Türkiye'den Utanmak, Türk Olmaktan Çekinmek

Biliyorum. Çok hassas bir dengeye parmak basıyorum şu an. Gerek yurt dışında yaşayanların, gerek yurt dışına kaçmak için fırsat kollayanların, gerekse ülkeyi yerden yere vuranların seslerine, söylemlerine, eleştirilerine sessiz kalamıyorum maalesef. Hele Türk olup da ırkından, soyundan, vatanından utanıyor olmalarına gerçekten tahammül edemiyorum.

Elbette çok haklı nedenleriniz var. Elbette bu ülkede yaşamayı hiç istemiyor oluşunuz için haklı gerekçeleriniz var. Başka bir ülkede yaşıyor olmakla kendinizi şanslı addediyor oluşunuz için de sebepleriniz olabilir. O yüzden, şimdi kalkıp da milliyetçiliğe soyunup, kimseyi suçlamak, aşağılamak, eleştirmek, hele hele fikir ve görüşlerine saygısızlık etmek gibi bir niyetim olmadığını baştan söylemek isterim.

Evet. Satırlarım sizlere dair. En ağır şekilde eleştirmeden, yargılamadan, ağır sözler etmeden, burun kıvırmadan, küfretmeden, reddetmeden, utanmadan, yerden yere vurmadan önce bir kez daha düşünebilesiniz diye. "Sevmeyen defolup gider" nutuklarını duymamak adına. "Seni zorla tutan yok" nidaları ile karşılaşmamak adına. Kendinizi hedef tahtası ilan etmemek adına.

Kabul. Yanlışlarımız doğrularımızdan daha çok.Türkiye'den Utanmak, Türk Olmaktan Çekinmek

Bir yanlışın, üç doğruyu bir anda götürüyor oluşundan değil elbette yanlışlarımızın bu denli çok oluşu. Hele bir yanlışın, artık bütün doğruları toprağa gömüyor olduğunu düşünürsek, hayatımızı yanlışlar üzerine kuruyor olduğumuzu söylemek, hiç de anlamsız olmaz. Fakat aynı yanlışları düzeltmeye çalışmak yerine, kendinizi "öteki" ilan etmek de neyin nesi? Hatta acımasızca aşağılamak, kendinizi bizlerden saymayıp hedef haline getirerek buna sebebiyet vermek, ne denli haklı kılar sizleri.

Tamam. Kabul. TOPLUM AHLAK VE KURALLARI, İNSAN HAKLARI VE DEĞER YARGILARI, KİŞİLİK ÖZGÜRLÜĞÜ VE ADALETİ gibi, toplum olarak nasıl yaşanması gerektiğine dair yaptırımlara saygı duymak konusunda zayıfız. Ama unutmayın lütfen. Bütün bunları beceremeyen sadece Türkiye ve Türk toplumu değil. Kaldı ki, dünyanın hiçbir ülkesi henüz UYGAR TOPLUM olabilmeyi tam anlamıyla becerebilmiş değil. Sizler madalyonun hep güzel görünen tarafında kalmayı tercih ettiğiniz için, diğer tarafı ile ilgilenmiyor olabilirsiniz. Ama ilgilenmeli ve bu denli ABARTILI eleştiriler getirmeden önce, dönüp bir de arkanıza bakmalısınız. İnsan, önce kendi İNSANLIĞINI tartmayı becerebilmeli.

Uygarlığı sadece yaşam standartları belirlemez

Çağdaş olmayı, çağa ayak uydurmak sanan bir ülkede yaşıyor olabilirsiniz. Peki söyler misiniz bana. Yaşadığınız ülkede, ülkemizde olmayan ne var? Daha doğrusu ne yok? Tecavüz? Irkçılık? Kaçakçılık? Hırsızlık? Katliam? Çocuk Kaçırma? Cinsel Taciz? Organ Mafyası? Cinayet? Kirlilik? Uyuşturucu Kaçakçılığı? Silah kaçakçılığı? Kural Tanımazlık? Trafik? Şiddet? Türk düşmanlığı?

İşte sizlere dünyadaki suç oranları en yüksek ülkeler listesi. (17 Mayıs 2015 verileri)

1 – AMERİKA

Dünya lideri Amerika aynı zamanda suç oranları açısından da birinci sırada gelmektedir. Çete savaşlarından, kaçakçılığa, cinayete kadar birçok çeşit suçun yaşandığı Amerika’da suç oranı geçen yıla kıyasla %73 artmıştır.

2 – KANADA

Dünyada yaşam standartları en yüksek olan ülkeler arasında en önde gelen Kanada’da yüksek suç oranları görünmektedir. Yaklaşık 1 milyon insan bu ülkede cinayetten, adam kaçırmaya, tecavüze kadar birçok suça maruz kalmaktadır.

