Yurt Dışından Türkiye'ye Geldiğinizde Sizi Bekleyen Şeyler

İşlerim dolayısı ile bir buçuk ay evvel Türkiye'ye geldim. Havalimanından otobüse adım attığım andan itibaren bana bu ülkede olduğumu hatırlatacak yine pek çok şeyle karşılaştım.

Yüksek Sıcaklık ve Nem

Eğer benim gibi sıcağı sevmeyen biriyseniz ve yazın gelirseniz daha uçaktan iner inmez sıcak ve rutubetli bir hava suratınıza bir tokat gibi çarpar. İşte o an ani bir U dönüşü yapıp tekrar uçağa girmek ve

Kaptan, ben vazgeçtim dönüyorum.

demek istersiniz.

Eğer o an direnebilirseniz ilk leveli başarıyla bitirdiniz demektir, tebrikler!

İkinci levelda sizi, süzülen terle birlikte üstünüzle bütünleşmiş giysiler ve yüzünüze yapışmış saçlarla Halka filminden fırlamış Samara gibi hissettiğinizde vermeniz gereken büyük bir mücadele bekliyor, şimdiden başarılar.

Kalabalık

Kaldırımlar insan seli, toplu taşımalar balık istifi adeta. Ön kapıdan binip orta kapıya ulaşabilmek maharet istiyor bazen o derece.

Tabi bu kalabalık içinde hem çantanızı yankesicilerden hem de olası bir tacizden bedeninizi korumak extra bonus puan kazandırıyor.

Neyse, ben biriken bonus puanlarımla ne yapabilirim onu düşünüyorum.

Kural Tanımazlık

Solda yürüyen ama umursamayanlar, yürürken aniden önünüzde duranlar, otobüsten indikten hemen sonra sanki tek inen kendisiymiş gibi kapı önünde durup sağa sola bakınanlar, inenlere öncelik vermeden binmeye çalışanlar, mağazalardan aniden fırlayarak çarpmaya ramak bırakanlar, siz yaya geçidi üzerindeyken arabayı üzerinize sürenler, yaya geçidinin tam ortasında durup müşteri avlayan minibüsler.... Liste uzar gider.

Durun hemen '46'ya bağlamış bu insanlar' diye celallenmeyin, belki de aslında bu kadar anormalliğin arasında normal olmaya çalışan biri olarak biz deliyizdir ne malum.

Akıl hastanesini ziyarete giden akıllılara da deli muamelesi yapılır, bilirsiniz.

Patlamaya Hazır Agresif İnsanlar

Benden size tavsiye, yolda sakın yanlışlıkla birine çarpmayın, iki kişilik kaldırımda üç kişinin yanyana yürüdüğünü görürseniz sakın laf etmeyin, gerekirse duvar üzerine çıkıp yol verin, çünkü 3 her zaman 1'den büyüktür.

Bir ürünün fiyatı veya kalitesi hakkında da asla yorum yapmayın, sabah karısıyla tartışan öfkeli bir satıcının gazabına uğrayabilirsiniz, bu ülkede müşteri değil satıcı velinimettir, unutmayın.

Dağ Gibi Yığılmış Çöpler, Pis Sokaklar

Bazı bölgelerde konteynerdan taşan veya sokağa atılmış çöpleri görürseniz şaşırmayın. Onu temizlemeyen görevlinin veya oraya atanın evde gördüğü en ufak bir tozda karısına 'evi pislik götürüyor' diyerek vaaz verip fırçaladığını düşünün ve gülümseyin.

Ha unutmadan, biz pislik içinde daha sağlıklıyız, hijyende sağ kalabileceğimiz şüpheli.

Bezdiren Trafik

Bu ülkede caddeler ve anayollar düşündüğünüz gibi daha sağlam olsun diye, çoğunluğunu beyaz, siyah, gri gibi renklerin oluşturduğu bir metalden yapılmıyor. Biraz dikkatli bakarsanız görürsünüz, araba onlar azizim araba! Şeytan ayrıntıda.

Eh tabi siz de haklısınız, dakikalarca hareket etmeden duran bir metale araba demek de zor. Ama bir de şöyle düşünün, o metalin içinde olabilir ve kendinizi fırında tavuk gibi hissedebilirdiniz. Neyse ki bacaklarınız sağlam da yürüyorsunuz. Şimdi arkadaşlarınıza yürüyüş hızınızla ilgili,

En yakın rakibim arabalar..

