21. yüzyılda evlilik için para kriteri neden çok önemli bir hale gelmiştir?

21. yüzyılda evlilik için para kriteri neden çok önemli bir hale gelmiştir?

Genelde bu, kadınların üzerine yıkılsa da herkes maddiyata bakıyor. Bu bir gerçek. Peki neden acaba, biraz bunu inceleyelim mi… Eksik/yanlış olduğunu düşündüğünüz yerde ekleme yaparsanız sevinirim…

Öncelikle bir meseleye de değinelim… İnsanlar paralı partner isterken, parası için birlikte olmayı kastetmezler. Gelişmiş kültürdeki insanların çok azı, sırf parası için sevmedikleri biri ile olur. Genel olarak sevdikleri kişide para görmek isterler ya da para yoksa ilişkiye en baştan başlamazlar. Bu çok önemli bir farktır. Aşk-bağlılık yoksa, paralı evlilik ego tatmininden başka işe yaramaz.

Peki para niye sevilir? Paranın kendi başına alelade bir kağıt olduğu ortada, tamam… Ama öyle bir kağıt ki her şeyi alabiliyor. Para bir araçtır, sizi çoğu amacınıza ulaştıracak '''yegane''' araç…

Hepimizin hem fikir olduğu şey, paralı yaşam kaliteli yaşamdır. Paralı kıroları geçiniz, o mertebeyi kendinize yakıştırmayınız. Biz para ile alınan kaliteden bahsedeceğiz, elin kırosundan bize ne, değil mi ama!

Genelde insanlar paranın önemini anne-baba korumasından ayrılıp kendileri çalışınca ve ev kurunca fark ediyor. Bu farkındalık da kişilerin maddiyat kriterini bir hayli öne çekmelerine sebep oluyor.

Hadi farz edelim ki İstanbul’da 2 çocuğu olan evli bir bireysiniz. Hobileriniz var, sporunuz var, arada dışarı çıkmaktan-eğlenmekten hoşlanırsınız, yazın tatile çıkarsınız vs… Hani çok yüksek olmasa da ortalama standartta olduğunuzu farz ediyorum.

Harcamalarımıza bakalım hadi…

<<Evlisiniz, ev alamadınız toplu paranız yoktu, 2+1 ortalama bir yerin kirası 1000 TL olmuş artık. Hadi siz 800 TL’ye buldunuz diyorum…

<<Faturalarınız en az 500 TL (4 cep telefonu, elektrik, su, internet, aydat, belki kablosuz tv vs) Kışın doğal gaz eklenmesi ile oldu 750 TL...

<<Mutfak masrafları için annem 700-1000 TL diyor. Annem baya baya eli sıkı biridir ama hadi biz daha eli sıkı olalım 750 TL yazıyorum...

Ne etti, şimdiden 2300 TL uçtu gitti...

-Çocuklar var… Bu çocukları odun gibi yetiştirmeyi planlamıyorsunuz herhalde. Hiç değilse minimum ''1'' hobisi olsun, basket, karate, bale, dans, resim, enstrüman... Etti iki çocuk için havadan 400 TL daha... yahu çocuk ingilizce kursu ister, dershane ister, gerçi artık o yok o zaman yeri geldi özel ders gerekir, okuluna para, cebine harçlık, üst baş lazım... sizin bu çocuklar size 1500 TL den az patlarlarsa gelin anneme de öğretin.

Şimdiden 4000 TL'yi vurduk. Dur daha bitmedi...

-Evlendik diye karı koca da odun gibi yaşayacak değiliz... Hadi haftada sadece 1 günümüz olsun. Sinemaya gidelim, sonra ortalama bir yerde yemek yiyelim, bir yerde oturalım bir şeyler içelim... etti iki kişi için minimum 150, çocuklarla da çıktık mesela, etti en aşağı 250... buraya da koyduk aylık 500-750 TL...

-Alışverişler(zorunlular da dahil, kaban-ayakkabı-kazak ya da bakım ürünleri), kaçamak tatiller, yeri geldi kötü günler için biriktirilmesi gereken paralar, eş-dost misafir ekstraları, kendi hobileriniz, belki sporunuz… Bak yine minimum veriyorum ayda 750 TL’cik… Okurken yetmeyeceğinizi fark ettiniz elbette...

6000’e yaklaşırken durmak istiyorum… Lüksü, yatı-katı geçin gençler :D Daha araba bile yok bak burada, o yüzden duralım. TIP!

Yahu siz ne sanıyorsunuz? Genç arkadaşlarım ananızı, babanızı ve sülalenizi dinleyin. Çevrenize bakın. Niye insanların derdi para? Yukarıda yazdıklarımın hiçbiri gereksiz değildir. Kimse 7/24 evde hapis kalmaya, hobilerini terk etmeye mecbur değildir. Evlilik böyle bir şey değil! Üstüne soğursunuz. Kimsenin çocukları odun gibi yaşam hak etmez. Onları aşkınızın esiri edemezsiniz... Eh bunlar da hep parayla...

Kuzenim asla yurt dışı işi olmaz diye bas bas bağırırken kocasının 2 yıl Moskova'ya gitmesine razı oldu. Niye, keyfine mi? Tonla kredileri var da ondan? Ulan ev almak, dizmek kolay mı?

