ev yada arabalar üzerinde hak talep edemezsin çünkü onun üzerine. ve bildiğim kadarıyla onun ertrafa o benim şu benim demesiyle bişiy olmuyo hukuk herşeyi eşit olarak dağıtıyo çocuklara sıkma canını sanin abin gibiler çok ortalıkta ama kanunların önüne geçemezler, bi avukat bul danış burdan ediniceğin bilgiyle olmaz bu iş

• onuda düşündüm avukata danışsam bir danışma için bile dünyanın parasını istiyorlar.onun mallarında zaten gözüm yok sadece canını yakmak istiyorum ceza vermek istiyorum.babamın çok hırpalanmasına neden oldu şimdi ise anneme kancayı taktı.

• bak tatlım şunu yapıcaksın, gidiceksin adliyeye bir savcı bulucaksın en masum en kibar halinle pardon size bişiy sorabilirmiyim inanın çok madurum size ufacık bişiy danışıcam yardımcı olurmusunuz diceksin, öküz diyilse peki der, konuyu en kısa en özet haliyle anlatıp sorunu sorucaksın o sana ne yapıcağını ne ediceğini söyler, avukatla falanda uğraşmadan direkt savcıyla sonuca varırsın, anne baba sağolsun onlar sayesinde adliyelere çok gidip geldim bu konulara aşikarım yani

• Canım başın sağ olsun önce. Bu konu da çok fazla bilgim yok ama, babanın vefatından sonra babanın tüm mal varlığı direk annene geçer. Ama abinin üzerine yapılan hiç bir şeyde söz hakkınız yoktur. İyice bir araştır ve kendine iyi bir avukat bul, avukat durumunuda abine söyleme. Sağlam bir avukat bu işi kökünden haledecektir. Biraz vakit alır belki ama sen sakın yılma. Allah sabır ve kolaylık versin İnşallah..

• sağolun.veraset ilamında paylaşılmış hali var.direk anneme geçmemiş bende öyle biliyordum acaba isteğe göremi paylaştırıyorlar babamın emekli maaşını annem alıyor şuan yaşadığımız evin tapusu hala babamın üstüne annem çekiniyor kendi üstüne alırsa karşı çıkan olur diye

• Abin mi alsın tabuyu onu mu istiyor? Anneni ikna etmelisin.. Ama dediğim gibi önce sağlam kaliteli bir avukat şart.

• kendine güveni yok cesaret edemiyor imza vermek istemeyen olur diyor

• bır avukata danışmalısın bence..belki üzülüp para bile almadan yardımcı olurlar sana ..çok üzüldüm ya senın adına :(

• ılk once basın sağolsun.abin kusura bakma ınsan dıyemıyorum sımdı annen ve baban evlıyse yanı baban annenle evlıyken öldüyse afedersınde o abın avcunu yalar cunku mal varlıgı dırekt annene kalıyor ayrıca cocuklar arasındada mal paylasımı olmak zorundadır.yanı hıç bırseyı ustune yapamaz.ama evler arabalar dukkanlar onun ustuneyse ozaman hakkınız yok.

• sağol.evlerini arabasını babamla dükkanda çalışırken aldı tabi babama da çocuğa verir gibi harçlık veriyordu dükkanın malzemelerinide babam alırdı emekli maaşıyla.evet annemle babam evliydi.memlekette ki araziler ve evin tapusu yok harita kadastro geldiğinde kim benim derse tapuyu ona veriyorlar diye duydum.hatta annemin annesinden kalan arazileride yeğenine kaptırması bu şekilde oldu.şuan bundan dolayıda endişelerim var

• ıtıraz hakkınız var ama.bence adlıyeye gıtsenız ıyı olur en azından orda avukatlarla konusabılırsınız durumunuz yoksa bıle devlet sıze bı avukat tahsıs edıyor

• resmi olarak babanın üzerine olanların hakkını sizden alamaz ki. veraset ilamı çıkartılıp mallar bölüştürülmüştür mutlaka, buna göre mahkemeye başvurup bakkalın veya para getiren başka şeyler varsa onların payınıza düşen bölümünün karını almayı talep edebilirsiniz.ancak geçmiş olsun, gerçekten sabırdan fazlasını gerektiren bir adam belli ki, okurken ben bile sinirlendim gerçekten...

Yükleniyor...