Diyerek hava atabilirsiniz. Kar, yağmur, çamur, kaza diye hatta sinek uçsa trafiği kilitlenen bir ülkeye hoşgeldiniz.

Yavaş Kamu Hizmeti

Kamu hizmeti almadan evvel 'Ofisteki müşteri hizmetlerinden Fatma hanımın müşkülpesentliği, Patron Ahmet Bey'in çapkınlığı gibi konularda bir ön araştırma yapmalı hatta çaycının hizmet kalitesi hakkında bile bilgi edinmelisiniz.

Siz hizmet alayım diye oradayken bu konulardan biri üzerine girdiği derin sohbet yüzünden sizi görmezden gelen iki çalışana denk geldiğinizde, bildiklerinizi aktarıp hoşça vakit geçirebilir, iyi arkadaşlıklar edinerek eve dönebilirsiniz.

DSS'de (Dedikodu Seçme Sınavı) başarılı olamayanları KPSS'ye almıyorlarmış.

Aa elinizdeki imzalanacak kağıtlar mı dediniz? Boşverin canım, siz bugün gidin yarın yine gelirsiniz.

Her Köşe Başı İnşaat

Eğer İstanbul'a ve benim gibi uzun bir süre sonra gelirseniz köşebaşında bıraktığınız elektrikçinizin veya marketin karşısındaki kuaförünüzün yerinde yeller esebilir. Adımbaşı yıkılan bina, inşaat, kazılan zemin ve dakika başı geçen hafriyat kamyonları ile İstanbul büyük bir şantiye gibi. Dışarı çıkmadan baretini giy, eldivenini tak.

Siz dairenizi yerinde bulduysanız ona şükredin, gerisini boşverin.

Bu saydıklarımı beğenmediniz mi, o zaman bakalım bonus olarak kutunuzdan ne çıkacak?

Bonus : Askeri Darbe

Elinizde buz gibi bir içecekle içimi soğutayım diye ekran karşısına geçtiğinizde Boğaz Köprüsünün tanklarla kapatıldığını öğrenebilir, birkaç gün önce güle oynaya indiğiniz havalimanında kurşunlar uçuştuğunu görebilir, TV kanalları kararabilir, dışarıda kan gövdeyi götürürken başınızın üzerinden sorti yapan jetlerin oluşturduğu seslerin eşliğinde dışınız da en az içiniz kadar buz kesebilir.

Sevgiyle kalın, mutlu olun...


17|11
55|64
Freyja88 KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

Senin görüşün nedir?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 64

 • 1ay

  Isırmalik Bence.

  1|0
  0|0
  • 1ay

   Tükürmelik Bence diyenlerin arasında inci tanesi gibi yorum :)

 • İnanın çok susmak istedim. Yaklaşık 1 saattir de yorumları okuyorum. Her zamanki gibi her kafadan bir ses çıkıyor. Gerçekçi olmak yerine biraz duygusal ve önyargılı bakıyoruz her şeye yazık ki. Kabul etmemek değil kabullenememek aslında verdiğimiz tepkilerin nedeni. Bildiğimiz, gözle gördüğümüz, birebir yaşadığımız olumsuzlukları ÇOK SEVDİĞİMİZ ÜLKEMİZE yakıştıramıyoruz. Hele sizin de yaptığınız gibi, özellikle yurt dışında yaşayan kardeşlerimizin bu tür eleştirileri ile karşılaştığımızda da önce psikolojik olarak "bizden değil" etiketini yapıştırmak suretiyle sözde müdafaa etmeye kalkıyoruz.
  Ama biliyor musunuz? Hepimiz haklıyız. Sizde çok haklısınız. Onlar da. Bizler de.
  Sahiplenmek yaygara koparmak değil, gerçekten sahip çıkabilmektir. Bu ülkeyi her şeyi ile seviyor olmak, o "'her şey'" lerden, negatif olanları ayıklamak, yaşanabilir hale getirmek için gayret göstermektir. Ağzı olan konuşmayacak, ağzına geleni saymayacak, "benim ülkem" diyebiliyorsan önce "ülkem için ne yaptım/ yapıyorum" u sorgulayacak.
  İşim gereği birçok ülkeyi gezdim. Aylarca kaldığım günler de oldu, günlerce gezdiğim de. Afrika ülkelerini, Avrupa Ülkelerini, Hatta Avustralya kıtasını bile. Şu sıraladığınız olumsuzlukların çoğunu, hatta daha fazlasını ne yazık ki yaşadım ve gördüm.
  Diyeceğim o ki; hangi toplumda olursa olsun insan, önce insan olmayı, insanca yaşamayı, insana saygı duymayı öğrenemediği sürece, hangi ülkenin daha yaşanabilir olduğunu tartışmak mümkün değil. Sanırım buna da "Uygar Olmak" diyorlar. Uygarlığı, silahlanarak insan haklarına tecavüz, uyuşturucu ile zehirlemek, aç bedenleri için kadınlara tecavüz etmek, çocukları taciz etmek, her türlü pislikte mutluluk aramak sanıyorsa bir toplum. Ha Amerika, ha Nijerya, ha Moğolistan ha Çin. Benim için fark yok. Ama her ne olursa olsun, önce kendi ülkene sahip çıkmak gerek. Dünyanın her yerinde olan bu çağ dışı şeyleri sadece bizim ülkemizde yaşanıyormuş gibi düşünmek ne kadar haklı kılar sizi bilemiyorum.