Bu yüzden belli yaşı geçtikten sonra seve seve maddiyata bakacaksınız. Sakın toz pembe düşünmeyin. Asla öyle olmaz. Evlilik yanlız aşk mührü değildir, ömürlük bir anlaşmadır. Uyum çok çok önemlidir. Aklınızı başınıza toplayın. Ayrıca olacak yavrularınıza da sorumluluklarınız vardır. Ben de sürekli maddi kavgalar içinde büyüdüm. Bu yüzden boşananlar gördüm, birbirlerine şiddet uygulayanlar küfredenler gördüm, aldatanlar gördüm, aşk evliliği yapıp kocası öldüğünde neyse masrafı yok artık diyen gördüm... Bu insanlar vicdansız değil, senin benim gibi insanlar… demek bir şeyler düşünüldüğü gibi değil.

O yüzden kişiler denklerini bulmalılar ve kendilerini var güçleri ile geliştirmeliler. Bir lise mezunu ve parasızsanız "ayyy kadınlar para seviyor iyk miyk" deme hakkınız yoktur. Evet klişe soğan-ekmek yiyecek, dışarı çıkmayı da hobileri de gereksiz görecek gözü açılmamış kadınlar da vardır. Çocuklarına hiçbir şey veremeyip, onları aşkının esiri yapacak kadınlar da vardır. Fakat onları da aşağılamaktan geri kalmıyorsunuz. Kuzum ne istiyorsunuz siz?

Klasik bir şehir kadını/erkeği ise o da bazı minimal yaşam standartlarına sahip işte.

Şimdi siz söyleyin? Bunlardan hangisi gereksiz? Hadi bir de siz hesaplayın?

Katkılarınızı beklerim, okuduğunuz için teşekkürler…</p>


1|2
33|75

Senin görüşün nedir?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 75

 • Kadınlar her zaman güçlü erkekle beraber olmak ister.. Günümüzde de en büyük güç para ve paranın gücü kadınların bilinçaltına yansıyor..
  Doğal olarak, baba olarak zengin erkek seçmeye meyilli oluyorlar..

  Yani aslında paraya önem veren kadınlar, erkekler de kadınları elde etmek için paraya sahip olmayı önemsiyor..

  Konu dışına çıkcam şimdi, uzatmayalım gece gece

  0|0
  0|0
  • Bu çok evrimsel olmuş :D Rothschild gelse kapılmayacak azdır o ayrı... Ama ortalama-üst şablon da belli işte...

   Ya düşün İstanbul'da kiralar 1000 TL Ares, her şey de civardan en az iki kat pahalı. Hal böyle iken özellikle İstanbul dışı arkadaşlar duruma isyan ediyor. Asgari ücret İstanbul'a göre değildir pek.

  • Hepsini Göster
  • Yazının tek kelimesini okumadım rezerv aldım yarın bakarım :)

  • Yazıklar olsun :(

 • Eline sağlık

  0|0
  0|0
 • ellerine sağlık...

  0|0
  0|0
 • gelir, giderleri doğurur yani ne kadar kazanıyorsan ihtiyaçların da ona göre şekillenir. bu ülkede asgari ücretle geçinen 3-4 kişilik çok aile var. neyse doğruluk payı da var yazdıklarında, eline sağlık :)

  0|0
  0|0
 • Merkez bankasının ilişkiler üzerinde bir etkisi var mı sayın kızıl? asdgh

  0|0
  0|0
  • Sence olmuyor mu Robin? :/

  • Hepsini Göster
  • Paraya sahip olamamak ayrıdır. Ama bunun bilincinde olmak lazım, paraya ıyy gereksiz ıyy seni doyumsuz demek ayrıdır. Yukarıdaki tablo 5500. Bu zenginlik değil. Bunla sen her gün et bile alamazsın.

   Ama sen ete para vermiyorsun tamam robin senin için ayrı bence hazırlarım spesiyal ve kişiye özel sunum asdf

  • Özel ise, sakal tıraşımı olup yumurta gibin cildimi parlatıp okurum. asdfh

 • Para sadece 21. Yuzyilda degil her yuzyilda onemli olmustur. Olmaya da devam edecek zaten. Yazdigin cumleleri 'beyni olmayan' ama beyni varmis gibi davranan insan cakmalari agizlarindan salya aka aka saldirmislar bu guzelim benceye. Ayip...

  Ekonomik ozgurluk, aileler icin en onemli unsurlardan biridir. Simdi bazi ergenler ama ask hepsinden onemli iki gonul bir olunca samanlik seyran olur tarzi gerceklikle uzaktan yakindan alakasi olmayan nostaljik cumleleri beyinlerinden geciriyolardir. Yapmayin...

  Kisaca soylemek gerekirse ilkokullarda hayat bilgisi, ortaokullarda sosyal bilgiler, lisede ve universite de ev ekonomisi kisminda rahatlikla ders olarak islenebilecek bir 'Bence' olmus. Eline saglik.

  0|0
  0|0
  • Beyni olmayan değil aslında... Karşı çıkanların çoğu neyin ne olduğunu biliyor ama muhtemelen parasızlıktan farklı konuşuyorlar.

   Klasik ortalama bir hayat yazdım orada. Ben amcamı yazarsam 10 bin TL de çıkarırım. Amcam zengin değil. Banka müdürüydü sadece. Bense burada aylık 3bin kazanılırsa... demişim asgari ücret yazan olmuş. Ne alaka anlamadım, fakirlik sınırı mı çizdik?

   Kriterler kişiye göre değişir, fakat baba evinden daha dara düşeceksem ve tüm çevremden kopmak zorunda kalacaksam evlenmek bana mantıklı gelmiyor. Ev idaresini iki aydır annemle ben yapıyorum ve hakikaten göz açıyor. Harcamalar çok fazla. ''Ehi ehi'' diye gezinen ben, o seminer bu seminer gezmeye başladım be, demek ki olmuyormuş. ben kazanacaksam adam da kazanacak. Herkes standartını korumak ister.