3 – ALMANYA

Almanya sosyal güvenlik sistemine, büyük ekonomik gücüne rağmen suç oranlarında ciddi bir artış yaşandığı ortaya çıkmıştır.

4 – İTALYA

Bir zamanlar oldukça sakin ve güvenli olan Italya’da suç oranları büyük oranlarda artış göstermektedir. Özellikle Güney Italya’da kadınlara yapılan tecavüz oranları büyük artış göstermiştir. 2013’ten bugüne kadar Italya’da işlenen suç oranları tam 2 kat artmıştır.

5 – GÜNEY AFRİKA

Turistler için cennet olarak adlandırılan bu ulke malesef uzun süredir yaşadığı çalkantılar yüzünden önemli oranda suçlara sahne olmaktadır. Soygundan cinayete kadar çok çeşitli suçların işlendiği Güney Afrika’da suç oranları %70 artış göstermiştir

6 – POLANYA

Mafya örgütlenmelerinin güçlü olduğu Polanya’da kaçakçılık, sokak suçları, adam kaçırma, kazalar, tecavüzler gibi suçların oranlarında önemli artışlar görünmektedir.

7 – FRANSA

Fransa’da tecavüz 1980 yılına kadar suç sayılmamaktaydı. Ülkede yapılan çalışmalara göre yaklaşık olarak yılda 75 bin kadın tecavüze uğramaktadır.

Bunları ben demiyorum. Kaynaklar söylüyor. Birebir kopyaladım bu listeyi. Bakın. Sözde yaşam standartları yüksek, uygar toplum olmaya gelince mangalda kül bırakmayan birkaç ülke bunlar. Uygarlıkmış. Yesinler. Çağdaşlık, çağ dışı davranışlarla baskı kurmak değildir. Bırakın medeniyeti de, bana İNSAN olabilmekten bahsedin. Çok şükür ki, dünyaya çağdaşlığın dersini verebilmiş bir Osmanlı evladıyız bizler. Ve kabul edemeseniz de sizler.

Çamur atmakta olsaydı hüner, balçık sıvamaya da gerek kalmazdı

Lütfen bırakın artık "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" edebiyatını. O edebiyat yüzünden bugün bu haldeyiz işte. Farkında değil misiniz? Doğduğunuz, ya da kanını taşıdığınız bu ülke, özgürlüğünü ve bölünmez bütünlüğünü, sizler şaşalı bir hayat sürüp, hırslarınız ve egolarınız tatmin olsun diye kazanmadı. Lafa gelince Atatürkçü olmak değildir Türk olmak. Türk gibi davranıp, Atatürk gibi düşünebilmek, ilke ve inkılaplarına sahip çıkabilmektir. Önce tarihine ve kendi insanına sahip çıkabilmektir.

Daha hangi şartlarda, hangi zorluklarla, hangi kayıplarla egemenliğimizi kazandığımızı bile bilmiyorsanız, merak edip araştırmıyorsanız, bir dönem dünyanın saygı duyduğu bir devletin tarihi hakkında yanılgılar içerisindeyseniz, kusura bakmasın kimse, tek kelime bile etmeye gerek yok. Çamur atmak yerine, o çamuru temizleyebilmek için ne kadar çaba gösteriyor olduğunuz ilgilendirir beni bu durumda. Taştan elinizin ezilmesinden korkmadan, altına koyabiliyorsanız eğer, işte o zaman istediğiniz kadar konuşabilirsiniz.

Sizler kendinizi bizlerden soyutladıysanız, zaten ülkemiz hakkında söz söyleme hakkını da kimse vermiyor sizlere. Ne kadar yanlışımız olursa olsun, ne kadar o yanlışları düzeltmek için çaba gösteriyor olursak olalım, sizlerin at gözlüklerinizi gözlerinizden çıkarmaya gücümüz yetmez. Çünkü bizler, medeni olabilmek yolunda elimizi taşın altına koymaktan çekinmeden mücadelemizi veriyoruz. Sizler gibi uzaktan burun kıvırmıyoruz. "Ülkem için ne yaptım / yapıyorum" u sorgulayamayan, ülkeme ve ülkem insanına laf edemez.

Çuvaldızı biraz da kendimize batıralım.

"Güneş balçıkla sıvanmaz" gerçeğinden yola çıkarak, kendimizi aklamanın peşinde değilim elbette. Çoğu eleştiriyi hak ediyor oluşumuz, balçığın da sıvanın da yetersiz geleceğini umursamıyor oluşumuzdan belki de. Hatta çoğumuz bu doğru eleştiriler karşısına yanlış kalkan ile çıkıyor, sizleri düşman ilan ediyor, ötekileştiriyoruz. Aldırmayın. Bizler kendi içimizde bile çuvaldız ile iğne arasında seçim yapamayıp, iplikten medet umar hale geldik. Yazık ki, sizler de o ipliğe kördüğümler atmış haldesiniz.