  9|9
  0|2
 • Gerçekler ağır gelmiş barzolara.

  Burada nefes alan ya da almayan her seye arzu duyulabiliyor.
  Parasini yere dusurunce korkudan egilemeyen insanlar, ulkeye toz kondurmuyor.

  13|6
  12|15
  • Yalan yok ilk defa aynı fikirdeyiz.

  • Bir de "beğeniyorsan git" tayfasi var.

   Hayir arkadas, sen o bos sigara paketini insan gibi cope atmayi ogreneceksin.
   Ya da çükün kalkmiyor diye surekli gergin dolasip bana stres yasatamazsin. Doktora git. Rahatla.

  • 'Beğenmiyorsan' olacaktı sanırım.
   Her on görüşün dokuzu gerginlik. Ülkenin %90'ı bu dertten muzdarip demek ki. Kendini geliştirmekten ve sorgulamaktan aciz insanlar kalkmış bana akıl veriyor.

 • Cok agir elestiri olmus coguna katilmamakla birlikte sanki her gun darbe oluyormus gibi onu da listeye eklemen teessuflerimi de beraberinde getirdi.

  4|1
  1|0
 • İstanbul'a ayak basar basmaz at gözlüğü de hediye ettiler galiba.

  18|14
  7|4
 • Bu olumsuzluklar var ama yine de ailemleyim. Bu bile Türkiye'yi sevmem için sadece yeterli bir sebep :)

  2|0
  0|0
 • Bazı yerlere katılıyorum ama Türkiye İstanbul'dan ibaret değil.

  2|1
  0|0
 • Bak soyle bir soz vardır

  Kaşar'a alışmışa, koy peyniri ağır gelir

  Oyuzden sen o yurtdısındaki ulkene donebilirsin burası ağır geldiyse.

  32|18
  13|10
  • Bir yabancı ülkeye çıksanız minumum kıbrısa gel herşey çok farklı oluyor gittiğin yere aşık oluyorsun ben KKTC de yaşıyorum insanlar birbirlerine o kadar saygılılar ki herkes ulu orta siyaset konuşmuyor yola adım attığın gibi duruyorlar kimse kimseyi neden şöylesin neden şunu yapıyorsun kimse demiyor yanlış yapıyorsun hata yapıyorsun demiyor insanların doğru ve yanlışları kendilerine deniliyor ve karışmıyorlar hayat onun hayatı yargılayamayız diyorlar ülkemi seviyorum ama insanını hayır Türkiye yaşanacak bir ülkemi hayır ailemi görmek için giderim o kadar.