 • Az bile yazilmis bazi seyler. Misal ; 4 kisilik aile 2+1'e sigamaz. Taa ebesinin nikahinda bir ev bulmasi lazim ucuz olmasi icin. Butun aile ise nasil gidecek? Araba sart bir aileye.

  Bizim evden cikan ortalama fatura masrafi 1000-1100 lira arasi. 750 lira da makul bir rakam. Kaldi ki araba varsa vergisiydi bakimiydi benziniydi ohooo 1500 oldu.

  Ev dizmekten bahsedilmemis sanirim. Her oda takimi icin ortalama 5000 lira diyin. Tv beyaz esyalar falan derken ortalama 40-50.000'e patlar.

  Bir de adam karisini aldatiyorsa paralar ucar gider :D

  Para onemli degil diyenler genelde liseli universiteli bebeler. Olum siz tavuk doner yemeyeceksiniz artik. Ev gecindireceksiniz la ev.

  Bazilari var. Evleniyor borc harc icinde. Seviyorum diyor. Sonra Allah rizkini verir diye dayiyor 2 cocugu. E tabi vermiyor Allah rizkini. Borc harc artiyor. Ya Allah Ya Muhammed kapatir borcumuzu diyorlar. E tabi kapanmiyor o borc.

  Sonra kadin dirdiri, adamin stresi, cocuklarin ziriltisi derken. Al sana kabus bir evlilik.

  Halbuki o kadinin eline kredi karti versen. Cocuklari kursa yollasan, sen de hiiic fatura kira nasil yetecek diye dusunmesen. Al sana mukemmel bir evlilik.

  1|1
  0|2
  • Senden de bunu beklerdim, ağzına sağlık.

   ''Para onemli degil diyenler genelde liseli universiteli bebeler. Olum siz tavuk doner yemeyeceksiniz artik. Ev gecindireceksiniz la ev.''

   Aynen öyle, azami mutfak masrafı 750TL 'yi en az 20 kişiye onaylattım. Gerçi onaylatamadım, geçer dediler. Biri aşağıda ordu mu doyuruyoruz, her gün et mi yiyoruz dedi :D Ulan etin kilosu 70, her gün et yesen, organik beslensen ben sana 3000 TL de çıkarırım, adama bak...

   Ayda kadın erkek 3000'er TL kazanmak insana lüks gelir olmuş. Demek harbi pis sömürüyorlar bizi. Asgari ücret 1000 ya, 1000 tl ye İstanbul'da yaşanır sanan var. Oldu günde hepimiz sadece birer ekmek yesek bile ayda 150 TL ama atış serbest...

 • Bütün bu sanrıları, hayatı boyunca gerçek anlamda para kazanamamış birinin yazması ne kadar garip. Tabi, doğalgaz faturasını bir başkasının ödediği, buzdolabını bir başkasının doldurduğu bir evde oturduğundan, kafa rahat, karın tok..

  Zaten insanlar, nasıl çocuk yetiştireceğini, nasıl geçineceğini biliyorlar merak etme. Zaten asıl sorun, senin bu normalmiş gibi ifade ettiğin meblağları (hatta daha azını) kazanmaya çalışırken ortaya çıkıyor. Bu konudaki bedava kelimeler pratikte her zaman. ıçıyor. ve bu kurtlar sofrasında Lise-Üni-Anaokulu vs. okumuş olmak da pek fayda etmiyor.

  Sanki, çok normalmiş gibi belirttiğin o meblağları 48 yaşındaki bir banka müdürü bile güç bela kazanıyorken, bu meblağları kazanamayan insanların hayatlarına, en küstah halinle burnunu sokup, ''evlenmeyin'' deme cürreti gösterebilmen de, yine sabahın köründe güç bela işe giden, dert çeken ebeveynlerinin sağladığı sıcak ve temiz ev ortamı sayesinde sanırım..

  İnsanların birbirine denkliğini ise sadece maddiyat anlamında ölçmen ve sırf bu yüzden, duygularına kilit vurmayı normal bir şey olarak görmen de, senin gibi bir kadının (!) sadece para ile elde edilebileceğini ve bu şekilde elde edilsen dahi, zor zamanlarda seni elde etmiş olan erkeğin yanında bulunmayacağını; düştüğü anda tekmeyi koyacağını gösterir. (Bkz: Ebru Şallı - Harun Tan evliliği)

  İş bu yüzden, maddiyat konusunu bu şekilde irdeleyen bir kadının para ile kuşatılıp, bir gardırop satın alırmış gibi alınıp kullanılmasında hiç bir sakınca yoktur. Öyle de olacak.

  Hoş, bu bahsettiğin paraları kazanan bir adamın yanında, senin yapacağın (belki de onu bile yapmayı beceremeyeceğin) standart bir anneliği ya da kadınlığı herkes yapar zaten, seni zaten konuşturmazlar..

  Sırf bu kafa yüzünden, ne güzelliklerden, ne türlü anlamlardan feragat ediyorsun keşke bilebilseydin. Evlenmeye değer görüp, kendi. ıçını sağlama aldığını düşündüğün adam da, para gücü sayesinde artık sana nasıl davranır, neler yapar; nasıl yaşarsınız onu da allah bilir.

  2|4
  3|3
  • Ne aptal bir yorum. Bu devirde kim kimin kaşına gözüne gider, ben bile bakıyorum kadının gelirine kaldı ki kadın bakmasın. Hem laf aramızda banka müdürleri 15 20 bin alıyor.