Hepimizin unuttuğu bir şey yok mu? Dünyadaki her karış toprakta Türk'ün izi var. Fakat buna rağmen garip de bir gerçek var.

Dünya Türkiye'ye ve Türklere hayranken, Türkler Türkiye dışında her ülkeye ve her ülke insanına.

Fakat her ne olursa olsun, bu topraklar bizim. Bu ülke bizim. Bu ülkeyi yobazlıktan, çağ dışı yaşamdan, pislikten, kirlilikten, onursuzluktan, hayasızlıktan ve buna benzer tüm olumsuzluklardan arındıracak olan da yine bizleriz. İş sadece biraz duyarlı olmaya kalıyor. O da aslında hiç zor değil.

"Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki fedâ
Şühedâ fışkıracak toprağı sıksan, şühedâ!
Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Hüdâ,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüdâ"

dizelerini Akif'e yazdıran nesile saygımız olmalı. Hepimizin.

Sevgiyle kalın.

#Rüzgar


15|3
1422
Blueobsession KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • Çok acımasızca eleştiren kişilerin henüz toy olduklarını gözlemliyorum. Biraz hayatı yaşamış, biraz sürünmüş, biraz kendi kanatlarıyla uçmayı öğrenmiş insanlar daha objektif bakabiliyor toplumun durumuna.

  Söylediklerine yüzde yüz katılıyorum. Mutlaka binbir türlü pislik çıkıyor içimizden, aramızdan... Bunları eleştiren de iyi çocuklar :) Yani bu pislikleri görüp vicdanı sızlayan, gitsem de görmesem diyenler. Ama işte toyluktan, gittikleri yerlerde de -neresi olursa olsun- benzer veya türevi pisliklerle karşılacaklarını hesap etmeden atıp tutabiliyorlar.

  Ilımlı yaklaşmak lazım :) Bugünkü düşünce yapımıza bir günde gelmediysek, topla tüfekle eleştirenlere de yumuşakça izah edebilmek lazım.

  Saydığın birçok kötülükten daha kötüsü, birbirimizi dinlemiyor olmamız. Birbirimizi aşağılıyor, yok sayıyor olmamız. Biri şurada görüşe tepki verse diğeri ona çabucak hain vs diyebilir :)

  Çok uzattım ama demek istediğim, toplumu bu pisliklerden korumak kadar, yeni nesli bilinçlendirmek de gerekiyor. İnsan yerine koyabilmek gerekiyor. Balığın başı kokmuş, kuyruğunun davasını etmeyelim bence boş ver :)

  3|1
  0|0
  • Harikasınız. Ne de güzel özetlediniz. Katılımınıza ve değerli görüşlerinize çok teşekkür ederim :)

  • kısaca şöyle diyeyim, HERŞEYİ YAPAN İNSANDIR ,""BİLİMİ ilerletende bilim sayesinde son 200 senede silahlar yapıup Askerlere verip Devletin kurulmasını sağlayanda insandır"", FELSEFE YAPANA DELİ gözüyle bakan (ki herşey düşünmekten ibaret) veya Siyasetten Pkk terörünü konuşmaktan, futbolda kim kaç gol atmış diye konuşmaktan, eğlence sektörü darlığından yani,, Eğitimde Matematiği sadece ders niteliğinmde öğrenip NASA GİBİ ya da CERN gibi KURUMLAR AÇMADAN, yüksek teknoloji yerine Tübitak gibi basit buluşlar yapan, kısaca Bilim adamlarını ABD ye dediğimiz yer kaçırdım kendimizde gurbetçi diye Avrupada yaşamak istediğimiz sürece gelişme olmaz,500 yıldır bilim olan, Sinemasında Aksiyon Bilim kurgu filmleri ve MMA dövüşçüleri olan ABD ve AVRUPA da suç oranı nüfüs ve özgürlükten kaynaklanıyor bireysel silahlanma vardı ABD bir ara azaldı,""Özgürlük iyidir"", ama Ailevi sorunları olabilir suçlar bundan oluyor insanda