  • Hepsini Göster
  • sanırım sen farklı bir yerde yaşıyorsun bence diyen az bile yazmış çünkü. ve küfürlü yorumuna bakılırsa, gerginsin :) şimdi bana da bir küfür sallarsın konuyu kendince çözersin :))

  • @LSpıke
   Ağır oldu ama cuk diye oturdu. 👏👏

 • 3ay

  Yurt dışındayasanız bence hiç gelmeyin türkiyeye okara güzel anlatınızki ülkey. var mı türkiye deki insalar gibi sıcak bir ülke? var mı yurt dışında her bir köşesi cennet kokan yerleri? var mı 4 mevsim yaşayabilecegin bir ülke?

  1|0
  0|0
  • 3ay

   İnsanının sıcaklığı cıvıklıktan öteye geçmiyor, samimiyetsiz geliyor. Yurtdışı insanı mesafesini koruyarak sıcak. Bu tam da bana uygun ben de aşırı samimiyeti sevmeyen biriyim. Siz cennet görmemişsiniz, cehennemde yaşayıp da cennetteyim demek ancak bizim millete has birşey.

   Ve bu ülkede 4 yanlış 1 doğruyu götürdüğünden, bana göre olumlu birşey kalmadı artık.

  • 3ay

   İs icabı yurt dışından gelen insanlarla muhatap oluyorum bazen bir anlatıyorlar bir anlatiyolar balandıra balandıra avrupayı sonrada diyorum. sizin ne işiniz var türkiyede neden buraya tatile geliyorsunuz madem okadar güzel kaldıgınız yerler gelmeyin tatilinizide orda yapın diyorum susyorlar

 • 3ay

  Ülkeyi alay konusu haline getirip kötülemeye gerek yok. Belki toplum olarak bazı kesim böyle hatalar yanlışlar yapıyordur ama eminim ki hemen hemen her yerde böyle şeyler olabiliyordur diğer ülkeler çok mu kurallı çok mu düzgün. Millet koca tankların önüne atıyor kendini vatanı milleti aşkına. Klavyeye sarılıp Alay konusu edesiniz yargılayıp küçümseyesiniz diye değil.

  1|1
  1|0
  • 3ay

   Karalama olarak algılıyorsanız ya daha karalama görmemişsiniz ya da algı ayarlarınızın düzeltilme vakti gelmiş. Bu yazdıkların daha birşey değil az bile yazdım.

  • Hepsini Göster
  • 3ay

   Zaten yurtdışında yaşıyorum.

   Yediğim tabağı ben seçmedim beğenmek zorunda değilim bu bir, tabak sırf benim tabağım diye tüm olumsuzluklarını da göz ardı edeceğim anlamına gelmiyor bu iki, insanların beni kınayıp kınamadığı umrum dışı, kınıyorlarsa doğru yolda olduğumu düşünüyorum ve yazdıklarımda ne kadar haklı olduğumu anlıyorum bu da üç.

   İyi günler..

  • 3ay

   Kendini beğenmiş ukalaca tavır sergiliyorsun birde.
   o halde bende sayayım bu ülke böyle beğenenler böyle beğenmiş yaşayan yaşıyor beğenmeyen senin gibi ötede oynar konuşur bu bir.
   olumsuzlukları göz ardı etmek başka bir olaydır doğduğun ya da yediğin tabağa pislemek daha adice bir olaydır bu iki
   sen kendini beğenmiş itici bir insan haline gelip benimsemişsen zaten bir hiçsindir. bu üç
   kendini haklı sanıp çok biliyor havasında olman bu memleketi öldürmez yaşadıoğın yerde mutluysan orada kal eminim bu milletin bu memleketin senin gibi birine ihtiyacı yoktur bildiklerinde sende kalsın yaşamak zorunda değilsindir. mutlu yarınlar..

 • 3ay

  Boş ve alakasiz bence sanki bir tek Turkiyede var bu durumlar senin gibi insanlarin şu guzel ulkemde yasamasindan utanc duyuyorum

  0|1
  1|1
  • 3ay

   Kendinizden bahsetmişsiniz ben de böylelerini değil bencemde görmek aynı gezegeni paylaşmaktan utanıyorum.

 • 3ay

  Doğru demişsin ben ıstanbul doğumluyum insanları seviyorum ancak keşke iki vatandaşlıkları olan yüksek şahsiyetli insanlar bu topraklara değil gelmek kokusunu bile alamasa...

