• Sor
  • Bence

İnsan düşünen bir hayvan mıdır?

"İnsan ve hayvan arasındaki tek fark düşünmektir düşünebilene" demiş aristoteles katılıyor musunuz bu düşünceye?ve ya eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• Aşağıda yazılan cevapları gördüm ve felsefede küçük ayrıntılara takılmamak gerektiğini söylüyorum onlara.Zaten felsefe herkesin becerebileceği bir şey değildir, zira ellerine yüzlerine bulaştırırlar beyinleri çöker...Sorunun kısa cevabı şöyledir: Bence aristo'nun "İnsan düşünen bir hayvandır, insanları tanıdıkça hayvanlara saygı duyuyorum." sözünüde buna eklersek.Bu adamın bazı insanlara bakıp yaptıklarının sadece yemek,içmek,yatmak,çiftleşmek,boşaltım yapmak,boş konuşmak olduğunu anlamış diyebiliriz.O halde bu insanların hayvanlardan ne farkı var?Çünkü onlarda bu şeyleri yapabiliyor.Burada demek istediği şeyi aslında tüm insanlara söylememiştir çünkü, diğer cahil ve düşünmekten yoksun insanları bu şekilde tanımlamıştır.Gerçektende böyledir bu, çünkü bizi hayvanlardan ayıran özellikler bellidir.Özgür irade ve muhteşem bir zeka (Kullanabilene) ...

• başka bir soru daha insan kainata onu geçtim kendine bakıp bunların bir yaratıcısı olduğunu düşünemiyorsa bu kişi hayvan mı olur?sonuçta o da düşünemiyor.

• Öncekileri Göster
    • Aşağıda "o kişi yaratıcısı olduğunu düşünemiyorsa hayvan mı olur?" sorusuna cevaben böyle söyledim.Senin hayvan dediğini yada onlara hayvan demek gerekiğini kesinlikle ima etmedim yanlış anlaşılmasın ...

• kesinlikle aristo ve bunlar arasında..

Erkekler Ne Diyor 17

• İnsanoğlu sonunu düşünmeyen bir hayvandır, hayvandır derken çyle geyik,aslan,keçi,leylek gibi eko sistemde yararlı bir döngü içinde de değiliz, bir çeşit tarım ilacına bağışıklık geliştirmiş ve bulunduğu ortamınkaynaklarını bilinçsizce tüketen bakteriler gibiyiz.

• insan kavrayıcı baş parmağı ve gelişmiş zekası olan bir hayvandır.abartmayalım tabi hepsinin zekası gelişmiş değildir :((

• katılmıyorsun yani.

• Öncekileri Göster
    • "kendini kandıran sensin.düşünme yetini kaybetmişsin yazık"
      bunu kastetmiştim.neyse ok.by.

• ok kib by.

• Aristotales bu kadar hayvanlara benzemek istiyosa bizlerin suçu ne :D

• katılmıyorum.geçmişte yaşamış filozofların her söylediği düşündüğü doğrudur diye bir şey yok.

• İnsan...çözebilirsen ne oldugunu anlarsın.tabi mümkünse

• bence bir fark daha var hayvanlar insanlardan daha masum

• doğrudur.

• Bazen düşünemeyen ruhsuz bir hayvandır :)Cİnsellikte özellikle

• katilmiyorum net olarak...

• ben katılmıyorum.

• ben hayvanımda diğer insanlar hakkında yorum yok

• neden ?

• ne biliyim kız arkadaşlarım öyle derler vardır bi hayvanlık

• kızlar tüm erkeklere diyebilirler.bu senin hayvan olduğunu göstermez.sen katılmıyorsun değil mi?

• bazen dusunmeden hareket ettıgı bıle olabılıyor; yuzde 3763786983987497 dogru bır soz

• İnsanları tanıdıkça hayvanlara saygı duyuyorum daha çok seviyorum efenim.

• katılıyorsun aristo ya yani..

• Öncekileri Göster
    • Ne dediğimi anladığın konusunda ağır şüphelerim var. Sizi sayıyla mı salıyorlar bu siteye bilmiyorum ki. Neyse sen sırıtmaya devam et boş boş.

