Bizler İnsanız Başka Bir Şey Değil

Büyük bir vadi düşünün. İçerisinde ırmaklar, rengarenk ağaçlar, çiçekler, çeşit çeşit meyve, binlerce tür hayvan olsun. Zengin görünümlü bu vadiye bakan da bir ev hayal edin. Fakat bu evin tek bir penceresi var ve oda inanılmaz derecede küçük. O kadar küçük ki bu pencereden bakanlar sadece bir kaç taş ve onların altında yatan kuru bir toprağı görmekte. Vadinin görünen tek kısmı bu.

Bizler İnsanız Başka Bir Şey Değil

İşte bu örnekte ki gibi, bizlerde o kadar küçük bir pencereden bakıyoruz ki evrene, yaşama, aslında var olan gerçekliği fark edemiyoruz. Tek derdimiz daha fazla para kazanmak, en iyi, en çekici kadınlar/erkekler ile birlikte olmak, rahat yaşamak. Daha fazlasını istemiyoruz çünkü daha fazla neler olabildiğinin farkında değiliz.

Korkuyorum arkadaşlar, insanoğlu gerçek bir medeniyet kavramına ulaşamadan yok olacak diye korkuyorum. Kıyametin erken gelmesinden, hayal edilen o muntazam uygarlık seviyesine ulaşamadan yok olmamızdan korkuyorum. Ya da sadece, bir gün tüm bunlar gerçekleşse bile, onları göremeyeceğim, katkıda bulunamayacağım diye üzülüyorum.

Bizi sürekli ayırıyorlar. Irkımızdan, rengimizden, mezheplerimizden, zevklerimizden dolayı. Farklıyız çünkü çok zengin bir zihne sahibiz. Farklıyız çünkü sıradan bir tür değiliz. Sorun farklı olmak değil, sorun farklı olmamızı algılamakta sıkıntı çekenlerde. Anlamak istemeyen, herkesi kendi istediği gibi yapmak, sömürmek, her şeyin sahibi olmak, Ay'a gittiğinde bile insanlık için değil, Amerika için bayrak dikenlerde.

Bizler zeki ve sürekli gelişen bir türüz. Hayatta ki tek amacımız daha rahat bir yaşam için bolca para kazanmak olmamalı. İnsanın tek gayesi, daha da gelişmek olmalı. Gelişime katkıda bulunmak. Bilgiyi gelecek nesillere aktarmak, bilgiyi öğütüp geliştirmek ve kullanılabilir hale getirmek. İnsanı insan yapan bu olmalı. İlker hayvanlardan farksısız. Daha aynı devletin, aynı sokağın, aynı ailenin fertleri bile birbirleri ile uyum içerisinde yaşayamazken, şu kurduğum hayallere baksanıza. Tüm insanlığın bir olup daima gelişmek için çabalaması... Doğru, filmlerde bile yok bu.

Şimdi soruyor olabilirsiniz, "İyi hoş yazıyorsun da, sen ne yapıyorsun bu hayallerin için?"

Bir insanın gelişime katkıda bulunması için illa bilim adamı olması gerekmez. Bazen iyiyi düşünmek bile yeterlidir. Çünkü iyi düşünen insanlar, kötü sonuçlar doğurmazlar.

İyi düşünün arkadaşlar. Kimseyi yadırgamadan, insanı, kendinizi sevmeyi öğrenin.

Hristiyan, Müslüman, Kürt, Suriyeli, Türk, Siyah, Beyaz, Çekik Gözlü. Bizi farklı yapan bunlar değil, bizi sadece birbirimizden görüntü olarak ayıran, fiziksel olarak farklı olmamızı sağlayan şeyler bunlar. Temelde hepimiz insanız. İnsani duygulara, beraberlik duygusuna ve gelişme duygusuna bağlıyız.

İnsanlığı değiştirmek için kendinizden, çevrenizden ve çocuklarınızdan başlayın.
Belki şimdi olmasa bile, yüzlerce yıl sonra gerçek bir medeniyet olabiliriz.

Korkuyorum, şu büyük evrende, basit bir nokta olarak kalmamızdan...


0|1
22

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

  • Bizler aslında kocaman bir hiçiz hepimiz yok olsak evrende yaratacağımız etki kocaman bir hiç

    0|1
    0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

  • Eline sağlık teşekkürler.

    0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...