  0|1
  1|0
 • Doğru tabiki ülkese ne bir kurala uyan var nede kültürlü bir insan emliyet şeritlerinde normal araçlar gidiyor, kırmızı geçiliyor korna sesleri küfür yayaya saygısızlık motorada saygı yok haklı bence şu darbeyi TSK yapsaydı daha iyi olucaktı ama neyse

  1|0
  0|1
 • Her ülkede olugu gibi toplumsal ve Sosoyolojik bazı sorunlarımız var Bunu kabul ediyorum bu bence Çok ırkçık ve bir çogu gerçeklerden uzak masa başı google amcadan copy-past yapılarak yazılmış zorlama bir yazı olmuş , Dünyanın yarısını gezen biri olarak yazdıklarını çoguna katılmıyorum, Şimdi bur dan sana Hollandaya gitmemeniz için gerekli en az 100 sebebi çok rahat yazarım ama değmez sen kendini o piskolojiye sokmuşsun birkere , Hele şu çöp dağlarını nerde gördün merak ediyorum özetle haksız çok vicdansız bir yazı olmuş

  0|1
  1|0
  • Ben copy-paste yazmam önce bunu bilin. Gayet de mantıklı bir yazı az bile yazdım.

  • Hepsini Göster
  • mahale mahale söyleme bir yer söyle bana :) söyleyemezsin , Görmüyorum taşan çöpleri çünkü sabah ve akşam günde iki kere çöp toplanır İstanbul'da, Beğenmiyorsan lütfen gelme güzel ülkeme kimse seni zorla getirmiyor Keş hollandada sana mutlu hayattlar

  • Havalimanı civarı dolanın o zaman. Gözünüz normal olarak algılıyor demek ki görmüyorsunuz.

   Yarım saati geçti ve elbette beklenen sonuç: Kopyaladığımı iddia ettiği linki gönderemedi!
   En iyi bildiğiniz şey atıp tutmak, çamur atmak, köşeye kıstırabileceğini zannetmek. İki kelimeyi bir araya getiremeyen insanların işi. Şu tavrınızla bile yazdıklarımı haklı çıkardınız ona sevindim.
   Ama bu sefer sert kayaya çarptınız.

 • Çok konuşacağına nöbete git darbeymiş Zaman'ında taviz verildiği için o bilmem nerelerden geldiğin ülkeler kalkınıyor , istersen düzeltmeye kendi içinden başla bak temizleniyor yavaş yavaş o Zaman da ortak olursun bence ön yargılı bir insansın

  0|2
  1|0
 • biraz abartılı olmuş ama acı gerçekler :(

  1|0
  0|0
 • Hayat bilgisi, herkes farklı yaşar ve farklı öğrenir senin gördüğünü ve yaşadığını başkaları baksa da göremez.
  Konusunu açtığında burası Türkiye derler, evet burası Türkiye fakat insanlara medeniyeti unutturulmuş bir Türkiye :( şimdi bazıları burada tepki verecekler.

  1|0
  0|0
  • Herkesin beklentileri farklıdır, katılıyorum. Ben de benim beklentilerime uygun bir yazı yazdım. :)

  • Hepsini Göster
  • Milliyetçi klişelerle bir yere gelinmez ki. Zaten modası geçti artık bu tür tepkilerin. Zaman şapkayı öne koyup düşünme zamanı. Kendimizi ancak öyle aşarız :) Yanlış mıyım?

  • 3ay

   Milliyetçi ruhu olmazsa olmaz fakat insanlar Cumhuriyeti ve Demokrasiyi ve Laik'liği unutuyorlar.
   Biz şapkayı öne koyduk fakat yobaz ve cahil insanlarla uğraşıyoruz.
   Nazi dönemi bitmesine rağmen Alman sıkıştığı yerde (Ich bin stolz ein Deutscher zu sein) der.

 • Ulkeyı neden kotu olarak tanıtıyosun , birşey yazarken ya da yaparken nereye vardğını bir düşün , dost musun düşman mi?

