Gerçek Güç ve Özgüvenin Doğası

http://www.kizlarsoruyor.com/toplum-sosyal-iliskiler/a50680-ozguveni-ucup-gitmis-kuslar-a-tuyolar bu konuya yazdığım yorumu benceye dönüştürmek istedim.Konu sahibi bahsetmiş ama ayrıntılı değil düşüncesine saygım var.
İlk şart insanların seni düşünmediğini bilmektir. Özgüven eksikliği toplumun %70 inde falan vardır özgüvenim var diyen kişilerin büyük bölümü yalan söyler. Bu en çok iş hayatında belli olur bazı sizden üstün rütbeli olanlar işi öğretmez. Bunlarda özgüven eksikliği vardır o kişiler size işi öğretirse eninde sonunda öğrettiği kişi yardım edecek bunu bilir.
Size mali müşavir bir hocamdan örnek veriyim adam zamanında 7 kişiye işi öğretmiş bu adam batmış. Yeni bir yer açmış hepsi bunu arayıp müşteri yönlendirmiş yeni açılmış bir işyerini bir günde bu kadar müşteri gelmesi imkansızmış. Kendine gelenleri yönlendirmişler ilk aydan bütün borçlarını kapatmış adam.
Özgüven eksikliği olan adamın düşünce sistemi şudur. Bu adama iş öğretirsem bu adam ileride benim müşterilerimi çalar bana iş kalmaz. Gerçekte olan işi öğrettiğin kişi senin müşterin yoksa zor durumda kalırsan kendine gelenleri sana yönlendirir. Şirkette bu kişi sizin yerinizi alırsa patron sizi farklı yere gönderir özgüveni olan adamı şirket kovmaz. Baştaki kişi bakar bu adam iyi öğretiyor tecrübelerinden yararlanmalıyım başka departmanda sizi öğretici olarak alır. Bir süreden sonra o giden rütbenizden daha üste yükselirsiniz üstüne düştüğünüzde yardım edenler olur.
Özgüven budur şimdi o size öneri veren ve sizi ezmek isteyen kişileri takmayın. Ezmek isteyenler ego tatmini yapar ve asla gelecekte kazanmaz o işi öğretmeyenler bunlardır. O abiler ablalarda size ileride para kazanamazsın der aslında hayatlarına bakın hiçbir şey becermemiş kişilerdir.
Gerçek kazananlar yönlendirir öğretir yol gösterir kaybedenler hayallerinizi yıkar size hakaret eder. Gerçek kaybeden siz değilsiniz onlardır.
Bu arada o arda turan hakkında insanların söylediklerini dinleyin.

Bu adam türkiyede futbol yorumculuğu yapan insan. İşte gerçek hayatta bu insanlar vardır. Arda avrupaya gittiğinde kazananlar gördü hayallerini gerçekleştirdi. Bizimle avrupa arasındaki fark bu işte bunu anlayan kişi hayatta başarılı olur gerisi onlar gibi olur.
Dikkat ettiysenüz mülakatlarda herkese ayrı sorular sorarlar.Cevap önemsizdir Bu sorunun amacı o kişinin beden dilini çözmektir.Özgüveni yüksek insanın beden dili iyidir cevap yanlış olsa bile arkasında durur siz cevap yanlış derseniz,o kişi sebebini sorar ikna olduysa söylediğinizi kabul eder.
Özgüven eksikliği olan kişi özür dilemez hatasını kabul etmez.Özgüveni olan kişi özür dilemesini bilir özür dilemek erdemdir eziklik değil.Bunu eziklik görenlerde aynı şekildedir.
Genel itibariyle bencemde bahsettiğim gibi %70i özgüven eksikliği olan bir ülke burası siz %30 un içinde olun inan çok şey değişir.


0|0
11

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

  • Bence daha tane tane yazsan daha çok okunurdu

    0|0
    0|0
Yükleniyor...