  • Hepsini Göster
  • Kardeşim Ellerine Sağlık;

   Benim Anlatamadığımı Anlatmışsın Ama yinede anlamamışlar Görüyorum ki Bu insanların Gözünü Para hırsı Moda hırsı Sosyete Hırsı Bürümüş... Senin Değinmediğin Bir şeye Değinicem.. Bunlar unutuyorlar Bir kase Şekersiz Hoşaf ile Kurtardı Türk askeri Çanakkeleyi... 2 günde 1 Parça Ekmekle Yürüttüler KURTULUŞ SAVAŞINI şimdi ise Avrupanın EV HANIM'larına Özeniyorlar. Çünki Bunlar Değil 55 Yaşındaki Ayşe teyzem Taşıdı Bana Kurşunu Sargı bezini Çarfafı Un'u Bunlardırki unutuyorlar İslami Inanışı RIZIK nedir Bilmiyorlar. Peygamber efendimiz Hz Muhammed (s. a. v)'in Saklandığı yere Kuşlar yuva yaptı Örümcek ağ Dokudu.. Bu insanlar RABBİM'in Hikmetine ve Onun Yuva Kur'un Ben o Yuvaya Sahip çıkarım Sözüne Dolaylı yoldan Taş atıyorlar Ben 2015 yılı olmus Ve ailesi Maddi Zorluklar çeksede Şu an Süperlig'de Top oynayan Bir futbolcunun Ailesini Biliyorum. İnsan Evladını hayırlı yetiştirirse RAbbim insana yardım eder. Bu Bence Çok sosyete Ve Seninde Dediğin Gibi ;

  • Hiç alınteri ile para kazanmamış Bir Kızın Haykırışıdır '' ya benide Fakir biri alırsa'' diye Ben Bu Zihniyet ile evlenecek Erkeğe acırım... Ey erkekler siz Siz Olun bu zihniyetli insanlardan Kaçının Bunlarla Bir yuva değil Sadece Ekonomi masası Kurarsınız. Bu Da Benim düşüncem...

   Teşekkür ederim Eline sağlık
   @__Vintage__

   M&R

 • İyide sen her ay alışveriş kattın işin içine habere habere kıyafet alıcaksak yaktın bizi açıkçası ben kendi açımdan sölüyorum şu an ingilizce hazırlık okuyorum seneye makina mühendisliğine başlıcam inş güzelce bitirip yurt dışında çalışmayı düşünüyorum yoksa dediğin gibi işimiz zor :D en azından bir araba iki ev alacak kadar param olursa geri dönüp yerleşik düzene geçerim yoksa gerçekten hayatımı istediğim gibi yaşayamayacağımı biliyorum bunu yazman iyi olmuş insanlar da düşünmüş olur hayatın kolay olmadığını

  0|0
  0|0
  • Dostum, sen makine mühendisi isen hiç üzülme. İngilizceyi iyi bil. Hatta becerebilirsen Almanca da öğren yırttın demektir. Makine mühendisi arkadaşlarım 10bin lirayı beğenmiyor. 27 yaşında adam ayda 2bin lira zarar ettiği dükkanı hobim diye tutuyor. Boş ver düşünme sen. Aman iyi çalış ama he, İnglizceyi de unutma, kolaylar gelsin :D

  • Teşekkür ederim babamda yurt dışında çalışıyo valla o olmazsa iş bulmam zor olurdu ama dediğin gibi ingilizce önemli onu iyi yapıyorsam zaten iş kolay :D

 • Görünüşte öyle denilebilir. Ancak derinlemesine incelersek bunların yanılsama olduğunu farkederiz

  0|1
  0|0
  • Doğrusu nedir sizce? ya da teoriyi bırakalım, sizin pratiğiniz ne?

  • Hepsini Göster
  • Anlamamakta ısrarcı arkadaş

  • Okumuş insanken, hani halihazırda bu hayatın içinde iken ve çevremde böyle iken bundan kopmanın insana mutluluk getireceğini iddia ediyor ve anlamıyor diyorsunuz...

   Evet birbirimizi anlayamayız. Size göre çocuklar da eşler de sosyal olmasın.

   Universite mezunu iki genç için gayet ideal rakamlar ve hayat çiziyorum. Lüksmüş gibi yaklaşıyorsunuz, ben de anlamıyorum. Anlamaya da gerek yok.

   İyi akşamlar.

 • çalısan bir es istiyorum söyle memur olan.. ama yok gibi

  0|0
  0|0
 • Çok güzel bir yazı olmuş. Ama ekleme yapmam lazım. İstanbul için dediğin rakamın alt limiti 4 bin lira. Alt limit evlenilen kadının yaşam tarzına göre de değişir biraz. Ama minumum 4 ü bulur giderler. Diğer ufak şehirler de 3 bin lira. İşte bu yüzden iş güç sahibi erkekler en azından evlenicekleri kadın bir memur olsun ki evliliklerinde biraz daha rahat olmak istiyorlar. Para bumerang etkisi yapıyor. Kadınlar da aynı sebeple istedikleri erkekle evlenemeyebilir. Tüm bunların farkında olan bir erkekte çalışmayan bir kadınla evliliği tercih etmek istemiyor artık..

  0|0
  0|0
  • Okuduğunu anlayan ve mantıklı yorumlar yapan üyeler o kadar az ki bak yine memnun oldum.

   Yazdıklarınız doğru. Yukarıda yazdıklarım ortalama-üstü kriterlerdir. Çıkabileceği gibi inedebilir. Ama nereye kadar? Ev kirada değilse, biraz da tasarrufa girilirse 5500lük bu şablon, 4000e düşer, belki 3500e de... Daha azı 2 çocukla sıkıntıdır. İstanbul'da yaşam bellidir.