En İyi Erkek Görüşü

 • Öncelikle paylaştığın liste suç oranları listesi değil. Önceki yıla göre suçun artma listesi. Bu kadar artmış haliyle ne seviyeye gelmiş? Türkiyedeki suç oranıyla kıyaslaması nedir bunu görmek isterdim. Biz kendi durumumuzu (milleti ırkı vs değil) eleştirilen amacımız daha iyiye yol göstermek. Memnun değiliz. Hiç değiliz. İnsanların sorunlara hastalıklı bir bakış açısıyla yaklaşmalarının sonucunda sorunlar çözülmüyor tersine daha da derinleşiyor. Bir de bir kolaycılığımız varki sorma! Hem politikacılar hem de içimizdeki insanlar yapılan her haksızlığa her sorunlu duruma her yangına benzin dökerken büyük keyif alıyor ve bunu herkese ilan etmekten de kaçınmıyor. İş kontrolden çıkınca da ya almanya yaptı diyoruz ya da abd. Düşman elbette her fırsatı değerlendirir. Esas soru şu; sen neden bu kadar fırsat veriyorsun?
  Ayrıca bu ülkenin ihtiyacı tam da son sözlerinde paylaştıklarınla yüzleşmek. Yani gerçeklerin öyle olmadığını anlamak. Dünya Türklere hayran falan değil. Dünyanın çok büyük bir bölümünde Türkleri sorarsan adını ilk defa duyan insanların sayısı %90ı geçer. Bir de şu 3 kıtada hükmetme meselesi var. Açıp haritaya bakarsanız 3 kıtanın çok küçük kısımlarında toprağımız olmuş. Tam hesabı bilmiyorum ama göz kararı Asya'nın Avrupa'nın ve Afrika'nın %5inden fazlasına hakim olmadığımızı söyleyebilirim. Geçmişle avunmaya değil gelecek için büyük hedefler koymaya ihtiyacımız var.

  0|1
  0|0
  • Çok yerinde açıklamalar. Hakkınız var. Elbette benim de yaptığım gibi eleştiriler daha iyisi olmaya yönelik. Toplum olarak insanca yaşamaya yönelik. Kaldı ki, eleştirileri haksız bulmuyorum. Vermek istediği mesaj, "birlik olmak". Her nerede yaşıyor olursanız olun, kendi ulusunu, kendi ırkını küçümseyerek aşağılama. Ha hayranlık meselesinde ise size katılmıyorum. İşin siyasi boyutu elbette çok başka ve yazımda o kısma hiç girmek istemedim zaten. Biraz maneviyattan sözedesim geldi. :)
   Çok teşekkürler ilginize ve değerli görüşlerinize.

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 13

 • Başlığı okuyunca içeriğin tam tersi olduğunu düşünüp sinirle girmiştim bu bence'ye. Çok güzel paylaşım ellerinize sağlık. İnsanımızın böyle olmasının sebebini değişik bir noktaya bağlamak istiyorum. Biz küçükken hep şöyle fıkralarla büyüdük: Alman, Fransız, Türk bir işe koyulmuşlar Türk en sonunda bütün işi batırmış hahaha... Yaşım büyüdükçe bunların bilinçaltımızı etkilediğini düşünmeye başladım. Şu anda da isim vermem doğru olmaz ama sosyal medya hesapları, capsler ''türkiye'de sıradan bir gün'' veya garip bir şey olduğunda ''ülke yine normale dönüyor'' şeklinde paylaşımlar yapıyor, ben bunları doğru bulmuyorum. Çin'de her yıl, her gün garip garip haberler izliyoruz ama kimse Çin'de bunlar çok sıradan demiyor. Avrupa ülkelerinde ne tuhaf haberler izliyoruz ama kimse bunu normalleştirmeye çalışmıyor. Çünkü ülke olarak kendilerini karalamıyorlar. Çocuklara ''2050 yılında dünya Türklerin olacak, herkes başka gezegenlere koloni kurup gidecek'' şeklinde konuştuğumuz sürece bunlar olmaya devam edecek. Ben Türklüğümle gurur duyuyorum. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

  0|1
  0|0
  • Muhteşem bir açıklama. Yeni nesli hayallerle değil, gerçeklerle bilinçlendirmek gerek.
   Çok teşekkürler ilginize. :)