  1|2
  1|0
 • Harbiden cok acaip insanlar var bunu bir kere daha kanitladiniz...
  Kisa ve oz yazicam...
  Ulan yuzyillardir bu topraklarda yasayan bir millet var ve bu topraklarda yuzyillardan beri gozu olanlar var...
  Dunya bu ulke ve topraklari icin elinden gelen her turlu oyunu fitnelikleri fesatliklari yapiyor ki degerli olmasa kimse umursamaz sen ve senin gibilerde bu ulkeyi bu ulke icin can verenleri bu ulke icin canini vermekten korkmayanlari kotuluyosunuz...
  Yaziklar olsun size...
  En kotu en pis en cirkin toprak vatan olsun ama benim olsun...
  Baskalarinin ki tatli geliyo sizin gibi ileri goruslu elit gorunmeye calisan... insalara...
  Noktayi siz doldurun ben bisey bulamadim yakistiramadm kendime...

  0|1
  1|0
 • Anladım şu bu topraklara ait hissetmiyorsan niye geliyorsun peki?

  0|4
  1|1
 • Erkekler Devam
  44

Kızlar Ne Diyor 55

 • Yanu 15-20 günlük seyahatlerde bunu yaşamak imkansız 😄😄 senin durumun daha zor 😄😄

  2|1
  0|0
  • Valla öyle.
   Bir günlük bile olsa fark hemen farkediliyor be kuzum :)

  • Hepsini Göster
  • Yani öyle tabii😄 Allah korusun ne diyim 😄

  • Amin tatlım :)

 • Sevemedim ben bu benceni. Her ülkenin olduğu gibi, olumsuz yanlar dışında olumlu ve kendisine aşık edecek yanları da var güzel ülkemizin :)
  Ellerine sağlık yine de

  8|7
  3|3
 • Çıkışları havaalanlarından ve otogarlardan yapabiliyoruz.
  Silah zoru yok bu ülkede , defolup gidebilirsiniz arkadaşlar.

  6|6
  2|1
 • Emeğine sağlık

  1|0
  0|3
 • 3ay

  Hepsini geçtim de şu darbeyi yap (tir) anlar avrupalılar 😒
  Şu büyük havalimani yapılacak diye özellikle almanya'nin eteği tutuştu resmen kusuyorlar içindekileri. saklayamiyorlar artık o derece..

  0|0
  0|0
 • 3ay

  Inana bende o yüzden Tereddüt ediyorum. Türkiye'de yaşasam mı, yaşamasam mı diye.
  Sence yaşaya bilir miyim sen nasıl düşünüyorsun? Bak beni gibi yurt dışısın sende

  1|0
  1|1
  • 3ay

   Gelme kızım ozaman begenmıyorsan türkıyeyı

  • Hepsini Göster
  • 3ay

   Evet canım haklısın. Bunu denemeye çalışıcam

  • 3ay

   Rica ederim :)

 • 3ay

  bız ulkemızı sevıyoruz sevmeyene gelde denılmıyor ve kotulemıssın resmen hakkın degıl bu vatanı kotulemek bıde darbe yazmıssın dalga gecer gıbı bu ulkeyeyede vatandaslarına kurban olun kotuleyerek gelmeyın

  0|0
  1|0
  • 3ay

   Az bile yazdım.

  • 3ay

   sılah zoru yok burda bence sız bu ulkenın bı topragını bıle haketmıyorsunuz

  • 3ay

   Gerçeklerin yazılması çağdışı kalanları hep acıtmıştır ve acıtmaya devam edecektir. İnsanlar kendini düzeltmediği müddetçe siz beğenmeseniz de bunları her yerde, her zaman yazmaya da devam edeceğim.

 • 3ay

  Herşeye rağmen seviyorum. 😊

  1|0
  0|0
 • 3ay

  Sadece olumsuz bir gorus geldi bana. Ben yurtdisindan Turkiyeye geldigimde boyle hissetmedim tam tersi yurdum insanini ozledigimi farkettim gercekten tum bunlari ozlemistim ve mutluydum.

  1|0
  0|0
  • 3ay

   Doğrudur, herkesin beklentisine göre değişiyor. Ben beklediklerimi ne yazık ki bulamıyorum :) Görüşünüzü nezaket çerçevesinde belirttiğiniz için de ayrıca teşekkür ederim. :)

  • 3ay

   Ben tesekkur ederim 😊

 • Beğenmeyen defolup olup gitsin kimseyi zorla tutmuyoruz

  0|1
  1|0
  • Kendini düzeltmektense klişe laflarla saldırıya geçen aktrollerin ayran kafası hep bunlar.