  • Hepsini Göster
  • Benim düşüncelerime en yakın yazan kişi olmuşsunuz... Kişilerin evliliklerinde sosyal aktiviteleri olmamasından ble bahsetmişsiniz. Yazınızı çok beğendim. Katılıyorum. Ayrıca ikinci çocuk fikri artık beni de korkutuyor. Umarım bu olanaksızlığı herkes görür, yazıktır.

   Yorum için teşekkürler, iyi geceler dilerim.

  • Teşekkürler, iyi geceler.

 • Bu devirde kari koca xalismadan ev gecindirmek zor. Erkek veya kiz tarafinin aileleri yardimci oluyirsa gecinirler yoksa turkiye sartlarinda yasm gercekten cok pahali

  0|0
  0|0
  • Aşağıdaki yorumunuzu da beğendim. Asgari ücretle İstanbul'da nasıl geçiniliyor hiç anlamadım, inanmıyorum da...

   Kesinlikle her iki taraf çalışmalı. Zaten 23 yaşına kadar okuyup çalışmamak ve sıkıntı içinde yaşamak kadına koymalı. Ya amaç buysa dikiş-nakış kursuna gideydik, başım ağrıyor durduk yere...

  • 23 veya 18 veya 38 fark etmez eger bir kadin bava evinde calusmamissa evlenince ben esime hayat mucadelesinde calisarak destek veririm dediginde ne kadarinandiriciysa. Bu ulkede.1000.1500tl ile 2.3 kisilik ailenin gecinmesi zor imkansiz. Hersey ates pahasi olmus dusunsene coculgun var doktor masraflarini bile karsilayamazsin hele birde araban yoksa yol parasi bile insani yipratir. Ben bekarim ama yas itibariyle gorusum ve anlayisim bu.

  • Size katılıyorum.

 • Çok doğru ama be o kadar almıyorumki bir evli olarak beraber yapalım hesabımızı. Kira olarak kalorifer çok abartılı bunun aidatı kaloriferci parası apartman vs bunlar ağır olur. Bunları sildim bana kira 250 tl oldu. Sonra yeni ev kurdum adan zye herşeyi yeniden aldım beyaz eşya 200 mobilya 350. Mutfak giderleri öyle lüks markete girmeye gerek yok. Markette 500 tlye doldurduğun sepeti bimde 100 tlye alıyorum. 300 yol parası. 100 lira dışarı yemek toplam 1150 tl aldığım maaş 1460 tl. 1460-1150=300 lira para kalıyor bunlada ay başını çıkarmak zorundayım. Eğer senin hesap yaptığın gibi masraf çıkaran bir kadınla evlenseydim bir yıl dolmadan kodese tıkarlardı beni

  0|4
  0|0
  • Öncelikle uğraşıp hesap yağtığınız için teşekkürler. Gerçi bu biraz ev dizmek olmuş :)

   Şimdi durum şu ki esasen bu ortalama-üstü bir şablon sadece. İnsanlar yıllarca hayaller ile okuyorlar, adam asgari ücret diyor da ben bunun için üniversite okumadım değil mi? Benim arkadaşlarım da zaten bu parayı alıyor o ayrı...

   Mutfak masrafları için ne demişsiniz tam anlamadım, elbette ki 100 TL çok düşük. Gerçi tek kişisiniz tam sağlıklı hesap olmayabilir.

   Neresinin fazla olduğunu yazın mesela. Eşle dışarıda geçen 1 gün mü? Çocukların kurları mı? Harçlıkları mı? Üst baş mı fazla? Mutfak 100 200 TL daha düşse, fatıralar 100 TL azalsa yine de nereye kadar azaltalım. Hani biraz ortalama üstü bir yaşam olsun diye yazdım... Altı olur mu olur ama kalite değişir...

  • Hepsini Göster
  • Umut varsa hatay vardır. Gelecek güzel olabilecekse kısılır ama ömür boyu öyle yaşanmaz tabi...

   Mutfağı pek anlamadım. Muhtemelen kahvaltı pek yapmayıp öğle yemeğini işte yiyorsunuz da ondan böyle düşük :/

  • Umut varsa hayat tabi vardır :) evet sabah öğle ben evde yemiyorum ama evde yiyenler mevcut

 • Yaşanılan ülkeye, şehire göre değişkenlik gösteren terimlerdir.
  İstanbul'da yaşamak zordur, İki kişinin orta seviye de geçinebilmesi için ( hoş orta seviye denen bir illet kalmadı bu ülkede) ortalama iki kişinin total kazancının 3000/4000 arasında olması maalesef gerekmekte..

  0|0
  0|0
 • Ozm türküye de evlenilecek adam 100bin kişi var ya da yok.6bin tl diyosun kim alıyor 6bin tl polis mi öğretmen mi memur mu kim? Kusura bakma ama çok abartmissin olayı

  0|1
  0|0
  • Tekrar tekrar yazdığım gibi... Bu sadece ortalama üstü bir şablondur, örnektir. Çoğumuzun ulaşamadığı ama istediği, sırf bu yüzden okuduğu hayaller kurduğu... ve bu isteğin de nedenleridir.

  • Keşke her okuyan 6bin alsa

  • Total o, aslında genelde mühendisler 3bine çıkıyor. Cidden gençler olarak çalışmamız kendimizi geliştirmemiz lazım. Yaşınız çok genç, gayret edin. Özellikle İngilizce'yi çok iyi öğrenin. Bol şans...

 • evlilikten soguttun be :/

  0|1
  0|0
 • 6000 tl mi yok daha neler iyi sallamis ve abartmissin evlendigimizde evimiz yoktu ve simdi var 3000tl ye 2 cocuk ve biz İstanbul'da cok guzel bir yasama sahibiz hic yokluk cekmedik siz kanaatkar degilsiniz ve doyumsuzsunuz bu benceyi okuyan arkadaslarada tavsiyem evleneceginiz kiside para degil yurek arayin yurek.