 • Bence çok uzun olduğu için baştan bir kısmını okudum sadece. Ama şunu belirtmek istiyorum ki Türklüğünden utanan Türk olmaz. Türk tarihini sadece Osmanlı ya da Türkiye Türklerinden itibaren sanan insanlarımız var. Ama Türk tarihi şanslı zaferlerle ve gurur kaynağı olacak olaylarla dolu yaklaşık 5.000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Şunu söylemek istiyorum ki her milletin iniş ve çıkış zamanları vardır. Özellikle son dönemlerde yaşanan olaylardan dolayı Türk ırkı şöyle böyle deyip vatanımızdan nefret edecek hale gelmek yanlıştır. Sonuçta bu konuda hepimizin suç payı var. Eski Türklere bakıyorum bazen hayatlarından kesitler okuyorum. Öyle saygılı öyle ahlaklı bir milletmişiz ki... Öyle ki bizi savaşlarla bir türlü yıkamayan diğer milletler içten fethetmek istedi. Ve günümüzde hala bu uygulanıyor. Türk milletini kendi değerlerinden uzaklaştırmak, kötü hale getirmek daha sonra da ırkından vatanından utanan Türk gençleri (!) yetişmesini sağlamaktı onların amacı. Ne yazık ki yavaş yavaş bunu başarıyorlar. O yüzden bir Türk evladına ilk öğretilecek şey ahlak ve vatan aşkı olmalıdır. Benim 5 yaşındaki kardeşim bile bayrak aşığıdır. Bunda ailelerin büyük rolü var tabii. Çocuklarına öncelikle başarılı olmalısın şunu yapmalısın diye hırs aşılamak yerine bayrağını kendinden daha çok sevmesini, çalışıp da vatana millete hayırlı biri olmasını, iyi ve ahlaklı bir insan olmasını aşılamalıdır. Biz ki çok mükemmel teknolojik imkanları olan çeşit çeşit silahı tankı tüfeği olan bir millet değiliz ne yazık ki. Bizi yıkamayan en büyük şey vatan aşkı ve ahlaktır. Eğer bu iki şeyi kaybedersek Türk milleti de diğer tarihe gömülmüş milletlerin sonu gibi olacaktır. Ayrıca ben Türklüğüyle övünmek sevmek bağlı olmak yerine utanan istemeyen sevmeyen insanların Türk olabilecek o şerefi taşıdığını düşünmüyorum. Yani tabi bu tek insanda bitmiyor. Herkesin bilinçlenmesi lazım. Ama böyle devam ettikçe endişe duyuyorum ne yazık ki geleceğimizden.

  0|3
  0|0
  • Teşekkür ederim değerli katkılarınıza. İşin sırrı, tarihimizi doğru öğrenmek ve değer yargılarımıza sahip çıkmak. Çocuklarımızı hayal dünyalarından uzaklaştırıp, bilinçli yetiştirmek.

 • Kendimizi eleştirmeyi bilmezsek hem eksikliklerimizi göremeyiz hem de bunları bilmeden düzeltemeye çalışsak bile daha da dibe batarız.
  Yazdıklarınız çok yerinde olmuş :)

  0|1
  0|0
 • Arkadaslar ne olursa olsun , ulkemizde ne zorluklarla karsilasirsak karsilasalim asla Turkiyemizden utanan - kacmak isteyen insanlara anlayasli olmicam. Ben hayatim boyunca yurtdisinda yasamaktayim ve sunu bildirmek gerekirse Ulkemizde yasamak eskisi kadar zor degil. Sartlar kolaylasdi ve bunu Avrupadan ulkerelerie ( Özellikle Turk gurbetcilerimiz) istatistiklerde görunmektedir. Belki yurt disinda okumak istersin ona bisey diyemem , ya da dunyayi kesvetmek istersin. Onu bende isterim ki yapiyorum... Ama gerek yurt icinde yasayip da "hukumete karsi" olupta kacmayi terchi eden insanlar bence en yazik olanlardan..

  0|2
  0|1
  • yüreğinize sağlık. ayakta alkışlıyorum sizi.
   teşekkür ederim katılımınıza.

  • burada kalıp her gün küfür edeceğine bence yurtdışına gidip milletin sırtına yük olmaktan çıkabilir bazıları.. elleme, kendi düşen ağlamaz :)

 • Oh ellerine saglik çok güzel yazmissin keske herkes bu kadar aydin olabilse olaylarin farkinda olabilseler keske her bence bu kadar bilgi dolu bu kadar gerçekçi olsa bende yurt disinda yasiyorum okulumu burada bitirince Türkiye'ye dönücem insallah neyse ama yurt disindaki hayat hiç göründügü gibi degil ya çok kötü 😐 neyse tekrar ellerine saglik ve Iyi Bayramlar✌✌😀

  0|1
  0|0
 • Hindistan'ı listeye eklemeyi unutmuşsun. Tecavüzün en fazla olduğu ülke fakat bunları normal karşıladıkları için çok gün yüzüne çıkmıyor!!

  0|1
  0|0
 • Çok haklısınız. Ben de eleştiririm ülkemde olanları, bazı durumları ama hiçbir zaman Türk ırkına laf etmem. Bizim kadar şanlı bir geçmişe sahip olan kaç millet var ki? Yurtdışına çıkabilmek benim de istediğim şey ama bu ülkedeki kaynakları başka yerlerde göremedim. İlle de vatanım

  0|1
  0|0
 • Türk olmaktan, bu coğrafyaya ait olmaktan asla utanmadım ama işi ırkçılık seviyesine de asla getirmedim. Ülkemi çok seviyorum da insanları sevemiyorum. Kendinden başka kimsenin sözüne, düşüncesine, hayat tarzına saygısı olmayan, değişik bir millet olduk.

