Anne/Baba olmak sizi nasıl değiştirdi? Ya da...

Anne/Baba olmak sizi nasıl değiştirdi ya da sizi nasıl değiştireceğini düşünüyorsunuz?

Belki Şu an bir çocuğunuz var belki olmak üzere belki de bunun için çok erken...Şöyle bir düşünün bu minik insan sizi nasıl etkileyecek?Sivri köşelerinizi yontacak,yumuşacık birisi olacaksınız kim bilir ya da bebek seslerinden tahammül sınırlarınız aşınacak.

Nasıl değiştirecek hayatınızı,benliğinizi?

0|1
15|9

En İyi Kız Görüşü

• Kesinlikle değiştim. Öncelikle zaman zaman fevri davranışlarım vardı, onlardan eser kalmadı; çünkü onun çok huzurlu ve sessiz sakin bir ortamda büyümesini istiyorum. Kendi çocuğum olmadan önce çocukları pek sevmezdim açıkçası, hele o ağlama sesleri beni deli ederdi; ama gerçekten insanın kendi evladı bambaşka oluyormuş. Şimdi tüm çocukları çok seviyorum ve ağlayan bir çocuk görünce kesinlikle bunalmıyorum, hatta ebeveynine yardımcı olmaya çalışıyorum, çünkü onları daha iyi anlayabiliyorum.

Her zaman sorumlu biriydim zaten, ama bunu evladıma yansıtabilmem ve çevreden de bu konuda olumlu eleştiriler almam beni çok mutlu ediyor. Yetiştirme ve ilgilenme tarzımı görünce kimse ilk bebeğim olduğuna inanamıyor, 'Sanki daha önceden onlarca çocuk büyütmüş gibisin' diyorlar. Bilinçli olmak böyle bir şey, her şeyi internetten ve kitaplardan kendim öğrendim; çok iyi bir anne olduğuma da eminim.

Ayrıca insan anne olunca hayatı anlık düşünmemeye başlıyor; hep bir adım sonrasını, hep geleceği yani çocuğunu düşünüyor. Bir karar alırken hep onun açısından olumlu ve olumsuz yönlerini düşünüp tartıyor. En azından ben böyleyim. Meleğim henüz daha 10 aylık ve eminim ilerde hayatımı olumlu yönde, birçok konuda daha değiştirecek.

Eşim de aynı özeni gösteriyor tabii ki... Hatta bazen kimlikte baba değil de gönüllü anne diye yazsa yeridir diye düşünüyorum.

6|0
    0|0
    • Ne kadar hoş :)

• Allah bagislasin.

• Amin inşallah. Teşekkür ederim.

Erkekler Ne Diyor 9

• yeni evlenenlere direkt tavsiyemdir hemen çocuk yapın derim. Küçükken herkesin anne ve babasının dediği gibi kesinlikle çocuğunuz olmadan anlayamıyorsunuz . Ben Oğlum olana kadar daha önce çocuklara çok fazla dua etmediğimi fark ettim fakat sizin evladınız olunca sizde başkalarının evlatlarını önemsiyorsunuz. Çocuk çok şey katıyor insan hayatına yeni bir büyüme evresine giriyorsunuz yeni şeyler öğreniyorsunuz.Hayatınız değişiyor tabi ki olumlu yönde. Kendimi maddi/manevi hazır hissetmiyorum diyenlere NOT : Hiçbir zaman o vakit gelmeyebilir onun için biran önce çocuk yapın mutlu kalın :)

5|0
    0|1
  • çocuk evin neşesi gerçekten ama sorumluluğu ve yükü öyle fazlaki her yaptığı hareketin aslında sizin bir kopyanız olduğunu bir anlayınca kendinizi öyle bir büyütüp düzene sokuyorsunuz ki... hayal bile edemezsiniz.

0|0
    0|0
  • Belki de zaman ancak öyle bir şey olduğunda benim için değer kazanır.

1|0
    1|0
  • Mutlu aile gördüğümde yeni evebeyn olan, izlerim kendimi onların yerine koyarım. Mutluluk abi ötesi var mı.

0|0
    0|0
  • Borc yigindin kamcisi

Evlatda prangasiymis

0|0
    0|0
  • Baba olunca sanırım çocuğum büyüyene kadar biraz uslu birisi olurum. Büyüdüğünde ise kaçamakları çocuğumla yapmaya başlarım..

Ee babasının oğlu olacak, kolay değil..