  5|3
  0|1
  • 18-24'te şaka bir yorum olduğunu düşünüyorum. Ama her neyse...

   Bu fakirlik sınırı değil, ortalama-üstü örnek bir şablondur. Buradakilerin hangisi gereksizdir onu da belirtse idiniz keşke.. İnsanlar eleştiri yapıyor, hiçbir şeyi düzeltmiyor. Çok garip!

  • Ben 19 esim 18 yasimizda evlendik ve şu an 25 yasimdayim ve sen hepsinden once evliligin ne demek oldugunu ogren evlilik bir hazira konma kurumu degildir evlilik bir antlasmadir temelleri vardir ve birlikte kurulursa tatlanir herseyin bir asamasi vardir ev almanin cocuk yapmanin ve rahat bir yasama dogru yol almanin bir asamasi vardir kotu gunde iyi gunde sozu size bir melodi gibi geliyor olabilir ama evliligin en kutsal sozudur bu sirtinizdan tutup sizi birisi o tepeye koyarsa birgun koydugu gibi indirmesinide bilir ve aile yapisini bilmeyenlerinde bosanma ve gecimsizlik problemleride bu nedenle olusur ama omuz omuza ciktiginiz her basamagin ayri bir hatirasi vardir ve bu sizi git gide guclendirir eger evliligin ne demek oldugunu bilmiyorsaniz siz 6000 tl degil 60000 tl kazansaniz yine yetmez cunku temeli saglam olmayan bir gokdelen bile yikilmaya mahkumdur.

  • Tamam ben de diyorum ki bu olması gereken değil, bir ortalama-üstü planıdır. Ayrıca dilerseniz siz de şablon yapabilirsiniz. İcraat çok daha önemli.

   17-18 yaşında evlenecek bir insan kafası gerçi daha farklı düşünür o ayrı. Yanlış anlamayın fakat haklısınız mıntıkalarımız çok farklı...

 • "F*ck the system"; evlilik gibi, insan doğasında olmayan bir kavram üzerinden,
  insanları, üretmeden tüketmeye yönlendiriyor.

  Kimseyi küçümsemiyorum ama; iki insanın, ömür boyu duygusal ve cinsel birliktelik yaşamak için,
  belediye memurundan onay alma ihtiyacı hissetmesi, böyle bir zorunluluk içine itilmesi, çok saçma bana göre.

  Bireysel özgürlüğe, "seviyorsan özgür bırak"a ne oldu?
  "F*ck the system"in dişlileri, zincirsiz, "modern", "beyaz yakalı" köleler yaratmaya devam ediyor.

  Ütopik gelse de düşüncelerim bunlar.
  Katılan olur, katılmayan olur, saygı duyarım.

  0|0
  0|0
  • Bu daha çok evlilik hakkında ne düşünüyorsunuz, gerekli mi gereksiz mi gibi bir soruya cevap olmuş mavi :)

   ''Aşk için belediye onayına ihtiyaç yoktur'' elbette... Ama evlilik sayesinde de devlette bazı haklar oluyor tabi, o yüzden karlı olduğu alanlar mevcut.

  • Hepsini Göster
  • He bir de senin imzan yani :D Maşallahın var :)

  • Yazmayı, kurgulamayı seviyorum. :)

 • Çok önemli bir konuya deyinmişsin :)

  0|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  55

Kızlar Ne Diyor 33

 • Güzel yazı olmuş, teşekkürler..

  0|0
  0|0
 • Ellerine sağlık...

  0|0
  0|0
 • Guzel olmus

  0|0
  0|0
 • Emeğine sağlık. Teşekkürler.

  0|0
  0|0
 • teşekkürler bu yazı için

  0|0
  0|0
 • sanırım onemı , maaşımı soran ve para isteyen erkeklere denk geldiysem önemli, işin ilginç yani onlara göre de tip olarak daha iyiydim , yani para için benle konuşmuş olduklarına da pek iannamıyorum.

  0|0
  0|0
 • Evimde tatilimi yaparım yerim içerim sevdiğim adamla. para muhabbeti sığ insanların muhabbetidir aç insanların vasıfsız umutsuz insanların muhabbetidir. üstünüze alınmayın ama fa. şelerin asalakların muhabbetidir...

  0|0
  0|0
  • Siz de üzerinize alınmayın ama paranın ne önemi var ihihi ayakları ya lise bebelerinin ya evde kalmış kadınların muhabbetidir. Hani benim gördüğüm de hep bu oldu...

   Yoksa yukarıda pek lüks bir hayat çizmedim. Bunların içinde yaşarken, vazgeçen insan ya çok umutsuz halde ya da cidden çocuktur.

  • Benim gibi çalışan kesimin parayla makamla sorunu olmaz dahası gelecek kaygımız olmaz

 • sadece 21. yüzyıldamı?

  0|0
  0|0
 • bende diyodum bir ara şu olsun bu da olsun bir kere alcaz begendiğim güzel olan olsun tabi oyle olunca fiyat ucuyo ama şu an çok önemli değil diye düşünüyorum tek istediğim mutluluk eşya vs çokda önemli değil ort bişey yeterli

  0|0
  0|0
  • Ortalama da bir yere kadar iniyor be. Hadi biz ortalama ama çocuklar da önemli ne bileyim. Fiyatlar ortalama üstü bir örnek için ama yine de bazılarının yazdığı gibi iki asgari ücretle 2000e de düşmüyor işte...