  0|1
  0|0
 • Bu benceyi gören AVP parlementosu ( Temsili ) galeri8.uludagsozluk.com/.../...stundur_948447.jpg

  1|2
  1|1
 • Ülkemi beğenmeyen insanların çoğu bu ülke sayesinde gelişmiş bir ülkede yaşayabilme imkanına varıyor yazık çok yazık.

  0|1
  0|0
 • Ben yurt dışına çıkmak istiyorum çünkü orda parasal olarak daha fazla kazanç var
  Tabi kendi yağımda kavrulmakda gerek

  0|1
  0|0
  • Maalesef yaşam standardıni ortalama tutmak isterseniz giderler çok pahalı, o yüzden o kazancın bir manası kalmıyor...

  • Hepsini Göster
  • @doriangrayinvesikası alım gücü belki en yüksek değiliz ama bizde aile değerleri, birlik ve dayanışma var, batı ülkelerinde bireysel ve savunmasızsın.. Bir örnek, kendim gözledim, Oxford da sokakat yüzlerce evsiz var, ve bunların çoğu Oxford un ruhi bunalım yaşayan öğretim üyeleri..

  • @Serpmekahvalti saygı duyuyorum dediklerinze

 • Yalniz sunu es gecmissin. O ulkelerde suc orani yuksek bla bla falanda o syclari isleyenlere bir bak. Araplar hintliler ve turkler genelde. Tacizde number one iki ulke turkiye ve hindistan. Tum dunya bilir bunu. Italyanlar turklerin az medenisi sasmadim ama bizden daha guvenli olduklarini gordum.

  0|0
  2|1
  • Sütten çıkma ak kaşık olduğumuzu iddia etmiyorum. Eleştirmek başka şey, aşağılamak başka. Ben haklı eleştirilerin daha iyi olabilme adına yapıldığını düşünürken, işin hakarete varan boyutlarına tepki göstermeye çalıştım.
   Teşekkürler ilginize.

  • yanlış bilgi, UNESCO istatistiklerinde batı ülkeleri birinci sırada, bunların bazılarında göçmen bile çok az.. bu dediklerin batı ülkelerinin kendilerini aklamak için abartarak kullandıkları bahaneler.. örneğin Papa Benedict döneminde 4500 çocuğa Vatikan daki tecavüz haberleri nedense bu kadar yaygın değil, hatta bunu Hollywood bile defalarca işlerken... Türkiye tacizde bir numara değil, bu kesinlikle 15 Temmuz a giden yolda Türkiye nin imajını sarsarak darbe gibi illegal yöntemleri kabul edilir yapmak için uygulanan bir algı yanıltması.. binlerce sosyal denye var batıda uygulanan, güzel bir kadın erkeklerin arasına düştüğünde görmediği taciz kalmıyor... her ülkenin siyah ve beyaz yönleri var, bazı orta asya ve arap ülkeleri bu konuda belki sabkalı yalnız Türkiye Dünya sıralamasında ön sıralarda hiç değil..

 • Guzel acikladiniz.

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 21

 • Ülkeyi 'Cennet vatan, atalarımız şöyle çabaladıydı, böyle köklerimiz var' gibi afili ve aslında her toplumun insanından duyulabilecek beylik lafları dışında savunacak yöntem bulamamak sanki iyi bir sebep.

  Türk olmaktan çekinmiyorum, hiçbir zaman 'Ulan şuralı buralı olsaydım' demedim. Ama Türkiye'den iyice tiksinir oldum, ne var mk?

  Dünya'nın Türkiye'ye ve türklere hayran olduğunu iddia edip buna ciddi ciddi inanacak kadar abuk milyonlarca insanı ihtiva ediyor mesela. Adama 'Yahu ne hayran olması? Hiçbirinin matah bulduğu yok, Avrupalılar insanımızın genel tavrını kasıntı ve sinir bozucu buluyor, doğu bloğu ülkeleri bizden 20 yıl geride oldukları için ülkeye özense de, belli bir yerden sonra kıl kapıyor' dediğinde inanmak istemiyor buna. Neyine hayran olacaklar mk?

  Atatürk geldi, o kadar şey kazandırdı da ne oldu? Kendine atatürkçü diyenler dahil, hiçkimsede kendisini anlayabilecek bilinç yok. Ülke kör cehalete teslim bir yer.

  İnsanlar bu Dünya'ya yaşamaya geliyorlar, ülkeye çamur atmakla suçladığınız adamlar ülkenin ilerlemesini isteyen insanlar aslında, sorun ülkenin halini beğenmeyen, kötüleyenlerde değil, asıl herşeyin yolunda olduğunu, ülkenin süper olduğunu ve daha da süperleşeceğini, herkesin bizi kıskandığını, üstümüzde oyunlar oynandığını, zaten her yerde sorun olduğunu, Yunanistan'ın Türkiye'ye kıyasla çok kötü, İngiltere'nin aç olduğunu falan zanneden gerizekalılarda.