 • Abartarak soylemissin bende yurt disindayim ve evet genelleme yaparsak kurallara uymayan toplumumuz var İstanbul'da ama diger yazdiklariniza hak veremiyorum. Ben turkiyeye gelince, istanbula gelince morelim aninda düzeliyor kalabalik insanlarim, sicak nemsiz havasi, saygili insanlar tanimadigi halde selam demesi, insani mutlu ediyor. Insaat hic gormedim İstanbul'da yakinimda orayida biraz abartmissiniz. Trafik ile sorun yasamak istemiyorsaniz taksiye binin yaninda istemedigin biri oturamaz kimse itemez, daha guvenili hem sen yurt disindan geliyorsun sana uygun gelmeli, ben sahsen annemle araba kiraliyoruz ve hic sorun yasamadik 😕 çöp gormedim ortalarda, kendi yerleri var ve derli toplu genel olarak. Sen gordugun en ufak seyi buyutmussun. Evet perfect degil, yakin bile degil ama anlattigin gibi kötüde degil. Genede saygi gostermek lazim

  0|0
  0|0
 • Aa demekki sadece ben farketmemisim bu tür durumlari, ama sirf negatif seyleri yazmasaymissin daha iyi olurmus sanki. Yine de severim türkiyemi, gurbet ellerde büyüdük, disardaki alman mi kiymetimizi bildi sanki, birak allasen :P türkün dostu türktür bence yinede. Vatan gibisi de yok. Cok yakinda kavusuyorum 🤗 darbe olayini da bonus diye yazman ayip olmus biraz sanki. Ciddi bir durum ne de olsa. Millet canini vermis, sen girgir samataya baglamissin yani.

  1|0
  1|0
 • Yapacak birsey yok aslinda. Heryerin bir zorlugu var.

  1|0
  0|0
 • bu yazıya bok atanlar geçen gün bayrakla fotoğraf çekilmek istemediği için dayak yiyen fransız turisti dövenlerle aynı soydan geliyorlar..
  daha taciz tecavüzden bahsetmeyerek az bile yazmışsın.. ağzına sağlık..

  1|0
  2|1
  • Hay ağzına sağlık, kesinlikle aynı soydan :) Gerçekten emin olsunlar daha yazmadığım çok şey var.

 • Gerçekler bunlar, inkar edenler türkiyenin hangi kesiminde yaşıyor merak ettim.
  Ellerinize sağlık :)

  2|2
  1|0
  • Teşekkür ederim tatlım, hepimiz biliyoruz hangi kesimde yaşadıklarını da söylemeyeyim şimdi :)

 • Bence sen istanbulu anlatmissin burfa. Her yer icin geverli degil bunlarin hepsi

  1|0
  1|0
 • Bunlar bilinen şeyler zaten. İklim maddesi oldukça saçma sizin zevkinizi herkese mal edemezsiniz. Kaldı ki ben sıcak havayı severim. Ülkemin eksiklerini gayet iyi biliyorum ama mesela norveçte ne olursa olsun asla " kış mevsimlerinde " orada yaşayamam! her zaman Soğuk ve karanlık, güneş yüzü görmezsem psikolojim bozulur kesinlikle. trafiğe bile katlanırım ama soğuğa ve karanlığa asla! (Tabiki yaz mevsiminde güneşin batmadığınıda biliyorum) Her ne olursa olsun ben ülkemi seviyorum keşke şu sorunlar bitebilse:(.. Ama sizde beğenmiyorsanız gelmeyin bu ülkeye. Sonuçta kimse sizi zorla getirmiyor. Herneyse yazdıklarınızın geneli doğru ama bilinen şeyler. Yıllardır söylüyoruz biz bunları maalesef! ~

  3|0
  1|0
 • Kısaca gelmeyin demişsin. :))

  1|6
  0|0
 • Nöbette olanların ellerinde çekirdekler. Bedava sandviç almak için birbirini itekleyen insanlar. Elbette yerler çekirdek kabuğu kaynıyor.

  Elline sağlık.

  2|0
  1|0
 • Senin Türk Oldugundan Şüpheliyim Nasıl Bir İnsan Kendi Halkında İnsanları Küçümser Ve Ülkesini Aşağılar.

  3|1
  1|0
 • Kızlar Devam
  35
Yükleniyor...