  • Hepsini Göster
  • tabi ki lüks de ortalama da kiişiye göre değişkendir kimine 1000 tl lik gelinlik lüksdür kimine 3000 4000 tl lik bu kişiye göre değişir butceye göre ama biraz doyumsuzuz bnce

  • Metropolde yaşayınca, sağında solunda insanlar gözüne sokunca ve zaten hayat pahalı olunca... masraflar tavan yapıyor evet... Neyse dediğiniz gibi kişiye ve kişiliğe göre de değişiyor...

 • Tespitim : ne kadar cok gelirin varsa o kadar giderin vardir.

  0|0
  0|2
 • Asagida evlilik icin yurek yeter diyen kisiye katiliyorum cokta guzel evliligin ne oldugunu aciklamis hersey kademe kademedir iki kisinin 2000 lira kazancla basladigi bir evlilik bile ultra luks bir yasamla sonuclanabilir evlilige baslamak icin bir rakam aramak cok sacma dogru olan yürek aramak bencede.

  0|2
  0|0
  • Umut varsa hayat vardır :D Ünv mezunalrına da verilen belli fakat gelecek var. Ama hiç gelecek vadetmeyen kişiyi düşünürsek... totalde 2000, ev de varsa 2 kişiyi geçindirir. Ama çocuk sıkıntıdır.

   Gerçi kişiden kişiye göre değişir. Bana çocuk kursa gitmese ne olur diyen adamlar var, bilmesin ingilizce ne olur, almasın pabuç ne olur diyen var. Ya, açıklamak istemiyorum bir süre sonra. He, he... Onlarla farklı mıntıkadayız zaten.

  • Bence sen kendini cok ustun niteliklerde falan saniyorsun eminim ki o kisinin mintikasindan gecemeyecek kadar dusuk seviyede bir mintikaya sahipsin sen yukselmezsin ama o yukselir burada kendimden bahsetmeyecegim bile ama evlenecegim kisinin niteliklerinin en basinda para soz konusu bile olamaz cunku para yurekli yapmaz yuregi olmayandan adam olmaz ama yurekli olmak parali yapabilir evlilik gibi kutsal birseyin bile ne oldugunu bilmiyorsun sen ogren ve tekrar bir bence hazirla bizde saygi duyalim

  • oooov :D

   Bu yorumdan sonra daha konuşmam. Varoş yorumudur. varoşlar hep aynılarını derler. Şurada yazdım buna gereksiz diyen adam varoştur. ben onu gereksiz bulurum varsın o da beni bulsun.

   Bu kafayla zenginlerin fakirlerin hakkını yer, ama bu kafada olan da hak eder. Daha sözüm yok hakim bey. Hoşçakalın bayan gizli.

 • Askeri ücretle geçinen ler ne yapsın halinize şükretmeyi bilin biraz israf haramdır bir tarafta insanlar açlıktan ölüyo diğer tarafta keyfine para harcıyor zekat sadaka bunlarıda vermeyi unutmayın Rabbim eliniz den alır sonra şükretmediginiz mali mülkü

  0|2
  0|1
  • Asgari ücretle nasıl geçinildiğini anlamıyorum ki!
   Hadi kira yok diyelim.

   Muhtemelen kalan da şöyle!

   Karı koca dışarı çıkıp gezme işi yalan... Yani 500-750 TL cepte.
   Çocuklar kursa gidemiyor ve harçlıkları kıt kanaat oooh burdan 1000 TL'ye kadar kar
   Yılda bir kere manto alıyoruz, alışveriş yapmıyoruz buradan da bir sürü kar
   Mutfakta en ucuzunu kullanıyoruz 300 TL kadar kar
   Her zaman bir odada oturuyoruz, az su kullanıyoruz, internet yok vs vs

   Şimdi bu yaşam üzerinden gitmeyelim lütfen. Olmaz! Benim yazdıklarım da sadece ortalama-üstü bir şablondur.

  • Hepsini Göster
  • Aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz kulaginiza küpe olsun !

  • Keşke insanlar kendi cümleleri ile konuşsa ve keşke ondan önce okuduklarını anlayabilse :(

   Teşekkür ederim, her ne kadar konudan çıksak da, iyi geceler

 • Yoo aksine bizim burada ucuz evler filan büyük şehirde yaşasam bile o kadar gereksiz harcamalar olmaz ki.

  Bizim burada 4+1 daireler 450 TL kiraya veriliyor.
  Doğal gaz = 50
  Elektrik = 80
  Su = 60
  Mutfak masrafları = 200
  Ben harçlık almıyorum fakat küçükken 5-10 TL alırdım günlük. Hadi aldığımı varsayalım 10 TL diyelim günlük olarak, ayda 300 TL eder.
  Harçlıklarla 1140 TL de.
  Ev ve cep telefonları, İnternet gibi masraflar = 120 TL
  1140 + 120 = 1260 TL
  Babam 1000 TL emekli maaşı + çalıştığı için 4000 TL = 5000 TL babamdan gelir. Yazın 4000 TL'yi epey geçiyor gelir 2 ye katlanıyor neredeyse.
  Bende 2400 TL alıyorum.
  7400 TL gelirimiz var.
  7400-1260= 6140 TL Artıyor her ay bazı istisnalar hariç tabi. Bunlar neler?
  Alışveriş biz alışveriş yaparız ama öyle her ay almayız ! İhtiyacımız olduğu zaman alırız. Giyim, bakım ürünlerinde asla ucuza kaçmam ailemde giyimde ucuza kaçmaz senede 1-2 kez ihtiyaca göre alışveriş yaparız zaten giysiler kaliteli oluyor hemen eskimiyor. Bakım ürünlerim pek fazla tutmuyor aylarca kullanabiliyorum ürünleri. Makyaj zaten yapmıyorum. Giyim konusu karışık bazen ucuz tutar bazen pahalı. Neyse genel olarak baktığımızda senede en az 50.000 TL rahat artıyor.