1|0
    7|4
  • Önce sorumluluk bilinci gelişir sanırım olmadım ama düşünüyorum daha fazla iş de çabalarsın didinirsin onun geleceğiiçin bir şeyler yapmaya çalışır insan neysefazlayazmiyim duygulandım nan :)

0|0
    0|0
  • olduğunda yazarımmm :)))

0|0
    0|0
  • Biraz daha sorumluluk ve hayata karşı bağlılık katabilir bana

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 14

• Soru başlığını okur okumaz ilk aklıma "paranoyak" olmam geldi.Ben önceden gayet umursamaz rahat bir insandım şimdi bebeklerden biri hareket etmese bütün gün aklım onda oluyor bişey mi oldu acaba diye.Etrafta konuşan boşboğaz insanların yok efendim ikizler her zaman sağlıklı doğmaz zordur bilmem ne demelerine takılıyorum falan..

Yaklaşık 4 ay sonra bütün hayatımın değişeceğini, çok zorlanacağımı beni büyük sorumlulukların beklediğini biliyorum ama yine de iki tane herşeyiyle bana muhtaç miniğin evimin içinde olduğunu düşünmek çok büyük haz anlatılmaz..

Bütün hayatımızı onlara göre şekillendireceğiz ve bu beni çok mutlu ediyor.

3|0
    0|0
  • hımmm..bu düşünce son günlerde fazlasıyla var içimde..anne olmak canımdan çok sevdiğim kocamdan bir can dahadünyaya getirmk ANNEE OLMAK BİR KADINA NELER ÖĞRETEBİLİR? .Dişlerini fırçalar saçlar uzun uzun tarayabilirdim... Kesintisiz düşüncesiz uyuyabilmenin kıymetini bilmezdim. Evimi her gün temizlerdim. Hatta süsler püsler küçük dekorasyon oyunları yapardım. Evimi dağıtacak şeylerin küçük oyuncaklar yırtık kağıtlar olacağı aklıma bi...le gelmezdi... Saksılarımın zehirli olup olmadığını düşünmemiştim bile. Ya da... banyoda duran el sabununun bir içecek gözüyle görülebileceğini... Anne olmadan önce... Üzerime bu kadar işeneceğini kusulacağını ve daha da ilginci bundan rahatsız olmayacağımı bilemezdim. Gaz çıkartmanın eğlenceli tarafını göremezdim. Anne olmadan önce... Ağlayan bir bebeği aşısı yapılsın ya da test için kan alınacak diye böğüre böğüre kucağımda sıkabileceğimi bilmezdim. Ağlamaklı gözlere bakıp ağlayabileceğimi minik bir tebessümden büyük mutluluklar yaşayabileceğimi düşünemezdim. Saatlerce uyuyan bir bebeği seyretmek için uyanık kalabileceğimi... Anne olmadan önce... Kalbimin vücudumun dışında bir yerlerde olabileceğini... Aç bir bebeği doyurmanın insanın ruhunu nasıl doyurabildiğini.. Bir anne ile çocuğunun arasındaki bağın göbek bağından çok daha sağlam olduğunu... Bu kadar küçük bir bedenin bu kadar büyük bir huzur verebileceğini... Düşünemezdim. Anne olmadan önce... Bütün bir gece boyunca hatta geceler boyunca her şeyin yolunda gidip gitmediğini kontrol etmek için 10 dakikada bir uyanacağıma... Kapılardan nefes sesi dinleyeceğime... Başkasının öksürüklerinin ciğerimi parçalayabileceğine... Bir insan öpücüğünün kesilen parmağımın acısını dindirebileceğine... İnanamazdım...bunalrı yeğenimde yaşadım ki çoçuğumu düşünemiyorum

2|0
    2|0
  • Anne değilim ama teyze olarak bile bir çocuğun varlığının muhteşem bir duygu olduğunu söyleyebilirim.

Aile olarak onu görmeden duramıyoruz. Onun en ufak hareketi hepimizi güldürüyor.

Hic unutmuyorum evde yeğenimle tektim. Onu uyutup odama geçtim. Bir iki saat sonra uyandı. Ağlamaya başladı. Onu kucağıma aldım kafasını boynuma koydu ben kafamı geriye itip rahatını bozulmasın diye dakikalarca öyle kaldım. O uyuyana kadar ben o vaziyette hüngür hüngür ağlıyordum. O başını sana yaslamasi sana sığınmasi, onun küçük ellerinin vücuduna tutunmasi...