  'Halimiz çok kötü, yanlışlarımız doğrularımızdan çok ama eleştirmeyin yav, vatan millet falan yani' diyorsun kısaca.

  Bunlar hiç mi hiç mantıklı gelmiyor bana.

  Kıçıkırık Ukrayna'da bile işsiz falan kalmıyorsam Türkiye'den çok daha rahat yaşıyorum. Stres yok, toplumsal baskı yok, pahalılıktan belim bükülmüyor, insan ilişkileri sağlam, sosyal hayat düzgün, şehirleri İstanbul gibi yığma bir beton kütlesi değil hakkaten şehir.

  Eksikler tabii var, çok kötü yanlar var, ama yaşıyorum arkadaş burda ben, her taraftan gelen gerilimle boğulmuyorum?

  0|1
  0|0
 • At gözlüğü ile bakanlar, dünyayı bilmeyen yeni yetmeler, hainlik sınırında dolaşan insanlar..
  bunlara sabaha kadar Türk olmanın ne değerli bir şey olduğunu anlatsan, anlamazlar..
  Ben her gün Türk olduğuma şükrediyorum..
  Eline emeğine sağlık..

  3|3
  1|2
  • Teşekkür ederim. İşte bu noktada anlatmaktan daha çok şey yapmak gerek. Daha duyarlı davranarak, "ötekileştirmemek" gerek.

 • kısaca 1071 e kadar SAVAŞARAK gelip azda olsa BİLİM ADAMI çıkartan, ama genelde hayvancılık, tarım ile uğraşan bizler, dinsel baskılardan dolayı ve rahat yaşam yüzünden DÜŞÜNMEYİ GERİDE BIRAKIYORUZ,,, AKIL ALLAH ın VERDİĞİ EN ÖNEMLİ şeydir,,1400 lere kadar osmanlının teknolojisi o zaman ki imkanlara göre (birazda Çinden aldık tabi) yüksekti, ama avrupa ya gelene kadar anadolu selçuklu devleti kurulmadan AVRUPA dada roma da da bilim adamları teknoloji yapanlar çıktı, tabi onlar bizim kadar savaşmadılar tabi, biraz buda var, günümüze baktığımızda ABD ve ÖZENDİĞİMİZ AVRUPADA suç oranları yüksek çünkü NÜFUSLARI FAZLA, millet rahat yaşam yüzünden suç işleyenlerin pisikolojisini düşünmüyorlar"" tabi bu bir kesim için geçerli "" şu anda BİLİM OLAN EN BÜYÜK ÜLKELER ABD, JAPONYA, AVRUPA VE KORE, RUSYA,, biz biraz GERÇEKLERDEN KAÇIYORUM KENDİMİZİ ELEŞTİRMİYORUZ, HERKEZ bize Hayran sanıyoruz, halbuki ATATÜRK GİBİ AVRUPADA DA VARDI KİTAPLARINI okudu Atatürk batı ve türklerinde cumh. kurdu

  1|1
  0|0
 • avrupada dediginiz yer enginizasyonlardan... ronesansdan..33 yil savaslarina.. ihtilallerden bugune gelmek icin 400 yil ugrasti... turkiye Şu an ki haline 92 yilda geldi... cebir.. koordinat ve integralle dunya bir yorungenin etrafinda donuyor diyen galileoyu papa 5 inci paul aristokrat goruse karsi diye hapse atti...10 uncu yuzyilda el biruni dunya donuyor diyordu harezm de... turkiye kolay kazanilan bir toprak degil.. turkun tug diktigi yerdir.. Şu an sosyal olarak iktisadi olarak politik olarak sorunlar olabilir ama bu turk olmanin onurunu engellemez... turk budununun ozune donmesi gerekir... yasadigim acunda hangi yere ayak bastiysam herzaan onur duydum buyuk bir budunun parcasi olmaktan... mustafa kemal ataturk ne diyor... Türklük, benim en derin güven kaynagim, en engin övünç dayanagimdir..! atalarimizin kutsal ruhu ulgenin kutu turk budununda olsun turk olmak harika...

  0|1
  0|1
 • Niye utanıcam
  Millet yurtdışından bizim ülkemizi görmek için geliyor
  Ülkenin değerini bilin
  Bu vatan Allah yapısı Antika yerler çok diğer ülkeler kul yapısıyla birşeyler yapmaya çalışıyorlar ama bir türkiyenin yerini tutamaz hiçbişe

  0|1
  0|0
 • Yüce ırkımız için güzel bir savunma gerçekten sizin gib insanlar ile birlikte yaşamak beni çok mutlu ediyor. Irkımızın değerini, hakettiği saygıyı görmesi ümidiyle :)

  0|1
  0|1
 • "Lafa gelince Atatürkçü olmak değildir Türk olmak. Türk gibi davranıp, Atatürk gibi düşünebilmek, ilke ve inkılaplarına sahip çıkabilmektir. Önce tarihine ve kendi insanına sahip çıkabilmektir."