  Not: Biz kirada oturmuyoruz kirayı da öylesine yazdım. Tabi bunu diyen çıkabilir sen git İstanbul da yaşa o zaman göreyim seni diyeceksiniz buna da cevabım çok basit. Bizim burası zaten küçük bir ilçe biz küçük bir ilçedeyken bu kadar kazanıyorsak büyük şehire gidersek kazançlarımız 2-3 kat daha da artacaktır. Gelirimiz 2-3 kat artacağına göre giderlerde pek değişiklik olmayacak biz kirada otursak bile daha çok biriktiririz asıl. Tabi biz büyük şehirleri sevmiyoruz ulaşım sorunu, trafik, kalabalık olması vs. nedenlerden dolayı tercih etmiyoruz.

  Kısaca demek istediğim evet evlilikte maddiyat önemlidir ama bütçene göre harcayacaksın !

  0|2
  0|1
  • Ayrıca demişsiniz 750 TL aylık mutfak harcaması ordu mu doyuracaz acaba?
   Bizim mutfak harcamalarının çoğu zaten kuruyemişlere gidiyor. Kuruyemiş tüketmesek 100-150 TLlere düşer.
   Alışveriş kısmına gelelim biz bir kere sistemi oturttuk sinema sistemimiz var, gereksiz alışverişlerimiz yok ayrıca. Kazak, kaban gibi şeyler aylık ihtiyaç değildir. Benim 3 sene önce aldığım giysiler bile ilk günkü gibi duruyorlar. Yenilerde var ama eskilerimde gayet temiz ve ilk aldığım gibi duruyorlar. İş kafada bitiyor aslında kapitalist sisteme uyarsanız çok harcamanız normal. Eğer harcamanı kontrol altına alırsan para bile biriktirebilirsin.

  • Hepsini Göster
  • Doğal gaz faturasına şöyle açıklık getireyim. Eğer evinizde ısı yalıtımı varsa ve pencerelerinizde öyleyse zaten dışarıda ki soğuk içeriye girmeyecek. Haliyle eviniz sıcak olacak. Bizim burası zaten sıcak.

  • Teşekkür ederim :)

 • bnde şu an nişanliyim nişanlimin durumu iyiydi aylik 3 bin geliri vardi sonra isinden cikti smdi 1500 liraya masa basi yapiyor borc harc nisanliyiz 1 yildir ama helen disari cikipta bir aktive yapamadik maddi sıkıntilardan dolayı. aşk evliligine çıktık 1 yıldır beraberiz bunun 9 ayi gecimsiz surdu.. nisnlim gecicek diyo yerimi degistircem evlenince ole olmucak herseyimiz olucak diyo ama inanmak istiyorum bazende disarda insanlarin yasamina özeniyorum gecicek demesine ragmen 9 aydir bir gelisme yok sizce evlenincede ölemi olur yoksa bir düşusten yukselme olurmu dediginiz gibi aşk boş para olmadiktan sonra her sekilde aşk kenra cekiliyo maddi sıkıntilar yuzunden tartismalar ve bosanmalar meydana geliyor ayrilma ve sonuna kadar kalma dusuncesinin arasindayim bazen ayrilcam diyorum bazende gecer diye susuyorum ne yapabilirim

  0|0
  0|0
  • Nişanlınızı eğitim durumu ne? Hani tahsili varsa ve zamanında 3bin kazanmışsa güzel günler yine gelebilir. Bence şimdilik karamsar düşünülmemeli. Ama size yine de tavsiyem ev alabilmek için belli bir miktar denkleştirmeden evlenmemenizdir. Evet aynen düşündüğünüz gibi o aşkın rezil olduğu küfür kıyametli günler geliyor. Nişanlısınız, sabredin tabi, biraz oluruna bırakın. Fakat emin olmadan da evlilik işine girmeyin.

  • thy teknicteydi ucak bakimdan 3 bin aliyodu gecen sene bu zamanlarda daha sonra çikti lise mezunu kendisi :/ tabi smdi ev almak icin uğraşıyo kredi cekip ole alicagini biliyorum ne yapicqk merak ediyorum inan biz dugunden cok evi dusunuyoruz ev olmasi bizim bir ileriye dair yatirimiz olmasini belirtiyo karamsar oldum bu 9 ayda ama yine sabretmeye çalışıyorum tesekkurler

  • Hay Allah ya, lise mezunu olunca bazı şeyler sadece şans işi oluyor. Ama nişanlın kendinden çok emin, kafasında planları olmalı. Aynen ev almak çok önemli, bunu oluşturacak altyapıyı kurun önce. Mutlu günler dilerim, umarım her şey yoluna girer.

 • Haklısın

  0|0
  0|0
 • doğrulık payı var

  0|0
  0|0
 • Adi ustünde 21. Yüzyıl. 21. Yiirmibiir YIRMIBIIIIRRR.

  0|0
  0|0
 • 21. yydayız hala milli olamamış biri konuğumuz.

  0|1
  0|0
 • Herkesin moralini bozdun iyimi :))

  0|0
  0|0
 • Evlilikten soğuttun eyvallah :D

  0|0
  0|0
  • Yok alt mesaj bol bol ders çalışın, kendinizi geliştirin ve iyi işler bulun olacak :) Umutsuzluk yok!

 • Kızlar Devam
  13
Yükleniyor...