Mevlana'nın Şehri Konya'nın Altını Üstüne Getirdik!

KizlarSoruyor'dan herkese merhaba! Uzun bir aradan sonra ikinci bence ile karşınızdayım umarım yazımı beğenirsiniz yorumlarınızı bekliyorum. :)

Konya, Türkiye'nin yüz ölçümü bakımından en büyük ve kalabalık 7. şehrimiz. Ve yaklaşık 2 milyonun üzerinde kişi yaşıyor. Türkiye'nin en önemli sanayi kentlerinden biridir. Bu sıkıcı bilgileri geçtiğimize göre gelelim eğlenceli kısıma!

Yöresel Yemeklerimiz

Konya deyince aklımıza ilk etli ekmek geliyor. Aslında etli ekmek dışında birçok meşhur yemeklerimiz de mevcut Konya'ya gidenleriniz olursa bamya çorbası ve fırın kebabı yemenizi öneririm.

Etli Ekmek

Google'da biraz araştırma yapınca pide ve pizzaya benzeyen bir yemek olduğunu yazmışlar. Aslında bir nevi doğru sayılır, hamuru pizza kadar olmasa da benzerlikleri var pideyle biraz daha benziyorlar fakat etli ekmek pide kadar yağlı bir yemek değildir.

Bamya Çorbası

Aslında bamya çorbasını pek o kadarda sevmem. Fakat bizim ailedekiler bamya çorbasına bayılır. Eğer etli ekmek yapan bir lokantaya yolunuz düşerse etli ekmekten önce mutlaka bir kase bamya çorbası içirirler. :)

Mevlana Böreği

Aslında bu böreği ilk defa duyuyorum bir Konyalı olmama rağmen. Doğruyu söylemek gerekirse etli ekmek yapan lokantalarda bu böreği ne gördüm ne de duydum. Bu bizim bildiğimiz muska böreği yahu!

Fırın Kebabı

Fırın kebabı da mutlaka yemeniz ve tatmanız gereken tatlardan birisi. Etli ekmek yapan lokantalarda fırın kebabı yemenden de göndermezler şimdiden söyleyeyim!

Peki biz nereleri gezmeliyiz?

Tabii ki de ilk olarak Mevlana Müzesine gitmeliyiz. Konya'da gidebilecek bir çok müze var fakat akla ilk gelen Mevlana Müzesi oluyor.

Eskiden Mevlana'nın olan bu dergah şimdi yerli ve yabancı turistlere görme imkanı sunuyor. Mevlana'nın türbesi kalın sütunlar üzerine yapılmış.

Sultan Kılıçaslan Sarayı (Alâeddin Keykubat Köşkü)

Açıkçası burayı ilk defa duydum. Umarım Konya'ya bir dahaki ziyaretimde buraya gideceğim.

Sultan 2. Kılıçarslan iç kale sur kulelerinden biri genişletilerek 10 m yüksekliğinde bir köşk inşa etmiş. Konya'nın Selçuklu ilçesinin önemli bir parçası olan bu köşkü sizde ziyaret edebilirsiniz.

İnce Minareli Medrese

Burası ise Sahib Ata Fadreddin Ali tarafından hadis ilmi okutmak üzere açılmış. 1901 yılında yıldırım düştüğü için burayı da müze haline getirmişlerdir.

Karatay Medresesi

Emir Celaleddin Karatay tarafından 1251 yılında inşa edilmiş. Mimarı bilinmemekle birlikte Osmanlı zamanında kullanılan bu medrese 19.yy sonunda terk edilmiş. 1955 yılında Çini Eserler Müzesi olarak açılmış ve Osmanlı döneminden kalan çini ve cam tabaklar sergileniyor.

Nasrettin Hoca Türbesi

Sivrihisar’da doğmuş Akşehir’e gelip yerleşmiş ve burada vefat etmiştir. Güldürürken düşündürmeyi düstur edinen Nasreddin Hocanın türbesi, Akşehir’de kendi adıyla anılan mezarlıktadır. Onarım ve bakımlarla eski hali biraz değişmiştir, eski halinden sadece ortadaki ana türbe kalmıştır. Mermer sandukanın baş ucunda gülmece ustasının yaşamını simgelemek üzere H. 683 (1284) olan ölüm tarihi, tersten 386 biçiminde yazılmış.

Eveet!!! Benim Bencem bu kadardı umarım beğenmişsinizdir. Yorum yapmayı unutmayın KS ailesi <3


14|6
38|30

Senin görüşün nedir?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 30

Kızlar Ne Diyor 38

Yükleniyor...