Hepsi öyle güzel duygular ki...

2|0
    0|0
  • öncelikle çocukları cok severdim zaten fakat kendi cocugum olduktan sonra bütün cocuklara merhametle anne gibi baktıgımı fark ettim .. oğlum dünyamdaki herseyi değiştirdi diyebilirim evimizin neşesi mutlulugumuz fedakarlıgımız oldu . evimde hersey değişti uyku saatim oğlumun uyumasına göre kalkma saatimde . hergün evin ortasında oyuncaklar . anne , dede, mama gibi kelimeler oldu evimizde ses oldu biz mutlu olduk onun gülmesiyle gülen fakat onun canına birsey oldugunda keske bana olsaydı dediğim can'ım herseyimm . mesela artık cantama parfümdü makyajdı vs. koymuyorum cantam bavul gibi oldu oglumun maması bezi kıyafeti oyuncagı hersey ve ne olursa olsun ilk aklıma gelen herkesten fazla olsan sevgisi hersey değişti oğlumdan sonra rabbim iyiki vermiş rabbimin en büyük hediyesi herkese nasip etsin rabbim bu sevgiyi :)

2|0
    0|0
  • Henüz 20 yaşındayım ancak bu en çok istediğim şey. Okulumun uzamasını asla istemiyorum geç anne olurum diye.. Evlendikten 1-2 sene sonra olsun istiyorum. Hayatımda ki insanı çok seviyorum ve ona benzeyen biri daha olsun istiyorum. Mümkünse kız versiyonu ama.. Öyle işte. :)

1|0
    0|0
  • Bilemiyorum.

Tatmadan bilinemeyecek şeyler... Ama sanırım bir gün olursa dünya onun etrafında döner.

0|0
    0|0
  • bu kadar hıssı ne gordun ya da neye dayanarak hıssettınde soruyosun ? sen cevapla bende soruna cevap verıcem : ))

0|0
    0|0
    • bunu hissetmemi nisann sağladı aslında onun bir cevabına bakınca birden ben anne olsam nasıl olurdum bu beni nasıl değiştirirdi diye düşündüm.

• en ufacık bıseye ya da ızledıgınız programdan okuduğunuz kıtaba ya da gıttıgınız mekanlar bıle onun ıcın tekrar tekrar degerlendırılıyor.bu bammmbaska bır duygu ve durum.yasamadan anlatılamayacak ve eşdeğerı olacak hıcbırseyı olmayan bır durum.

vıcdanınız ruhunuz ve benlıgınız başka bır boyuta gecıyor.sız başka bırı oluyorsunuz ve bambaşka bırını buyutuyorsunuz.ınsallah bunu sende yasarsın /// 3 farklı bolumde yazabıldım ancak sığdı : ))) en alttan başlayarak oku lütfen . ))

• okudum cevabın için teşekkür ederim :)

• henüz anne değilim ama artık annelik için çalışmalara başladık :) daha ortada bişey yokken bile kendime yeme içmeme dkkat etmeye ağır kaldırmmaya başladım :D

0|0
    0|0
  • Dünyada şimdiye kadarki en büyük başarım. Hayatımda onun mutluluğu için herkesi karşıma alabileceğimi hissediorum. Ve her hareketimde ister istemez onun nasıl etkileneceğini düşünür buluyorum kendimi.

3|1
    0|1
  • sizi düzeltecek olan kişidir çocuğunuz..anne-babanızın yapamadığını yapar. hamuru yoğuran ebeveynse şekillendiren çocuğunuzdur. bir de tabiki az uyku, çok tahammül, sabretmeyi de öğreniyorsunuz:))

1|0
    0|0
  • Düşünmüyorum desem ?

0|0
    0|0
  • O duyguyu henuz yasamadigim icin tahmin etmek de zor olsa gerek..

Iyi bi' anne olurum gibi geliyor. Daha sakin, uslu biri olurum, fevri davranislarimi bir kenara birakirim.. Buyuk bir sorumluluk sonucta...

Pır pır titrerim uzerine..

0|1
    0|0
  • Ben çocukları çok seviyorum eğer anne olursam ilgili bir anne olacağımı düşünüyorum.Hayat cocuklarla daha da güzel bir hal alırdı :)

0|0
    0|0
  • evlatlık bir çocuk istiyorum..

sadece bana ait..

beni hırslarımdan arındaracak tek şey bu..

0|0
    0|0
Yükleniyor...