• sen de devam et sayıyla olan sensin.. ben değilim sen benim dediklerimi anlıyorsun fakat işine gelmiyor dediğim gibi.devam et ne diyeyim.

• Hayvan denildiği zaman insanlar hakaret gibi algılıyor. Hayvan demeyelim. İnsan dediğimiz canlıları diğer canlılardan ayıran tek fark düşünebilmesi. Onun dışında hiç bir fark yok. Bizi değerli kılanda bu zaten. Aristo haklı.

• hem cinslerin hakkinda iyi yorum yapmissin bu biyiklarla benziyorsun zaten

• Öncekileri Göster
    • hakketen tipe bak yaa

• Hayırdır ya erkekler tipe bak diyip duruyor. Batıyor mu arkadaş? Batıyorsa söyleyin değiştirelim.

• hem kendini gizliyorsun hem böyle bir soru soruyorsun sana ne demeli cevabı kendin ver

• benim amacım farklı soruya cevap vermen yeterli.

• evet insan düşünen bi hayvan ama hayvandan daha aşağı seviyede çuğu ve hayvanları daima çok sevmişimdir :D <3

• me too :)

• katılmana sevidnim senden benim gibisin sanırsam D: mee tooo :)

• olabilir. me too me too :)

• O zaman hayvan düşünemeyen bir insandır.

• bu soruyu sormamın farklı bir amacı var.ve lakin &#351;imdi a&#231;ıklamayaca&#287;ım sen katılmıyor musun katılıyor musun?

• ben aristo maristo anlamam hz.Ali(ra) ne demis biliyormusunAllah melekleri yaratirken onlara sadece akil vermistir onlarda sehvet yoktur.. hayvanlari yaratirken onlara sadece sehvet vermistir onlar dusunemez... insana ise hem.sehvet hemde akil vermistir dusunurse melek olur sehvetine maglup olursa hayvandan farki kalmaz melek olmakta hayvana benzemekte insanin elindedir

• ben bu s&#246;ze katılıp katılmadı&#287;ımı s&#246;ylemedim ama yine de cevap i&#231;in te&#351;ekk&#252;rler.

• Öncekileri Göster
    • helal olsun bunlarin dilinden anca sen anliyoraun bravo abi :) +11

• salla gitsin hoca bunlari mese palamutuna oturtmak lazim

Kızlar Ne Diyor 6

• Evet insanları hayvanlardan ayıran yegane özellik düşünüyor oluşudur.Bunu takiben insanın yaptığı diğer tüm özellikler hayvanlarda da mevcuttur.Buna örnek olarak üreme,beslenme gibi biyolojik ihtiyaçların insanla hayvandaki benzerliği kanıtlar niteliktedir.Velev ki düşüncenin olması zaten en büyük farkı ortaya koyuyor.

• katılıyorum sana..

• sen bunu niye gizli sordun ya gayet normal , güzel bir soru yani :|

• bu benim hobim .

• insanlar öpüsebilir

• la ku&#287;ular da var o modda.

• Öncekileri Göster
    • seni d&#252;&#351;&#252;n&#252;rsek haklı adam.

• seni d&#252;&#351;&#252;n&#252;rsek de haklı olabilir ama ben herkesin senin gibi oldu&#287;unu d&#252;&#351;&#252;nm&#252;yorum.insanlı&#287;a hala inancım var.

• Katılıyorum. Tek farkımız düşünebilmemiz gerçekten. Onlar da bizim gibi seviyorlar, üzülüyor, mutlu oluyorlar. İhityaçlarımız desen zaten aynı. Umarım doğru yorumlayabilmişimdir:)

• do&#287;ru :)

• :)

• katılmıyorum..bazı hayvanlar bazı insanlardan daha iyi düşünebiliyor.

• Bence insanlarla hayvanlar arasındaki fark mevcut beyinlerini kullanma yeteneklerinin arasındaki farktır. Çünkü çoğu hayvan artık kendilerince çözümler oluşturarak sorunlarına çözüm bulabiliyor. fakat biz insanlar MALESEF mevcut beynimizin ufacık kısmını kullanıp ( onu da hayırsız işlere kullanıyoruz) hayvanlardan daha hayvan olduğumuzu belli ediyoruz MALESEF.

Yükleniyor...