  Can alıcı noktalardan birisi. Yüreğine sağlık.

  1|1
  0|0
 • Ellerine sağlık, harika bir bence. Belki de, bu sitede gördüğüm en iyi bence. Yazım ve imla kuralları, konunun içeriği ve çeşitli görsellerle renklendirmişsin. "Milliyetçilik" ideojisini vurguladığın için de, ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Türk halkına, Türk atalarına büyük bir iyilik yapmış oldun bu farkındalık sayesinde. Başkasına hayran olmayı bırakıp, kendimizle yetinmeliyiz. Hayran edene hayran olabiliriz, hakkını verelim. Fakat, kendimize ait olanın da hakkını verelim.

  0|1
  0|0
 • Eline emeğine yüreğine sağlık.

  Türk olmaktan gurur duyuyorum. Şanlı tarihimiz zaferlerle dolu tarihimiz destan yazan atalarımız var. Hepsine yürekten minnet borçluyuz. Ruhları şad olsun. Mekanları cennet olsun. Sermayemiz büyük. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.

  0|1
  0|0
 • Ben burayı çografi olarak ve geçmişteki atalarımızdan ötürü seviyorum yoksa ben dünyanın hiç bir yerinde bu kadar cahil ve egolu toplumu bir arada görmedim amerikada da var cahil ama bu kadar fazla değil azınlık bizde resmen çoğunluk olmuş durumda cahillik...

  Kendini yüksekte görüp icraatta sıfır olan bir ülke kimse kusura bakmasın.. İrlandalı adam geldi 20-30 tane sorsan delikanlının kralı olan sünepeleri harcadı gitti. Ama hala sorunca kendini yüceltme peşinde işte ülkenin genel profili bu cahiliyet ve ego patlaması.

  0|0
  0|0
 • Sonuna kadar gururluyum

  0|1
  0|0
 • Bu bilgiler neye dayanıyor?
  ''Amerika’da suç oranı geçen yıla kıyasla %73 artmıştır.'' böyle bir artışa inanıyor musun? Bir yılda böyle bir artış ne kadar mümkün? Yalan olduğu ortada detaya girmeme gerek yok.

  0|2
  0|0
 • Amerika 'da suç oranı % 70 ama barbar olarak nitelendirmiyorlar

  Türkler barbardır
  Osmanlı'dan kalma bir zihniyet..

  Ülkeyi sevip sevmemekle alakası yok
  Gerçekleri konuşmak lazım

  0|1
  0|0
 • Bende Rus-Türküm ama utanmıyorum?

  0|1
  0|0
 • Benim 2. Ülkem Türkiye ama açıkcası Tük ve Türkiye diyince oturup düşünmek lazım millet atomu parçalıyor siz gelmiş tesettürlü polis çıkartıyorsunuz nere de kaldı Cumhuriyetçilik Atatürkçülük ülkenin güney sınırları tamamen ISIS yuvası olmuş doğu da devlet ve özeklik istiyenler boğaz boğaza anca bir birinizi yiyorsunuz günü birlik yaşıyor ilerisini düşünemiyorsunuz yazık

  0|0
  1|0
 • Türk halkımdan Tayyibi seçecek kadar cahil olmalarından dolayı utaniyorum Tayyip yüzünden can güvenliğimiz kalmamıştır lütfen uyanın arkadaşlar düşünebiliyorsanız zaten AKP li olamasınız

  0|1
  1|0
 • utanıyorum lanet ediyorum ohh be rahatladım

  1|1
  2|1
 • Türk ırkı asla başka ırklarla karışmayacaktı.

  0|0
  0|0
 • Türk deyince akla gelen ne kadar kötü şey varsa son 100 yıldır var onlar artık anlayana

  0|1
  1|1
 • -Yılbasında kızlara kalabalığın içinde arkadan dayayan taciz eden tiplerin oldugu bir ülkede..
  -Turist olarak gelen kadınların tecavüz edildiği bir ülkede..
  -Demokrasinin, insan haklarının, hukun, özgürlüğün olmadığı bir ülkede..
  -1000 yıl önce yaşamış bedevinin düşüncelerini sürdüren insanların olduğu ülkede..
  -Faşizmin, dikta yönetiminin her türlü ahlaksızlığın, soygunun olduğu bir ülkede
  -21. yy da Arap yobazlığı yaşatanların olduğu bir ülkede
  Türküm diye gurur gezmek neyinize la

  0|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  1
Yükleniyor...